Filologia angielska studia we Wrocławiu

Komentarze (0)

Filologia angielska studia we Wrocławiu

Komentarze (0)
Filologia angielska studia we Wrocławiu

Filologia angielska studia we Wrocławiu

Oczywiste jest to, że obecnie język angielski stanowi jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych języków na świecie. To on łączy ludzi różnych narodowości, którzy spotykają się w różnych zakątkach świata, to język angielski wybieramy najczęściej jako podstawowe medium komunikacji. Jednak studia filologiczne wybierane są przez absolwentów szkół średnich nie tylko ze względu na chęć rozwoju kompetencji lingwistycznych. W przypadku kształcenia filologicznego studenci otrzymują gruntowne wykształcenie humanistyczne – tak dzieje się także w przypadku anglistyki.

Studia na kierunku filologia angielska zadedykowane są dla wszystkich osób, które fascynują się kulturą, literaturą, sztuką, czy nawet filozofią krajów anglosaskich. Warto uświadomić sobie, że nie każdy absolwent szkoły średniej odnajdzie się na tym kierunku. To studia stworzone dla osób o duszach humanistycznych. Każda osoba, która podejmuje się kształcenia na tym kierunku, musi mieć świadomość, że część wieczorów będzie poświęcać na czytanie, które później przerodzi się w długie dysputy o literaturze.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na specjalności filologia angielska możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na specjalności filologia angielska we Wrocławiu realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. 

Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia w uczelniach niepublicznych trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.

 

3. Program kształcenia i gdzie studiować

Studia we Wrocławiu wybierane są przez wielu absolwentów szkół średnich, ponieważ jest jedno z najpopularniejszych miast akademickich. Uczelnie starają się robić wszystko, by to ich oferty kształcenia były najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych kandydatów. Oznacza to zatem, że studia na kierunku filologia angielska możesz rozpocząć na: Uniwersytecie Wrocławskim, Wyższej Szkole Filologicznej oraz Wyższej Szkole Bankowej. Dokładnie przeanalizuj ofertę każdej z tych uczelni, by wybrać tę, która w najpełniejszy sposób spełniać będzie twoje oczekiwania.

Programy studiów filologicznych muszą obejmować wiele interdyscyplinarnych aspektów, tak by wiedza studentów była jak najbardziej wszechstronna. Zatem wrocławska anglistyka kładzie nacisk przede wszystkim na rozwój kompetencji lingwistycznych, które wykraczać będą jedynie poza ramy komunikacyjne. Studenci zapoznawać się będą z różnymi teoriami językoznawczymi, a oprócz tego, czeka ich dokładne zgłębienie literatury, sztuki, czy historii krajów anglosaskich.

 

4. Praca po studiach

Uczelnie we Wrocławiu kształcą najwyższej klasy profesjonalistów, którzy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia. Studia na kierunku filologia angielska kształcą na tyle wszechstronne umiejętności, że ich absolwenci doskonale odnajdą się w wielu różnorodnych sektorach zawodowych. Oczywiście podstawowe miejsca pracy filologów umożliwiają im pełną ekspozycję zdolności lingwistycznych. Zatem będą to różnego rodzaju placówki edukacyjne, czy szkoły językowe.

Filologowie mogą także ubiegać się o pracę w wydawnictwach, biurach tłumaczeń, agencjach reklamowych i marketingowych. Właściwie zatrudnienie przyszłych anglistów zależy jedynie od ich własnych ambicji, ponieważ mogą oni dowolnie sterować swoją karierą, uwzględniając swoje pasje i potrzeby.

Współcześnie większość absolwentów szkół średnich ma dostęp do kształcenia wyższego. Uczelnie we Wrocławiu, przygotowując oferty studiów filologicznych, również starają się, by były one atrakcyjne nie tylko ze względu na program kształcenia. Bardzo ważnym aspektem jest forma kształcenia. Zatem studia na kierunku filologia angielska możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Pierwszy tryb obecnie jest najbardziej popularny, ponieważ zajęcia mają charakter regularnych spotkań, a przez to wiedza przyswajana jest w sposób systematyczny. Dodatkowym atutem studiów dziennych jest brak opłat za czesne, jeżeli kształcenie odbywa się na państwowej uczelni. Z kolei studia niestacjonarne to zwrot w stronę osób, który zależy na rozwoju intelektualnym, a które z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na uczęszczanie na zajęcia w trakcie trwania tygodnia. Zajęcia w trybie niestacjonarnym odbywają się podczas zjazdów naukowych w weekendy, jednak studenci muszą mieć świadomość, że są to studia płatne.

 

5. Program studiów i przedmioty

Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak anglistyka mają szczelnie wypełnioną siatkę programową, więc jedno jest pewne – jako student tego kierunku nie będziesz narzekać na nudę. Zajęcia, które przygotowane są dla studentów, można podzielić na bloki językoznawcze, literaturoznawcze oraz te związane ze sztuką, historią i polityką krajów anglosaskich. Zatem w bloku kształcenia obowiązkowego znajdą się przedmioty takie jak:

 • gramatyka opisowa i historyczna języka angielskiego;
 • teorie językoznawcze i literaturoznawcze;
 • historia literatury angielskiej podzielona na epoki;
 • historia krajów anglosaskich;
 • historia literatury amerykańskiej itd.

 

Przedmioty te stanowią podstawę kształcenia, jednak to jeszcze zbyt mało, by wykształcenie przyszłych filologów było pełne. By mogło się to stać, potrzebne są także zajęcia z bloków specjalizacyjnych, które kształcą już bardzo wąskie umiejętności anglistów. Przykładowo studenci anglistyki mają do wyboru specjalizacje takie jak:

 • tłumaczenia i komunikacja w języku zawodowym;
 • język w środowisku biznesowym;
 • przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela;
 • translatoryka itd.

