Filologia angielska - Wrocław

Filologia angielska - Wrocław

Filologia angielska - Wrocław

Studia we Wrocławiu

filologia angielska

Odkryj specjalność filologia angielska we Wrocławiu i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Filologia angielska studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Studia na specjalności filologia angielska we Wrocławiu to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć na niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Studenci kierunku filologia angielska rozwiną swoje zdolności językowe i nauczą się praktycznego wykorzystania języka w mowie i piśmie. Ponadto poznają zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych, a także analizy wybranych utworów literackich z kanonu literatury amerykańskiej i angielskiej. W czasie studiów nauczą się komunikacji biznesowej oraz poznają specjalistyczną terminologię branżową.

Po ukończeniu studiów można związać swoją przyszłość ze szkołami językowymi, wydawnictwami, redakcjami czasopism, instytucjami kultury, biurami tłumaczeniowymi oraz z branżą turystyczną. Absolwenci mogą także znaleźć zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach.

 

czytaj dalej wszystko o Filologia angielska - Wrocław

Uczelnie, gdzie filologia angielska jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Jednostka prowadząca

Filologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku filologia

Jakie wymagania podczas rekrutacji na specjalność filologia angielska we Wrocławiu?

By stać się studentem anglistyki na jednej z wrocławskich uczelni, najpierw musisz wziąć udział w procedurze rekrutacyjnej, w której uwzględniane są wyniki z egzaminu maturalnego. Musisz już dziś zastanowić się, jakie przedmioty sprawią, że dostaniesz się na wymarzony kierunek. Studia filologiczne zaliczane są do grona kierunków o profilu humanistycznym, zatem tego typu przedmioty powinieneś zdawać na maturze. 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu stac.STUDIA STACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 29.03.2021
do 15.10.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 29.03.2021
do 15.10.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
niestac.STUDIA NIESTACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 29.03.2021
do 15.10.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 29.03.2021
do 15.10.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Czas trwania studiów na kierunku filologia angielska na poszczególnych uczelniach

I stopnia II stopnia jednolite

Brak wyników

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA ANGIELSKA WROCŁAW STUDIA I STOPNIA

Harmonogram rekrutacji +

Harmonogram rekrutacji na wybrane kierunki studiów indywidualnie ustalany jest poszczególne ośrodki akademickie. Informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych uczelni. Ważne jest to, byś odpowiednio wcześnie się z nim zapoznał i w przyszłości uniknął rozczarowań. W harmonogramie rekrutacji uwzględnione są terminy rejestracji na studia, zakończenie rekrutacji, czy czas składania podstawowych dokumentów.

Na ogół przyszli studenci na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się już na przełomie kwietnia oraz września. Ważne jest jednak przede wszystkim to, ile punktów otrzymają podczas egzaminów maturalnych, one mają bowiem decydujące znaczenie podczas kwalifikacji. Kandydaci dowiedzą się, czy znaleźli się na listach osób przyjętych mniej więcej w połowie lipca. Wtedy są ogłaszane wyniki naboru na studia.

Uczelnie w Wrocławiu otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki, na które nie zostały wypełnione limity miejsc w lipcu. Odbywają się one zarówno sierpniu, jak i we wrześniu. Jeżeli zatem nie dostałeś się na wymarzone studia w Wrocławiu na kierunku filologia angielska w pierwszym terminie, to nic straconego, ponieważ czekać będą na ciebie dodatkowe terminy rekrutacji.

Dokumenty rekrutacyjne +

Informacje na temat tego, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu w pierwszej kolejności, znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Wymogi te mogą się nieznacznie różnić w zależności od uczelni. Ich trzon jest jednak bardzo podobny i wśród dostarczanych przez ciebie dokumentów obligatoryjnie powinny się znaleźć:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Bardzo ważne jest, abyś dostarczane przez siebie dokumenty dostarczył terminowo. Stanowić to będzie potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem wybranego przez siebie kierunku. Jeżeli ten etap zostanie przez ciebie zaniedbany, najprawdopodobniej zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia.

Opłaty rekrutacyjne +

Odpowiednio wcześnie zapoznaj się również z informacjami o tym, jak wygląda kwestia opłat rekrutacyjnych na wybrane przez ciebie kierunki studiów. Uczelnie w Wrocławiu ustalają je również indywidualnie, więc wytyczne znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Opłaty rekrutacyjne w zależności od kierunku wahają się od 85 do nawet 150 zł.

Część uczelni proponuje także jedną opłatę za konkretną pulę kierunków. Opłatę rekrutacyjną możesz uiścić za pośrednictwem poczty polskiej lub przy pomocy przelewu oraz płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie przelewu dostarczyć także do dziekanatu uczelni.

