Wzornictwo studia w Trójmieście
Wzornictwo - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Jak wyglądają studia na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób kształcone są osoby, zdolne do projektowania najnowszych, ekstrawaganckich kolekcji odzieżowych, niebanalnej biżuterii i dodatków do codziennych stylizacji, a także mebli, elementów wystroju wnętrz, czy nawet estetyki pojazdów mechanicznych? Część z nich działa na własną rękę i nie jest w żaden sposób związana ze środowiskiem akademickim. Większość natomiast posiada wyższe wykształcenie, zdobyte w ramach edukacji na kierunku Wzornictwo.

Studia artystyczne na tym kierunku powstały w odpowiedzi na szerokie, coraz dynamiczniej rozwijające się zainteresowanie przyszłych studentów o ponadprzeciętnych horyzontach artystycznych wzbogaconych o sporą dozę wyobraźni oraz na zapotrzebowanie samego rynku pracy – zatrudnienie ekspertów w tej dziedzinie jest szczególnie ważne w perspektywie konieczności realizacji coraz to nowych i bardziej złożonych projektów.

Uczelnie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, które zdecydowały się na umożliwienie młodym artystom poszerzania swoich horyzontów i przedstawienie całkiem nowych technik twórczych, stawiają na wykształcenie w przyszłych absolwentach umiejętności i wiedzy, które będą jak najbardziej adekwatne do dynamicznie zmieniających się trendów na rynku. Obecnie Wzornictwo możesz podjąć na kilku uczelniach w Trójmieście.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Program studiów, obowiązujący wszystkie kierunki studiów w Gdańsku, Gdyni i Sopociea tym samym również Wzornictwo, musi zostać przemyślany w taki sposób, aby każdy z absolwentów mógł pochwalić się umiejętnością wykorzystania nabytej wiedzy w praktyce, co będzie mogło zostać potwierdzone sukcesami w przyszłym życiu zawodowym.

Przedmiotami, które z dużym prawdopodobieństwem napotkasz w trakcie edukacji na wybranej przez siebie uczelni, będą:

 • Rysunek projektowy
 • Malarstwo
 • Podstawy projektowania ubioru
 • Laboratorium projektowania spekulatywnego
 • Rysunek techniczny i geometria wykreślana
 • Ergonomia
 • Psychofizjologia widzenia
 • Historia sztuki i kultury

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku wzornictwo możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku wzornictwo w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lub 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Każdy kierunek należący do dosyć wąskiego kanonu nauk artystycznych wymaga nie tylko specjalnego przygotowania w celu sprostania narzuconym odgórnie zasadom w zakresie procedur rekrutacyjnych, ale również posiadania wrodzonych zdolności artystycznych, których niestety nie da się nabyć nawet najcięższą z dróg.

Dlatego przyszli absolwenci powinni wykazywać się jak najbardziej obiektywnym, ponadprzeciętnym talentem do wszelkiego rodzaju aktywności artystycznej, dobrze rozwiniętą wyobraźnią, pozwalającą na tworzenie niebanalnych projektów, wychodzących poza schematy przeciętności, a także chęcią do nauki na jednym z najpopularniejszych kierunków studiów i świadomością konieczności zmierzenia się z dużą konkurencją.

Jeśli uważasz, że powyższy opis pasuje do ciebie, nie wahaj się dłużej i aplikuj na studia na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie – taka okazja zdarza się niezwykle rzadko, bo raz na rok!

Przygodę ze studiami na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie najprawdopodobniej rozpoczniesz od zgłębienia teoretycznych podstaw, które będą doskonałym filarem do zrozumienia esencji zgłębianego kierunku. Okazja do uczestniczenia w wykładach z dziedziny historii sztuki i wzornictwa pozwoli ci na zrozumienie myślenia prekursorów tych nauk.

Każdy wzornik w swojej codziennej pracy wykorzystuje szeroką wiedzę matematyczną, pozwalającą na wykonywanie adekwatnych pomiarów, dzięki którym można mieć pewność, że wszystkie projekty spełnią nawet największe wymagania zleceniodawców.

Kolejnym i najważniejszym blokiem wiedzy będzie ta praktyczna. W trakcie zajęć warsztatowych, pod okiem wybitnych praktyków sztuki, zgłębisz całkiem nowe techniki tworzenia, które wykorzystasz podczas wykonywania różnorakich projektów w przyszłości. Udoskonalenie zdolności artystycznych będzie kluczowe dla twoich przyszłych kompetencji.

