Filologia angielska - Wrocław

Filologia angielska - Wrocław

Filologia angielska - Wrocław

Studia we Wrocławiu na kierunku

filologia angielska

Odkryj kierunek filologia angielska we Wrocławiu i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Filologia angielska studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Dla kogo ten kierunek

Oczywiste jest to, że obecnie język angielski stanowi jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych języków na świecie. To on łączy ludzi różnych narodowości, którzy spotykają się w różnych zakątkach świata, to język angielski wybieramy najczęściej jako podstawowe medium komunikacji. Jednak studia filologiczne wybierane są przez abiturientów szkół średnich nie tylko ze względu na chęć rozwoju kompetencji lingwistycznych. W przypadku kształcenia filologicznego studenci otrzymują gruntowne wykształcenie humanistyczne – tak dzieje się także w przypadku anglistyki.

Studia na kierunku filologia angielska zadedykowane są dla wszystkich osób, które fascynują się kulturą, literaturą, sztuką, czy nawet filozofią krajów anglosaskich. Warto uświadomić sobie, że nie każdy abiturient szkoły średniej odnajdzie się na tym kierunku. To studia stworzone dla osób o duszach humanistycznych. Każda osoba, która podejmuje się kształcenia na tym kierunku, musi mieć świadomość, że część wieczorów będzie poświęcać na czytanie, które później przerodzi się w długie dysputy o literaturze.

 

Program kształcenia i gdzie studiować

Studia we Wrocławiu wybierane są przez wielu abiturientów szkół średnich, ponieważ jest jedno z najpopularniejszych miast akademickich. Uczelnie starają się robić wszystko, by to ich oferty kształcenia były najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych kandydatów. Oznacza to zatem, że studia na kierunku filologia angielska możesz rozpocząć na: Uniwersytecie Wrocławskim, Wyższej Szkole Filologicznej oraz Wyższej Szkole Bankowej. Dokładnie przeanalizuj ofertę każdej z tych uczelni, by wybrać tę, która w najpełniejszy sposób spełniać będzie twoje oczekiwania.

Programy studiów filologicznych muszą obejmować wiele interdyscyplinarnych aspektów, tak by wiedza studentów była jak najbardziej wszechstronna. Zatem wrocławska anglistyka kładzie nacisk przede wszystkim na rozwój kompetencji lingwistycznych, które wykraczać będą jedynie poza ramy komunikacyjne. Studenci zapoznawać się będą z różnymi teoriami językoznawczymi, a oprócz tego, czeka ich dokładne zgłębienie literatury, sztuki, czy historii krajów anglosaskich.

 

Praca po studiach

Uczelnie we Wrocławiu kształcą najwyższej klasy profesjonalistów, którzy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia. Studia na kierunku filologia angielska kształcą na tyle wszechstronne umiejętności, że ich abiturienci doskonale odnajdą się w wielu różnorodnych sektorach zawodowych. Oczywiście podstawowe miejsca pracy filologów umożliwiają im pełną ekspozycję zdolności lingwistycznych. Zatem będą to różnego rodzaju placówki edukacyjne, czy szkoły językowe.

Filologowie mogą także ubiegać się o pracę w wydawnictwach, biurach tłumaczeń, agencjach reklamowych i marketingowych. Właściwie zatrudnienie przyszłych anglistów zależy jedynie od ich własnych ambicji, ponieważ mogą oni dowolnie sterować swoją karierą, uwzględniając swoje pasje i potrzeby.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W MIEŚCIE WROCŁAWIU JEST KIERUNEK FILOLOGIA ANGIELSKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia angielska we Wrocławiu?

By stać się studentem anglistyki na jednej z wrocławskich uczelni, najpierw musisz wziąć udział w procedurze rekrutacyjnej, w której uwzględniane są wyniki z egzaminu maturalnego. Musisz już dziś zastanowić się, jakie przedmioty sprawią, że dostaniesz się na wymarzony kierunek. Studia filologiczne zaliczane są do grona kierunków o profilu humanistycznym, zatem tego typu przedmioty powinieneś zdawać na maturze. Obligatoryjnie musisz wybrać oczywiście język angielski, a oprócz niego: język polski, WOS, historię, historię sztuki, czy nawet geografię, inny język obcy nowożytni lub język łaciński z elementami kultury antycznej. Zastanów się, które z tych przedmiotów wpłyną także na jakość twojej edukacji w przyszłości.

POPULARNE KIERUNKI FILOLOGICZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

Harmonogram rekrutacji +

Harmonogram rekrutacji na wybrane kierunki studiów indywidualnie ustalany jest poszczególne ośrodki akademickie. Informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych uczelni. Ważne jest to, byś odpowiednio wcześnie się z nim zapoznał i w przyszłości uniknął rozczarowań. W harmonogramie rekrutacji uwzględnione są terminy rejestracji na studia, zakończenie rekrutacji, czy czas składania podstawowych dokumentów.