Przedmioty kwalifikcyjne +

By dostać się na studia na kierunku filologia w Wrocławiu, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. To bardzo popularny kierunek kształcenia, więc bardzo często dzieje się tak, że liczba osób chętnych przewyższa liczbę otwartych miejsc. Do egzaminów maturalnych powinieneś doskonale przygotować się zatem z przedmiotów, wśród których obowiązkowo znajdą się język angielski oraz język polski.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Z przelicznikiem punktów kwalifikacyjnych również powinieneś zapoznać się odpowiednio wcześnie, by nic nie stanowiło dla ciebie zaskoczenia podczas procesu rekrutacji. Informacje na jego temat znajdziesz zawsze w zakładkach rekrutacyjnych na stronach internetowych ośrodków akademickich. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowane w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. W przeliczniku punktów kwalifikacyjnych uwzględniony jest także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.

Olimpiady oraz konkursy +

Jeżeli jesteś pasjonatem języka angielskiego oraz szeroko rozumianej kultury anglosaskiej, możesz spokojnie pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadach przedmiotowych, które otworzą ci drzwi do studiów na tym interesującym kierunku. Pamiętaj jedynie, że twoja wiedza i kompetencje lingwistyczne powinny znacznie wykraczać poza ramy szkoły średniej. W zmaganiach biorą bowiem jedynie najlepsi uczniowie. Stawka jest jednak bardzo duża – na finalistów oraz laureatów olimpiad stopnia centralnego czekają miejsca na listach osób przyjętych na studia. Znajdują się oni na nich poza kolejnością. Jeżeli marzysz zatem o studiach w Wrocławiu na kierunku filologia angielska, rozważ wzięcie udziału w Olimpiadzie Języka Angielskiego. Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

Gdzie studiować na specjalności filologia angielska we Wrocławiu?

 

Uczelnie na których można studiować specjalność filologia angielska we Wrocławiu:

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu

Kierunki filologiczne w mieście Wrocławiu

filologia
judaistyka
sinologia
Rozwiń

Jak wyglądają studia na specjalności filologia angielska we Wrocławiu?

1. Dla kogo ta specjalność

Oczywiste jest to, że obecnie język angielski stanowi jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych języków na świecie. To on łączy ludzi różnych narodowości, którzy spotykają się w różnych zakątkach świata, to język angielski wybieramy najczęściej jako podstawowe medium komunikacji. Jednak studia filologiczne wybierane są przez absolwentów szkół średnich nie tylko ze względu na chęć rozwoju kompetencji lingwistycznych. W przypadku kształcenia filologicznego studenci otrzymują gruntowne wykształcenie humanistyczne – tak dzieje się także w przypadku anglistyki.

Studia na kierunku filologia angielska zadedykowane są dla wszystkich osób, które fascynują się kulturą, literaturą, sztuką, czy nawet filozofią krajów anglosaskich. Warto uświadomić sobie, że nie każdy absolwent szkoły średniej odnajdzie się na tym kierunku. To studia stworzone dla osób o duszach humanistycznych. Każda osoba, która podejmuje się kształcenia na tym kierunku, musi mieć świadomość, że część wieczorów będzie poświęcać na czytanie, które później przerodzi się w długie dysputy o literaturze.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na specjalności filologia angielska możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na specjalności filologia angielska we Wrocławiu realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. 

Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia w uczelniach niepublicznych trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.

 

3. Program kształcenia i gdzie studiować

Studia we Wrocławiu wybierane są przez wielu absolwentów szkół średnich, ponieważ jest jedno z najpopularniejszych miast akademickich. Uczelnie starają się robić wszystko, by to ich oferty kształcenia były najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych kandydatów. Oznacza to zatem, że studia na kierunku filologia angielska możesz rozpocząć na: Uniwersytecie Wrocławskim, Wyższej Szkole Filologicznej oraz Wyższej Szkole Bankowej. Dokładnie przeanalizuj ofertę każdej z tych uczelni, by wybrać tę, która w najpełniejszy sposób spełniać będzie twoje oczekiwania.

Programy studiów filologicznych muszą obejmować wiele interdyscyplinarnych aspektów, tak by wiedza studentów była jak najbardziej wszechstronna. Zatem wrocławska anglistyka kładzie nacisk przede wszystkim na rozwój kompetencji lingwistycznych, które wykraczać będą jedynie poza ramy komunikacyjne. Studenci zapoznawać się będą z różnymi teoriami językoznawczymi, a oprócz tego, czeka ich dokładne zgłębienie literatury, sztuki, czy historii krajów anglosaskich.

