Jak wygląda praca w branży inżynierii i produkcji?

Jak wygląda praca w branży inżynierii i produkcji?

18.06.2021

praca dla inżyniera

Inżynieria, produkcja, badania

Jak wygląda rynek pracy w branży inżynierii, badań i produkcji? Jakie specjalizacje są poszukiwane, a jakie opłacalne pod względem finansowym? I czy jest to dobry sektor do rozwoju kariery? Wszystko sprowadza się do szczegółów, ponieważ inżynier to określenie więcej niż szerokie.

Po studiach inżynierskich równie dobrze można zostać inżynierem budownictwa, jak i technologii żywności, a są to dwa zupełnie różne zawody. To samo dotyczy produkcji, która różnicuje się w zależności od sektora, a badania i ich finansowanie zależne jest od potrzeb rynkowych i aktualnego rozwoju technologicznego. Obecnie najbardziej poszukiwani pracownicy związani są procesem produkcji, optymalizacją procesów, zarządzaniem jakością i budownictwem.

Chętnie zatrudniani są także inżynierowie oprogramowania oraz specjaliści od IT. Natomiast górnictwo czy metalurgia, a także inżynieria środowiska jest na ten moment obsadzona przez wykwalifikowanych i posiadających doświadczenie pracowników i trudno w tych zawodach znaleźć zatrudnienie.

 

Oczekiwane wykształcenie, ukończone kierunki

Przy branży związanej z inżynierią, produkcją i badaniem nie da się podać jednego czy dwóch kierunków, które zagwarantują nam zatrudnienie, natomiast będą to w 90% kierunki ścisłe, techniczne i technologiczne.

W przypadku, gdy chcemy zostać inżynierem, studia inżynieryjne to niezbędna podstawa. Przy badaniach im wyższe wykształcenie, tym nie tylko większa wiedza i doświadczenie, ale przede wszystkim korzystniejsze zarobki. Natomiast jeśli chodzi o produkcję, wszystko zależy od stanowiska, na które kandydujemy, może wystarczyć nam szkoła zawodowa, ale lepsza praca i większe pieniądze zazwyczaj nadal związane są z wyższym wykształceniem.

kierunki studiów:

automatyka i robotyka

bioinżynieria

biotechnologia

elektromechatronika

energetyka

informatyka stosowana

inżynieria danych

inżynieria obliczeniowa

inżynieria materiałowa

inżynieria produkcji

mechanika i budowa maszyn

sztuczna inteligencja

teleinformatyka

zarządzanie i inżynieria produkcji

 

Ważne umiejętności

Doświadczenie w zawodzie jest bardzo cenione, tak jak znajomość języków obcych. Dodatkowo, ważną kwestią jest teoretyczna i praktyczna znajomość branży. Uwagę pracodawców przykuwają też coraz częściej tzw. umiejętności miękkie: skuteczna praca w grupie, komunikatywność i zarządzanie czasem własnym. Ostatnia, choć nie najmniej ważna, jest inicjatywa wsparta kreatywnością i otwartością na innowacyjne pomysły.

Decydując się na studia inżynieryjne, trzeba od razu zaplanować sobie czas na staże i praktyki, a także pamiętać o możliwości uczestniczenia w dodatkowych kursach i szkoleniach, nie tylko rozwijających wiedzę, ale też dokumentowanych bezcennymi w przyszłości certyfikatami.

 

Proces rekrutacji

Podczas rekrutacji, poza wykształceniem, pracodawcy dużą uwagę przykładają również do doświadczenia i to w tej samej branży, do jakiej obecnie chcemy aplikować. Bycie naukowcem, doktorem czy inżynierem nie wystarczy, jeśli wiedza i doświadczenie nie pokrywają się z zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa.

 

PRZYKAŁDOWE STANOWISKA I ŚREDNIE ZAROBKI 2021*
 
Pracownik produkcji – 3430 zł brutto
Technolog produkcji – 5250 zł brutto
Inżynier budowy – 5260 zł brutto
Konstruktor – 5990 zł brutto
Specjalista ds. planowania produkcji – 5360 zł brutto
Specjalista ds. badań i rozwoju – 5600 zł brutto
Inżynier produkcji/procesu – 6620 zł brutto
Główny technolog produkcji – 6110 zł brutto
Inżynier jakości – 6160 zł brutto
Inżynier ds. testów automatycznych – 8250 zł brutto
Project manager – 6900 zł brutto
Inżynier oprogramowania – 9540 zł brutto
Kierownik produkcji – 8210 zł brutto
Kierownik działu badań i rozwoju – 10490 zł brutto

 

Pracodawcy

Rewon S.A., Samsung Poland, Tate & Lyle, TomTom, Veolia Support Services, W4E, WAGRAN Sp z o.o., Hutchinson Poland, Indesit Company, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Oberthur Technologies R&D Poland, Paplus International, Comarch Technologies, Complex Holding, Contrain Group, Mikomax, Flextronics Logistics Poland, FON-SKB, Amcor, BSH Hausgerate GmbH, Corning, Fujitsu, P&G, L&B Bilplast, Adecco Poland, Accenture, MakoLab S.A., Hewlett-Packard Polska, Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., Bosh und Siemens, Randstad Polska, Adwa Sp. z o.o., Asco Numatics, ABB.

 

* Wszystkie dane finansowe pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl i/lub praca.pl.

Komentarze (0)