Informatyka - Łódź

Informatyka - Łódź

Informatyka - Łódź

Studia w Łodzi na kierunku

informatyka 

Odkryj informatykę w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować 

Informatyka studia Łódź | woj. łódzkie

Dla kogo ten kierunek

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka, oparta w dużej mierze na działaniu elektronicznych podzespołów i będąca nieustannie podłączona do prądu, wiele zawdzięcza współczesnym technikom z branży IT. Najwprawniejszy informatyk posiadający głowę na karku jest w stanie zaprogramować komputery i inne urządzenia elektroniczne w sposób niezrozumiały, a zarazem fascynujący dla przeciętnego zjadacza chleba. Te nadzwyczajne umiejętności informatyków są bardzo doceniane licznymi możliwościami zawodowymi zarówno w kraju, jak i zagranicą oraz znacznymi zarobkami znacznie przekraczającymi średnią krajową dowolnie wybranego obszaru świata.

Informatyka to dziś królowa wśród kierunków ścisłych, pożądana i rozchwytywana przez wzgląd na zapotrzebowanie rynku pracy. Osobiście nigdy jeszcze nie słyszałam, by któryś z moich znajomych po informatyce nie miał pracy. Studenci informatyki w Łodzi mogą się pochwalić naprawdę dobrą sytuacją socjalno-bytową. Studia nie przeszkadzają w podjęciu pracy informatyka praktycznie od samego początku nauki! Sytuacja miasta Łódź, które w tym momencie tak dużo pieniędzy inwestuje w rozwój nowoczesnych technologii, systemów elektronicznych i informatycznych, sprzyja wykształconym informatykom, którzy dzięki podjętym studiom zwiększają swoje możliwości intelektualne do kreowania nowych systemów oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla ludzi.

 

Program studiów i gdzie studiować

Nauka informatyki nieco się różni w zależności od uczelni. Dla przyykładu, oprócz samej umiejętności programowania Uniwersytet Łódzki postanowił zmienić obraz typowego, samotnego informatyka, z którym trudno się porozumieć i od pewnego momentu przykłada szczególną uwagę do kształcenia postaw pro grupowych i umiejętności komunikacyjnych. Dzięki temu informatycy z dyplomem Uniwersytetu potrafią sprawnie pracować w zespołach informatycznych. Natomiast na Politechnice Łódzkiej ogromny nacisk kładziony jest na jak najlepszy rozwój kompetencji matematycznych, będących filarem rozwoju niemal każdej nauki ścisłej.

Na większości uczelni w Łodzi, które mogą pochwalić się tym, że w ich repertuarze znajduje się informatyka, możecie nauczyć się jak funkcjonują mikroprocesory, magistrale, sterowniki i interfejsy, trzymamy kciuki, abyście w przyszłości zajmowali się ich tworzeniem! Poznacie podstawy grafiki komputerowej i jej programowania, techniki prezentacji, sposoby działania sieci komputerowych, baz danych, techniki zabezpieczania danych oraz ich ochrony oraz jedną z najciekawszych dziedzin – zagadnienia sztucznej inteligencji i systemów ekspertowych. Jesteście gotowi postarać się o dyplom wykształconego informatyka? Sprawdźcie, gdzie można takowy zdobyć.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI JEST KIERUNEK INFORMATYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania na kierunek Informatyka w Łodzi?

Na studia informatyczne w Łodzi obowiązują stałe zasady rekrutacji, czyli konkurs świadectw maturalnych. Brane są tu pod uwagę przedmioty ścisłe oraz z języka obcego. Szczególną troską powinniście objąć matematykę, fizykę oraz język angielski. Kandydatów na studia II stopnia również obowiązuje kasting, ale w tym przypadku dyplomów ukończenia studiów I stopnia – na podstawie wpisanych tam ocen wybierane jest grono przyszłych studentów informatyki. Studia informatyczne są bardzo oblegane, dlatego wymagajcie od siebie wyników ponad waszą normę, by bez problemu dostać się na twórcze studia informatyczne!

szczegółowe wymagania na uczelniach

POPULARNE KIERUNKI INFORMATYCZNE W ŁODZI

Harmonogram rekrutacji +

Harmonogram rekrutacji indywidualnie ustala każda uczelnia w Polsce. Szczegółowe informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich. Rekrutacja na studia przebiega jednak na każdej uczelni bardzo podobnie. Studenci na wybrane kierunki mogą rejestrować się już w maju za pośrednictwem platform internetowych.

