Mechanika i budowa maszyn - Warszawa

Mechanika i budowa maszyn - Warszawa

Mechanika i budowa maszyn - Warszawa

Studia w Warszawie

mechanika i budowa maszyn

Odkryj kierunek mechanika i budowa maszyn w Warszawie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Mechanika i budowa maszyn studia Warszawa 2021| woj. mazowieckie

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Politechnice Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2021/2022, Politechnika Warszawska oferuje 120 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne nauczanie oferuje również Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelniach wymienionych powyżej oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 5200 zł do 6800 zł za pierwszy rok studiów.

 

Studenci kierunku mechanika i budowa maszyn zdobędą umiejętności z zakresu projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych. Ponadto nauczą się kierowania produkcją w przedsiębiorstwach przemysłowych. Ważnym elementem kształcenia będzie rozwijanie zdolności związanych z eksploatacją maszyn i doborem odpowiednich materiałów inżynierskich, a także z prowadzeniem badań w jednostkach badawczych.

Absolwenci znajdą zatrudnienie w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych i technologicznych. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z firmami budowlanymi, przedsiębiorstwami przemysłu maszynowego, przedsiębiorstwami transportowymi, stacjami diagnostycznymi pojazdów samochodowych, biurami projektowymi, oraz z ośrodkami badawczo-naukowymi.

 

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek mechanika i budowa maszyn

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Jednostka prowadząca

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Jednostka prowadząca

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Jednostka prowadząca

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

Jak wygląda rekrutacja na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Warszawie? Przedmiotem priorytetowym, bez którego nawet nie warto startować w procesie rekrutacji jest matematyka. W grupie przedmiotów do wyboru znajdują się: fizyka, biologia, informatyka i chemia.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • geografia
 • informatyka
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka
 • fizyka i astronomia

 

Warto sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni, czy wydziału. Wymagania na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Warszawie to wysoko postawiona poprzeczka, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:

 • grafika inżynierska
 • automatyka
 • mechanika płynów
 • mechanika ogólna
 • modelowanie
 • programowanie obiektowe

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Warszawie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN WARSZAWA STUDIA I STOPNIA

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN WARSZAWA STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN WARSZAWA STUDIA STACJONARNE

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN WARSZAWA STUDIA NIESTACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez maszyn. Dogodności masowo wypływające z postępu technologicznego, który nieustannie dotyka ludzkość, sprawiają, że żaden człowiek nie musi wyrzekać się stosowania wielu rozwiązań znacznie ułatwiających codzienne życie. Chyba każdy człowiek na Ziemi miał okazję słyszeć o sprzętach takich, jak samochód, pralka, komputer, czy zegarek elektroniczny. Wszystkie te wynalazki zawdzięczamy fachowcom blisko związanym z kierunkiem Mechanika i budowa maszyn.

Kierunek Mechanika i budowa maszyn należy do grona popularnych kierunków technicznych, wybieranych przez kandydatów na studia. Budowa, wytwarzanie i eksploatacja – trzy słowa, które niemal stanowią esencję tej dziedziny, którą można zgłębić na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Interdyscyplinarność studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie, które zawierają w sobie siatkę programów nauczania kilku odrębnych dziedzin nauk ścisłych, sprawia, że uchodzą one za jedne z najtrudniejszych studiów technicznych. Mimo to cała rzesza kandydatów, gotowych do zmierzenia się z wyzwaniem przyswojenia specjalistycznej wiedzy, która uczyni z każdego absolwenta doskonałego pracownika współczesnego rynku pracy.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

2. Program studiów i przedmioty

Kierunki studiów w Warszawie, zwłaszcza te techniczne, to możliwość zdobycia wiedzy z obszaru budowy maszyn roboczych, przemysłowych i pojazdów. To również szansa na otrzymanie odpowiedzi na pytanie jak wykorzystywać nowoczesne narzędzia komputerowe, wspomagające projektowanie, eksploatowanie i konfigurowanie maszyn.

Każdy student, chcący rozwijać swoje zainteresowania, otrzyma szeroką gamę specjalności, w kierunku których będzie mógł podążać.

Modelowanie i symulacje komputerowe w mechanice, Automatyzacja maszyn roboczych, Konstrukcje cienkościenne – to tylko niektóre z pozycji, jakie widnieją na długiej liście oferowanych specjalności.

Kierunek Mechanika i budowa maszyn w Warszawie to przygotowanie do realizacji procesów wytwarzania, montażu i eksploatacji maszyn, prac wspomagających projektowanie maszyn, dobór materiałów inżynierskich, zarządzania pracami zespołu i posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi.

 

W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

 

3. Dla kogo te studia

Dzisiejsze czasy coraz prężniej rozwijającej się technologii, elektroniki oraz branży IT implikują konieczność wykształcania szerokiego grona ekspertów, zdolnych do sprostania najtrudniejszym wyzwaniom, które postawią przed nimi najbardziej przyszłościowe zawody. Studia inżynierskie w Warszawie kształcą właśnie tych fachowców.

W Warszawie istnieje możliwość podjęcia studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn na kilku uczelniach. Każda z nich stwarza nieco inne możliwości rozwoju oraz doskonali wybrane przez kandydata, w ramach specjalności, specjalistyczne kompetencje.

Przedmioty ścisłe są od niepamiętnych czasów twoim konikiem? Posiadasz zdolności analityczne oraz umiesz wyciągać logiczne wnioski z każdych przesłanek? Uczelnie w Warszawie są twoimi celem?  Od zawsze fascynował cię świat maszyn oraz podzespołów elektronicznych?

Chciałbyś związać swoją przyszłość z niezwykle przyszłościowym kierunkiem studiów? Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z pytań może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn na jednej z warszawskich uczelni!

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Zastanawiasz się, ile czasu będziesz musiał poświęcić, zanim zostaniesz uposażony w szereg wiedzy i kompetencji, które umożliwią ci podjęcie pracy w zawodzie? W związku z tym, że Mechanika i budowa maszyn pierwszego stopnia to studia inżynierskie, na ich ukończenie należy przeznaczyć trzy i pół roku.

Jeśli myślisz o kontynuowaniu nauki na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia, będziesz musiał przygotować się na kolejne trzy semestry intensywnej nauki, która zostanie zwieńczona otrzymaniem przez wszystkich absolwentów tytułu magistra.

Nie warto jednak rezygnować z dalszego kształcenia w ramach różnorakich specjalizacji – Mechanika i budowa maszyn w Warszawie jest nauką, która dynamicznie się rozwija, dlatego dobrze być cały czas na bieżąco z nowymi trendami.

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek mechanika i budowa maszyn w Warszawie

 • Politechnika Warszawska
 • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

 

Czy te studia są dla ciebie

Każdy przyszły student któregoś z wielu kierunków studiów w Warszawie, powinien zgłębić proces rekrutacyjny, obowiązujący na wybranej przez niego uczelni, gdyż procedury te nie są stałe i z pewnością będą się różnić między uczelniami.

Jeśli chciałbyś rozpocząć od października swoją przygodę ze studiami na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie, powinieneś wiedzieć, że jest to jeden z najbardziej wymagających kierunków technicznych, na który rok rocznie aplikuje bardzo dużo chętnych. Niestety, nie wszyscy zdołają ukończyć studia na tym kierunki – wytrwają tylko najlepsi.

 

Proces rekrutacji

Jak już się pewnie domyślasz, przedmiotem wiodącym w procesie rekrutacji na ten kierunek jest matematyka i fizyka. Warto także dobrze przyłożyć się do nauki języka obcego, gdyż uzyskanie dobrego wyniku maturalnego z tego przedmiotu znacznie zwiększa szanse na zasilenie grona studentów.

Studia inżynierskie na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie można studiować także na studiach drugiego stopnia. Aplikanci biorą wówczas udział w konkursie dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia, a na podstawie wpisanych tam ocen zostają wybrani najlepsi.

Znacznie ułatwiony start mają laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych, którzy bez konieczności przystępowania do egzaminu maturalnego, odgórnie uzyskują z niego stuprocentowy wynik.

Warto pamiętać, że kandydatura na studia w Warszawie na jednej z prywatnych uczelni w Warszawie będzie wiązała się z koniecznością uiszczania regularnych opłat. Inaczej wygląda też procedura rekrutacyjna – najczęściej rezygnuje się z konkursu świadectw na rzecz przyjmowania kandydatów zgodnie z kolejnością zgłoszenia.

 

Wymagane dokumenty

Pierwszym krokiem na drodze do podjęcia studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie jest rejestracja elektroniczna za pośrednictwem internetowej strony wybranej uczelni.

Do dokumentów, które należy dostarczyć na biurko wyznaczonej ku celom rekrutacyjnym komisji, należy kserokopia świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, fotografia do dokumentów o standardowych wymiarach oraz dokładnie wypełniony formularz aplikacyjny.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie? Przyszłościową, dobrze płatną, dającą gwarancję ciągłego samorozwoju oraz możliwości pochwalenia się nią w gronie najbliższych osób.

Znaczna część studentów Mechaniki i budowy maszyn swoje pierwsze propozycje zawodowe otrzymuje jeszcze na studiach. Najczęściej pracę oferują firmy, będące jednocześnie miejscem staży i praktyk przyszłych absolwentów. Jako student tego kierunku będziesz mógł jednocześnie dorabiać w branży bezpośrednio związanej z twoim tokiem kształcenia.

 

Absolwenci, tuż po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie, najczęściej kierują swoje kroki ku międzynarodowym korporacjom związanym bezpośrednio z szeroko pojętą inżynierią mechaniczną lub pograniczem branży IT. Taki zawód jest nie tylko źródłem dużej satysfakcji, ale również stanowi dobry początek przygody z pracą zarobkową.

 

 

Po ukończeniu studiów na opisywanym kierunku, studenci znajdą zatrudnienie również w biurach projektowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych i centrach technologicznych związanych inżynierią mechaniczną. Interdyscyplinarność wiedzy wyniesionej ze studiów będzie gwarancją odniesienia dużych sukcesów w każdej z wcześniej wymienionych dziedzin.

Dla największych fanów prędkości znajdzie się miejsce w przemyśle maszyn budowlanych oraz przemyśle motoryzacyjnym, gdzie będą mogli czuwać nad prawidłowością wszystkich procesów produkcyjnych, a nawet brać w nich czynny udział. To doskonała praca dla tych, którzy własną wizję idealnego pojazdu chcieliby przełożyć na rzeczywistość.

 

►►

Najbardziej ambitni i jednocześnie dążący do otworzenia własnego biznesu, będą mieli możliwość spróbowania swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej.

 

Jak sam widzisz, możliwości zawodowe, oferowane przez ten kierunek studiów, są bardzo szerokie. Dodatkowym atutem jest możliwość podjęcia ich w Warszawie, mieście uchodzącym za prestiżowe i oferującym zawodową różnorodność.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn Warszawa – zaoczne (niestacjonarne)

Studiowanie w charakterze niestacjonarnym, zwanym też zaocznym, nierozerwalnie łączy się z koniecznością uczęszczania w weekendowych zjazdach, na których studenci pobierają wielogodzinną naukę treści programowej objętościowo równiej materiałowi przyswajanemu przez studentów stacjonarnych w ciągu całego tygodnia.

Dlatego edukacja na Mechanice i budowie maszyn w Warszawie w trybie niestacjonarnym może zrodzić pewne problemy, szczególnie ludziom cierpiącym na brak determinacji do osiągania celów i ambicji.

dowiedz się więcej na temat kierunku mechanika i budowa maszyn studia zaoczne w Warszawie

Jakie są ceny za studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie

Każdy kandydat na studia niestacjonarne powinien wiedzieć, że edukacja w tym trybie jest nierozerwalnie związana z koniecznością opłacania każdego semestru nauki w rocznych lub mniejszych, ratalnych spłatach, w odgórnie ustalonej wysokości. Chcąc poznać konkretne ceny, należy sprawdzić na poszczególnych uczelniach.

dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku mechanika i budowa maszyn - ceny w Warszawie

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie?

Wybór kierunku kształcenia może być trudny. Wybór miejsca kształcenia jeszcze trudniejszy. Ułatwiając kandydatom na studia proces decyzyjny, zadajmy pytanie: Jakie ma kierunek Mechanika i budowa maszyn w Warszawie opinie?

 

Maciek, student Mechaniki i budowy maszyn mówi:

„Zawsze wiedziałem, że jak będę miał wyjeżdżać na studia, to tylko do Warszawy. Prestiżowe uczelnie, ciekawe perspektywy pracy zawodowej, dobre zarobki. Studiowanie w Warszawie po prostu się opłaca, jest początkiem drogi zawodowej, bo dyplom uzyskany na stołecznych uczelniach naprawdę bardzo wiele znaczy na rynku pracy.”

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

POKAŻ WSZYSTKIE

Kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

fotonika
informatyka
Rozwiń

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Warszawie

Jakie są kierunki inżynierskie w Warszawie

Co zdawać na maturze

 

Komentarze (0)