Psychologia w Warszawie – rankingi

Komentarze (0)

Psychologia w Warszawie – rankingi

Komentarze (0)
Psychologia w Warszawie – rankingi

Studia na kierunku psychologia w Warszawie – rankingi

Każdego roku organizowane są w Polsce rankingi, których naczelną ideą jest rzetelna ocena poszczególnych uczelni i kierunków studiów w Warszawie. Mogą one stanowić powiedź dla maturzystów, którzy nie wiedzą, jak zaplanować ścieżkę swojego kształcenia wyższego.

Najpopularniejszy z rankingów bierze pod lupę uczelnie publiczne i niepubliczne oraz poszczególne kierunki studiów w Warszawie i poziom ich realizowania na poszczególnych ośrodkach akademickich. Ranking ten ma charakter ogólnopolski, warto więc zwrócić szczególną uwagę na miasta akademickie, które budzą największe zainteresowanie.

O czym należy pamiętać podczas czerpania wiedzy z rankingów? Uwzględniają one przede wszystkim ogólne funkcjonowanie uczelni i podlegające jej wydziały. A w jaki sposób oceniane są kierunki? Ciężko bowiem zestawić ze sobą propozycje kształcenia inżynierskiego i psychologiczne. Ranking uwzględnia poszczególne obszary kształcenia. Psychologia w Warszawie znalazła się w grupie kierunków społecznych.

 

Każdy kierunek oceniany jest także na poszczególnych ośrodkach akademickich. Jak zatem wypada psychologia w na uczelniach w Warszawie?

Wysokie miejsca w rakingach zazwyczaj zajmują m. in.:

  • Uniwersytet Warszawski
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej.
  • SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

 

Co wpływa na pozycję danej uczelni i kierunku w rankingu?

Komisja uwzględnia wiele czynników, dzięki którym ocena poszczególnych uczelni, jak i kierunków będzie rzetelna. Tego typu ranking tworzony jest wyłącznie z myślą o przyszłości studentów. A przecież maturzyści na ogół nie dysponują narzędziami pozwalającymi ocenić, czy dana uczelnia i kierunek na niej spełnią ich oczekiwania.

 

Prezentujemy zatem listę kryteriów i wskaźników, które w zależności od rankingu decydują o pozycji:

  • ocena przez kadrę akademicką – wystawiają ją profesorowie belwederscy oraz doktorzy habilitowani;
  • ekonomiczne losy absolwentów poszczególnych uczelni i kierunków – w tym obszarze oceniana jest wysokość zarobków;
  • wskaźnik kategorii naukowej;
  • akredytacje – ważne jest to, czy dana uczelnia posiada ocenę wyróżniającą praz inne akredytacje międzynarodowe;
  • poziom osób przyjętych na studia – to jasny wskaźnik, który pokazuje, jakie uczelnie wybierają najzdolniejsi maturzyści;
  • publikacje w Polsce, cytowalność;
  • publikacje międzynarodowe;
  • procent studentów zagranicznych itd.

Lista wskaźników pokazuje, że znalezienie się na wysokim miejscu w rankingu wiąże się wyłącznie z wysokimi standardami kształcenia!

 

Czy należy sugerować się rankingiem?

Ranking może być cenną, ale niekoniecznie decydującą podpowiedzią dla osób, które nie wiedzą, jak wybrać uczelnię oraz kierunek studiów psychologicznych. Warto pamiętać jednak, że tego typu zestawienie – nawet jeśli uwzględnia dużo czynników – cechuje pewna doza ogólności. A jakość efektywnej nauki nie zawsze ma związek z ilością publikacji pojawiających się w wydaniach naukowych.

Oznacza to, że praktycznej strony studiowania nie zawsze można powiązać z miejscem na podium. Rankingi warto mieć w pamięci i wybrać uczelnię, którą charakteryzują najwyższe standardy dydaktyczne. Należy wziąć jdnak pod uwagę, że na co dzień znaczenie mają także inne elementy wpływające na jakość zdobywanej wiedzy.

 

Co można do nich zaliczyć?

  • atmosferę panującą na uczelni;
  • przygotowanie wykładowców do zajęć;
  • ofertę praktyk i staży;
  • dostęp do nowocześnie wyposażonych sal.

 

Jeśli dany maturzysta nie może podjąć decyzji, to warto wziąć także udział w dniach otwartych uczelni. W ich trakcie można poznać studentów, kadrę, zaznajomić się z murami uczelni i zadać nurtujące  pytania. Kto wie – może to właśnie wtedy zdobywa się najwięcej ważnych informacji?

Najważniejsze jest to, by podczas wszystkich semestrów kształcenia otrzymać takie kwalifikacje, które otworzą drzwi do satysfakcjonującego rozwoju zawodowego.

Sprawdź

Studia psychologiczne w Warszawie

WSZYSTKO O KIERUNKU PSYCHOLOGIA - WARSZAWA

Komentarze (0)