Jak wygląda egzamin ósmoklasisty

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym sprawdzianem dla uczniów VIII klas szkoły podstawowej oraz uczniów szkół artystycznych, którzy realizują kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, w klasie o zakresie nauczania odpowiadającym klasie ósmej.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów – każdy ósmoklasista musi do niego podejść, by skończyć szkołę podstawową.

Choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać (nie istnieje żaden próg zdawalności), to wyniki z niego w dużej mierze decydują o tym, do jakiej szkoły dostanie się uczeń. Jego wynik może być decydujący w przypadku, gdy do danej szkoły chce się dostać więcej uczniów, niż jest w niej miejsc.

Zazwyczaj dzieje się tak w renomowanych i mocno obleganych szkołach średnich, które są gwarantem wysokiej zdawalności oraz dobrych wyniów z matury. Dlatego do egzaminu ósmoklasisty należy podejść naprawdę poważnie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku: kiedy się odbędzie, jakie przedmioty będą na egzaminie, kiedy będzie można odebrać wyniki oraz, w jaki sposób obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty.

Z egzaminu ósmoklasisty nie można zrezygnować. Wyjątek stanowią laureaci i finaliści olimpiad (z przedmiotów, które zostały wymienione w wykazie olimpiad), którzy mogą być zwolnieni ze zdawania egzaminu ósmoklasisty.

Wyświetl więcej Zwiń

Komentarze (0)