Iberoznawstwo

Iberoznawstwo

Iberoznawstwo

09.02.2022

Iberoznawstwo – Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie 2022

Studia na kierunku iberoznawstwo na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku iberoznawstwo w UHP
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku iberoznawstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • kultura i sztuka Hiszpanii i Portugalii
 • lektorat języka łacińskiego
 • pradzieje i starożytność Półwyspu Iberyjskiego
 • praktyczna nauka języka hiszpańskiego
 • Ameryka przed Kolumbem

 

Studia filologiczne dają znacznie więcej niż poznanie języka od praktycznej strony. To zagłębienie się w kulturę i historię danego obszaru świata, co sprawia że nauka może być prawdziwą przygodą. Patrząc na różnorodne wyliczenia łatwo dostrzec, że jednym z najszerzej używanych języków jest język hiszpański i chętnych do jego nauki nieustannie przybywa. Na zainteresowanych językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego czeka kierunek Iberoznawstwo na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Iberoznawstwo na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie realizowany jest na Wydziale Humanistycznym. Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy i umiejętności w obszarze warsztatu naukowego iberoznawcy, praktycznej nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego oraz historii i kultury krajów półwyspu iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej z podziałem na poszczególne epoki w dziejach.

Studia na kierunku Iberoznawstwo na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie posiadają dwie specjalności: Turystyczna, Kulturoznawcza. W programie nauczania zawarte są następujące przedmioty: kultura i sztuka Hiszpanii i Portugalii, lektorat języka łacińskiego, pradzieje i starożytność Półwyspu Iberyjskiego, praktyczna nauka języka hiszpańskiego, Ameryka przed Kolumbem, antropologia kultury krajów hiszpańsko- i portugalskojęzycznych, kultura i sztuka Ameryki Łacińskiej, pisanie tekstów naukowych, Półwysep Iberyjski w średniowieczu,

A co po studiach? Absolwenci omawianego przez nas kierunku znajdą zatrudnienie w muzeach, bibliotekach, domach kultury, stowarzyszeniach inicjatyw europejskich, wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, branży turystycznej.

 

Opinie

Filologiczne kierunki studiów niemal od zawsze cieszą się wysoką popularnością. Dzięki nim poznajemy nie tylko wybrany język, ale także kulturę, obyczaje, historię i współczesność konkretnego rejonu świata. Czy studia w Częstochowie w tym zakresie to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Można je odnaleźć w omawianej przez nas szkole wyższej. Jakie ma Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy w Częstochowie opinie? Malwina, studentka Iberoznawstwa mówi:

„Chciałam studiować w rodzinnym mieście i zależało mi na tym, aby znaleźć w nim ofertę edukacyjną pasującą do moich zainteresowań. Odnalazłam ją na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym, który może pochwalić się nie tylko bogatą historią, ale i nowoczesnym podejściem do tematu kształcenia.”

 

 

STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Częstochowie

Studia w Częstochowie

 

 

IBEROZNAWSTWO - ważne informacje

Iberoznawstwo studia

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Iberoznawstwo na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym im.

Absolwent kierunku Iberoznawstwo na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historii i kultury Półwyspu Iberyjskiego,
 • historii i kultury Ameryki Łacińskiej,
 • zasad i reguł gramatycznych współczesnego języka,
 • komunikowania się w typowych sytuacjach społecznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Iberoznawstwo:

Absolwent kierunku Iberoznawstwo na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie znajdzie zatrudnienie w:

 • muzeach,
 • bibliotekach,
 • domach kultury,
 • stowarzyszeniach inicjatyw europejskich,
 • wydawnictwach,
 • redakcjach czasopism,
 • środkach masowego przekazu,
 • branży turystycznej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku iberoznawstwo brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest konkurs dyplomów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

Komentarze (0)