Studia na kierunku informatyka w Łodzi stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku informatyka w Łodzi stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku informatyka w Łodzi stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku informatyka w Łodzi stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Uczelnie w Łodzi starają się uważnie przyglądać potrzebom swoich studentów. Dotyczy to nie tylko stwarzania przemyślanych i atrakcyjnych programów kształcenia. Dziś bowiem młodzi ludzie zwracają także szczególną uwagę na formę organizacji zajęć i chcą ją dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Warto więc z bliska przyjrzeć się dwóm najpopularniejszym trybom kształcenia i wybrać ten, który będzie najbardziej atrakcyjny oraz wygodny. Można dostrzec z łatwością, że współcześnie na rynku akademickim pojawiają się zwolennicy kształcenia zarówno stacjonarnego, jak i niestacjonarnego.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne są wciąż jednak najczęstszym wyborem. W swojej ofercie mają je niemal wszystkie ośrodki akademickie. Przyszli studenci szczególną nadzieję wiążą jednak z kształceniem dziennym na uczelniach publicznych. Pozwala ono bowiem na bezpłatną naukę – studenci nie muszą uiszczać wtedy opłat za czesne. To ważny czynnik ekonomiczny, który sprawia, że studia stacjonarne są aż tak popularne.

Czas rozpoczęcia studiów informatycznych w Łodzi wiąże się również z pierwszymi krokami stawianymi w dorosłości. Część młodych ludzi w trakcie pierwszych lat kształcenia wyższego korzysta jednak z pomocy rodziców, którzy zajmują się uiszczeniem najważniejszych opłat. Studia stacjonarne pozwalają więc zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na inne wydatki związane chociażby z wynajmem mieszkania, opłatą akademika czy kupnem najważniejszych podręczników i materiałów dydaktycznych.

Studia stacjonarne odbywają się również w tygodniu – od poniedziałku do piątku. Studenci mogą więc liczyć wtedy, że nauka ich będzie miała charakter regularnego poszerzania wiedzy oraz kwalifikacji.

Nie należy zapominać również o tym, że studenci, którzy wybiorą studia stacjonarne na niepublicznej uczelni, również będą uiszczać opłaty za czesne.

 

Studia niestacjonarne

Rośnie jednak wciąż popularność kształcenia w trybie niestacjonarnym. Są one płatne - to najważniejsza cecha, o której muszą pamiętać studenci. Dotyczy to zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych. A jak na studiach niestacjonarnych wygląda kształcenie w trakcie trwania semestru?

Studenci zaoczni najczęściej uczestniczą więc w wykładach i ćwiczeniach, które odbywają się podczas weekendowych zjazdów. Z kolei studia w Łodzi w formie wieczorowej odbywają się od poniedziałku do piątku. Ideą studiów wieczorowych jest to, by zajęcia odbywały się popołudniami. W praktyce jednak często studenci spędzają całe dnie na uczelni.

Warto sprawdzić więc odpowiednio wcześnie na stronie internetowej uczelni, jak będzie wyglądać kształcenie na studiach niestacjonarnych.

 

Studia online

Dziś także coraz większą popularnością cieszą się studia on-line. Wtedy też studenci kształcą się najczęściej poprzez platformy e-learningowe. To właśnie na nich mają oni dostęp do materiałów dydaktycznych oraz ćwiczeń praktycznych.

Studenci, którzy kształcą się w tym trybie, będą również uczestniczyć w kilku zjazdach na uczelni, które pomogą usystematyzować wiedzę czy też omówić ewentualne wątpliwości pojawiające się w trakcie kształcenia online. Warto pamiętać, że tego typu studia informatyczne również są płatne.

 

Jak podjąć decyzję?

Informatyka w Łodzi – stacjonarnie, niestacjonarnie czy online? Przyszli studenci, którzy planują swoją ścieżkę kształcenia wyższego, mogą mieć problem z podjęciem decyzji. Warto kierować się więc kilkoma wskazówkami. Od czego więc zacząć?

  • Analiza sytuacji finansowej – odgrywa największe znaczenie, ponieważ najbardziej atrakcyjne pod względem ekonomicznym są studia stacjonarne.
  • Ocena indywidualnych potrzeb – studia stacjonarne na publicznej uczelni są bezpłatne, ale... nie każdy może sobie na nie pozwolić! Są studenci, którzy chcą zadbać o wyższe wykształcenie, ale przykładowo kształcą się już na innym kierunku, pracują czy wychowują dzieci. Wtedy też z pomocą przyjdą im studia zaoczne.
  • Samodzielne podjęcie decyzji – studia są niezwykle ważnym czasem. To one rzutują na naszą zawodową przyszłość. Warto korzystać więc z podpowiedzi profesjonalistów (np. nauczycieli czy doradców zawodowych). Ślepe podążanie za modą czy wyborami znajomych nie zawsze przyniesie pożądane efekty.

Sprawdź

Kierunki studiów w Łodzi

WSZYSTKO O KIERUNKU INFORMATYKA - ŁÓDŹ

Komentarze (0)