Trzeba pamiętać, że nie liczy się jednak kolejność zgłoszeń, lecz wyniki uzyskane na maturze wyniki i to wyłącznie od nich zależy, czy dany kandydat znajdzie się na listach osób przyjętych. Pierwszy etap naboru zostaje zamknięty na ogół tuż po ogłoszeniu wyników maturalnych, czyli w lipcu.

Uczelnie w Łodzi bardzo często otwierają także dodatkowy etap rekrutacji, który odbywa się na początku sierpnia. Dotyczy on tych kierunków, na które nie zostały wypełnione limity miejsc podczas pierwszego etapu kwalifikacji na studia. Jeżeli nie dostałeś się zatem na wymarzony kierunek studiów w pierwszym terminie, nie musisz od razu załamywać rąk.

Dokumenty rekrutacyjne +

Pamiętaj, że jeżeli decydujesz się wziąć udział w rekrutacji na studia, to do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni musisz złożyć zestaw podstawowych dokumentów. Każdy ośrodek akademicki indywidualnie ustala, co konkretnie musi się wśród nich znaleźć, lecz trzon pozostaje taki sam. Zapoznaj się z wymogami uczelni (informacje znajdziesz na stronach internetowych), a kompletując dokumenty szczególnie pamiętaj o:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo dojrzałości uzyskane poza polskim system oświaty + tłumaczenie dokumentu;
  • jedna aktualna fotografia (wymogi takie, jak w przypadku fotografii dowodowej);
  • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju umowy itd.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne stanowią obligatoryjny punkt każdej rekrutacji na studia. Wahają się one w zależności od kierunku od 85 do 150 zł. Pamiętaj, że uczelnie prywatne wymagają także uiszczenia opłaty za tzw. wpisowe. Opłata rekrutacyjna może obejmować jeden lub pulę kierunków. Dokonasz jej za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Weź pod uwagę, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania, więc zrób go odpowiednio wcześnie, a potwierdzenie wpłaty przedłóż w dziekanacie wybranej uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia w Łodzi na kierunku informatyka od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością. Mimo dużego zainteresowania to wciąż elitarny kierunek, na który dostają się najlepsi. By być jednym z nich, musisz odpowiednio wcześnie przygotować się do egzaminów dojrzałości. Przedmioty, które otworzę ci drogę do studiów informatycznych, to przede wszystkim: matematyka, informatyka, czy nawet fizyka oraz chemia. Zastanów się, które z nich warto zdawać na poziomie rozszerzonym.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Z przelicznikiem punktów kwalifikacyjnych musi zapoznać się każdy kandydat na studia wyższe. To od niego zależy bowiem, ile punktów ostatecznie zostanie przyznanych w procesie rekrutacji. Każda uczelnia ustala swój indywidualny przelicznik, informacji na jego temat szukaj na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Pamiętaj, że uwzględnia on przede wszystkim przedmioty wyróżnione w kwalifikacji na dany kierunek oraz poziom, na jakim były zdawane.

Olimpiady oraz konkursy +

Jeżeli uwielbiasz przedmioty ścisłe, a nauka jest twoją pasją, to śmiało możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To ambitna propozycja dla najlepszych, warto ją jednak wziąć pod uwagę, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. Studia na kierunku informatyka mają profil ścisły, więc musisz pomyśleć o olimpiadach o tej tematyce. Rozważ:

  • Olimpiadę Matematyczną, Fizyczną, Chemiczną;
  • Olimpiadę Informatyczną;
  • Olimpiadę Wiedzy Technicznej;
  • czy nawet Olimpiadę Astronomiczną.

