Grafika komputerowa studia w Poznaniu

Komentarze (0)

Grafika komputerowa studia w Poznaniu

Komentarze (0)
Grafika komputerowa studia w Poznaniu

Jak wyglądają studia na kierunku Grafika w Poznaniu

 

Studia artystyczne cieszą się niepochlebną opinią znacznej części społeczeństwa ze względu na wąskie perspektywy zawodowe, czekające na każdego z absolwentów, a nawet ich przytłaczający brak. Dlatego wielu wybitnie uzdolnionych młodych ludzi rezygnuje z rozwoju swojego talentu na rzeczy zmuszania się do zgłębiania nieinteresującej ich wiedzy.

Studia na kierunku Grafika w Poznaniu powstały w odpowiedzi na szerokie zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na wybitnych absolwentów tego kierunku, zdolnych do wykonywania interesujących projektów artystycznych, spełniających oczekiwania przyszłych zleceniodawców, a także zainteresowanie samych przyszłych studentów, chcących się kształcić w tym kierunku.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Edukację na studiach na kierunku Grafika w Poznaniu można podzielić na dwa bloki. Pierwszy z nich będzie obejmował przyswojenie przez studentów wiedzy teoretycznej o historii grafiki i sztuki w ogólnym rozumieniu, drugi natomiast to praktyczne zajęcia warsztatowe, przygotowujące studentów do pracy przy różnorakich projektach artystycznych przy użyciu narzędzi informatycznych.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku Grafika możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku Grafika w Poznaniu realizowane są w ramach pierwszego. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. 

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Tryb stacjonarny i niestacjonarny nz uczelniach niepublicznych zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia na kierunku Grafika w Poznaniu, powinieneś zdać sobie sprawę z faktu, że nie jest to ścieżka kształcenia odpowiednia dla każdego, bowiem poza umiejętnościami, które można nabyć dzięki ciężkiej pracy, z talentem artystycznym, który również jest wymagany, trzeba się urodzić.

Wobec tego jeśli zasięg twojej wyobraźni sięga niemal w nieskończoność, twoje prace plastyczne były zwykle chwalone i doceniane przez nauczycieli, interesujesz się  szeroko pojętą sztuką i jesteś wrażliwy na jej odbiór, a ponadto nauka matematyki i informatyki nigdy nie była dla ciebie problemem, to prawdopodobnie sprawdzisz się na studiach na kierunku Grafika w Poznaniu.

Uczelnia w Poznaniu, która zdecydowała się na zaoferowanie możliwości podjęcia studiów na kierunku Grafika, stawia na wszechstronne wykształcenie swoich absolwentów, a sama specyfika studiów doskonale temu sprzyja.

Jako że Grafika to obowiązek manualnego opanowania wykonywania skomplikowanych projektów artystycznych, do czego swoją drogą potrzebne są bardzo szerokie kompetencje osobiste, oraz przyswojenie teorii, niezbędnej do tego, aby całokształt wiedzy i umiejętności wyniesionej ze studiów był pełny.

 

4. Program studiów i przedmioty

Każdy ze studentów opisywanego kierunku artystycznego nauczy się obsługi kilku specjalistycznych, najczęściej używanych programów komputerowych, odgórnie otrzymując bezpłatną licencję na ich posiadanie. Dzięki temu zaczną przenosić projekty powstające w ich wyobraźni oraz na papierze do świata elektroniki.

Pod okiem wybitnych adeptów sztuki, każdy z przyszłych absolwentów udoskonali swoje techniki rysunkowe i malarskie oraz poszerzy repertuar możliwości o całkiem nowe sposoby tworzenia. Dzięki długotrwałym ćwiczeniom, indywidualny styl wypracowany przez każdego ze studentów będzie jeszcze efektywniejszy, a ostateczne rezultaty zasłużą na miano spektakularnych.

Każdy z grafików powinien zaczerpnąć nieco umiejętności informatycznych, dlatego przygotuj się na naukę podstaw programowania, które pozwolą ci nie tylko stwarzać ciekawe animacje w najprostszych programach graficznych, ale również pisać własne strony internetowe, gdzie również będziesz mógł się wykazać swoim poczuciem estetyki.

Ponadto w trakcie wykładów przyswoisz historię i teorię sztuki współczesnej, dzięki czemu będziesz mógł odnaleźć swój własny, niepowtarzalny styl, a także zorientujesz się w dokonaniach najsłynniejszych i najwybitniejszych praktyków sztuki naszych czasów. Co jest w programie studiów?

