Architektura studia w Trójmieście
Architektura - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Spacerując ulicami miast, zdajemy sobie sprawę z tego, że Architektura to jedna z najważniejszych dziedzin. To ona tworzy klimat, buduje charakter, wprowadza w zachwyt, bowiem większość miejskich budowli spełnia nie tylko rolę czysto użytkową, ale również estetyczną. Wizualne walory najmniejszych detali doskonale dopełniają całości najbardziej monumentalnych i majestatycznych zarazem budowli.

Lecz podziwiając uroki miasta w postaci owoców pracy najwybitniejszych architektów czasów zamierzchłych i obecnych, rzadko myślimy o tym, że tworzenie rzeczy pięknych jest bardzo skomplikowanym zajęciem, wymagającym wielu zdolności.

Powagi dodaje fakt, że Architektura ściśle łączy w sobie szereg przedmiotów technicznych, uznawanych przez wielu za najtrudniejsze do doskonałego opanowania oraz talent artystyczny – a ten, jak wiadomo, posiada jedynie nieliczne grono ponadprzeciętnie uzdolnionych jednostek.

Studia na kierunku Architektura można porównać do układanki, gdyż składa się z wielu elementów. Należy poznać poszczególne jej składowe:

 • historię i teorię architektury,
 • historię sztuk pięknych,
 • fizykę budowli,
 • zasady projektowania. 

I wiele, wiele innych. Jeśli chciałbyś zostać fachowcem na miarę Franka Wrighta, to studia na kierunku Architektura są doskonałym początkiem twojej przyszłej kariery zawodowej!

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Kierunek Architektura w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to przygotowanie do twórczej, samodzielnej pracy zawodowej. Aby do niej dojrzeć, żeby tworzyć z pełną świadomością należy najpierw posiąść wiedzę, na którą składają się, na przykład:

 • metody organizacji i przebiegu procesu inwestycyjnego,
 • znajomość prawa budowlanego,
 • ekonomiki,
 • zasady konstrukcji.

Przyszły architekt musi posiadać w sobie pewną sprzeczność. Marzyć i wyobrażać sobie rzeczy niemożliwe, a z drugiej strony, dzięki obliczeniom i planom, mocno stąpać po ziemi i wykazywać się dużą skrupulatnością. To niełatwe do zrealizowania połączenie sprawia, że na studia architektoniczne mają szansę dostać się wyłącznie najwybitniejsi.

 

2. Dla kogo te studia

Kierunek Architektura w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to studia dla tych, którzy pragną czerpać inspiracje z tych pięknych miast. Złota Brama, Ulica Mariacka, czy Wielka Zbrojownia na pewno chętnie pomogą w nauce. A jakimi cechami powinien charakteryzować się idealny kandydat na ten kierunek?

Jeśli jesteś skrupulatny i dokładny, nauka matematyki i fizyki była dla ciebie czystą przyjemnością, wykonywane przez ciebie prace plastyczne znajdowały się na honorowych miejscach większości szkolnych wystaw, zasięg twojej wyobraźni wychodzi poza horyzonty myślenia przeciętnego Kowalskiego, a ponadto marzysz o zasileniu grona studentów bardzo prestiżowego kierunku studiów, to Architektura z pewnością okaże się najlepszym z możliwych wyborów.

Studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na kierunku Architektura, jak już pewnie wiesz po zapoznaniu się z powyższą treścią, należą do grona nauk interdyscyplinarnych, co w praktyce oznacza, że każdy ze studentów będzie musiał wykazać się ponadprzeciętną wytrwałością i zdolnością do zgłębiania nauki z obszaru nauk ścisłych oraz artystycznych.

Konkretny fach w rękach, który bez wątpienia zostanie doceniony przez każdego z pracodawców, zapewni ci regularne uczęszczanie na, prowadzone przez wyspecjalizowanych ekspertów z branży, zajęcia warsztatowe. W ich trakcie poznasz innowacyjne metody używane w architekturze, a żeby je dobrze zrozumieć, uprzednio w znacznym stopniu pogłębisz posiadaną wiedzę matematyczną i fizyczną.

Wykonywanie skomplikowanych obliczeń, w których uwzględnisz niezależną od człowieka działalność sił przyrody, da ci gwarancję, że zrealizowanie twoich przyszłych projektów z pewnością się powiedzie. Jednak zanim do tego dojdzie, staniesz przed koniecznością uczestniczenia w licznych wykładach z przedmiotów ścisłych.

