Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

18.06.2021

zwrot podatku z niemiec

Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Każdy kto pracował legalnie w Niemczech może starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Warto pamiętać, że rozliczyć się z Finanzamt, czyli niemieckim urzędem skarbowym, możemy do 4 lat wstecz, a więc w roku 2017 mamy jeszcze możliwość złożyć deklarację podatkową za rok 2013.

Jakie dokumenty są konieczne do rozliczenia?

  1. Lohnsteuerbescheinigung – jest to zaświadczenie o wynagrodzeniu i odprowadzonym podatku. Dokument ten wystawia pracodawca po zakończeniu stosunku pracy lub na koniec roku podatkowego.

  2. Zaświadczenie o dochodach w Polsce EU/EWR – dokument, o którym mowa uzupełniamy swoimi danymi osobowymi, a następnie zanosimy do Urzędu Skarbowego w Polsce, pod który podlegamy. Podbite zaświadczenie otrzymamy po kilku dniach od złożenia.

 

Praca w Niemczech a rozliczenie w Polsce

Częstą kwestią, nad którą zastanawiają się osoby pracujące w Niemczech jest to czy dochody uzyskane za granicą trzeba rozliczyć w Polsce. Dnia 14 maja 2003 została podpisana umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Co to dla nas oznacza? Otóż, Polacy pracujący w Niemczech nie są zobowiązani do złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji podatkowej PIT36ZG, chyba że posiadają dochody w Polsce lub w innych krajach.

 

Ile zwrotu mogę uzyskać?

Kwota wolna od podatku w Niemczech to około 10 000 euro. Jeżeli podatnik nie przekroczył tej sumy zwrot w większości przypadkach należy się w całości. Są to kwoty które możemy odczytać na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung w podpunktach:

4 - (Einbehaltene Lohnsteuer - podatek od dochodów),

5 - (Einbehaltener Solidaritaszuschlag - podatek solidarnościowy),

6 - (Einbehaltene Kirchensteuer - podatek kościelny).

 

Rozliczenie wspólne czy indywidualne?

Istnieją dwie możliwości rozliczenia podatku w Niemczech. Pierwszą z nich jest indywidualne zeznanie podatkowe, które tyczy się osób stanu wolnego, rozwodników i wdowców.

Drugą opcją jest rozliczenie wspólne, czyli wraz z współmałżonkiem. Który wariant warto wybrać? W większości przypadków korzystniej będzie, gdy zdecydujemy się na rozliczenie wspólne. Jest to dobry wybór szczególnie dla osób, których dochody w Niemczech przekraczaja kwotę wolną od podatku, natomiast współmałżonek nie ma w Polsce żadnych dochodów lub są one bardzo niskie. Jednak, aby móc się rozliczyć wspólnie podatnik musi mieć nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Co to oznacza? Muszą być spełnione następujące warunki:

  • osoba posiada adres zameldowania w Niemczech,
  • przebywa lub pracuje za granicą więcej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego,
  • jej zarobki w Polsce nie przekroczyły 4002 euro.

WAŻNE! Przy wspólnym zeznaniu podatkowym Finanzamt weryfikuje podane przez nas informacje na podstawie dokumentu, o którym była już wcześniej mowa, czyli EU/EWR. Dlatego w przypadku tego rodzaju rozliczenia zaświadczenie to należy uzupełnić nie tylko danymi osobowymi podatnika, ale i współmażonka oraz w odpowiednim miejscu wpisać datę ślubu.

Warto również pamiętać o tym, by w trakcie pracy w Niemczech udokumentować nasze wydatki, ważne są bilety za przejazd, imienne rachunki za benzynę, za wynajem mieszkania czy rachunki za rozmowy telefoniczne. Zarówno w przypadku rozliczenia indywidualnego jak i wspólnego możemy liczyć na ulgi, które mogą podwyższyć kwotę zwrotu.

Jeśli nie jesteś pewien jaki rodzaj rozliczenia jest dla Ciebie korzystniejszy lub chcesz uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię kwestie skontaktuj się z Doradztwem Finansowym MAG-TAX. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w uzyskaniu jak najkorzystniejszego zwrotu.

 

 

Komentarze (4)

pietro odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Mój nieletni syn(17) lat pracował tylko 1 miesiąc w wakacje, zarobił 1867 euro na rękę, czy on też dostanie zwrot podatku?

Mag-Tax W odpowiedzi do: pietro odpowiedz

Jeżeli syn otrzymał Lohnsteuerbescheinigung i ma potrąconą zaliczkę na podatek to możemy sprawdzić czy przysługuje mu zwrot. Proszę o kontakt z naszym biurem w celu bezpłatnej kalkulacji.

Żurek Marcin odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Mam tylko świadectwo pracy i nic po za tym za pracę w Niemczech. Można coś z tym zrobić?

Mag-Tax W odpowiedzi do: Żurek Marcin odpowiedz

Niestety ale musisz zgłosić się do pracodawcy aby wystawił Ci dokument Lohnsteuerbescheinigung bądź musisz posiadać wszystkie paski wypłat tzw. Abrechnung. Tylko na podstawie tych dokumentów można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec.