Opinie (5)

warchlak Ocena

Struktura wydziału delikatnie mówiąc "trąci myszką". Atmosfera wśród profesorów jest napięta do granic możliwości, nie trzeba być pilnym obserwatorem, aby to dostrzec. Profesorowie są wyraźnie podzieleni na frakcje, które wewnątrz bardzo się hołubią, natomiast między sobą niestety tępią się. Wiele przedmiotów jest prowadzonych rzetelnie przez pedagogów z pasją, natomiast tak jak ktoś już słusznie zauważył - niemiecka i francuska liryka wokalna nie są na dobrym poziomie, w przeciwieństwie do rosyjskiej liryki wokalnej. Jeśli trafi się do pedagoga ze "złej" frakcji, to można się pożegnać z koncertami z orkiestrą oraz wystąpieniem w przedstawieniach wystawianych w operze z orkiestrą, jednocześnie pozostając pod opieką czynnego, aktywnego zawodowo śpiewaka, który jest również świetnym pedagogiem i prowadzi głos w doskonałym kierunku.

goodin Ocena

Przepełnia mnie rozczarowanie tym wydziałem. Brak języka niemieckiego. Liryka francuska i niemiecka nie daje satysfakcji. Uważam, że za mało dba się o naszą dykcję. Język włoski oceniam na dobrym poziomie. Brak współpracy z innymi placówkami artystycznymi sprawia, że po studiach jesteśmy zostawieni sami sobie, bez pracy a z przerośniętym ego wyhodowanym na prześciganiu się w światku szkolnym. Ciężko o rozwój a atmosferze niedopowiedzeń i konfliktów o drobnostki. Plusy: taniec, aktorstwo, rytmika, zajęcia teoretyczne na dobrym poziomie. Sam śpiew jest kwestią indywidualną, wchodzi w grę znalezienie wspólnego języka z nauczycielem.

król_szałotu Ocena

W kształceniu muzycznym (a nawet szerzej - artystycznym) na każdej uczelni zdarzają się pedagodzy dobrzy i słabi, stąd pomijam ocenę indywidualnych zajęć ze śpiewu (choć i w tej dziedzinie wydaje mi się, że lokujemy się powyżej średniej krajowej). Dobra siatka godzin (dużo zajęć praktycznych, świetna kadra - taniec, aktorstwo, zajęcia teoretyczno-muzyczne). Przedmioty zupełnie zbędne (lub tragicznie prowadzone) - w zasadzie tylko niemiecka i francuska liryka wokalna. Żenująco słaba współpraca na linii uczelnia - inne placówki kulturalne (w zasadzie tylko szczątkowe relacje z operą, a i wspólne z nimi produkcje są nieporozumienie i wielką łaską ze strony teatru). Brak otwarcia na zewnątrz, współpracy z wielkimi nazwiskami, projektów wspólnych z innymi uczelniami czy instytucjami, zachowawczość ("byleby mój student we mnie nie zwątpił"). Niemniej, przy trafieniu do odpowiedniego pedagoga, daje możliwości rozwoju we własnym zakresie, przy oczywistym w takiej branży nakładzie pracy własnej.

student Ocena

Nie polecam. Wiecznie spierający się między sobą "profesorowie" od śpiewu przekładający swoje żale i frustracje na swoich studentów. Wciągają nas często w swoje polityczne międzyklasowe do niczego nieprowadzące spory. Oczywiście nie wszyscy, ale zdecydowana większość. Mało jest wśród nich pedagogów (zdarzają się!), a więcej śpiewaków, którzy nie mają pojęcia o podejściu do drugiego człowieka.

studia to lubię Ocena

wydział moim zdaniem przeciętny