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka w Łodzi?

Studia informatyczne należą do grona najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych kierunków. Nic dziwnego – zapotrzebowanie rynku pracy na dobrych informatyków zdaje się nie kończyć, a zdobywane przez absolwentów zawody nie tylko przynoszą satysfakcjonujące dochody, ale i dają możliwość ciągłego samorozwoju. Wiele łódzkich uczelni postanowiło wprowadzić informatykę do repertuaru oferowanych kierunków.

Informatykę na łódzkich uczelniach można studiować w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Ten drugi wymusza na studentach konieczność pojawiania się na weekendowych zjazdach, podczas których przekazywana jest wiedza i umiejętności, jakie studenci stacjonarni zgłębiają w ciągu całego tygodnia. Nie ma istotnych różnic w obrębie zdobywanej wiedzy, czy też możliwości podjęcia pracy zarobkowej w przyszłości w zależności od wybranego trybu studiów informatycznych.

 

Czego nauczysz się podczas studiów

Z reguły te same kierunki studiów w Łodzi oferowane przez Uniwersytet różnią się nieco od tych wykładanych na Politechnice. Informatyka na Uniwersytecie Łódzkim poza wykształceniem w przyszłych absolwentach praktycznej wiedzy technicznej z obszaru IT, stawia również na uposażenie ich w umiejętności interpersonalne niezbędne do skutecznej pracy w grupach. Nauka informatyki na Politechnice Łódzkiej uchodzi za trudniejszą ze względu na większą liczbę godzin matematyki i szczególne skupienie na rozwoju umiejętności posługiwania się tą dziedziną nauki.

Ogólne założenie studiów na kierunku informatyka, niezależnie od wyboru łódzkiej uczelni, która go oferuje, są takie same. Absolwent powinien posiadać szerokie i dobrze ugruntowane umiejętności używania kilku najpopularniejszych języków programowania podczas tworzenia wszelkiego rodzaju aplikacji i stron internetowych. Analityczne myślenie, które rozwijają wykłady z różnych działów matematyki, przyda się zarówno podczas efektywnego zdawania egzaminów na studiach, jak i w przyszłej pracy zawodowej wymagającej całkowitego skupienia uwagi na analizowanym problemie.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA ŁÓDŹ STUDIA STACJONARNE

INFORMATYKA ŁÓDŹ STUDIA ZAOCZNE

 

informatyka studia Łódź

 

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Łodzi?

Wszystkie łódzkie uczelnie, które oferują możliwość podjęcia studiów na kierunku informatyka, podlegają rozporządzeniu ministerstwa szkolnictwa wyższego, które z góry nakłada czas trwania danego kierunku oraz stopień naukowy gwarantowany przez jego ukończenie.

Studia I stopnia, zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne, trwają 3,5 roku i zostają zwieńczone uzyskaniem przez absolwenta tytułu inżyniera. Studia II stopnia trwają jedynie 1,5 roku, a ich absolwent zostaje mianowany magistrem.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Łodzi?

Z pewnością należy zawczasu zdecydować, na jakiej uczelni miałyby odbywać się przyszłe studia informatyczne, gdyż oferowany przez nie program może się nieco różnić, a dopasowanie go do własnych zainteresowań jest ważne w perspektywie czerpania radości z przyszłej pracy. Niezwykła popularność tego kierunku sprawiła, że wiele łódzkich uczelni postanowiło wprowadzić go do repertuaru swoich kierunków, zwiększając tym samym możliwość dokonania najlepszego z możliwych wyborów.

 

Proces rekrutacji

Na większości publicznych łódzkich uczelni, oferujących studia na kierunku informatyka, proces rekrutacyjny na studia I stopnia wygląda podobnie – na podstawie wyników uzyskanych na egzaminie maturalnym, wyłaniani są najlepsi kandydaci, którzy wkrótce będą mieli okazję zmierzyć się z urokami studiów informatycznych. Przedmiotami wiodącymi na większości łódzkich uczelni są matematyka i informatyka, dlatego niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na ich naukę jeszcze przed przystąpieniem do matury.

