Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Mechanika i budowa maszyn w Warszawie to kierunek, który obfitować będzie w ćwiczenia praktyczne wymagające systematyczności i niemałego zaangażowania. Czy oznacza to zatem, że tylko studia stacjonarne będą odpowiednie w przypadku tej propozycji kształcenia? Nic bardziej mylnego. Uczelnie w Warszawie oferują bowiem naukę stacjonarną i niestacjonarną – przed wyborem trybu kształcenia warto jednak szczegółowo przeanalizować własne możliwości finansowe oraz potrzeby intelektualne.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne charakteryzuje przede wszystkim to, że zajęcia organizowane są od poniedziałku do piątku, a studenci spotykają się w siedzibie uczelni. To wygodna forma kształcenia, która uczy systematyczności oraz regularności. Osoby kształcące się w trybie stacjonarnym mogą cieszyć się także weekendami wolnymi od zajęć. Dają one nie tylko wytchnienie od akademickiego zgiełku. To dobry czas na wypoczynek, imprezy, utrwalanie materiału czy rozpoczynanie pierwszych aktywności zawodowych.

Studia stacjonarne na uczelni publicznej cieszą się również niemałą popularnością. Ich studenci nie muszą uiszczać bowiem opłat za czesne. Okazuje się więc, że ta opcja jest najbardziej atrakcyjna pod względem ekonomicznym – zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać inaczej. Warto pamiętać, że młodzi ludzie rozpoczynający studia w Warszawie często korzystają jeszcze z pomocy finansowej rodziców, a i tak czekają ich niekiedy niemałe wydatki. Studenci muszą myśleć często o opłatach za wynajmowane mieszkanie, akademik oraz pamiętać o samodzielnym utrzymaniu!

Nie należy pomylić jednak studiów stacjonarnych na publicznej uczelni z kształceniem na niepublicznej szkole wyższej. Wtedy studentów będą bowiem opłaty obowiązywać.

 

Studia niestacjonarne

Nie każdy student decyduje się na kształcenie w trybie stacjonarnym. Dziś większość uczelni w Warszawie wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i przygotowuje propozycję kształcenia niestacjonarnego. Należy pamiętać jednak, że wtedy studia techniczne są odpłatne i dotyczy to zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Trzeba więc zadbać o zachowanie płynności finansowej.

Warto przyjrzeć się również temu, jak wyglądać będzie organizacja zajęć na studiach niestacjonarnych. Część szkół wyższych decyduje się na prowadzenie wykładów oraz ćwiczeń w trakcie weekendowych zjazdów (od piątku/soboty do niedzieli). Niektóre uczelnie oferują swoim studentom studia niestacjonarne wieczorowe. W praktyce oznacza to jednak, że studenci i tak spędzają na uczelni całe dnie od poniedziałku do piątku. Przyszli studenci powinni więc zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat organizacji zajęć na stronach internetowych wybranych przez siebie szkół wyższych.

 

Jak podjąć decyzję?

Niektórzy studenci mogą mieć problem z wyborem trybu kształcenia wyższego. Podejmowanie decyzji warto rozpocząć więc o rzetelnej analizy każdej z dostępnych opcji. Która z nich wydaje się bardziej atrakcyjna? Jaki tryb odpowiadać będzie moim potrzebom i możliwościom? To między innymi takie pytania powinien zadać sobie każdy niezdecydowany student. Dobrze byłoby również:

  • przeanalizować sytuację finansową;
  • zastanowić się nad umiejętnością organizacji czasu (w przypadku kształcenia niestacjonarnego jest to niezwykle ważne);
  • pomyśleć nad ideą elastycznego kształcenia – czy będzie w ogóle przydatne.

Pomocne możne być również wzięcie udziału w drzwiach otwartych uczelni czy skorzystanie z porad doradcy zawodowego, który udzieli najważniejszych wskazówek.

Sprawdź

Kierunki studiów w Warszawie

WSZYSTKO O KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - WARSZAWA

Komentarze (0)