Matura 2020. Biologia

Matura 2020. Biologia

18.06.2021

matura biologia 2020

Matura 2020 Biologia

Biologia to dziedzina, z którą każdy jest związany. Natomiast, nie oznacza to, iż jest to przedmiot obowiązkowy na egzaminie maturalnym. Biologia należy do grona przedmiotów dodatkowych, czyli każdy kto jest nią zainteresowany może ją wybrać i wykazać się wiedzą na temat życia i organizmów żywych.

 

matura biologia

 

1. Jak wygląda egzamin?

Jak wspomnieliśmy w słowach powyżej, biologia może być obierana tylko jako przedmiot dodatkowy. Co się z tym wiąże, możemy ją zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym. W jakim celu podchodzi się do egzaminu z tego przedmiotu?

Matura z biologii ma za zadanie sprawdzić naszą wiedzę i stosowanie jej do identyfikowania i analizowania problemów, a także sprawdzić umiejętności wykorzystywania informacji pochodzących z różnorodnych źródeł, projektowania doświadczeń i analizowania i interpretowania wyników, jak również sprawdzić zdolność wykorzystywania narzędzi matematycznych do opisu i analizy zjawisk i procesów.

Brzmi poważnie? Być może tak, ale wszystkie zadania, które przyjdzie Wam rozwiązać zostaną ułożone na bazie tzw. podstawy programowej, do której Wy jako uczniowie musicie mieć zapewniony dostęp. Biologia, z racji tego, że jest przedmiotem dodatkowym to zdaje się ją tylko w trakcie egzaminu pisemnego. Arkusz egzaminacyjny z naszego przedmiotu zawiera około 25 zadań, które zróżnicowane są pod względem poziomu trudności oraz sposobu udzielania odpowiedzi.

Zagadnienia widniejące w arkuszu sprawdzają przede wszystkim umiejętności złożone, takie jak: wyjaśnianie procesów i zjawisk oraz zależności budowy i funkcjonowania organizmów od środowiska ich życia, wykazywania związku obecnej różnorodności życia z przebiegiem procesu ewolucji, czy przedstawiania związków przestrzennych między elementami układów żywych i związków czasowych.

 

matura biologia ile trwa

 

2. Ile trwa egzamin z biologii?

Egzamin z biologii, podobnie jak do każdego z przedmiotu dodatkowego, trwa 3 godziny, czyli 180 minut. Oczywiście, jeśli uda nam się prędzej wypełnić arkusz egzaminacyjny, możemy opuścić salę, nie czekając na pozostałych.

Co ważne, maturę z biologii możemy skończyć szybciej, ale nie możemy jej przedłużyć, zwłaszcza gdy nie mamy ku temu powodów, a jedynym argumentem jest to, że nie udało nam się zdążyć rozwiązać wszystkich zadań. Po upływie 180 minut przeznaczonych na egzamin, musimy oddać arkusz egzaminacyjny, niezależnie od tego w jaki stopniu został on przez nas wypełniony.

 

3. Kiedy matura na poziomie podstawowym i rozszerzonym?

Tak, jak wszyscy już wiedzą biologia występuje wyłącznie w opcji rozszerzonej, zatem nie ma potrzeby zadawać nauczycielom pytań: „czy łatwo zdać podstawę?”. Warto zapamiętać tę regułę – przedmiot dodatkowy zdajemy tylko na poziomie rozszerzonym. A kiedy go zdajemy? Matura 2020 z biologii odbędzie się we wtorek 16 czerwca, o godzinie 9:00. Jako, że drugi dzień tygodnia należy do ulubionych wśród uczniów, to jest to dobry prognostyk na ten egzamin.

 

matura biologia co trzeba wiedzieć

 

4. Jakie wymagania muszę spełnić, aby przystąpić do egzaminu z biologii?

Przed każdym maturzystą stoją wymagania i aby było sprawiedliwie każdy, niezależnie od wybieranych przedmiotów, ma ich tyle samo. Pierwszym obowiązkiem, do którego należy podejść poważnie jest przedstawienie chęci podejścia do egzaminu maturalnego. Jak się to robi? Zainteresowani zdawaniem egzaminu dojrzałości muszą złożyć deklarację maturalną, czyli pismo potwierdzające ich decyzję. Takie pismo składa się u dyrektora szkoły.

Kolejnym naszym obowiązkiem, jeśli poważnie myślimy o wyborze biologii na maturze, jest zdobywanie dobrych ocen z tego przedmiotu. Nikogo nie przekonamy, że damy sobie radę z rozszerzonym materiałem, gdy w dzienniku będą widnieć co najwyżej trójki z plusem.

 

5. Czy warto zdawać z maturę z biologii na poziomie rozszerzonym?

Na to pytanie możemy odpowiedzieć sobie na kilka sposób. Warto zdawać maturę z biologii na poziomie rozszerzonym, gdyż wiążą się z tym konkretne korzyści, przede wszystkim w aspekcie pójścia na studia. A nawet jeśli nie warto, i tak nie możemy wybrać innego poziomu.