 

Każdy ze studentów wybiera taką specjalizację, która najbardziej odpowiada jego zainteresowaniom oraz predyspozycjom zawodowym. Punktem wyjścia dla studiów humanistycznych jest wiedza i świadomość spuścizny danej kultury, jednak z czasem musi ona zostać przekuta w bardzo konkretne umiejętności. Anglistów musi cechować swobodność wypowiedzi, wrażliwość na tkankę języka, swoboda w dzieleniu się pozyskaną wiedzą i chęć do nieustannego poszerzania swoich horyzontów intelektualnych.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na specjalność filologia angielska we Wrocławiu?

Jeżeli poważnie myślisz o rozpoczęciu studiów filologicznych, to musisz poważnie zastanowić się, czy jest to na pewno kierunek stworzony dla ciebie. Studia na kierunku filologia angielska wymagają zarówno pasji, jak i zaangażowania, ponieważ wbrew pozorom kształcenie na nich nie należy wcale do najłatwiejszych. Zanim weźmiesz udział w procesie rekrutacji zastanów się, czy dostrzegasz siebie w tym pobieżnym portrecie filologa:

 • interesuje cię kultura krajów anglosaskich;
 • nauka języka angielskiego jest dla ciebie przyjemnością;
 • lubisz czytać książki;
 • widzisz w sobie humanistę o otwartym umyśle.

 

To tylko nieliczny zbiór cech, które powinny towarzyszyć każdemu studentowi filologii angielskiej.

 

Program studiów i przedmioty

Jeżeli wciąż czujesz, że są to studia stworzone dla ciebie, to twoim podstawowym zadaniem powinno być jak najlepsze przygotowanie się do procedury rekrutacyjnej. Pamiętaj – liczba miejsc jest zawsze ograniczona, więc na studia dostają się jedynie najlepsi kandydaci. Uczelnie we Wrocławiu podają bardzo jasne wymagania. Na maturze musisz zdawać oczywiście język angielski oraz język polski. Oprócz tego musisz wybrać jeszcze jeden dodatkowy przedmiot. Zastanów się, który z nich przyda ci się w przyszłości – geografia, historia, WOS, czy może filozofia?

Ciekawą propozycją może także okazać się olimpiada przedmiotowa. Jeżeli będziesz jej laureatem lub finalistą, to na listach osób przyjętych znajdziesz się poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku filologia angielska weź pod uwagę Olimpiadę Języka Angielskiego. Jednak pamiętaj, że jest to jedynie propozycja dla najbardziej ambitnych osób, których wiedza znacznie wykracza poza program szkół średnich.

Pamiętaj także o tym, by terminowo dokonać wszystkich opłat rekrutacyjnych. Zaniedbanie tego kroku sprawi, że twoja szansa na rozpoczęcie studiów zostanie przekreślona, ponieważ współcześnie wzięcie udziału w rekrutacji zawsze wiąże się z uiszczeniem opłat. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Gdy już znajdziesz się na liście osób przyjętych, pamiętaj, aby dostarczyć do dziekanatu niezbędne dokumenty takie jak: skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.

 

Jaka praca po studiach na specjalności filologia angielska we Wrocławiu?

Studia filologiczne we Wrocławiu na kierunku filologia angielska dają bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Absolwenci wrocławskich uczelni mogą dowolnie sterować swoją karierą w zależności od własnych zainteresowań. Współcześnie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest biegłe władanie co najmniej jednym językiem obcym.

Swoje kompetencje lingwistyczne rozwijają już nie tylko dzieci, lecz także osoby dorosłe. W praktyce oznacza to, że jedne z najpopularniejszych miejsc pracy dla filologów angielskich to placówki edukacyjne – zarówno te prywatne, jak i publiczne. Angliści mogą pracować w szkołach, przedszkolach, ośrodkach szkoleniowych. Ich wiedza oraz umiejętności sprawiają, że są oni przygotowani do prowadzenia kursów indywidualnych oraz zbiorowych na różnych poziomach zaawansowania. Potrafią oni wykorzystywać różnego rodzaju metody dydaktyczne, które przynosić będą najbardziej wymierne efekty.

Drugi wyjątkowo atrakcyjny obszar zawodowy dla anglistów to ten związany z translatoryką. Mogą oni podejmować współpracę z wydawnictwami, które zajmują się przekładami i tłumaczeniami. Uczelnie we Wrocławiu mają w swojej ofercie takie specjalizacje, które kształcą niezbędne kompetencje do tego, by być dobrym tłumaczem. Jednak nie należy zapominać, że jest to jeden z tych zawodów, który łączy w sobie skrupulatność i dokładność chemika oraz finezję artysty.

Oprócz tego angliści mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w wielu innych miejscach pracy, do których można zaliczyć:

 • agencje reklamowe;
 • biura marketingowe;
 • redakcje prasowe;
 • organy administracji samorządowej i rządowej
 • urzędy;
 • różnego rodzaju przedsiębiorstwa itd.

Warto podkreślić, że kariera anglistów może przebiegać zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, ponieważ ich kompetencje pozwalają na aktywny rozwój zawodowy właściwie w dowolnym miejscu na świecie. Angliści przygotowani są także do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, która pozwala na realizację indywidualnych marzeń i planów.

WSZYSTKO O KIERUNKU FILOLOGIA ANGIELSKA - WROCŁAW

Komentarze (0)