 

4. Praca po studiach

Uczelnie we Wrocławiu kształcą najwyższej klasy profesjonalistów, którzy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia. Studia na kierunku filologia angielska kształcą na tyle wszechstronne umiejętności, że ich absolwenci doskonale odnajdą się w wielu różnorodnych sektorach zawodowych. Oczywiście podstawowe miejsca pracy filologów umożliwiają im pełną ekspozycję zdolności lingwistycznych. Zatem będą to różnego rodzaju placówki edukacyjne, czy szkoły językowe.

Filologowie mogą także ubiegać się o pracę w wydawnictwach, biurach tłumaczeń, agencjach reklamowych i marketingowych. Właściwie zatrudnienie przyszłych anglistów zależy jedynie od ich własnych ambicji, ponieważ mogą oni dowolnie sterować swoją karierą, uwzględniając swoje pasje i potrzeby.

Współcześnie większość absolwentów szkół średnich ma dostęp do kształcenia wyższego. Uczelnie we Wrocławiu, przygotowując oferty studiów filologicznych, również starają się, by były one atrakcyjne nie tylko ze względu na program kształcenia. Bardzo ważnym aspektem jest forma kształcenia. Zatem studia na kierunku filologia angielska możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Pierwszy tryb obecnie jest najbardziej popularny, ponieważ zajęcia mają charakter regularnych spotkań, a przez to wiedza przyswajana jest w sposób systematyczny. Dodatkowym atutem studiów dziennych jest brak opłat za czesne, jeżeli kształcenie odbywa się na państwowej uczelni. Z kolei studia niestacjonarne to zwrot w stronę osób, który zależy na rozwoju intelektualnym, a które z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na uczęszczanie na zajęcia w trakcie trwania tygodnia. Zajęcia w trybie niestacjonarnym odbywają się podczas zjazdów naukowych w weekendy, jednak studenci muszą mieć świadomość, że są to studia płatne.

 

5. Program studiów i przedmioty

Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak anglistyka mają szczelnie wypełnioną siatkę programową, więc jedno jest pewne – jako student tego kierunku nie będziesz narzekać na nudę. Zajęcia, które przygotowane są dla studentów, można podzielić na bloki językoznawcze, literaturoznawcze oraz te związane ze sztuką, historią i polityką krajów anglosaskich. Zatem w bloku kształcenia obowiązkowego znajdą się przedmioty takie jak:

 • gramatyka opisowa i historyczna języka angielskiego;
 • teorie językoznawcze i literaturoznawcze;
 • historia literatury angielskiej podzielona na epoki;
 • historia krajów anglosaskich;
 • historia literatury amerykańskiej itd.

 

Przedmioty te stanowią podstawę kształcenia, jednak to jeszcze zbyt mało, by wykształcenie przyszłych filologów było pełne. By mogło się to stać, potrzebne są także zajęcia z bloków specjalizacyjnych, które kształcą już bardzo wąskie umiejętności anglistów. Przykładowo studenci anglistyki mają do wyboru specjalizacje takie jak:

 • tłumaczenia i komunikacja w języku zawodowym;
 • język w środowisku biznesowym;
 • przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela;
 • translatoryka itd.

 

Każdy ze studentów wybiera taką specjalizację, która najbardziej odpowiada jego zainteresowaniom oraz predyspozycjom zawodowym. Punktem wyjścia dla studiów humanistycznych jest wiedza i świadomość spuścizny danej kultury, jednak z czasem musi ona zostać przekuta w bardzo konkretne umiejętności. Anglistów musi cechować swobodność wypowiedzi, wrażliwość na tkankę języka, swoboda w dzieleniu się pozyskaną wiedzą i chęć do nieustannego poszerzania swoich horyzontów intelektualnych.

Ile trwają studia na specjalności anglistyka we Wrocławiu?

Studia na specjalności filologia angielska we Wrocławiu trwają 3 lata (studia I stopnia).

W praktyce oznacza to, że studenci swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczynają od studiów pierwszego stopnia. Trwają one trzy lata i pasjonaci języka angielskiego zdobywają podczas nich podstawową wiedzę oraz kształcą wszystkie niezbędne kompetencje lingwistyczne. Pomyślna obrona pracy dyplomowej wiąże się z zakończeniem kształcenia na tym stopniu. Jego absolwenci otrzymują dyplom licencjata i mogą rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na specjalność filologia angielska we Wrocławiu?

Jeżeli poważnie myślisz o rozpoczęciu studiów filologicznych, to musisz poważnie zastanowić się, czy jest to na pewno kierunek stworzony dla ciebie. Studia na kierunku filologia angielska wymagają zarówno pasji, jak i zaangażowania, ponieważ wbrew pozorom kształcenie na nich nie należy wcale do najłatwiejszych. Zanim weźmiesz udział w procesie rekrutacji zastanów się, czy dostrzegasz siebie w tym pobieżnym portrecie filologa:

 • interesuje cię kultura krajów anglosaskich;
 • nauka języka angielskiego jest dla ciebie przyjemnością;
 • lubisz czytać książki;
 • widzisz w sobie humanistę o otwartym umyśle.