Jeśli chcielibyśmy stworzyć bilans plusów i minusów wynikających ze zdawania biologii na poziomie rozszerzonym, to i tak tych pierwszych byłoby znaczniej więcej. Biologia jest przedmiotem, który pojawia się bardzo często w procesach kwalifikacyjnych na studia.

Jeśli ktoś marzy, na przykład, o karierze medycznej, to mówiąc krótko, biologię musi mieć w małym palcu i poziom rozszerzony uznać można nawet za pewne minimum. Każdy przedmiot warto zdawać na tym poziomie, bo może to być pierwszy krok do naszej drogi zawodowej. Utwierdzimy się w przekonaniu, że lubimy jakąś dziedzinę, ciekawi nas ona do tego stopnia, by kształcić się w jej obszarze na studiach, a potem w jej zakresie wykonywać obowiązki zawodowe. Poza tym, dobrze jest być ambitnym i nie poprzestawać wyłącznie na obowiązkowej podstawie.

 

6. Co da mi matura z biologii?

Matura z biologii daje oczywiście wiedzę, na dodatek bardzo ciekawą i szalenie istotną. Ponadto, wybór tego przedmiotu na maturze może już nakierować nas na obszar kształcenia wyższego, a jeśli już mamy bliżej określone plany, to egzamin maturalny będzie wykonaniem w ich stronę pierwszego kroku.

Biologia jest dziedziną, którą możemy nazwać wieczną. Na ludzi z wiedzą na temat biologii zawsze będzie zapotrzebowanie, niezależnie od tego czy będzie ona dotyczyła ludzi, roślin, czy zwierząt. Nie trzeba być specjalnie zaangażowanym, aby wiedzieć, że biologia i nauki z niej wynikające mają przyszłość – i warto o tym pomyśleć, ucząc się do matury.

 

7. Czego nie da mi matura z biologii?

Prawdą jest, że biologia nie należy do najłatwiejszych dyscyplin. Zrozumienie jest może nie przychodzić lekko, stąd matura z biologii może nie dać takiego spokoju, jak egzaminy z innych przedmiotów. Ale jakikolwiek przedmiot wybralibyśmy do zdawania na maturze i tak powinniśmy się uczyć, więc lepiej jest poświęcić czas na coś, co nas interesuje. Na odpoczynek i spokój przyjdzie czas.

Niełatwo jest tworzyć bilans zysków i strat, mówiąc o maturze. Maturę trzeba zdać i lepiej nie szukać w niej jakichś ukrytych zakamarków, drugiego dna, czy też przesadnie jej demonizować. Utarło się, że egzamin dojrzałości bywa tematem poważnych dyskusji i niektórzy podchodzą do niej, jak do najważniejszego egzaminu w życiu. Oczywiście, matura jest bardzo ważnym egzaminem w życiu, ale nie oznacza to, że trzeba wokół niej budować napiętą atmosferę, ani bać się wszystkiego, co się z nią wiąże.

 

8. Co warto sprawdzić idąc na maturę z biologii?

Idąc na maturę z biologii, ale także z każdego innego przedmiotu, warto zapoznać się z tym, jakie zadania występowały na maturach w poprzednich rocznikach. Wypełnienie w domu starego arkusza da nam pewną wprawkę, będzie dobrym ćwiczeniem, a także zobaczymy sobie, jak wygląda arkusz egzaminacyjny i jak konstruowane są pytania.

Dobrze jest także upewnić się, co możemy przynieść ze sobą na egzamin. I nie mamy tutaj na myśli butelki z wodą, tylko rzeczy, które mogą nam pomóc w rozwiązywaniu zadań; na przykład: linijka, czy prosty kalkulator. Warto oczywiście sprawdzić samego siebie, czyli mając już stary arkusz egzaminacyjny, bez podpowiedzi i zaglądania do notatek rozwiązać go, przekonując się na jakim poziomie jest nasza wiedza.

To nic nie kosztuje, nie jest opatrzone żadnym ryzykiem. Takie próbny test, w domowym zaciszu, wyjdzie nam wyłącznie na dobre. Co jeszcze? Matura to taki czas, w którym wszyscy spóźnialscy muszą się mieć na baczności. Tutaj nie ma wymówek, zmyślonych bądź prawdziwych historii – na egzamin należy przyjść punktualnie i koniec kropka, dlatego należy sprawdzić datę i godzinę i najlepiej zapisać sobie w widocznym miejscu.

 

9. Na które studia wymagana jest matura z biologii?

Biologia to bardzo szeroka dziedzina i między innymi na tej cesze opiera się wiele dyscyplin, które można odnaleźć w ofertach edukacyjnych szkół wyższych. A jeśli nawet omawiany przez nas przedmiot nie pojawia się w gronie wymaganych w procesach rekrutacyjnych, to nie wiadomo czy wiedza z jego zakresu i tak nam się nie przyda – wszystko zależy od drogi, jaką sobie wybierzemy. Jakie kierunki wywodzą się z biologii? Na jakie kierunki studiów biologia jest obowiązkowa?

Gdzie w kwalifikacjach na studia znajdziemy ten przedmiot? Kierunkami, na które wymagana jest matura z biologii są, między innymi: biotechnologia, biogospodarka, fizyka techniczna, inżynieria biochemiczna, inżynieria biomedyczna, menedżer żywności i żywienia, technologia żywności i żywienie człowieka, analityka medyczna, dietetyka, farmacja, elektroradiologia, fizjoterapia, kosmetologia, kierunek lekarski, pielęgniarstwo, położnictwo.

Po wymieniu kierunków kształcenia łatwo zdać sobie sprawę z faktu, iż jeśli chcielibyśmy podjąć studia medyczne i marzy nam się wykonywanie zawodu lekarza, to matura z biologii jest naszym nie tylko obowiązkiem, ale po prostu czymś niezbędnym.

zasady rekrutacji na studia 2020

 

SPRAWDŹ WYMAGANIA REKRUTACYJNE NA STUDIA

Komentarze (22)

Opinia odpowiedz

Od przedszkola do Profesora

kolega odpowiedz

Prawda jest taka iż kontakty koleżenskie po szkole są urywane lecz moim zdaniem to nie jest wina uczniów gdyż uczniowie są bogu ducha winni lecz moim zdaniem wina leży po stronie osób postawionych wyżej którzy w dobie kapitalizmu powinni być sługami uczniów a nie ich Panami jak w czasach słusznie minionych.

Micho kaku odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Prawda jest taka iż w założeniu ludzkość dąży do rozwoju zaś medycyna służy aby zapobiegać kataklizmom które by mogły stanąć ku przeszkodzie ów rozwojowi.

Zębolog W odpowiedzi do: Micho kaku odpowiedz

Prawda jest taka iż medycyna zajmuje się największymi kataklizmu ale za to chirurdzy dentystyczny którzy zajmują się kulfonami którzy zębów nie myją potrafią drapnąć 10 tafli miesięcznie

Ndst odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

W komunizmie jak nauczyciel wystawił ,,2"uczniowi to uczeń posiadał nieprzyjemności u dyrektora a jak w kapitalizmie nauczyciel wystawi,,2"uczniowi to nauczyciel posiada nieprzyjemności u dyrektora.

Student W odpowiedzi do: Ndst odpowiedz

W komunizmie student powinien się dostosować do poziomu wykładowcy zaś w kapitalizmie to wykładowca powinien się dostosować do poziomu studenta.

Czyli życie i świat odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Czynniki genetyczno-środowiskowe

Aktywizacja W odpowiedzi do: Czyli życie i świat odpowiedz

Czynniki fizyczno-psychiczne czyli jak się narobić i nie zarobić...

Xyz odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

Jesli byśmy chcieli podjąć studia medyczne to matura z biologii jest naszym obowiązkiem zaś jeśli marzy nam się wykonywanie zawodu lekarza to matura z biologii jest czymś niezbędnym...

Medyk W odpowiedzi do: Xyz odpowiedz

Wykształcenie medyczne i zawóď medyczny...

Biolog W odpowiedzi do: Medyk odpowiedz

Obowiązek szkolny a prawo pracy

Maturzysta odpowiedz

Rozmawiajmy i mature doskonalmy.

Biologia odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Najpierw człowiek zyskuje na zdrowiu by zarabiać pieniądze po czym traci na zdrowiu by zarabiać pieniądze potem człowiek traci pieniądze by odzyskać zdrowie...

Kolejka W odpowiedzi do: Biologia odpowiedz

Taka kolej rzeczy...

Opiekun odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Jak wygląda sposób przyznawania punktów za okreslone zadanie...

Pytający W odpowiedzi do: Opiekun odpowiedz

To jest pytanie...

Matura2k19 odpowiedz pokaż odpowiedzi (3)

Od kiedy oceny w szkole odzwierciedlają wyniki na maturze...bzdura

Xyz W odpowiedzi do: Matura2k19 odpowiedz

Czy twoim zdaniem skala ocen 2-5 tak jak za komuny by była bardziej oddana

Belfer W odpowiedzi do: Xyz odpowiedz

oddana w sensie wskazana...

W kapitalizmie istnieje aktywizacja zawodowa W odpowiedzi do: Xyz odpowiedz

W komunizmie była walka z bezrobociem

Ania odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Jaki termin poprawkowy matury z biologii? Przecież to bzdura :) Jak na razie jeszcze nie ma przymusu zdania matury rozszerzonej na 30%, więc jeśli wynik nas nie zadowala to trzeba poczekać rok na poprawę.

Xyz W odpowiedzi do: Ania odpowiedz

Rok nie wyrok