Pedagogika specjalna
09.02.2022
Studia na kierunku pedagogika specjalna na Uniwersytecie Humanistyczno-Pedagogicznym w Częstochowie to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku pedagogika specjalna w UHP | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
W programie studiów na kierunku pedagogika specjalna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Pedagogika specjalna, to wedle definicji dyscyplina pedagogiki obejmująca problematykę wychowawczo- leczniczą jednostek odbiegających od normy biologicznej, psychicznej lub społecznej w stopniu utrudniającym prawidłowy rozwój i współżycie w środowisku społecznym. Nie trzeba być specjalistą, aby zrozumieć, że jest to niezwykle trudna dyscyplina i nie każdy nadaje się do tego, aby działać w ramach jej przestrzeni. Na tych, którzy posiadają określone cechy i chcą nabyć szeroką wiedzę czeka kierunek Pedagogika specjalna na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym im. Jana Długosza, gdzie prowadzony jest na studiach drugiego stopnia.
Kierunek Pedagogika specjalna na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie realizowany jest na Wydziale Nauk Społecznych. Założeniem kształcenia jest nabycie umiejętności posługiwania się interdyscyplinarną wiedzą dotyczącą prawidłowości rozwojowych człowieka, odchyleń organicznych, psychicznych i społecznych oraz możliwości edukacyjnych, rehabilitacyjnych i resocjalizacyjnych. Kierunek prowadzony jest zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.
Studia na kierunku Pedagogika specjalna na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie dzielą się na dwie specjalności: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu, Resocjalizacja osób niedostosowanych społecznie.
Specjalność Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu zakłada przygotowanie do wykonywania czynności o charakterze diagnostycznym i wspomagającym oraz do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i edukacyjnych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu.
Specjalność Resocjalizacja osób niedostosowanych społecznie zakłada pozyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności resocjalizacyjnej, socjoterapeutycznej, opiekuńczo- wychowawczej i wspierającej funkcjonowanie społeczne jednostek niedostosowanych społecznie.
Jakie przedmioty znajdują się w programie nauczania kierunku Pedagogika specjalna? Na przykład: teoretyczne podstawy wychowania, socjologia, biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania, kontakt interpersonalny, pedagogika opiekuńcza, diagnostyka pedagogiczna, metodyka resocjalizacji, subkultury młodzieżowe, międzynarodowe standardy opieki instytucjonalnej nad nieletnimi, readaptacja społeczna, podstawy pracy socjoterapeutycznej, pedagogika czasu wolnego, psychologia kliniczna, diagnoza i profilaktyka zaburzeń osobowości.
A co po studiach? Absolwenci Pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym znajdą zatrudnienie w placówkach oświatowo- wychowawczych, poradniach specjalistycznych, placówkach opieki, agendach służb socjalnych, placówkach służby zdrowia, sądownictwie.
Opinie
„Dokąd na studia?” – takie oraz podobne pytania zadają sobie kandydaci na studia. Porównują oferty dydaktyczne, plany zajęć, propozycje specjalności. Studia w Częstochowie to coraz większa i ciekawsza przestrzeń edukacyjna, zatem dokonanie wyboru może niektórym sprawiać niemałe trudności. Jeśli chcemy studiować Pedagogikę specjalną, warto sprawdzić jakie ma Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy opinie? Ola, studentka Pedagogiki specjalnej mówi:
„Dyscyplina, którą studiuję jest nie tylko bardzo ważna, ale i bardzo trudna, dlatego należy poznawać ją w odpowiednim miejscu, a wiedzę czerpać od najlepszych praktyków. Dlatego wybrałam studia na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym.”
STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje
Kierunki studiów w Częstochowie
PEDAGOGIKA SPECJALNA - ważne informacje
Absolwent kierunku Pedagogika specjalna na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Pedagogika specjalna na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie znajdzie zatrudnienie w:
STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE
W procesie rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku pedagogika specjalna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
dowolny przedmiot, język obcy, język polski
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Jakie studia pedagogiczne wybrać
Studia na kierunku pedagogika specjalna - wszystko co musisz wiedzieć
Studia pedagogiczne w Częstochowie
Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy w Częstochowie kierunki
Jakie są kierunki pedagogiczne w Częstochowie
Studia na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie