Kierunki studiów

 


Kierunki Studiów


Wybór kierunku studiów niejednemu spędza sen z powiek. Najtrudniejsze zadanie mają ci, którzy nie wiedzą do końca, co chcieliby robić w przyszłości, nie mówiąc już o zawodzie wykonywanym. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja tych, którzy zamierzają studiować to, co ich pasjonuje. Wtedy wystarczy znaleźć kierunek, na którym wykładane przedmioty pozwalają na rozwijanie umiejętności i pozyskiwanie wiedzy na pasjonujący temat.

 

Trzecią grupę stanowią osoby, które wybierają kierunek pozwalający w przyszłości na wykonywanie konkretnej pracy. W praktyce wybór kierunku wiąże się także z przedmiotami zdawanymi na maturze i wynikami maturalnymi. Dlatego warto wybrać kierunek jak najwcześniej, by móc przygotować się z konkretnych przedmiotów.

 

Poniżej przedstawiamy listę kierunków, pogrupowanych w wygodne i przejrzyste kategorie, zawężające pole waszych poszukiwań do minimum. Dzięki temu z łatwością znajdziecie interesujące was studia. Wybierzcie swoją przyszłość świadomie.

 

 


Kierunki w miastach


kierunki studiów Białystok

KIERUNKI STUDIÓW

Kierunki studiów można podzielić na ścisłe i humanistycz­ne, ale również na ogólne i specjalistyczne. Mogłoby się wydawać, że nabywając wiedzę z szerokiej dziedziny, można znaleźć pracę w wielu różnych zawodach. Jest w tym sporo prawdy, ale decydowanie się na kierunek ogólny sprawia, że mamy wykształcenie wyższe niezwiązane z żadnym konkretnym zawodem. Tutaj sukces odniosą ci, którzy poza studiami zdobędą dodatkowe doświadczenie na stażach czy praktykach. Warto więc w czasie studiów popracować również nad autoprezentacją i wizerunkiem, by umieć się „sprzedać” przyszłemu pracodawcy. Zobacz co studiować w 2020 roku. 
Miasto

Trwa ładowanie

WSZYSTKIE KIERUNKI

Kierunki kształcenia są jak alfabet; niemal na każdą literę znajdziemy dziedzinę, którą można poznać i solidnie wykształcić się w jej zakresie. Ile dokładnie jest wszystkich kierunków kształcenia? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie należałoby przejrzeć oferty dydaktyczne wszystkich uczelni, co zajęłoby cały dzień wnikliwych poszukiwań. Tutaj, w jednym miejscu, znajdziecie wszystkie kierunki wraz z dokładnym opisem, na czym one polegają, jaką wiedzę oferują i jaka przyszłość zawodowa się z nimi wiąże.Miasto
Grupa kierunków
A×
B×
D×
E×
F×
G×
I×
K×
M×
P×
S×
T×
Z×

POPULARNE KIERUNKI

Dowolna osoba, będąca także absolwentem szkoły wyższej, zapytana o najpopularniejsze kierunki kształcenia zapewne wymieni kilka propozycji, lecz nie wykluczone, iż zaproponowane przez nią dziedziny cieszyły się popularnością, ale kilka, bądź kilkanaście lat temu. Świat się zmienia. To, być może, banalne stwierdzenie ma olbrzymi wpływ na kształcenie wyższe i oferty edukacyjne wszystkich uczelni. Obszar kształcenia wyższego rządzi się swoimi prawami i aby je zrozumieć należy jak najwięcej się o nich dowiedzieć. Zobacz jakie kierunki były najbardziej popularne w 2019 roku.STUDIA PODYPLOMOWE

