Grafika

Grafika

Grafika

05.07.2022

Grafika – Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie 2022

Studia na kierunku grafika na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku grafika w UHP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Limity miejsc - rekrutacja 2022/2023

 • studia stacjonarne I stopnia: 150
 • studia stacjonarne II stopnia: 120
 • studia niestacjonarne I stopnia:  200
 • studia niestacjonarne II stopnia: 120

 

Ceny - rekrutacja 2022/2023 (pierwszy rok studiów)

studia stacjonarne: bezpłatne

studia niestacjonarne: 3800 zł

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku grafika znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • anatomia ruchu
 • historia sztuki
 • kształtowanie przestrzeni
 • liternictwo i typografia
 • podłoża i struktury malarskie
 • podstawy grafiki projektowej
 • rysunek
 • rzeźba
 • grafika edytorska

 

Grafika, to obok malarstwa i rzeźby, podstawowa dziedzina sztuki plastycznej. Skupia w sobie różnorodne techniki, dzięki którym możliwe jest kopiowanie rysunku na papier lub inny materiał. Patrząc ogólnie, grafika spełnia dwie ważne funkcje: artystyczną i użytkową. Chcąc je dokładnie zgłębić należy wybrać kierunek Grafika, na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Grafika na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie realizowany jest na Wydziale Sztuki. Założeniem kształcenia jest pozyskanie szerokiej wiedzy z zakresu historii sztuki, kultury, estetyki, etyki i filozofii. Studenci rozwijają umiejętności warsztatowe i artystyczne w zakresie grafiki i szeroko rozumianych obszarów pokrewnych umożliwiających samodzielną pracę twórczą oraz pracę w zespole. Przygotowują się do posługiwania się technikami tradycyjnymi oraz współczesnymi formami przekazu artystycznego.

Studia na kierunku Grafika na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie dzielą się na dwie specjalności: Grafika warsztatowa, Grafika użytkowa. Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: anatomia ruchu, historia sztuki, kształtowanie przestrzeni, liternictwo i typografia, podłoża i struktury malarskie, podstawy grafiki projektowej, rysunek, rzeźba, grafika edytorska, ilustracja, plener artystyczny, wiedza o działaniach i strukturach wizualnych, grafika multimedialna, fotografia, socjologia kultury, techniki obrazowania graficznego.

Studenci Grafiki przygotowują się do samodzielnego podejmowania i realizowania twórczych inicjatyw w dziedzinie sztuk pięknych, a w szczególności w dyscyplinach grafiki warsztatowej i grafiki użytkowej. Posiadają szeroką wiedzę, obejmującą zarówno historyczny rozwój tych dyscyplin, jak i współczesną różnorodność metod i sposobów graficznego obrazowania. Co się z tym wiąże, będąc już absolwentami będą mogli znaleźć zatrudnienie w studiach graficznych, firmach rynkowych, instytucjach kultury, placówkach oświatowych, agencjach reklamowych.

 

Opinie

Studia w Częstochowie to interesująca oferta dla tych, którzy chcą zdobyć wyższe wykształcenie, również w dziedzinach artystycznych. Chcąc rozwijać umiejętności w zakresie grafiki warto przyjrzeć się omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy w Częstochowie opinie? Basia, studentka Grafiki mówi:

„Na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym odnalazłam dziedzinę, która najbardziej mnie interesuje i w ramach której chcę się rozwijać. To był strzał w dziesiątkę.”

 

 

STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Częstochowie

Studia w Częstochowie

 

 

GRAFIKA - ważne informacje

Grafika studia Częstochowa

Grafika studia

Grafika studia online

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Grafikę na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym im. Jana D

Absolwent kierunku Grafika na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historii i teorii sztuki,
 • marketingu i wiedzy prawnej w działalności artystycznej i projektowej,
 • stosowania klasycznych technik grafiki warsztatowej,
 • realizowania projektów,
 • rysunku użytkowego,
 • multimediów i technik przetwarzania obrazu.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Grafika:

Absolwent kierunku Grafika na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie znajdzie zatrudnienie w:

 • studiach graficznych,
 • firmach rynkowych,
 • instytucjach kultury,
 • placówkach oświatowych,
 • agencjach reklamowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Ocena z egzaminu dojrzałości: język polski lub język ojczysty (dla obcokrajowców) lub język podstawowy (10%) oraz rozmowa kwalifikacyjna w formie wideokonferencji połączona z przeglądem prac (90%)

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest konkurs dyplomów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

Komentarze (0)