Informatyka - Łódź

Informatyka - Łódź

Informatyka - Łódź

Studia w Łodzi na kierunku

informatyka 

Odkryj informatykę w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować 

Informatyka studia Łódź | woj. łódzkie

Dla kogo ten kierunek

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka, oparta w dużej mierze na działaniu elektronicznych podzespołów i będąca nieustannie podłączona do prądu, wiele zawdzięcza współczesnym technikom z branży IT. Najwprawniejszy informatyk posiadający głowę na karku jest w stanie zaprogramować komputery i inne urządzenia elektroniczne w sposób niezrozumiały, a zarazem fascynujący dla przeciętnego zjadacza chleba. Te nadzwyczajne umiejętności informatyków są bardzo doceniane licznymi możliwościami zawodowymi zarówno w kraju, jak i zagranicą oraz znacznymi zarobkami znacznie przekraczającymi średnią krajową dowolnie wybranego obszaru świata.

Informatyka to dziś królowa wśród kierunków ścisłych, pożądana i rozchwytywana przez wzgląd na zapotrzebowanie rynku pracy. Osobiście nigdy jeszcze nie słyszałam, by któryś z moich znajomych po informatyce nie miał pracy. Studenci informatyki w Łodzi mogą się pochwalić naprawdę dobrą sytuacją socjalno-bytową. Studia nie przeszkadzają w podjęciu pracy informatyka praktycznie od samego początku nauki! Sytuacja miasta Łódź, które w tym momencie tak dużo pieniędzy inwestuje w rozwój nowoczesnych technologii, systemów elektronicznych i informatycznych, sprzyja wykształconym informatykom, którzy dzięki podjętym studiom zwiększają swoje możliwości intelektualne do kreowania nowych systemów oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla ludzi.

 

Program studiów i gdzie studiować

Nauka informatyki nieco się różni w zależności od uczelni. Dla przyykładu, oprócz samej umiejętności programowania Uniwersytet Łódzki postanowił zmienić obraz typowego, samotnego informatyka, z którym trudno się porozumieć i od pewnego momentu przykłada szczególną uwagę do kształcenia postaw pro grupowych i umiejętności komunikacyjnych. Dzięki temu informatycy z dyplomem Uniwersytetu potrafią sprawnie pracować w zespołach informatycznych. Natomiast na Politechnice Łódzkiej ogromny nacisk kładziony jest na jak najlepszy rozwój kompetencji matematycznych, będących filarem rozwoju niemal każdej nauki ścisłej.

Na większości uczelni w Łodzi, które mogą pochwalić się tym, że w ich repertuarze znajduje się informatyka, możecie nauczyć się jak funkcjonują mikroprocesory, magistrale, sterowniki i interfejsy, trzymamy kciuki, abyście w przyszłości zajmowali się ich tworzeniem! Poznacie podstawy grafiki komputerowej i jej programowania, techniki prezentacji, sposoby działania sieci komputerowych, baz danych, techniki zabezpieczania danych oraz ich ochrony oraz jedną z najciekawszych dziedzin – zagadnienia sztucznej inteligencji i systemów ekspertowych. Jesteście gotowi postarać się o dyplom wykształconego informatyka? Sprawdźcie, gdzie można takowy zdobyć.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI JEST KIERUNEK INFORMATYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania na kierunek Informatyka w Łodzi?

Na studia informatyczne w Łodzi obowiązują stałe zasady rekrutacji, czyli konkurs świadectw maturalnych. Brane są tu pod uwagę przedmioty ścisłe oraz z języka obcego. Szczególną troską powinniście objąć matematykę, fizykę oraz język angielski. Kandydatów na studia II stopnia również obowiązuje kasting, ale w tym przypadku dyplomów ukończenia studiów I stopnia – na podstawie wpisanych tam ocen wybierane jest grono przyszłych studentów informatyki. Studia informatyczne są bardzo oblegane, dlatego wymagajcie od siebie wyników ponad waszą normę, by bez problemu dostać się na twórcze studia informatyczne!

szczegółowe wymagania na uczelniach

POPULARNE KIERUNKI INFORMATYCZNE W ŁODZI

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka w Łodzi?

