Studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Maturzyści, którzy planują rozpocząć studia wyższe muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Czeka na nich bowiem wiele trudnych decyzji rzutujących na ich intelektualną przyszłość. Przyszli studenci wybierają nie tylko kierunek, miasto czy uczelnię. Muszą zadecydować również, w jakim trybie chcą zdobywać wiedzę – stacjonarnym czy niestacjonarnym. Przedstawiamy więc krótką charakterystykę każdego z nich.

 

Studia stacjonarne

Jakie są najważniejsze cechy studiów stacjonarnych? Wykłady oraz ćwiczenia odbywają się od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni. Taki rozkład zajęć jest atrakcyjny ze względu na swój systematyczny charakter. Studenci mogą więc wtedy zadbać o regularną naukę oraz o kontakt z wykładowcami. Studia stacjonarne dają także szansę na wolne weekendy – może to być czas relaksu, spotkań ze znajomymi czy podejmowania pierwszych aktywności zawodowych.

Co więcej studia stacjonarne na uczelni publicznej mogą być atrakcyjne także pod względem ekonomicznym. Ich studenci nie muszą martwić się bowiem opłatami za czesne. To niezwykle ważne u progu dorosłości. Młodzi ludzie na etapie kształcenia wyższego mierzą się często z pierwszymi poważnymi wydatkami, a nie zawsze posiadają wystarczające środki, by podołać im wszystkim. Studenci muszą myśleć o opłatach za czynsz, akademik czy o dodatkowych materiałach dydaktycznych. To sprawia więc, że studia stacjonarne na publicznej uczelni cieszą się największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich.

Należy pamiętać, że kształcenie stacjonarne na uczelni niepublicznej jest już odpłatne. Studenci automatyki i robotyki w Warszawie będą mieć jednak do wyboru wyłącznie publiczną szkołę wyższą.

 

Studia niestacjonarne

Niektórzy studenci decydują się na rozpoczęcie studiów niestacjonarnych. Przede wszystkim należy pamiętać, że ten tryb kształcenia (na uczelniach publicznych i niepublicznych) wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne, które wcale nie są niemałe. Semestr nauki niestacjonarnej może kosztować bowiem nawet kilka tysięcy złotych. Uczelnie ofertują co prawda atrakcyjne rabaty, promocje czy możliwość uiszczania opłat w wygodnych, miesięcznych ratach.

A jak wygląda organizacja zajęć w tym konkretnym trybie? Studenci kształcą się najczęściej podczas weekendowych zjazdów. To wtedy też odbywają się wykłady i ćwiczenia praktyczne. Uczelnie mają w swojej ofercie także studia wieczorowe. W praktyce oznacza to jednak, że studenci spędzają na uczelni większość dnia. Zajęcia wieczorowe odbywają się od poniedziałku do piątku. Ci maturzyści, którzy chcą więc rozpocząć studia niestacjonarne, powinni sprawdzić więc na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich, jak wyglądać będzie organizacja wykładów i ćwiczeń praktycznych.

 

Jak podjąć decyzję?

Studia stacjonarne czy niestacjonarne – które z nich wybrać? Niektórzy maturzyści z łatwością potrafią podjąć decyzję, inni potrzebują jednak wskazówek. Warto zastanowić się nad własnymi potrzebami. Co więcej kierunki studiów w Warszawie takie jak automatyka i robotyka wiążą się z dużą ilością ćwiczeń praktycznych, które wymagają systematyczności – czy w takim razie tryb stacjonarny nie byłby najbardziej komfortowy?

Studia niestacjonarne najczęściej zadedykowane są tym osobom, którym zależy na znacznie większej elastyczności. Wtedy, gdy zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów, studenci mogą przykładowo zadbać o podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych i poszerzanie swojego doświadczenia.

Przyszli studenci, którym trudno jest zadecydować, mogą także skorzystać z porad profesjonalisty, czyli doradcy zawodowego. Pomoże on wyznaczyć nie tylko cele kształcenia, lecz także podpowie, jaki tryb nauki będzie najbardziej atrakcyjny. Maturzyści mogą również zaczerpnąć informacji od studentów udzielających się na wszelkich forach i grupach internetowych.

Sprawdź

Studia w Warszawie

Studia techniczne

WSZYSTKO O KIERUNKU AUTOMATYKA I ROBOTYKA - WARSZAWA

Komentarze (0)