 

To tylko nieliczny zbiór cech, które powinny towarzyszyć każdemu studentowi filologii angielskiej.

 

Program studiów i przedmioty

Jeżeli wciąż czujesz, że są to studia stworzone dla ciebie, to twoim podstawowym zadaniem powinno być jak najlepsze przygotowanie się do procedury rekrutacyjnej. Pamiętaj – liczba miejsc jest zawsze ograniczona, więc na studia dostają się jedynie najlepsi kandydaci. Uczelnie we Wrocławiu podają bardzo jasne wymagania. Na maturze musisz zdawać oczywiście język angielski oraz język polski. Oprócz tego musisz wybrać jeszcze jeden dodatkowy przedmiot. Zastanów się, który z nich przyda ci się w przyszłości – geografia, historia, WOS, czy może filozofia?

Ciekawą propozycją może także okazać się olimpiada przedmiotowa. Jeżeli będziesz jej laureatem lub finalistą, to na listach osób przyjętych znajdziesz się poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku filologia angielska weź pod uwagę Olimpiadę Języka Angielskiego. Jednak pamiętaj, że jest to jedynie propozycja dla najbardziej ambitnych osób, których wiedza znacznie wykracza poza program szkół średnich.

Pamiętaj także o tym, by terminowo dokonać wszystkich opłat rekrutacyjnych. Zaniedbanie tego kroku sprawi, że twoja szansa na rozpoczęcie studiów zostanie przekreślona, ponieważ współcześnie wzięcie udziału w rekrutacji zawsze wiąże się z uiszczeniem opłat. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Gdy już znajdziesz się na liście osób przyjętych, pamiętaj, aby dostarczyć do dziekanatu niezbędne dokumenty takie jak: skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na specjalności filologia angielska we Wrocławiu?

Jaka praca po studiach na specjalności filologia angielska we Wrocławiu?

Studia filologiczne we Wrocławiu na kierunku filologia angielska dają bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Absolwenci wrocławskich uczelni mogą dowolnie sterować swoją karierą w zależności od własnych zainteresowań. Współcześnie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest biegłe władanie co najmniej jednym językiem obcym.

Swoje kompetencje lingwistyczne rozwijają już nie tylko dzieci, lecz także osoby dorosłe. W praktyce oznacza to, że jedne z najpopularniejszych miejsc pracy dla filologów angielskich to placówki edukacyjne – zarówno te prywatne, jak i publiczne. Angliści mogą pracować w szkołach, przedszkolach, ośrodkach szkoleniowych. Ich wiedza oraz umiejętności sprawiają, że są oni przygotowani do prowadzenia kursów indywidualnych oraz zbiorowych na różnych poziomach zaawansowania. Potrafią oni wykorzystywać różnego rodzaju metody dydaktyczne, które przynosić będą najbardziej wymierne efekty.

Drugi wyjątkowo atrakcyjny obszar zawodowy dla anglistów to ten związany z translatoryką. Mogą oni podejmować współpracę z wydawnictwami, które zajmują się przekładami i tłumaczeniami. Uczelnie we Wrocławiu mają w swojej ofercie takie specjalizacje, które kształcą niezbędne kompetencje do tego, by być dobrym tłumaczem. Jednak nie należy zapominać, że jest to jeden z tych zawodów, który łączy w sobie skrupulatność i dokładność chemika oraz finezję artysty.

Oprócz tego angliści mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w wielu innych miejscach pracy, do których można zaliczyć:

 • agencje reklamowe;
 • biura marketingowe;
 • redakcje prasowe;
 • organy administracji samorządowej i rządowej
 • urzędy;
 • różnego rodzaju przedsiębiorstwa itd.

Warto podkreślić, że kariera anglistów może przebiegać zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, ponieważ ich kompetencje pozwalają na aktywny rozwój zawodowy właściwie w dowolnym miejscu na świecie. Angliści przygotowani są także do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, która pozwala na realizację indywidualnych marzeń i planów.

Jakie opinie mają studia na specjalności filologia angielska we Wrocławiu?

Studia na specjalności filologia angielska zadedykowane są dla prawdziwych pasjonatów.

Julia, studentka anglistyki, tak wspomina swój pierwszy rok studiów:

W szkole nauka angielskiego nigdy nie była dla mnie problemem, więc na studia dostałam się z łatwością. Jednak na początku ilość materiału, który musiałam przyswajać, była przerażająca. Kilka książek do czytania z tygodnia na tydzień był standardem. Jednak przy odrobinie determinacji ciężka praca może zamienić się w prawdziwą żądzę zdobywania wiedzy, która interesuje i pochłania intelektualnie. Nie zamieniłabym tych studiów na inne.

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)