Studia informatyczne należą do grona najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych kierunków. Nic dziwnego – zapotrzebowanie rynku pracy na dobrych informatyków zdaje się nie kończyć, a zdobywane przez absolwentów zawody nie tylko przynoszą satysfakcjonujące dochody, ale i dają możliwość ciągłego samorozwoju. Wiele łódzkich uczelni postanowiło wprowadzić informatykę do repertuaru oferowanych kierunków.

Informatykę na łódzkich uczelniach można studiować w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Ten drugi wymusza na studentach konieczność pojawiania się na weekendowych zjazdach, podczas których przekazywana jest wiedza i umiejętności, jakie studenci stacjonarni zgłębiają w ciągu całego tygodnia. Nie ma istotnych różnic w obrębie zdobywanej wiedzy, czy też możliwości podjęcia pracy zarobkowej w przyszłości w zależności od wybranego trybu studiów informatycznych.

 

Czego nauczysz się podczas studiów

Z reguły te same kierunki studiów w Łodzi oferowane przez Uniwersytet różnią się nieco od tych wykładanych na Politechnice. Informatyka na Uniwersytecie Łódzkim poza wykształceniem w przyszłych absolwentach praktycznej wiedzy technicznej z obszaru IT, stawia również na uposażenie ich w umiejętności interpersonalne niezbędne do skutecznej pracy w grupach. Nauka informatyki na Politechnice Łódzkiej uchodzi za trudniejszą ze względu na większą liczbę godzin matematyki i szczególne skupienie na rozwoju umiejętności posługiwania się tą dziedziną nauki.

Ogólne założenie studiów na kierunku informatyka, niezależnie od wyboru łódzkiej uczelni, która go oferuje, są takie same. Absolwent powinien posiadać szerokie i dobrze ugruntowane umiejętności używania kilku najpopularniejszych języków programowania podczas tworzenia wszelkiego rodzaju aplikacji i stron internetowych. Analityczne myślenie, które rozwijają wykłady z różnych działów matematyki, przyda się zarówno podczas efektywnego zdawania egzaminów na studiach, jak i w przyszłej pracy zawodowej wymagającej całkowitego skupienia uwagi na analizowanym problemie.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA ŁÓDŹ STUDIA STACJONARNE

INFORMATYKA ŁÓDŹ STUDIA ZAOCZNE

 

informatyka studia Łódź

 

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Łodzi?

Wszystkie łódzkie uczelnie, które oferują możliwość podjęcia studiów na kierunku informatyka, podlegają rozporządzeniu ministerstwa szkolnictwa wyższego, które z góry nakłada czas trwania danego kierunku oraz stopień naukowy gwarantowany przez jego ukończenie.

Studia I stopnia, zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne, trwają 3,5 roku i zostają zwieńczone uzyskaniem przez absolwenta tytułu inżyniera. Studia II stopnia trwają jedynie 1,5 roku, a ich absolwent zostaje mianowany magistrem.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Łodzi?

Z pewnością należy zawczasu zdecydować, na jakiej uczelni miałyby odbywać się przyszłe studia informatyczne, gdyż oferowany przez nie program może się nieco różnić, a dopasowanie go do własnych zainteresowań jest ważne w perspektywie czerpania radości z przyszłej pracy. Niezwykła popularność tego kierunku sprawiła, że wiele łódzkich uczelni postanowiło wprowadzić go do repertuaru swoich kierunków, zwiększając tym samym możliwość dokonania najlepszego z możliwych wyborów.

 

Proces rekrutacji

Na większości publicznych łódzkich uczelni, oferujących studia na kierunku informatyka, proces rekrutacyjny na studia I stopnia wygląda podobnie – na podstawie wyników uzyskanych na egzaminie maturalnym, wyłaniani są najlepsi kandydaci, którzy wkrótce będą mieli okazję zmierzyć się z urokami studiów informatycznych. Przedmiotami wiodącymi na większości łódzkich uczelni są matematyka i informatyka, dlatego niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na ich naukę jeszcze przed przystąpieniem do matury.