Studia podyplomowe to jedna z najlepszych i najpopularniejszych form pogłębiania wiedzy i umocnienia nabytych podczas studiów umiejętności, a także świetny sposób na pozyskanie zupełnie nowych kompetencji. Współczesny rynek pracy, charakteryzujący się zmiennością i dynamizmem, coraz częściej poszukuje tych, którzy prezentują ponad przeciętne kwalifikacje, stąd wiedza, którą nabyliśmy na studiach czasami może nie wystarczyć do osiągnięcia pełnego sukcesu zawodowego. Na szczęście oferta studiów podyplomowych staje się coraz bogatsza i każdy zainteresowany kształceniem odnajdzie coś dla siebie. Wystarczy wybrać.Miasto
Grupa kierunków
A×
B×
C×
D×
E×
F×
G×
H×
I×
J×
K×
L×
M×
N×
O×
P×
R×
S×
T×
U×
W×
Z×

KURSY

Nie trzeba być doświadczonym kapitanem jednostki pływającej, aby wiedzieć, że warto obrać kurs. Jaki kurs? Jest ich bardzo wiele i oferują pozyskanie wielu ciekawych umiejętności. W czasach, w których przeciętność odsuwana jest na daleki plan, a w najlepszym wypadku przechodzi się obok niej obojętnie, dodatkowe umiejętności i kwalifikacje bywają na wagę złota. A kształcić się można w wielu dziedzinach.K×
P×
Jakie są kierunki studiów

Jakie są kierunki studiów

Kierunki studiów to obszerny temat i omawiając go należy podzielić na kilka etapów. Dlaczego? Kształcenie zmienia się wraz z otaczającą rzeczywistością, która nieustannie się przeobraża, a co za tym idzie wymaga nowych przestrzeni wiedzy i umiejętności. Podział na kierunki ścisłe i humanistyczne od dawna już nie obowiązuje i praktycznie nie ma racji bytu. To wynik rozwoju niemal wszystkich dyscyplin nauki, obszarów badań i specjalności.

Wiele kierunków uległo podziałowi na mniejsze dziedziny, dokładniej skupiając się na wybranym zagadnieniu i stanowiąc nową propozycję w ofertach dydaktycznych uczelni. Gdybyśmy chcieli policzyć wszystkie kierunki kształcenia, które proponowane są przez szkoły wyższe, prawdopodobnie pogubilibyśmy się w rachunkach, a jeśli nie, to spędzilibyśmy nad tym zbyt wiele czasu.

Kierunki studiów są jak alfabet, egzystują na odcinku od A do Z. Zdecydowanie łatwiej mówić o nich, grupując je najpierw pod względem problematyki, którą poruszają. 

Poszukiwania odpowiedniego dla nas kierunku ułatwią nam wskazówki nakierowujące na obszar kształcenia. Stwierdzenie, że kierunki studiów są różne nie będzie niczym banalnym, gdyż zdobywać wykształcenie możemy w każdej dziedzinie; od biologii po kosmonautykę, od ekonomii po muzykę estradową. Postęp technologiczny, powstawanie nowych zawodów, zapotrzebowanie na nowe kompetencje sprawiają, że szkoły wyższe muszą reagować na te sygnały.

Dlatego oferty edukacyjne rozrastają się i dzisiaj otrzymujemy możliwość zdobywania wiedzy na kierunku, o którym jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu nikt nawet nie słyszał, a nawet nie przeczuwał, że powstanie. Za przykład może posłużyć Kognitywistyka, która coraz częściej pojawia się w katalogach dydaktycznych, a do niedawna byłaby uznana za część psychologii, socjologii, filozofii… no, właśnie; na tej podstawie zrodził się odrębny kierunek, aby bardziej szczegółowo wykształcić się w tematyce, którą w sobie zawiera.

Podsumowując, uczyć się można w każdej dziedzinie, choć nie można wykluczyć, że za kilka, bądź kilkanaście lat lista dostępnych kierunków nie ulegnie zmianie. Kto wie, czy idąc za przykładem Stanów Zjednoczonych nie powstaną u nas takie kierunki, jak: Sztuka pieczenia ciast, Technologia pakowania, czy Jeździectwo…

Ciekawe kierunki studiów

Ciekawe kierunki studiów

Wbrew niektórym opiniom, które dzielą studia na ciekawe i nieciekawe, albo wciągające i nudne, można głośno powiedzieć, że wszystkie kierunki studiów są interesujące, bo przecież zależy to od naszych zainteresowań, pasji i dróg rozwoju, którymi chcielibyśmy podążać.