Na ogół przyszli studenci na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się już na przełomie kwietnia oraz września. Ważne jest jednak przede wszystkim to, ile punktów otrzymają podczas egzaminów maturalnych, one mają bowiem decydujące znaczenie podczas kwalifikacji. Kandydaci dowiedzą się, czy znaleźli się na listach osób przyjętych mniej więcej w połowie lipca. Wtedy są ogłaszane wyniki naboru na studia.

Uczelnie w Wrocławiu otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki, na które nie zostały wypełnione limity miejsc w lipcu. Odbywają się one zarówno sierpniu, jak i we wrześniu. Jeżeli zatem nie dostałeś się na wymarzone studia w Wrocławiu na kierunku filologia angielska w pierwszym terminie, to nic straconego, ponieważ czekać będą na ciebie dodatkowe terminy rekrutacji.

Dokumenty rekrutacyjne +

Informacje na temat tego, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu w pierwszej kolejności, znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Wymogi te mogą się nieznacznie różnić w zależności od uczelni. Ich trzon jest jednak bardzo podobny i wśród dostarczanych przez ciebie dokumentów obligatoryjnie powinny się znaleźć:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Bardzo ważne jest, abyś dostarczane przez siebie dokumenty dostarczył terminowo. Stanowić to będzie potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem wybranego przez siebie kierunku. Jeżeli ten etap zostanie przez ciebie zaniedbany, najprawdopodobniej zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia.

Opłaty rekrutacyjne +

Odpowiednio wcześnie zapoznaj się również z informacjami o tym, jak wygląda kwestia opłat rekrutacyjnych na wybrane przez ciebie kierunki studiów. Uczelnie w Wrocławiu ustalają je również indywidualnie, więc wytyczne znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Opłaty rekrutacyjne w zależności od kierunku wahają się od 85 do nawet 150 zł. Część uczelni proponuje także jedną opłatę za konkretną pulę kierunków. Opłatę rekrutacyjną możesz uiścić za pośrednictwem poczty polskiej lub przy pomocy przelewu oraz płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie przelewu dostarczyć także do dziekanatu uczelni.

Przedmioty kwalifikcyjne +

By dostać się na studia na kierunku filologia w Wrocławiu, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. To bardzo popularny kierunek kształcenia, więc bardzo często dzieje się tak, że liczba osób chętnych przewyższa liczbę otwartych miejsc. Do egzaminów maturalnych powinieneś doskonale przygotować się zatem z przedmiotów, wśród których obowiązkowo znajdą się język angielski oraz język polski. Dodatkowym atutem będą przedmioty takie WOS, historia, czy nawet historia sztuki.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Z przelicznikiem punktów kwalifikacyjnych również powinieneś zapoznać się odpowiednio wcześnie, by nic nie stanowiło dla ciebie zaskoczenia podczas procesu rekrutacji. Informacje na jego temat znajdziesz zawsze w zakładkach rekrutacyjnych na stronach internetowych ośrodków akademickich. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowane w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. W przeliczniku punktów kwalifikacyjnych uwzględniony jest także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.

Olimpiady oraz konkursy +

Jeżeli jesteś pasjonatem języka angielskiego oraz szeroko rozumianej kultury anglosaskiej, możesz spokojnie pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadach przedmiotowych, które otworzą ci drzwi do studiów na tym interesującym kierunku. Pamiętaj jedynie, że twoja wiedza i kompetencje lingwistyczne powinny znacznie wykraczać poza ramy szkoły średniej. W zmaganiach biorą bowiem jedynie najlepsi uczniowie. Stawka jest jednak bardzo duża – na finalistów oraz laureatów olimpiad stopnia centralnego czekają miejsca na listach osób przyjętych na studia. Znajdują się oni na nich poza kolejnością. Jeżeli marzysz zatem o studiach w Wrocławiu na kierunku filologia angielska, rozważ wzięcie udziału w Olimpiadzie Języka Angielskiego. Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

Jak wyglądają studia na kierunku filologia angielska we Wrocławiu?