 • Historia grafiki
 • Pracownia animacji
 • Pracownia ilustracji
 • Socjologia sztuki
 • Podstawy prawa
 • Metody grafiki komputerowej
 • Grafika 2D
 • Grafika 3D
 • Przetwarzanie obrazów
 • Multimedia


 

W związku z powyższym, każdy z przyszłych studentów powinien przygotować się na zgłębienie solidnej dawki wiedzy, która będzie ściśle oscylowała wokół przedmiotów informatycznych oraz sztuki. Doskonałe połączenie dla artystów, chcących prowadzić godne życie.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Grafika w Poznaniu

Przed rekrutacją na kierunek Grafika w Poznaniu przede wszystkim warto się zorientować w regulaminie uczelni, zyskując pewność co do tego, jaki program nauki będzie dla nas przeznaczony.

Proces rekrtuacji i przedmioty

Przedmiotami wiodącymi na studia w Poznaniu na kierunku Grafika będą najczęściej matematyka oraz informatyka. Ze względu na dość dużą konkurencję, jaka może pojawić się podczas rekrutacji każego roku,warto odpowiednio wcześnie przygotować się do matury z wiodących przedmiotów, aby zwiększyć swoje szanse na zasilenie grona studentów.

Jeśli jesteś finalistą przedmiotowego konkursu o szczeblu ogólnopolskim, będziesz mógł to wykorzystać podczas aplikacji na dowolnie wybrany kierunek studiów, również Grafikę. Otrzymasz wówczas bilet wstępu do zasilenia szeregu studentów bez konieczności zamartwiania się o wynik uzyskany na egzaminie dojrzałości.

Kandydaci na studia drugiego stopnia na Grafikę w Poznaniu powinni postarać się o uzyskanie jak najlepszych ocen na dyplomie ukończenia poprzedniego etapu edukacji – to właśnie one odegrają główną rolę w decyzji o kolejności przyjęć na te studia.

Warto pamiętać, że procedury rekrutacyjne mogą ulegać zmianie na przestrzeni czasu. Dlatego aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu wynikającego z niepewności, warto systematycznie sprawdzać aktualne ustalenia zawarte na stronie internetowej poznańskiej uczelni.

Kiedy nabierzesz pewności, że uzyskane podczas matury czy studiach pierwszego stopnia wyniki są adekwatne i wystarczające, aby dostać się na Grafikę, pozostanie ci już tylko rejestracja w elektronicznym systemie kandydatów oraz gromadzenie pliku dokumentów.

Aby nie zostać skreślonym z listy studentów, będziesz potrzebował standardowej fotografii do dokumentów, która znajdzie się na twojej legitymacji, świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, a także rzetelnie wypełnionego formularza aplikacyjnego, do pobrania ze strony internetowej.

 

Jaka praca po studiach na kierunku Grafika w Poznaniu?

Studia artystyczne w Poznaniu na kierunku Grafika w Poznaniu, w przeciwieństwie do większości kierunków z dziedziny powiązanej ze sztuką, dadzą ci możliwość zdobycia bardzo dobrze płatnego i stabilnego zatrudnienia, będącego jednocześnie gwarancją zdobywania ciągłego doświadczenia i daleko idącego samorozwoju.

Każdy z absolwentów Grafiki będzie przygotowany do pełnienia roli grafika w międzynarodowych korporacjach informatycznych, biorąc udział w tworzeniu zaplecza estetycznego różnorakich gier komputerowych, obrazów i innego rodzaju graficznych projektów użytkowych.

Jeśli ukończysz studia na kierunku Grafika w Poznaniu, a dodatkowo jesteś miłośnikiem książek, czasopism i słowa wydanego za pomocą druku, będziesz mógł zatrudnić się w wydawnictwach książkowych, gdzie zaprojektujesz okładki do nowopowstałych lub istniejących już książek, którym chce się nadać odświeżenia i nowej wartości.

Będziesz mógł również projektować ilustracje do komiksów i książek obrazkowych dla dzieci, przyczyniając się jednocześnie do uśmiechu na ich twarzach, będących dla niektórych najwyższą wartością samą w sobie.

Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś otworzył własną działalność gospodarczą w postaci biura, w którym zajmiesz się wykonywaniem różnorakich zleceń graficznych dla osób prywatnych lub przedsiębiorstw solo albo przy wsparciu większej ekipy grafików i informatyków, działających pod twoim czujnym okiem.

Jeśli chciałbyś odejść nieco od kierunku swojego kształcenia, ale wciąż wykorzystać nabyte w trakcie edukacji umiejętności, będziesz mógł zostać niezależnym rysownikiem, tworzącym ręcznie różnorakie projekty, w zależności od zapotrzebowania klientów.

Wyniesione ze studiów umiejętności informatyczne pozwolą ci z powodzeniem tworzyć strony internetowe z doskonale dopracowanym zapleczem graficznym, co być może zagwarantuje ci uzyskanie szerokiego grona klientów, chcących kontynuować współpracę.

W związku z powyższym, możliwości zawodowych po ukończeniu Grafiki w Poznaniu będzie wiele. Tylko od ciebie zależy, w jakim kierunku będziesz podążał.

 

WSZYSTKO O KIERUNKU GRAFIKA - POZNAŃ

Komentarze (0)