Natomiast, patrząc szeroko na obszary kształcenia możemy pokusić się o swoisty podział na kierunki starsze i nowsze, klasyczne i nowatorskie, statyczne i dynamiczne. Będąc jeszcze bardziej szczegółowym, można by stworzyć ranking kierunków, które przez swoją nietypowość i niszowość stanowią bardzo wyraziste i jasne punkty na mapie akademickiej.

Nie posługując się kolejnością alfabetyczną, na początku można wymienić Montaż filmowy. Kierunek, który tak naprawdę stanowi specjalność na kierunku Reżyseria, to szeroki obszar zagadnień związanych z montażem form fabularnych, dokumentalnych oraz produkcji telewizyjnych. Każdy kto obejrzał w swoim życiu choć jeden film dobrze wie, że po nakręceniu określonej ilości materiału filmowego, ktoś musi zebrać to w całość – na tym, w dużym skrócie, polega praca montażysty.

Menedżer żywności i żywienia – to kierunek, który zakłada pozyskanie wiedzy i umiejętności, które dotyczą żywności i żywienia jak i kompetencji w zakresie zarządzania i marketingu w branży HoReCa, czyli sektorze hotelarskim i gastronomicznym.

Kolejnym przystankiem jest kierunek o nazwie Rewitalizacja miast, który łączy w sobie różne dziedziny, takie jak: ekonomia, gospodarka przestrzenna, architektura i urbanistyka, czy budownictwo. Założeniem tego kierunku jest pozyskanie wiedzy z zakresu procesu rewitalizacji i towarzyszących jej zjawisk i problemów. Kierunek wydaje się przyszłościowy, gdyż coraz więcej rodzimych miast stawia właśnie na rewitalizację, stąd można zakładać, że zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie prędko nie osłabnie.

Inżynieria kosmiczna, czyli kierunek przygotowujący studentów do rozwiązywania problemów projektowania i funkcjonowania urządzeń w przestrzeni kosmicznej oraz w innych warunkach ekstremalnych.

Bardzo często zdarza się, że kierunki kształcenia, które możemy określić nowatorskimi albo oryginalnymi nie są szeroko dostępne, czyli nie występują w ofertach dydaktycznych wszystkich szkół wyższych. To sprawia, że decydując się właśnie na nie, niektórzy kandydaci będą zmuszeni do opuszczenia rodzinnego miasta, wiedząc, że po prostu nigdzie indziej nie będą mogli studiować wybranej dziedziny.

Wracając do słów wstępu, należy pamiętać o tym, że wszystkie kierunki są ciekawe, jeśli my się nimi interesujemy. Historia jest ciekawa, chemia jest ciekawa, logistyka jest ciekawa, biotechnologia jest ciekawa, i tak dalej… Jeśli naprawdę zaangażujemy się w naukę, to odkryjemy, że wybrany przez nas kierunek ma nawet więcej do zaoferowania niż zakładaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem nauki.

Po których kierunkach jest praca

Po których kierunkach jest praca

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki, niekiedy nawet przed przystąpieniem do procesu rekrutacji, przyszli i świeżo upieczeni studenci zastanawiają się nad swoją przyszłością. Część z nich dobrze wie, jak poprowadzi swoje życie i czym będzie zajmować się w sferze zawodowej- zagadką pozostanie tylko urzeczywistnienie tych planów. A pozostali nie wiedzą w którym kierunku potoczą się ich losy zawodowe i bez przerwy powtarzają pytania dotyczące pracy, jaką uda im się znaleźć po zakończonych studiach.