Historia sztuki i architektury wprowadzi cię w świat dorobku artystycznego czasów od początku istnienia człowieka. Wykłady te powinny być dla ciebie cenne w perspektywie konieczności wyboru przyszłego stylu i możliwości czerpania inspiracji od najwybitniejszych.

Architektura to także wyobraźnia i talent plastyczny, który będziesz kształcił w trakcie warsztatowych zajęć praktycznych. Całokształt przyswojonej na studiach wiedzy stworzy z ciebie absolwenta gotowego do podjęcia pracy w najbardziej prestiżowych miejscach świata.

Niektóre uczelnie w Trójmieście, na których istnieje możliwość podjęcia studiów architektonicznych, zadbały o to, aby można było kształcić się w ramach studiów dziennych i zaocznych. Pierwsza opcja implikuje większą konkurencję – wybór ten jest podejmowany przez znaczną większość przyszłych studentów.

Studia niestacjonarne natomiast będą doskonałą alternatywą dla tych, którzy chcieliby pogodzić swoje życie zawodowe ze zdobywaniem wyższego wykształcenia. Wybór będzie należał do ciebie.

 

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Oczywistym faktem jest, że zanim aplikujesz na jakikolwiek kierunek studiów, musisz uprzednio zapoznać się z procedurami rekrutacyjnymi, które musisz spełnić, aby mieć szansę na znalezienie swojego nazwiska na liście przyjętych. Podobnie jest z Architekturą. Aplikacja na ten kierunek najprawdopodobniej będzie miała wymiar dwuetapowy. Pierwszym z nich jest zdanie rozszerzonej matury z matematyki, fizyki i języka obcego na wysokim poziomie, drugim natomiast – sprawdzian artystycznych umiejętności praktycznych.

Warto pamiętać, że wymagania te mogą ulegać zmianom, dlatego należy na bieżąco śledzić ustalenia, o których będzie mowa na stronie internetowej danej uczelni.

 

Proces rekrutacji

Elektroniczna rejestracja kandydatów to wszystkim chyba już dobrze znany etap, który rozpoczyna staranie się o wymarzone miejsce wśród grona studentów wybranego kierunku. Zamieszczony na stronie internetowej danego ośrodka akademickiego formularz aż sam się prosi o rzetelne uzupełnienie go wymaganymi danymi.

 

Potrzebne dokumenty

Po pozytywnym przejściu poprzedniego etapu, pozostanie ci już tylko skompletowanie pliku kilku niezbędnych do zwieńczenia rekrutacji dokumentów. Zadbaj o terminowe dostarczenie:

 • Fotografii o wymiarach 35X45mm
 • Świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia
 • Kserokopii powyższych dokumentów

 

Prawda, że proste? Już tylko krok dzieli cię od stania się studentem jednego z najbardziej prestiżowych kierunków, dlatego nie wahaj się dłużej i rozpocznij naukę do matury już dzisiaj!

 

Praca po studiach architektonicznych 

Jaką pracę możemy znaleźć kończąc studia na kierunku Architektura w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Większość przyszłych studentów zadaje sobie to pytanie, nie mając pewności, czy obrany przez nich kierunek będzie wystarczająco pragmatyczny i przyszłościowy, aby zapewnić im zadowalające zarobki.

Jeśli masz zamiar rozpocząć studia na kierunku Architektura w Trójmieście, to możesz mieć pewność, że wszechstronne wykształcenie z zakresu przedmiotów ścisłych, niezwykle cenionych na rynku pracy, oraz udoskonalenie posiadanego talentu plastycznego, da ci niepowtarzalną okazję do zatrudnienia się w prestiżowych miejscach pracy.

Jednym z niewątpliwym atutów studiów architektonicznych w Trójmieście jest wspomniana wcześniej wszechstronność, która pozwoli każdemu z absolwentów rozpoczęcie pracy zarówno dla cenionych, międzynarodowych korporacji architektonicznych oraz na własny rachunek we wszelkiego rodzaju biurach, oferując usługi w różnym zakresie.

Absolwenci studiów architektonicznych mogą znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych, biurach architektonicznych, instytucjach wystawienniczych, a nawet w agencjach reklamowych, projektując rozmaite grafiki promocyjne, mające na celu zwiększenie renomy wybranego produktu, wnętrza, czy jakiejkolwiek innej inicjatywy.

 

WSZYSTKO O KIERUNKU ARCHITEKTURA - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT

Komentarze (0)