Muzyka w przestrzeni publicznej

Muzyka w przestrzeni publicznej

Muzyka w przestrzeni publicznej

09.02.2022

Muzyka w przestrzeni publicznej – Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie 2022

Studia na kierunku muzyka w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku muzyka w przestrzeni publicznej w UHP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Funkcjonowanie muzyki w przestrzeni publicznej to temat, o którym można bardzo długo dyskutować. Rozmawiając o tym można wysuwać różnorodne pytania, nie tylko z zakresu samej muzyki jako dziedziny sztuki, lecz także traktując zagadnienie szerzej, nawet pod kątem socjologicznym. Czy muzyka wciąż ma istotne dla nas znaczenie? Czy nadal funkcjonuje jako sztuka, czy może jako produkt o charakterze wyłącznie komercyjnym? Kierunek Muzyka w przestrzeni publicznej to dyscyplina, która patrzy na problem różnorodnie, z wielu stron, a przy tym jest dziedziną praktyczną. Gdzie studiować? Na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie prowadzona jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Muzyka w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie realizowany jest na Wydziale Sztuki. Założeniem kształcenia jest przygotowanie do podejmowania działań animacji kultury muzycznej w społeczeństwie, a także rozwijanie umiejętności praktycznych wykwalifikowanego muzyka.

Studia na kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie posiadają dwie specjalności: Animacja artystyczna, Muzyka estradowa.

Specjalność Animacja artystyczna zakłada pozyskanie przygotowania ogólnomuzycznego, w skład którego wchodzi między innymi gra na instrumencie, kształcenie słuchu, czy śpiew. Ponadto, studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie organizacji i zarządzania placówkami kultury, inicjowania i organizowania wydarzeń kulturalnych, finansowania kultury.

Specjalność Muzyka estradowa posiada specjalizację o nazwie Wokalistyk estradowa. Jej założeniem jest rozwijanie umiejętności w zakresie realizacji różnorodnego repertuaru wokalnego zgodnie z właściwym dziełu stylem wykonawczym. Studenci zdobywają także wiedzę i umiejętności w zakresie m.in. podstaw dyrygowania, harmonii jazzowej, improwizacji i aranżacji jazzowej, jak również ruchu scenicznego i tańca z elementami choreograficznymi.

A co po studiach? Absolwenci omawianego przez nas kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach kultury, takich jak filharmonie, sale koncertowe, ośrodki kultury, zespoły muzyczne oraz w mediach. Posiadają kompetencje do realizacji m.in. zadań takich jak organizowanie festiwali, konkursów, imprez muzycznych, kursów szkoleniowych, czy warsztatów. Ponadto przygotowani są do podjęcia indywidualnej pracy twórczej.

 

Opinie

Bardzo często zdarza się, że kandydaci na studia wybierają największe miasta uważając, że właśnie tam odnajdą interesujące kierunki kształcenia. Częstochowa, będąca miastem nieco mniejszym ma równie ciekawą ofertę edukacyjną. Chcąc rozwijać swoje umiejętności muzyczne warto zwrócić uwagę na omawiany przez nas kierunek, jak również samą uczelnię. Jakie ma Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy w Częstochowie opinie? Daria, studentka Muzyki w przestrzeni publicznej mówi:

„Nie mogłam wybrać lepiej. Uczę się tego, co kocham najbardziej, w dodatku w mieście, z którego nigdy nie chciałam wyjeżdżać. Uniwersytet Jana Długosza daje najlepsze możliwości edukacyjne i jest najważniejszą uczelnią w Częstochowie. Zdecydowanie polecam.”

 

 

STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Częstochowie

Studia w Częstochowie

 

 

MUZYKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ - ważne informacje

Muzyka w przestrzeni publicznej studia

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Muzykę w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Humanistyczno-

Absolwent kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • organizacji i zarządzania placówkami kultury,
 • realizacji projektów artystycznych,
 • historii muzyki,
 • kształcenia słuchu,
 • podstaw dyrygowania,
 • harmonii jazzowej,
 • ruchu scenicznego,
 • inicjowania i organizowania wydarzeń kulturalnych,
 • finansowania kultury,
 • promocji i marketingu dóbr kultury.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej:

Absolwent kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie znajdzie zatrudnienie w:

 • ośrodkach kultury,
 • filharmoniach,
 • zespołach muzycznych,
 • mediach,
 • impresariatach,
 • agencjach artystycznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest: prezentacja zróżnicowanego programu na wybranym instrumencie (preferowany fortepian) lub wykonanie utworu wokalnego z towarzyszeniem fortepianu; sprawdzian predyspozycji słuchowych i manualnych kandydata oraz wynik egzaminu maturalnego z język polska lub języka ojczystego (dla obcokrajowców) lub język podstawowy (10%).

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

Komentarze (0)