Czy nauka na konkretnych kierunkach gwarantuje sukces zawodowy? Czy istnieją kierunki, których studiowanie wiąże się z późniejszym ryzykiem znalezienia odpowiedniej pracy? Prawdą jest, że istnieje zapotrzebowanie na rynku na określoną wiedzę. Co się z tym wiąże, na niektóre umiejętności i kompetencje zapotrzebowanie jest mniejsze. Od kilku lat możemy obserwować duży popyt na wiedzę inżynierską, zdolności z obszaru informatyki, oraz kwalifikacje analityczne. Postęp technologiczny, zataczający najszersze kręgi, generuje zapotrzebowanie na absolwentów uczelni technicznych.

Automatyka i robotyka, Budownictwo, Logistyka, Mechanika i budowa maszyn, Informatyka – można „strzelać”, że absolwenci tych kierunków nie mają problemów ze znalezieniem pracy i można mieć pewność, że to strzał celny.

Umysły ścisłe, osoby posiadające konkretne i praktyczne umiejętności są najczęściej poszukiwani na rynku pracy – na dodatek jeszcze w trakcie studiów – i, co równie istotne, wykonywanie obowiązków jest dobrze opłacane i toruje ścieżkę awansu.

Naturalnie, nie oznacza to, że absolwenci pozostałych kierunków nigdy nie znajdą dobrego zatrudnienia. Rynek pracy charakteryzuje się zmiennością, na dodatek dość dynamiczną. Efektem tego są sytuacje, w których znajduje się pracę odlegle niezwiązaną ze zdobytym wykształceniem.

I nie są to przypadki odosobnione, czy przesadnie oryginalne. Naturalnie, nie wszystkich ciągnie do aspektów technicznych i nie każdy musi pragnąć zostać inżynierem, ale nie można ukrywać, że właśnie te osoby mają pewną przewagę, gdyż wybierają studia, które nawet jeśli nie gwarantują stuprocentowego sukcesu, to i tak stoją najwyżej w notowaniach.

Po których kierunkach nie ma pracy

Po których kierunkach nie ma pracy

Jeśli chcielibyśmy podzielić studentów na dwie grupy, to zapewne najłatwiejszym sposobem byłoby podzielenie na tych, którzy wybierają określony kierunek z myślą o przyszłej pracy, oraz tych, którzy skupiają się mocniej na wykształceniu, które zdobędą, odsuwając na później myśl o przyszłym zawodzie.

Co ciekawe, same kierunki kształcenia mogą generować taki podział. Utarło się przekonanie, że warto studiować i zdobywać wyższe wykształcenie. Prawda bywa bolesna, bo istnieją obszary kształcenia, które niemal produkują osoby bezrobotne. Jak to możliwe? Jeśli zakładamy, że wyższe wykształcenie ma prowadzić do dobrej pracy w wyuczonym zakresie, to trzeba swoje plany weryfikować z rynkiem pracy i jego potrzebami.

Nie oszukujmy się, dyplom ukończenia studiów niewiele znaczy, jeśli nie jest on nigdzie potrzebny. Jest jak kurtka zimowa w środku lata. Co ciekawe, kierunki kształcenia, które niosą ze sobą ryzyko bezrobocia są nadal dość popularne. Paradoks? Optymizm?

W temacie studiów wspólnym głosem mówią ekonomiści, którzy zaznaczają, że ma miejsce masowa produkcja magistrów. No, właśnie – nie trzeba być wszechwiedzącym, aby odgadnąć, iż nie będzie miejsca w zawodzie dla każdego.

Tak było, jest i będzie. Grona kierunków kształcenia, które zdają się być niepewne w aspekcie przyszłej pracy mogą się różnić w zależności od konkretnego województwa i jego zapotrzebowania na wiedzę i umiejętności.

Niestety, istnieją kierunki, które występują wszędzie, we wszystkich mało chlubnych rankingach. To: filozofia, kulturoznawstwo, socjologia, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, administracja publiczna, pedagogika, politologia, turystyka i rekreacja. Naturalnie, nie wolno nam zakładać, że skoro wybrany przeze mnie kierunek określany jest jako niepewny zawodowo, to mnie także czeka niepewna przyszłość.

