Jak wyglądają studia artystyczne w Poznaniu?
Poznań, podobnie jak miasto akademickie Łódź, designem stoi - to tu znajduje się jedna z najbardziej znanych szkół designu - School of Form, prywatna szkoła wyższa, znana na całym świecie, a także to tutaj znajduje się jeden z najciekawszych Uniwersytetów Artystycznych! Poznań przychylnie patrzy na artystyczne dusze, to dobry powód, by właśnie to miasto wybrać na swoją siedzibę akademicką.
Przychylne patrzenie przekłada się na możliwość realizacji licznych projektów kulturalno-artystycznych oraz wsparcie ze strony władz tego typu inicjatyw. Poznań uznawany jest za jedno z aktywniejszych miast kulturalnych w naszym kraju. To tu odbywają się jedne z największych festiwali teatralnych Malta, który rokrocznie przedstawiający międzynarodowy program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy.
Festiwal ten sięga wstecz pamięcią ku 1991 roku, kiedy to odbyła się pierwsza jego edycja. Poznaniacy lubią sięgnąć po smak kultury - może dlatego to właśnie tu działa znana mecenas sztuki, milionerka Grażyna Kulczyk.
Studia artystyczne w Poznaniu to niekończąca się przygoda, dająca szerokie możliwości poszerzania swych horyzontów myślowych, projektowych, ideowych oraz ćwiczenia umiejętności technicznych, by te wszystkie idee i filozofie artystyczne przekuć w realne produkty, gotowe do sprzedaży. Artyści też muszą coś jeść, więc muszą zarabiać. Nie samą sztuką człowiek żyje! Sprawdźcie, jakie kierunki możecie wybrać w ramach studiów artystycznych w Poznaniu.
Studia artystyczne w Poznaniu możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Forma:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Jeżeli jesteś świeżo upieczonym maturzystą lub dopiero planujesz rozpoczęcie przygody ze szkolnictwem wyższym, studia artystyczne w Poznaniu rozpoczniesz od licencjackich pierwszego stopnia. Składają się one z sześciu semestrów, co w praktyce oznacza, że na ich ukończenie poświęcisz trzy lata.
Następnie będziesz mógł kontynuować naukę na studiach magisterskich drugiego stopnia, trwających dwa kolejne lata, lub wybranych kierunkach podyplomowych, które również znajdziesz w ofercie ośrodków akademickich w Poznaniu.
Niektóre kierunki artystyczne możesz studiować zarówno stacjonarnie oraz niestacjonarnie, a decyzja w tej kwestii zależy od twoich planów na organizację czasu. Stacjonarny tryb kształcenia polega na uczestnictwie w zajęciach i wykładach od poniedziałku do piątku, natomiast studia zaoczne odbywają się w weekendy, najczęściej od piątku do niedzieli co kilka tygodni.
W jaki sposób wybrać tryb idealny? Zastanów się, czy będziesz miał ważne obowiązki podejmowane równocześnie ze studiami. Istotną kwestią są również finanse, bowiem studia niestacjonarne wymagają opłacania czesnego.
czytaj dalej studia w Poznaniu
Czy studia artystyczne w Poznaniu są trudne?
Studia artystyczne to bardzo specyficzny obszar kształcenia, ponieważ obejmuje dziedziny, które rządzą się swoimi prawami. Z powodu swojego charakteru, nie jest łatwo udzielić odpowiedzi na postawione pytanie. Na przestrzeń tych studiów składają się rozmaite kierunki, między innymi: Malarstwo, Rzeźba, Wzornictwo czy Fotografia. Każdy z nich wymaga innych zdolności, ale każdy wymaga cierpliwości i determinacji.
Studia artystyczne w Poznaniu są trudne, a na dodatek sprawiają pewne kłopoty już na etapie rekrutacji. Panuje bardzo mylne przekonanie, że studenci studiów artystycznych jedynie rozmyślają nad stworzeniem kolejnego dzieła. Owszem, tworzenie jest bardzo istotnym elementem procesu kształcenia, ale patrząc na gotowe dzieło warto pamiętać o tym, jak wiele czasu zajęło jego przygotowanie i wykonanie, jak również jakich zdolności wymagało.
