tel.: (42) 254 75 02

ul. Wojska Polskiego 121, 91-726 Łódź

email: tiu@asp.lodz.pl

 

tel.: (42) 254 75 02

ul. Wojska Polskiego 121, 91-726 Łódź

email: tiu@asp.lodz.pl

 

 • TKANINA I UBIÓR Stopień: I II REKRUTACJA

  Uczelnie Łódź - kierunek Tkanina i ubiór
  Celem studiów na Kierunku Tkanina i Ubiór na Wydziale Tkaniny i Ubioru jest kształcenie projektantów o wysokich kwalifikacjach, rozumiejących procesy i uwarunkowania dotyczące projektowania ubioru, biżuterii i tkaniny, zdolnych do podejmowania działań projektowych i indywidualnej działalności twórczej. Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi jako pierwsza w Polsce zaczęła kształcić specjalistów z dziedziny szeroko pojętego projektowania ubioru na poziomie akademickim. Uczelnia posiada przygotowanie specjalistyczno-technologiczne, budowane na bazie wiedzy i wieloletnich doświadczeń. Studia na kierunku Tkanina i Ubiór powstały w odpowiedzi na potrzeby osób chcących zdobyć wysokie kwalifikacje w dziedzinie projektowania. Środowisko Łodzi, miasta historycznie związanego z przemysłem włókienniczym, sprzyja inwencji twórczej i aktywności studentów poprzez odbywające się corocznie prestiżowe międzynarodowe konkursy i festiwale związane z modą.
  Program studiów obejmuje, obok przedmiotów teoretycznych (zagadnienia sztuki współczesnej, historia sztuki, historia tkaniny, historia ubioru, historia biżuterii, zarządzanie i marketing, prawo autorskie) i ogólnoplastycznych (malarstwo, rysunek, rzeźba, kompozycja, fotografia), przede wszystkim przedmioty zawodowe, takie jak komputerowe wspomaganie projektowania, techniki prezentacyjne (grafika żurnalowa, aranżacja stoisk, pokaz mody), konstrukcja odzieży czy technologia. W czasie ostatniego semestru studenci odbywają praktykę przemysłową, w trakcie której realizowana jest kolekcja dyplomowa.
  W ramach kierunku działają pracownie malarstwa i rysunku, rzeźby, podstaw kompozycji, fotografii, nowych mediów, tkaniny unikatowej, tkaniny drukowanej, projektowania form złotniczych, biżuterii, komputerowego wspomagania projektowania, tkaniny eksperymentalnej, dywanu i gobelinu, tkaniny dekoracyjnej, papieru, ubioru, projektowania obuwia i wyrobów ze skór, ubioru dzianego, a także nowatorska pracownia projektowania kostiumu scenicznego. Realizowany w niej program ma bazę w innych pracowniach projektowych i warsztatach realizacyjnych wydziału, jak np. w dziedzinie projektowania i realizacji tkanin oraz biżuterii. W ramach ćwiczeń w pracowni studenci zdobywają szeroką wiedzę na temat form projektowania ubioru scenicznego, poznając konwencje teatralne.
  Studenci biorą udział w szerokiej gamie warsztatów praktycznych, obejmującej laboratorium fotograficzne, druk na tkaninie, warsztaty komputerowe, realizację biżuterii, techniki emalierskie, warsztaty tkackie, krawieckie, dziewiarskie, nakryć głowy, obuwia i galanterii skórzanej.
  Studenci kierunku są laureatami licznych konkursów (np. „Złotej Nitki”), przedstawiają swoje projekty podczas międzynarodowych festiwali oraz branżowych imprez targowych i współpracują z wieloma firmami odzieżowymi. Absolwentami Wydziału Tkaniny i Ubioru są m.in. Marcin Paprocki, Maciej Brzozowski, Katarzyna Bies, Joanna Paradecka i Natalia Jaroszewska.
  Wymagania rekrutacyjne

   

  Studia I stopnia
   
  Proces rekrutacji na studia pierwszego stopnia na kierunku Tkanina i ubiór podzielony jest na dwa etapy:
  • etap I: przegląd prac kandydata i rozmowa z kandydatem  
  • etap II: egzamin praktyczny z:
   • zadania projektowego
   • rysunku
   • malarstwa
   

   


  Studia II stopnia
   
  Proces rekrutacji na studia pierwszego stopnia na kierunku Tkanina i ubiór podzielony jest na dwa etapy:
  • etap I: egzamin praktyczny z uwzględnieniem przez kandydata specjalności
  • etap II: rozmowa z kandydatem, przegląd portfolio kandydata i ocena pracy egzaminacyjnej

  Dowiedz się więcej

   

Opinie (1)

agent Ocena

poziom studiów w miarę ok, wykładowcy też spoko. Generalnie fajni ludzie.