Wzornictwo możesz podjąć w ramach studiów stacjonarnych, wymagających zagospodarowania dostatecznie dużej ilości czasu na zgłębianie kierunkowej wiedzy w tygodniu lub niestacjonarnych, które będą odbywać się jedynie podczas weekendowych zjazdów co dwa lub trzy tygodnie.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Zanim przystąpisz do procesu rekrutacji na Wzornictwo na wybranej uczelni w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, powinieneś być zorientowany w regulaminie tego procesu, aby być jak najlepiej przygotowanym i mieć szansę na uniknięcie sporej dawki niepotrzebnego stresu.

Jeśli aspirujesz do zasilenia grona studentów pierwszego stopnia opisywanego kierunku, będziesz musiał przejść przez dwuetapowy proces rekrutacyjny, natomiast chcąc kandydować na drugi stopień edukacji, wystarczy zdobyć dobre oceny na dyplomie ukończenia pierwszego etapu studiów artystycznych.

Tytuł finalisty i laureata ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych gwarantuje wolny wstęp na Wzornictwo na dowolnie wybranej uczelni. Otrzymasz wówczas stuprocentowy wynik z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z najlepiej opanowanego przedmiotu.

 

Proces rekrutacji

Kiedy już zdecydujesz, na jaką uczelnię aplikować oraz poznasz rezultat swoich zmagań z maturą lub pierwszym stopniem studiów, staniesz przed zadaniem zgłoszenia swojej kandydatury. Uczynisz to za pośrednictwem internetowej strony wybranej uczelni, za pośrednictwem tak zwanej internetowej rejestracji kandydatów.

Proces zgłoszenia swojego zainteresowania podjęciem studiów na kierunku Wzornictwo jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala na zorientowanie się w predyspozycjach wszystkich kandydatów, a to natomiast w wyborze najlepszych – prestiż Wzornictwa tego wymaga.

 

Potrzebne dokumenty

Do zwieńczenia procesu rekrutacyjnego będziesz musiał włożyć nieco dodatkowego wysiłku, aby nie zostać skreślonym z listy przyjętych. Dokumenty, które najprawdopodobniej będą niezbędne, to: świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z kserokopią oraz fotografia o wymiarach 35x45mm do legitymacji studenckiej.

 

Jaka praca po studiach na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Wszechstronność kompetencji, w jakie zostaniesz uposażony przez studia na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będzie wprost proporcjonalna do możliwości zawodowych oferowanych przez przyszłych pracodawców. Wybór przyszłego zawodu będzie w znacznym stopniu zdeterminowany przez wybraną w trakcie studiów specjalność.

Absolwenci chcący iść ścieżką projektowania ubioru, będą mogli starać się o posady w międzynarodowych domach mody, teatrach, muzeach, domach kultury oraz wszelkich innych instytucjach, w których dobrze zaprojektowana odzież będzie gwarantem sukcesu. Ponadto każdy z nich będzie mógł założyć własną pracownię artystyczną, przyjmując zamówienia na wykonanie indywidualnych projektów lub takich, które odpowiedzą  na zapotrzebowanie firm.

Jeśli marzysz o zajęciu się projektowaniem biżuterii i estetycznych dodatków do ubioru, posiadane przez ciebie zaplecze merytoryczne pozwoli ci na spróbowanie swojego szczęścia w znanych firmach jubilerskich oraz założonej przez siebie działalności – być może kiedyś uda ci się odnieść międzynarodowy sukces.

Ponadto po ukończeniu Wzornictwa w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będziesz mógł zatrudnić się w pracowniach architektonicznych przy współpracy z architektami i budowniczymi, tworząc rekwizyty w placówkach związanych z kulturą, a także w fabrykach samochodów i innych pojazdów mechanicznych, projektując ich zaplecze wizualne.

Jak sam widzisz, wachlarz możliwości wyboru zapewni ci swobodne dopasowanie specyfiki zawodu do osobistych predyspozycji i zainteresowań, dzięki czemu praca będzie dla ciebie czystą przyjemnością.

WSZYSTKO O KIERUNKU WZORNICTWO - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT

Komentarze (0)