Kierunki studiów artystycznych w Poznaniu
Nie jest tajemnicą, że wybór kierunku kształcenia może w znacznym stopniu wpłynąć na kształtowanie przyszłości zawodowej absolwentów oraz ich satysfakcję z pełnionych ról zarówno jako studentów, jak i pracowników. Jeżeli nie jesteś przekonany, jaki kierunek artystyczny w Poznaniu wybrać, zastanów się, który jest najbliższy twoim zainteresowaniom.
Miłośnicy tworzenia projektów graficznych oraz komputerowego wspomagania twórczej pracy z powodzeniem odnajdą się na grafice oraz animacji. Chcąc poznać zjawiska historyczne, mające wpływ na współczesne pojęcie sztuki, wybierz historię sztuki lub ochronę dóbr kultury.
Osoby marzące o praktycznym doskonaleniu posiadanych już umiejętności i sukcesywnym poznawaniu nowych trendów w sztuce mogą rozważyć aplikację na edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych. Jak sam widzisz, możliwości jest wiele, dlatego znalezienie tej najbardziej optymalnej nie powinno zająć ci dużo czasu.
Kierunki artystyczne w Poznaniu - rekrutacja 2025/2026
-
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
-
Grafika
-
Historia sztuki
-
Ochrona dóbr kultury
-
Kreatywna produkcja wideo
-
Mediaworking
-
Animacja
-
Design krajobrazu
-
Grafika projektowa
czytaj dalej kierunki studiów w Poznaniu
Gdzie studiować kierunki artystyczne w Poznaniu?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: grafiki, projektowania, wzornictwa, malarstwa, reżyserii. Absolwenci studiów artystycznych odnajdują się w pracy w fotografii, malarstwie, domach kultury, muzeach, branży filmowej i teatralnej, agencjach reklamowych, korporacjach.
Niezależnie od tego, czy rozważasz edukację wyłącznie na uczelniach publicznych, czy też preferujesz te prywatne, w Poznaniu znajdziesz bogatą ofertę różnych ośrodków akademickich, a każdy z nich zaoferuje ci możliwość podjęcia różnorodnych kierunków studiów, również tych artystycznych.
Pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu oferty prezentowanej przez daną uczelnię oraz zastanowieniu się, czy istnieje choć jeden kierunek pokrywający się z charakterem twoich zainteresowań.
Jeżeli zależy ci na konkretnym trybie kształcenia, wybierz taką uczelnię, która umożliwi ci studiowanie w dogodnej formie. Co więcej, nie rezygnuj z poznania opinii studentów na temat charakteru nauczania, zasad panujących w danym ośrodku akademickim oraz samych wykładowców prowadzących przedmioty na interesujących cię kierunkach.
Poznań to prestiżowe miasto akademickie, starające się zapewnić studentom możliwie wysoki poziom nauczania, dlatego niezależnie od wybranej uczelni wyższej, zostaniesz wyposażony w cenne kompetencje zawodowe.
Gdzie studiować kierunki artystyczne w Poznaniu:
-
Collegium Da Vinci
-
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
-
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. Prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Kierunki artystyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu
-
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie publiczne w Poznaniu
Kierunki artystyczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Poznaniu
-
Collegium Da Vinci
-
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. Prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie prywatne w Poznaniu
Czy studia artystyczne w Poznaniu to studia z przyszłością?
Świat potrzebuje twórców. Dzięki nim otrzymujemy wiele powodów do radości oraz oddechu od codziennych spraw. Niestety to, czego potrzebuje świat nie przekłada się na potrzeby rynku. Oznacza to, że studia artystyczne w Poznaniu nie są studiami z przyszłością. Zawody artystyczne obarczone są sporym ryzykiem. Jeśli chcemy faktycznie wieść życie artysty – na co decyduje się coraz mniej absolwentów tych studiów – musimy liczyć się z tym, że tylko niewielki odsetek odnosi artystyczny sukces.
Jakie kierunki artystyczne w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę?