Warto jednak przemyśleć swoją drogę edukacyjną, jeśli ma ona faktycznie wiązać się z wykonywaniem zawodu wyuczonego. Dobrze jest postawić sobie pytanie: „Skończę studia…i co dalej?”.

Ciekawe kierunki studiów dla dziewczyn

Ciekawe kierunki studiów dla dziewczyn

Stwierdzenie, że kierunki kształcenia posiadają płeć może być niesłuszne, ale rzeczywistość pokazuje, że istnieją obszary kształcenia, które chętniej wybierane są przez kobiety. Naturalnie, świat się zmienia a wraz z nim następuje pewne przetasowanie, ale i tak wciąż można odnaleźć przewagę kobiet w gronie kształcących się na konkretnych kierunkach.

Pierwszym przykładem jest Pedagogika, na której według badań prawie osiemdziesiąt procent studentów stanowią kobiety. Dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn wybiera kierunki studiów związane ze zdrowiem i opieką społeczną.

W tej grupie znajdują się takie dziedziny, jak: farmacja, analityka medyczna, kierunek lekarski, położnictwo, dietetyka, techniki dentystyczne, logopedia i praca socjalna. Do niedawna, kierunki artystyczne, twórcze były niemal oblegane przez mężczyzn.

Trend zaczął ulegać zmianie i na kierunkach takich jak Reżyseria filmowa i telewizyjna, czy Sztuka operatorska pojawia się więcej niż kiedyś reprezentantek płci pięknej. To wszystko? Oczywiście, że nie. Większość, choć może nie aż tak dużą, kobiety stanowią na studiach biologicznych, dziennikarskich, weterynaryjnych, fizycznych oraz społecznych.

Ciekawe kierunki studiów dla chłopaka

Ciekawe kierunki studiów dla chłopaka

Chociaż nie można powiedzieć, że studia posiadają męski charakter, to prawdą jest, że istnieją obszary kształcenia wyższego, w których mężczyźni stanowią znaczącą większość. Przemysł, technika, budownictwo – to branże opanowane przez mężczyzn.

Kierunki kształcące w tych obszarach wybiera około dwudziestu siedmiu procent mężczyzn. Automatyka i robotyka, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, energetyka, lotnictwo i kosmonautyka, informatyka stosowana, górnictwo i geologia – między innymi na tych kierunkach można doszukać się dominacji mężczyzn.

W takich dyscyplinach jak rolnictwo, czy usługi udział procentowy mężczyzn i kobiet jest prawie na równym poziomie z niewielką przewagą po stronie tych pierwszych. Rolnictwo, leśnictwo, turystyka i rekreacja, transport, nawigacja, bezpieczeństwo wewnętrzne, inżynieria bezpieczeństwa – tutaj nie ma znaczącej większości.

Opinie mówiące, że kobiety wybierają kierunki humanistyczne, a mężczyźni techniczne odchodzi do lamusa, ale dosyć powolnie. Wszędzie można odnaleźć wyjątki od reguły, albo przykłady obalające schematy.

Ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych

Ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych

Niechaj pierwszy rzuci kamień ten, który nigdy nie miał wątpliwości. Na pewno każdy, choć przez chwilę, zastanawiał się nad trafnością swojego wyboru. Kłopot pojawia się wtedy, gdy niepewność nie ustaje, a znaków zapytania przybywa.

Jednym z pierwszych, poważnych życiowych wyborów jest wybór studiów. Pytań, które pojawiają się w głowach kandydatów jest bardzo wiele, w tym takie, na które nie da się szczegółowo i jednoznacznie odpowiedzieć. Niezdecydowanie potrafi spędzać sen z powiek. Który kierunek lepszy? Który mnie bardziej interesuje? Czy ten kierunek, który bardziej mnie interesuje da mi szansę na dobrą pracę? Czy lepiej wybrać kierunek mniej fascynujący, ale zwiększający możliwość zatrudnienia? Czy coś mnie w ogóle interesuje?!

