Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa

28.03.2024

Żegluga śródlądowa – Politechnika Morska w Szczecinie rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku żegluga śródlądowa w Politechnice Morskiej w Szczecinie to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku żegluga śródlądowa w PM
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Żegluga śródlądowa główne przedmioty:

  • bezpieczeństwo i higiena pracy na statku
  • nawigacja
  • elementy ekonomii
  • przewozy morskie
  • prawo morskie
  • matematyka
  • fizyka
  • informatyka
  • konstrukcja maszyn i grafika inżynierska
  • nawigacja
  • urządzenia nawigacyjne
  • budowa i stateczność statku
  • ochrona transportu morskiego

 

Być może nie wszyscy wiedzą, iż żegluga śródlądowa to szerokie zagadnienie, które dzieli się na zalewową, rzeczną i jeziorową. Do taboru towarowej żeglugi śródlądowej należą barki, holowniki, pchacze, tratwy lub niewielkie statki o rozmiarach zależnych od użytkowanych dróg wodnych, natomiast do specjalnych form żeglugi należą między innymi: ratownictwo, likwidacja pożarów, podnoszenie wraków, nadzorowanie bezpieczeństwa i porządku ruchu, pilotowanie, holowanie, czy łamanie lodów. Żegluga śródlądowa to także interesujący kierunek kształcenia i nietrudno odgadnąć, iż nie jest oferowany we wszystkich szkołach wyższych. Chcąc poznać go dokładnie i zostać specjalistą w zakresie żeglugi śródlądowej należy skierować uwagę na Szczecin, a w nim na Politechnikę Morską, w której kierunek Żegluga śródlądowa prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Żegluga śródlądowa oferowany przez Politechnikę Morską w Szczecinie jest jedynym takim kierunkiem realizowany w rodzimym szkolnictwie wyższym. Jego najistotniejszym założeniem jest otrzymanie certyfikatów uprawniających do zajmowania stanowisk oficerskich na statkach śródlądowych w żegludze międzynarodowej. W toku nauki studenci pozyskują szeroką wiedzę i umiejętności z obszaru między innymi: informacji  technicznych dotyczących statków, ich wyposażenia i obsługi, stateczności i załadunku statków, manewrowania jednostką śródlądową, szczególnie na akwenach ograniczonych oraz komunikacji i łączności w systemie międzynarodowym. Ponadto, zaznajamiają się z zagadnieniami związanymi z nowoczesnymi systemami nawigacji elektronicznej oraz mapami elektronicznymi, oznakowaniem nawigacyjnym, budowlami hydrotechnicznymi, jak również logistyką i łańcuchem transportowym w żegludze śródlądowej. Żegluga śródlądowa w Politechnice Morskiej w Szczecinie jest kierunkiem realizowanym wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku Żegluga śródlądowa w Politechnice Morskiej w Szczecinie charakteryzują się bogatym programem nauczania, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: bezpieczeństwo i higiena pracy na statku, matematyka, fizyka, informatyka, konstrukcja maszyn i grafika inżynierska, nawigacja, urządzenia nawigacyjne, budowa i stateczność statku, ochrona transportu morskiego, elektrotechnika i elektronika, meteorologia i oceanografia, prawo morskie, łączność morska, ochrona środowiska morskiego, infrastruktura portowa, portowe urządzenia techniczne, siłownie okrętowe, eksploatacja portów śródlądowych, ratownictwo morskie, inżynieria ruchu.

Żegluga śródlądowa jest kierunkiem o praktycznym wymiarze, dostarczającym różnorodnej wiedzy. Praktyczny profil kształcenia ma za zadanie zapewnić uzyskanie wysokiej jakości kompetencji, które niezbędne są do realizowania morskiej kariery zawodowej. Kompetencje te można podzielić na ogólne i szczegółowe, a w ich obszarach zawierają się między innymi umiejętności badawcze, umiejętności zarządzania informacją, zdolność rozwiązywania zaawansowanych problemów związanych z żeglugą i transportem morskim i śródlądowym, czy też umiejętność wykorzystywania technik informatycznych w praktyce żeglugowej, w szczególności w systemach nawigacyjnych, ładunkowych, konstrukcyjnych, czy hydro- meteorologicznych. Śmiało można powiedzieć, że absolwent omawianego przez nas kierunku posiada olbrzymi bagaż wiedzy, który będzie mógł wykorzystać w pracy zawodowej na szerokim rynku pracy przedsiębiorstw gospodarki morskiej oraz śródlądowej od służb i floty handlowej o wysokim stopniu specjalizacji, poprzez flotę połowową, pasażerską, przemysłową i usługową.

 

Opinie

Bezdyskusyjnie Szczecin można uznać za wyjątkowy ośrodek akademicki, ponieważ z racji położenia na mapie oferuje kandydatom szczególne kierunki kształcenia. Liczne grono kandydatów na studia wybiera stolicę województwa zachodniopomorskiego, aby kształcić się w ramach dyscyplin powiązanych z morzem. Swoją uwagę kierują na omawianą przez nas uczelnię. Jakie ma Politechnika Morska w Szczecinie opinie? Konrad, student Żeglugi śródlądowej mówi:

„Jeśli powiem, że studia w Politechnice Morskiej w Szczecinie to po prostu studia, to nie oddam tego, jak naprawdę wygląda nauka. To wyjątkowe przeżycie, nauka o zupełnie innym charakterze, a nawet przygoda życia. Politechnika Morska w Szczecinie to uczelnia dla ambitnych, poszukujących czegoś więcej.”

 

Gdzie studiować kierunek żegluga śródlądowa na Politechnice Morskiej

Studia na kierunku żegluga śródlądowa prowadzone są przez Wydział Nawigacyjny Politechniki Morskiej zlokalizowany przy ul. Wały Chrobrego 1-2 w Szczecinie.

Kontakt:

tel. (91) 480-95-15

https://wn.pm.szczecin.pl/pl/

 

 

STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Szczecinie

Studia w Szczecinie

 

 

ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA - ważne informacje

Żegluga śródlądowa studia Szczecin

Żegluga śródlądowa studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Żeglugę śródlądową w Politechnice Morskiej w Szczecinie:

Absolwent kierunku Żegluga śródlądowa w Politechnice Morskiej w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • fizyki atmosfery i oceanów oraz hydrologii rzecznej,
  • właściwości fizyko- chemicznych ładunków przewożonych drogą morską i rzeczną,
  • konstrukcji maszyn, wytrzymałości materiałów oraz grafiki inżynierskiej,
  • urządzeń, obiektów i systemów elektrotechniki i elektroniki okrętowej,
  • eksploatacji statków obsługujących drogi rzeczne,
  • systemów napędowych jednostki śródlądowej oraz statku morskiego,
  • infrastruktury śródlądowych dróg wodnych,
  • bezpiecznej nawigacji morskiej,
  • obowiązków oficera wachtowego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Żegluga śródlądowa:

Absolwent kierunku Żegluga śródlądowa w Politechnice Morskiej w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie między innymi:

  • na jednostkach śródlądowych,
  • na statkach offshore,
  • na statkach hydrograficznych,
  • na statkach badawczych,
  • w lądowych firmach logistycznych,
  • w administracji morskiej i śródlądowej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku żegluga śródlądowa brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Morska w Szczecinie

Komentarze (0)