Kandydaci na studia II stopnia muszą dysponować dyplomem ukończenia studiów I stopnia na kierunku informatycznym lub, o ile dana uczelnia na to pozwala, pokrewnym. Składanie dokumentów poprzez kandydatów zarówno na studia I, jak i II stopnia niczym się nie różni – należy dostarczyć teczkę odpowiednich dokumentów (najczęściej jest to kserokopia świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów I stopnia, kopia dowodu osobistego, zdjęcie o wymiarach 35X45mm oraz oryginał wspomnianych wcześniej dokumentów) komisji rekrutacyjnej o określonej przez daną łódzką uczelnię godzinię i w konkretnym miejscu.

Aplikanci na studia niestacjonarne bądź stacjonarne odbywające się na łódzkich uczelniach prywatnych muszą być przygotowani na konieczność uiszczenia opłaty rekrutacyjnej oraz semestralnej w wysokości z góry ustalonej przez konkretną uczelnię. Należy na bieżąco śledzić stronę internetową wybranej uczelni, aby zbliżający się proces rekrutacyjny nie okazał się źródłem przykrych niespodzianek.

zasady rekrutacji na studia

 

studia w Łodzi informatyka

 

Jaka praca po studiach informatycznych w Łodzi?

To najprawdopodobniej będzie najbardziej optymistyczna zakładka z opisu studiów ze wszystkich znajdujących się w serwisie Otouczelnie! W związku z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, przede wszystkim w obrębie gałęzi IT, nieustannie rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na młodych informatyków implikuje konieczność ich wykształcenia. Naprzeciw temu wychodzi wiele łódzkich uczelni, a kończący je absolwenci informatyki nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy, uczelnie synchronizują proces nauki z rynkiem pracy, dzięki czemu studia te mają tyko i wyłącznie wymiar praktyczny. Firmy informatyczne, działające w regionie łódzkim monitorują i opiniują programy studiów, a ich zdanie zmienia kształt studiów informatycznych w Łodzi.

Rady Programowe uczelni liczą się z wynikami zebranych danych. Informatycy znajdują zatrudnienie jako programiści, administratorzy baz danych, graficy komputerowi w agencjach reklamowych, prasie, filmie, telewizji, to również analitycy i inżynierowie systemowi. Jedną z najciekawszych specjalizacji jest prowadzona przez Politechnikę Łódzką specjalizacja gier komputerowych, gdzie niezbędne w pracy każdego informatyka szerokie kompetencje w zakresie kodowania zostają wzbogacone umiejętnością tworzenia doskonałego zaplecza graficznego zarówno gier, jak i innych projektów multimedialnych.

Informatyka to bardzo dynamicznie rozwijająca się branża, w której informatycy znajdują zatrudnienie jako projektanci gier komputerowych i programiści. Międzynarodowe kierunki, dające podwójny dyplom inżynierski i magisterski, to wstęp do wielkich firm informatycznych, które realnie zmieniają bieg komputerowego świata. Zdobyte wykształcenie i umiejętności możecie wykorzystać w małych firmach informatycznych, powiązanych z komputerami, jak i w innych gałęziach przemysłu. Przygotowani będziecie do samodzielnej pracy, jak i pracy zespołowej zarówno w istniejących już firmach, jak i własnej działalności gospodarczej. Nic tylko pracować i pracować, i zarabiać miliony! Zachęcamy.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku informatyka w Łodzi?

Wybór przyszłych studiów niejednokrotnie wiąże się z koniecznością wstępnego zaplanowania swojej przyszłości. Przy wyborze warto częściowo zasugerować się opiniami innych studentów. Adam, student 3 roku informatyki mówi: "przez długi czas nie mogłem się zdecydować, co tak naprawdę chciałbym robić w życiu. Od zawsze lubiłem pracę przy komputerze i dlatego postawiłem na informatykę. Moim zdaniem studia informatyczne w Łodzi były doskonałym wyborem".

KIERUNKI INFORMATYCZNE W ŁODZI

 


 

Komentarze (0)