Pytania można mnożyć. Odpowiedzi także. Idąc na studia warto postawić sobie jedno pytanie: jaka dziedzina mnie interesuje? Dla osób mniej asertywnych, wersja tego pytania powinna brzmieć: jaka dziedzina mnie naprawdę interesuje i chciałbym poświęcić jej swój czas? Jeśli jest to jeden obszar tematyczny, to problem tak naprawdę przestaje istnieć. Gorzej wtedy, gdy interesują nas dwie dyscypliny, bądź więcej.

Historia, sztuka filmowa, architektura, rolnictwo – niestety, nie powstał jeszcze kierunek łączący wszystkie wymienione dziedziny i w ofertach dydaktycznych polskich uczelni nie funkcjonuje kierunek o nazwie „Projektowanie filmów historycznych na glebie inicjalnej”. Niestety. Wybory bywają bardzo trudne, a na dodatek zachodzi ryzyko, że po podjęciu ostatecznej decyzji będziemy jej żałować.

Czy jest recepta na takie zamieszanie? Jakie jest wyjście z takiej sytuacji? Jeśli naprawdę nie wiemy jaki kierunek kształcenia wybrać, sprawdźmy na jakie umiejętności istnieje w tej chwili zapotrzebowanie na rynku pracy. Poszukajmy informacji na temat, jaka wiedza będzie najbardziej opłacalna i na jakich pracowników jest największy popyt. Idąc tym torem będzie nam znacznie łatwiej, bo przynajmniej urośnie w nas przekonanie, że wybierzemy kierunek przyszłościowy, który – mówiąc wprost – będzie nam się opłacał.

Praca w korporacji – jakie kierunki studiów

Praca w korporacji – jakie kierunki studiów

Korporacja to słowo, które w niektórych ludziach budzi entuzjazm, a w pozostałych przerażenie. Nie wiadomo, która grupa jest liczniejsza, ale liczby pokazują, że coraz więcej osób wybiera pracę w korporacjach i dużych firmach, chwaląc ją sobie.

Ale założenie, że po ukończeniu studiów rozpocznie się pracę w wielkiej firmie nie równa się z łatwym osiągnięciem tego celu. Nieprawdą jest, że korporacje przyjmują każdego i nieprawdą jest, że są one nieskończenie duże, by móc zatrudnić nawet tych, którzy nie spełniają wymagań w znacznym procencie.

Ciężko sobie wyobrazić, aby międzynarodowa firma z branży logistycznej w pierwszej kolejności zatrudniała absolwentów uczelni muzycznych, wykazujących się umiejętnością gry na wiolonczeli. Chyba, że oprócz władania smyczkiem posiadaliby także inne umiejętności.

O jakie umiejętności chodzi? Twarde i miękkie. W zależności od stanowiska, pracodawca może wymagać różnych kwalifikacji, ale mówiąc o umiejętnościach twardych i miękkich mamy na myśli pewne podstawy, które obejmują na przykład umiejętność obsługi programów komputerowych, programowania albo znajomość baz danych, czy też zdolność współpracy, komunikatywności, organizowania sobie czasu pracy, przekonywania innych do swojego zdania, sztuki argumentacji i negocjowania.

Czy istnieją kierunki kształcenia, które przybliżą nas do pracy w korporacji? Tak. W tym gronie znajdują się: zarządzanie i inżynieria produkcji, logistyka, finanse i rachunkowość, informatyka, telekomunikacja, ekonomia, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, elektrotechnika i elektronika, budownictwo, ekonomika transportu, filologia obca.

Czy oznacza to, że absolwenci innych kierunków nie mają nawet najmniejszych szans zatrudnienia w dużej firmie? Oczywiście, że nie. Nie tylko kierunek kształcenia może stanowić przewagę, ale także bagaż doświadczeń.

Sposobów na podniesienie swojej wartości na rynku jest co najmniej kilka: realizowanie praktyk i staży, działalność społeczna, odbywanie szkoleń, nauka języków obcych kończąca się oficjalnym certyfikatem, udział w konkursach, których zakres merytoryczny dotyczy naszego obszaru zawodowego.