Wiele osób zastanawia się, czy podczas wybierania odpowiedniej ścieżki kształcenia powinno kierować się zainteresowaniami, czy też decydować się na kierunki najbardziej opłacalne z zawodowego punktu widzenia.
Studia artystyczne w Poznaniu stanowią swego rodzaju odpowiedź na potrzeby przyszłych i obecnych artystów, którzy chcieliby kształcić swój warsztat w sposób profesjonalny, pod okiem profesjonalistów.
Jeżeli właściwie wybierzesz kierunek w sposób spójny z twoimi predyspozycjami i talentem, najprawdopodobniej staniesz się ekspertem w danej dziedzinie, który realizuje swoje zadania z pełnym zaangażowaniem i pasją. Wówczas będziesz mógł liczyć na wysokie gratyfikacje finansowe zarówno od klientów indywidualnych, jeżeli wybierzesz pracę freelancera, jak i realizując projekty większych firm i korporacji.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
-
Grafik
-
Rzeźbiarz
-
Animator kultury
-
Reżyser
-
Scenograf
-
Malarz
-
Rękodzielnik
-
Fotograf
-
Producent wideo
-
Projektant mody
Kierunki artystyczne, chociaż posiadają wiele cech wspólnych i zrzeszają głównie osoby uzdolnione plastycznie i kreatywne, są bardzo różnorodne. W związku z tym kształtowanie zawodowej ścieżki w dużej mierze uzależnione jest od specyfiki danego kierunku.
Osoby wybierające kreatywną produkcję wideo lub animację mogą liczyć na zatrudnienie na stanowisku reżysera, grafika lub scenografa. Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych umożliwi ci zdobycie przygotowania do pracy w roli rzeźbiarza, rękodzielnika, malarza czy fotografa – właśnie te zawody pozwalają na względną niezależność i uniknięcie podporządkowania sztywnemu grafikowi.
Jeśli masz już plany na swoją zawodową przyszłość, postaraj się wybrać kierunek spójny z jej charakterem. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia posiadanych przez ciebie predyspozycji.
Osoby zainteresowane powstawaniem animacji prawdopodobnie najlepiej odnajdą się na grafie, natomiast kandydaci wykazujący talent do nauki faktów historycznych rozważą aplikację na historię sztuki lub ochronę dóbr kultury. Jako że poznańskie ośrodki akademickie proponują najwyższą jakość kształcenia, studenci mogą liczyć na zyskanie wszechstronnych kompetencji, nieocenionych podczas pracy w zawodzie.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?
Nie od dziś wiadomo, że szczegółowe planowanie przyszłego kształcenia wyższego nie kończy się jedynie na wyborze kierunku studiów oraz miasta, w którym można go podjąć. Równie istotne okazuje się dokonanie właściwego wyboru uczelni wyższej.
Chcąc rozpocząć lub kontynuować artystyczne studia w Poznaniu, będziesz miał do wyboru cztery ośrodki akademickie. Wśród z nich znajdziesz dwa publiczne oraz dwa prywatne, a każdy z nich posiada atrakcyjny program kształcenia, dzięki czemu wachlarz możliwości wyboru nieco się poszerzy.
Jeżeli nie jesteś pewien, którą uczelnię chciałbyś wybrać za miejsce kształcenia wyższego, przeanalizuj jej wszystkie wady i zalety, uprzednio zapoznając się z oferowanym programem. Nie zapomnij również o poznaniu przynajmniej kilku opinii na temat danego ośrodka kształcenia – w ten sposób dowiesz się nieco więcej u źródła, w końcu osoby studiujące i absolwenci wiedzą najlepiej o poziomie nauczania oraz jego efektach.
Czy warto iść na studia artystyczne w Poznaniu?
Charakter kierunków artystycznych jest na tyle wyjątkowy i specyficzny, że przyciąga grono osób o ponadprzeciętnych uzdolnieniach plastycznych, manualnych oraz wyróżniających się wyobraźnią i kreatywnością.
Wiele osób uzdolnionych w zakresie sztuk audiowizualnych każdego roku staje przed dylematem, czy warto iść na studia artystyczne w Poznaniu. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem stanowi wypadkową niezwykle istotnych czynników, mających ogromne znaczenie dla przyszłej rekrutacji.