Kandydaci na studia II stopnia muszą dysponować dyplomem ukończenia studiów I stopnia na kierunku informatycznym lub, o ile dana uczelnia na to pozwala, pokrewnym. Składanie dokumentów poprzez kandydatów zarówno na studia I, jak i II stopnia niczym się nie różni – należy dostarczyć teczkę odpowiednich dokumentów (najczęściej jest to kserokopia świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów I stopnia, kopia dowodu osobistego, zdjęcie o wymiarach 35X45mm oraz oryginał wspomnianych wcześniej dokumentów) komisji rekrutacyjnej o określonej przez daną łódzką uczelnię godzinię i w konkretnym miejscu.

Aplikanci na studia niestacjonarne bądź stacjonarne odbywające się na łódzkich uczelniach prywatnych muszą być przygotowani na konieczność uiszczenia opłaty rekrutacyjnej oraz semestralnej w wysokości z góry ustalonej przez konkretną uczelnię. Należy na bieżąco śledzić stronę internetową wybranej uczelni, aby zbliżający się proces rekrutacyjny nie okazał się źródłem przykrych niespodzianek.

zasady rekrutacji na studia

 

studia w Łodzi informatyka

 

Jaka praca po studiach informatycznych w Łodzi?

To najprawdopodobniej będzie najbardziej optymistyczna zakładka z opisu studiów ze wszystkich znajdujących się w serwisie Otouczelnie! W związku z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, przede wszystkim w obrębie gałęzi IT, nieustannie rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na młodych informatyków implikuje konieczność ich wykształcenia. Naprzeciw temu wychodzi wiele łódzkich uczelni, a kończący je absolwenci informatyki nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy, uczelnie synchronizują proces nauki z rynkiem pracy, dzięki czemu studia te mają tyko i wyłącznie wymiar praktyczny. Firmy informatyczne, działające w regionie łódzkim monitorują i opiniują programy studiów, a ich zdanie zmienia kształt studiów informatycznych w Łodzi.

Rady Programowe uczelni liczą się z wynikami zebranych danych. Informatycy znajdują zatrudnienie jako programiści, administratorzy baz danych, graficy komputerowi w agencjach reklamowych, prasie, filmie, telewizji, to również analitycy i inżynierowie systemowi. Jedną z najciekawszych specjalizacji jest prowadzona przez Politechnikę Łódzką specjalizacja gier komputerowych, gdzie niezbędne w pracy każdego informatyka szerokie kompetencje w zakresie kodowania zostają wzbogacone umiejętnością tworzenia doskonałego zaplecza graficznego zarówno gier, jak i innych projektów multimedialnych.

Informatyka to bardzo dynamicznie rozwijająca się branża, w której informatycy znajdują zatrudnienie jako projektanci gier komputerowych i programiści. Międzynarodowe kierunki, dające podwójny dyplom inżynierski i magisterski, to wstęp do wielkich firm informatycznych, które realnie zmieniają bieg komputerowego świata. Zdobyte wykształcenie i umiejętności możecie wykorzystać w małych firmach informatycznych, powiązanych z komputerami, jak i w innych gałęziach przemysłu. Przygotowani będziecie do samodzielnej pracy, jak i pracy zespołowej zarówno w istniejących już firmach, jak i własnej działalności gospodarczej. Nic tylko pracować i pracować, i zarabiać miliony! Zachęcamy.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku informatyka w Łodzi?

Wybór przyszłych studiów niejednokrotnie wiąże się z koniecznością wstępnego zaplanowania swojej przyszłości. Przy wyborze warto częściowo zasugerować się opiniami innych studentów. Adam, student 3 roku informatyki mówi: "przez długi czas nie mogłem się zdecydować, co tak naprawdę chciałbym robić w życiu. Od zawsze lubiłem pracę przy komputerze i dlatego postawiłem na informatykę. Moim zdaniem studia informatyczne w Łodzi były doskonałym wyborem".

KIERUNKI INFORMATYCZNE W ŁODZI

 


 

Komentarze (0)