Współcześnie większość abiturientów szkół średnich ma dostęp do kształcenia wyższego. Uczelnie we Wrocławiu, przygotowując oferty studiów filologicznych, również starają się, by były one atrakcyjne nie tylko ze względu na program kształcenia. Bardzo ważnym aspektem jest forma kształcenia. Zatem studia na kierunku filologia angielska możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Pierwszy tryb obecnie jest najbardziej popularny, ponieważ zajęcia mają charakter regularnych spotkań, a przez to wiedza przyswajana jest w sposób systematyczny. Dodatkowym atutem studiów dziennych jest brak opłat za czesne, jeżeli kształcenie odbywa się na państwowej uczelni. Z kolei studia niestacjonarne to zwrot w stronę osób, który zależy na rozwoju intelektualnym, a które z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na uczęszczanie na zajęcia w trakcie trwania tygodnia. Zajęcia w trybie niestacjonarnym odbywają się podczas zjazdów naukowych w weekendy, jednak studenci muszą mieć świadomość, że są to studia płatne.

 

Program studiów i przedmioty

Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak anglistyka mają szczelnie wypełnioną siatkę programową, więc jedno jest pewne – jako student tego kierunku nie będziesz narzekać na nudę. Zajęcia, które przygotowane są dla studentów, można podzielić na bloki językoznawcze, literaturoznawcze oraz te związane ze sztuką, historią i polityką krajów anglosaskich. Zatem w bloku kształcenia obowiązkowego znajdą się przedmioty takie jak:

 • gramatyka opisowa i historyczna języka angielskiego;
 • teorie językoznawcze i literaturoznawcze;
 • historia literatury angielskiej podzielona na epoki;
 • historia krajów anglosaskich;
 • historia literatury amerykańskiej itd.

 

Przedmioty te stanowią podstawę kształcenia, jednak to jeszcze zbyt mało, by wykształcenie przyszłych filologów było pełne. By mogło się to stać, potrzebne są także zajęcia z bloków specjalizacyjnych, które kształcą już bardzo wąskie umiejętności anglistów. Przykładowo studenci anglistyki mają do wyboru specjalizacje takie jak:

 • tłumaczenia i komunikacja w języku zawodowym;
 • język w środowisku biznesowym;
 • przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela;
 • translatoryka itd.

 

Każdy ze studentów wybiera taką specjalizację, która najbardziej odpowiada jego zainteresowaniom oraz predyspozycjom zawodowym. Punktem wyjścia dla studiów humanistycznych jest wiedza i świadomość spuścizny danej kultury, jednak z czasem musi ona zostać przekuta w bardzo konkretne umiejętności. Anglistów musi cechować swobodność wypowiedzi, wrażliwość na tkankę języka, swoboda w dzieleniu się pozyskaną wiedzą i chęć do nieustannego poszerzania swoich horyzontów intelektualnych.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA ANGIELSKA WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

FILOLOGIA ANGIELSKA WROCŁAW STUDIA ZAOCZNE

 

filologia angielska Wrocław studia dolnośląskie

 

Ile trwają studia na kierunku anglistyka we Wrocławiu?

Anglistyka zalicza się w Polsce do najpopularniejszego grona kierunków dwustopniowych. W praktyce oznacza to, że studenci swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczynają od studiów pierwszego stopnia. Trwają one trzy lata i pasjonaci języka angielskiego zdobywają podczas nich podstawową wiedzę oraz kształcą wszystkie niezbędne kompetencje lingwistyczne. Pomyślna obrona pracy dyplomowej wiąże się z zakończeniem kształcenia na tym stopniu. Jego abiturienci otrzymują tytuł licencjata i mogą rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe.

Jednak pełnię wykształcenia da dopiero podjęcie dwuletnich studiów drugiego stopnia. Obecnie nie jest to co prawda obowiązkowe, jednak warto pamiętać, że współcześnie tytuł licencjata nie ma praktycznie żadnego znaczenia na rynku pracy. Zatem zdecydowanie się na studia drugiego stopnia to znaczne podwyższenie swoich klasyfikacji zawodowych, ponieważ to intensywny czas rozwijania swoich umiejętności. Studenci na zakończenie nauki podchodzą do obrony najważniejszej pracy dyplomowej i otrzymują tytuł magistra, który znacznie podnosi ich pozycję zawodową.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia angielska we Wrocławiu?

Jeżeli poważnie myślisz o rozpoczęciu studiów filologicznych, to musisz poważnie zastanowić się, czy jest to na pewno kierunek stworzony dla ciebie. Studia na kierunku filologia angielska wymagają zarówno pasji, jak i zaangażowania, ponieważ wbrew pozorom kształcenie na nich nie należy wcale do najłatwiejszych. Zanim weźmiesz udział w procesie rekrutacji zastanów się, czy dostrzegasz siebie w tym pobieżnym portrecie filologa:

 • interesuje cię kultura krajów anglosaskich;
 • nauka języka angielskiego jest dla ciebie przyjemnością;
 • lubisz czytać książki;
 • widzisz w sobie humanistę o otwartym umyśle.

 

To tylko nieliczny zbiór cech, które powinny towarzyszyć każdemu studentowi filologii angielskiej.