Podczas gdy jedni rozwijają swoje artystyczne talenty na własną rękę, samodzielnie szlifując posiadany warsztat metodą prób i błędów, inni postanawiają aplikować na jeden z artystycznych kierunków, aby kształcić się pod okiem specjalistów.
Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, powinieneś zainteresować się ofertą edukacyjną, prezentowaną przez poszczególne uczelnie wyższe w Poznaniu. Jeżeli jesteś w stanie odnaleźć przynajmniej jeden kierunek, który w pełni odpowiada twoim oczekiwaniom, a ponadto kształcenie na danej poznańskiej uczelni artystycznej wydaje ci się atrakcyjne, to nie powinieneś dłużej zwlekać z aplikacją.
Osoby zainteresowane artystycznymi kierunkami powinny zdawać sobie sprawę, że warunkiem koniecznym do osiągnięcia zamierzonych efektów kształcenia jest posiadanie odpowiedniego zamysłu estetycznego, wyobraźni, zdolności manualnych i kreatywności. Brak wrodzonego talentu o właśnie takim charakterze prawdopodobnie uniemożliwi dostanie się na studia – kandydaci bardzo często spotykają się z obowiązkiem uzyskania pozytywnego wyniku na wstępnym egzaminie praktycznym.
Jeżeli jesteś pewien, że kierunki artystyczne są dla ciebie, pozostanie ci już tylko zastanowienie się, czy Poznań jest miastem, które spełni twoje oczekiwania, jeśli chodzi o przyszłą edukację? Najprawdopodobniej tak, jeżeli:
-
Liczysz na bardzo wysoką jakość kształcenia,
-
Położenie Poznania na mapie kraju w pełni ci odpowiada,
-
Doceniasz nie tylko szerokie możliwości w zakresie edukacji, ale również kultury i rozrywki, jakie ma do zaoferowania Poznań.
Praca po studiach artystycznych
Praca po studiach artystycznych? Tak! To jest możliwe, w szczególności jeśli ukończyliście artystyczną uczelnię mającą ukierunkowanie na cele praktyczne. W dobie wciąż zmieniającej się rzeczywistości wirtualnej, graficy komputerowi, jak i projektanci stron, malarze i specjaliści od wzornictwa są wręcz niezbędni.
Świat już się przekonał, że Polacy są niezwykle kreatywnym narodem, który potrafi zaskakiwać, dlatego też wielkie zagraniczne firmy i korporacje poszukują młodych talentów, artystów o przedsiębiorczym zacięciu, którzy wesprą ich działania swoim talentem.
Dzięki studiom artystycznym nabierzecie nieco ogłady w swej twórczości, będziecie mieć czas, by Wasz potencjał twórczy dojrzał i abyście wyćwiczyli rzemiosło. Praca artystyczna nie jest jedynie pracą twórczą, wymaga ona szeregu umiejętności, dzięki którym, będziecie mogli pokazać się światu od jak najlepszej strony. Studia artystyczne nie blokują Wam możliwości zatrudnienia na różnych “fachowych” stanowiskach, takich jak na przykład marketingowiec.
Dlaczego? Bowiem to artyści cechują się nieszablonowym, otwartym myśleniem, za pomocą którego można podbić świat! Kreatywny zespół to podstawa agencji reklamowych, które dziś przeżywają rozkwit swych możliwości. Szkołę School of Form tworzą profesjonaliści, którzy wyłapują talenty i dają im szansę na rozwój - nie bez przyczyny jednym z wykładowców jest właściciel firmy projektującej i produkującej meble, firmy VOX.
Dyplom uczelni artystycznej oczywiście uprawnia Was do pracy w szkole, uczenia dzieci czucia sztuki, a to niezwykle ważne zadanie. Tak więc wszystkie niepokorne dusze możemy uspokoić - wybór ścieżki artystycznej i edukacji w tym kierunku niczego nie blokuje, a wręcz otwiera pewne ścieżki, których najprawdopodobniej byście nie zauważyli ucząc się ekonomii i rachunkowości.