Ruszyła rejestracja na studia

Ruszyła rejestracja na studia

O uczelni parę słów

Ile szkół wyższych, tyle zwyczajów, myśli przewodnich, ale jeden cel – uzyskanie uprawnień do wykonywania wymarzonego zawodu. Na krakowskich uczelniach możemy rozwijać się praktycznie we wszystkich dziedzinach. Wśród nich wyróżniamy Akademię Ignatianum i to właśnie niej będzie poświęcony ten tekst.

Akademia Ignatianum jest jedną z prawie dwustu uczelni jezuickich na całym świecie, które słyną z prestiżu i wysokiego poziomu nauczania. Oprócz zajmowania się szkolnictwem wyższym, jezuici w Polsce prowadzą szkoły gimnazjalne i licealne. Ignatianum prowadzi bezpłatne studia stacjonarne pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, a także studia niestacjonarne i podyplomowe. Jednym z plusów dotarcia do Akademii jest to, że mieści się ona zaledwie 700 metrów od Rynku Głównego w Krakowie.

Do kogo powinniśmy się zwrócić z zapytaniem, jak rzeczywiście jest na danej uczelni? Odpowiedź jest prosta – do studentów. To oni mają najwięcej do powiedzenia, jeśli chodzi o jakość studiowania. Od nich można się dowiedzieć tego, czego nie ma w żadnych innych informatorach. Dlatego poproszono grupę dwudziestoparolatków, by opowiedzieli w krótkich słowach o swojej uczelni.

O Ignatianum dowiedziałam się przez przypadek – mówi Patrycja, studentka pierwszego roku administracji. – Przejrzałam opinie o uczelni na forach, kierunek też wydał mi się ciekawy, więc stwierdziłam, że warto ją wybrać. Na Akademii wykładowcami są między innymi jezuici. Byłam tym miło zaskoczona. Do tej pory trafiłam tylko na jednego. Spodobało mi się, że na początku zaznaczył, że nie będzie poruszał tematów, które mogłyby kogoś urazić np. osobę niewierzącą – dodaje.

„Studenci Ignatianum na przestrzeni lat już nieraz pokazali, że kiedy trzeba, zawsze są otwarci i chętni, aby bezinteresownie pomagać innym” – mówi Tomasz Ubik, przewodniczący Samorządu Studenckiego w materiale dla czasopisma „Ignatianum”. To z inspiracji Samorządu Studenckiego w obecnym roku akademickim zorganizowano dwie akcje krwiodawstwa. Studenci i pracownicy Ignatianum bardzo chętnie angażują się również w akcję rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS.

Uczelnia ta prowadzi następujące kierunki studiów: Filozofia, Psychologia, Kulturoznawstwo, Pedagogika, Praca socjalna, Nauki o polityce, Administracja i polityka publiczna, Zarządzanie i nowe technologie w sferze publicznej, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Turystyka i rekreacja oraz Filologia angielska.

- Psychologia to nauka o zachowaniu człowieka, więc uczę się o tym, czego doświadczam na co dzień – mówi Natalia, studentka psychologii. - Podoba mi się, że na studiach najpierw mam wykład, a później wiedzę z niego mogę stosować w praktyce. Sporo uczę się o przyczynach danego zachowania, a to jest bardzo interesujące – wyjaśnia.

Akademia Ignatianum to miejsce, gdzie nie tylko można nabywać wiedze, ale również rozwijać swoje pasje lub pogłębiać swoją wiarę. Z tej racji, co roku odbywa się Cecyliada, czyli przegląd twórczości akademickiej. - Polega na zaprezentowaniu przez uczestników (studentów naszej uczelni) swoich talentów, nie tylko takich jak śpiew, czy taniec, ale również teatr, poezja i wiele innych. Ja co roku biorę w tym udział, bo jest to niesamowita impreza. Przede wszystkim można poznać fantastycznych ludzi, którzy są artystycznie uzdolnieni, zawrzeć nowe przyjaźnie i po prostu się bawić! To wspólna zabawa i warto w niej wziąć udział. Nawet jeśli ktoś nie zajmie jednego z głównych miejsc, to i tak nie wychodzi z pustymi rękami, bo organizatorzy przygotowują dla każdego słodki upominek. Po tegorocznym konkursie uczestnicy byli zaproszeni do miejsca, gdzie wszyscy razem zajadali się pizza, świętowali i śpiewali przy dźwiękach gitary. Atmosfera była naprawdę nieziemska, dlatego każdemu polecam wzięcie udziału w tym konkursie – przyznaje Milena.

Oprócz tego na uczelni prężnie funkcjonują i tworzą się nowe koła tematyczne. Ich rozwój jest zależny od zaangażowania studentów. Im więcej twórczych studentów, tym lepsze będą tego efekty.

- Każda uczelnia niesie z sobą coś innego – mówi Joanna, studentka administracji. - Uważam, że Ignatianum wyróżnia atmosfera, jaka tu panuje. Może dlatego, że wszyscy są tu życzliwi, sympatyczni i można liczyć na pomoc starszych kolegów, czy wykładowców. Gdybym teraz znowu miała wybierać, to zdecydowanie Ignatianum – podsumowuje Joanna.

 

+ ELEKTRONICZNA REJESTRACJA NA STUDIA