 

Program studiów i przedmioty

Jeżeli wciąż czujesz, że są to studia stworzone dla ciebie, to twoim podstawowym zadaniem powinno być jak najlepsze przygotowanie się do procedury rekrutacyjnej. Pamiętaj – liczba miejsc jest zawsze ograniczona, więc na studia dostają się jedynie najlepsi kandydaci. Uczelnie we Wrocławiu podają bardzo jasne wymagania. Na maturze musisz zdawać oczywiście język angielski oraz język polski. Oprócz tego musisz wybrać jeszcze jeden dodatkowy przedmiot. Zastanów się, który z nich przyda ci się w przyszłości – geografia, historia, WOS, czy może filozofia?

Ciekawą propozycją może także okazać się olimpiada przedmiotowa. Jeżeli będziesz jej laureatem lub finalistą, to na listach osób przyjętych znajdziesz się poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku filologia angielska weź pod uwagę Olimpiadę Języka Angielskiego. Jednak pamiętaj, że jest to jedynie propozycja dla najbardziej ambitnych osób, których wiedza znacznie wykracza poza program szkół średnich.

Pamiętaj także o tym, by terminowo dokonać wszystkich opłat rekrutacyjnych. Zaniedbanie tego kroku sprawi, że twoja szansa na rozpoczęcie studiów zostanie przekreślona, ponieważ współcześnie wzięcie udziału w rekrutacji zawsze wiąże się z uiszczeniem opłat. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Gdy już znajdziesz się na liście osób przyjętych, pamiętaj, aby dostarczyć do dziekanatu niezbędne dokumenty takie jak: skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.

zasady rekrutacji na studia

 

filologia angielska Wrocław studia dolnośląskie

 

Jaka praca po studiach na kierunku filologia angielska we Wrocławiu?

Studia filologiczne we Wrocławiu na kierunku filologia angielska dają bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Abiturienci wrocławskich uczelni mogą dowolnie sterować swoją karierą w zależności od własnych zainteresowań. Współcześnie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest biegłe władanie co najmniej jednym językiem obcym. Swoje kompetencje lingwistyczne rozwijają już nie tylko dzieci, lecz także osoby dorosłe. W praktyce oznacza to, że jedne z najpopularniejszych miejsc pracy dla filologów angielskich to placówki edukacyjne – zarówno te prywatne, jak i publiczne. Angliści mogą pracować w szkołach, przedszkolach, ośrodkach szkoleniowych. Ich wiedza oraz umiejętności sprawiają, że są oni przygotowani do prowadzenia kursów indywidualnych oraz zbiorowych na różnych poziomach zaawansowania. Potrafią oni wykorzystywać różnego rodzaju metody dydaktyczne, które przynosić będą najbardziej wymierne efekty.

Drugi wyjątkowo atrakcyjny obszar zawodowy dla anglistów to ten związany z translatoryką. Mogą oni podejmować współpracę z wydawnictwami, które zajmują się przekładami i tłumaczeniami. Uczelnie we Wrocławiu mają w swojej ofercie takie specjalizacje, które kształcą niezbędne kompetencje do tego, by być dobrym tłumaczem. Jednak nie należy zapominać, że jest to jeden z tych zawodów, który łączy w sobie skrupulatność i dokładność chemika oraz finezję artysty.

Oprócz tego angliści mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w wielu innych miejscach pracy, do których można zaliczyć:

 • agencje reklamowe;
 • biura marketingowe;
 • redakcje prasowe;
 • organy administracji samorządowej i rządowej
 • urzędy;
 • różnego rodzaju przedsiębiorstwa itd.

Warto podkreślić, że kariera anglistów może przebiegać zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, ponieważ ich kompetencje pozwalają na aktywny rozwój zawodowy właściwie w dowolnym miejscu na świecie. Angliści przygotowani są także do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, która pozwala na realizację indywidualnych marzeń i planów.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia angielska we Wrocławiu?

Studia na kierunku filologia angielska zadedykowane są dla prawdziwych pasjonatów.

Julia, studentka anglistyki, tak wspomina swój pierwszy rok studiów:

W szkole nauka angielskiego nigdy nie była dla mnie problemem, więc na studia dostałam się z łatwością. Jednak na początku ilość materiału, który musiałam przyswajać, była przerażająca. Kilka książek do czytania z tygodnia na tydzień był standardem. Jednak przy odrobinie determinacji ciężka praca może zamienić się w prawdziwą żądzę zdobywania wiedzy, która interesuje i pochłania intelektualnie. Nie zamieniłabym tych studiów na inne.

KIERUNKI FILOLOGICZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

filologia
judaistyka
sinologia
Rozwiń

#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)