Wzornictwo studia w Poznaniu

Komentarze (0)

Wzornictwo studia w Poznaniu

Komentarze (0)
Wzornictwo studia w Poznaniu

Jak wyglądają studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu

Sztuka użytkowa w dzisiejszych czasach dominującego przepychu estetycznego staje się coraz bardziej istotna. Stabilna sytuacja gospodarcza, a w wielu krajach ciągły jej wzrost, pozwalają ludziom na ogromne możliwości w kwestii doboru najdrobniejszego nawet elementu garderoby. Podczas gdy dbanie o siebie przestało być domeną wyłącznie damskiej części społeczeństwa, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych wzorników coraz dynamiczniej rośnie.

W związku z powyższym wiele uczelni w całej Polsce zdecydowało się na zaangażowanie kadry szkoleniowej, zdolnej do przekazania studentom szczegółowej wiedzy z zakresu wzornictwa. Obecnie kierunek ten jest jednym z najchętniej wybieranych, co zawdzięcza swojej interdyscyplinarności i opłacalności na aktualnym rynku pracy.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Wiedza i umiejętności, jakie wyniesiesz z edukacji na studiach na kierunku Wzornictwo w Poznaniu w idealny sposób odpowie na zapotrzebowania współczesnego rynku pracy, ceniącego w ludziach posiadanie konkretnego fachu w rękach oraz bycie świadomym zgłębianej dziedziny.

Dlatego też proces edukacyjny dla niektórych może wydać się dosyć skomplikowany i ciężki do ukończenia, głównie przez swoją interdyscyplinarność i zobowiązanie do wykonywania złożonych projektów w zaciszu domowym. Jednak prawdziwych pasjonatów nic nie będzie w stanie zniechęcić, a wytrwałość zostanie wynagrodzona w przyszłości.

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku wzornictwo możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku wzornictwo w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Idealny kandydat na studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu powinien cechować się ponadprzeciętną wyobraźnią, której zakres jest niemal nieograniczony, zdolnością do zauważania estetycznych walorów otaczającego świata, a przede wszystkim posiadać ogromne zdolności w zakresie sztuk plastycznych.

Jeśli czujesz, że powyższy opis pasuje do ciebie, a ponadto chciałbyś związać swoją przyszłość z innowacyjnym, interdyscyplinarnym kierunkiem, który jako jeden z nielicznych znajduje wspólny mianownik dla sztuki i opłacalnego pragmatyzmu, to studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu z pewnością są stworzone właśnie dla ciebie!

Studia artysytczne w Poznaniu cechują się pewną specyficznością w kwestii szczegółowego programu wprowadzanej w ich ramach edukacji. Dlatego też naukę można podzielić na dwa uzupełniające się bloki zajęć. Pierwszy z nich jest ściśle związany z kształceniem w przyszłych absolwentach posiadanych już zdolności artystycznych, aby wykonywane przez nich projekty miały jak najlepszą wartość estetyczną. Drugi natomiast to przyswojenie niezbędnej wiedzy technicznej, potrzebnej do wdrażania projektów w życie.

 

4. Program studiów i przedmioty

Każdy ze studentów pod czujnym okiem praktyków sztuki nauczy się wykonywania prac plastycznych za pomocą rozmaitych, najczęściej używanych i najefektywniejszych w perspektywie danego celu technik. W trakcie zajęć praktycznych ponadto będziesz miał okazję do rozwinięcia swojej sprawności manualnej, niezbędnej do dobrego pełnienia swojej roli zawodowej.

Zajęcia teoretyczne wprowadzą cię w świat najistotniejszych dokonań artystów i wzorników na przestrzeni wieków. Zgłębienie historii sztuki współczesnej pozwoli ci na odnalezienie siebie w artystycznym kanonie i stanie się świadomym swojego fachu specjalistą.

Liczne zajęcia oparte w głównej mierze na pracy grupowej nauczą cię technik efektywnej współpracy, co wykorzystasz w przyszłości podczas dzielenia obowiązków z zespołami wzorników, innych ludzi z branży oraz wszelkiej maści podwykonawców.

Jako że Wzornictwo znajduje duże odzwierciedlenie w przedmiotach codziennego użytku, studenci staną przed niełatwym zadaniem zgłębienia podstaw projektowania ubrań, biżuterii, akcesoriów oraz innych elementów garderoby.

Przedmiotami, które najprawdopodobniej napotkasz podczas swojej przygody ze studiami na kierunku Wzornictwo w Poznaniu, będą również między innymi:

  • Historia ubioru
  • Projektowanie ubioru
  • Podstawy plastycznego kształtowania form
  • Realizacje akcesoriów
  • Akcent plastyczny w projektowaniu

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Wzornictwo w Poznaniu

Studia artystyczne z pewnością wydadzą się bardzo atrakcyjną opcją dla młodych, utalentowanych ludzi, chcących równolegle rozwijać swój talent oraz nabyć pragmatycznych umiejętności potrzebnych w przyszłym zawodzie. Aby być świadomym kandydatem, który od podszewki zna wymagania obowiązujące wybrany przez siebie kierunek, warto zawczasu zgłębić potrzebną wiedzę.

 

Wymagania rekrutacyjne

Aby dostać się na studia pierwszego stopnia na kierunku Wzornictwo na wybranej poznańskiej uczelni, należy przejść złożony i nieco skomplikowany proces rekrutacyjny.

Wzornictwo należy do nielicznych, specyficznych kierunków studiów, których rekrutacja dzieli się na dwa niezależne od siebie etapy. Pierwszym z nich jest egzamin maturalny, na którym należy wykazać się dobrym opanowaniem wiedzy matematycznej oraz z zakresu języka nowożytnego i obcego. Należy pamiętać, że przedmioty kluczowe w tym procesie mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni.

Drugim etapem, który należy z powodzeniem przejść, aby wkroczyć w szeregi studentów Wzornictwa już w październiku, jest sprawdzian umiejętności artystycznych. Każdy z kandydatów stanie przed wyzwaniem zmierzenia się z wykonaniem artystycznego projektu o wybranej tematyce w czasie odgórnie ustalonym. Etap ten ma większe znaczenie, gdyż bez posiadanie talentu plastycznego niemożliwym jest odniesienie jakiegokolwiek sukcesu w branży związanej z wzornictwem.

 

Potrzebne dokumenty

Kiedy okaże się, że jesteś wśród szczęśliwców, których nazwiska znalazły się na liście przyjętych na studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu, to aby nie zostać z niej skreślonym, będziesz musiał dostarczyć plik odpowiednich dokumentów.

Będziesz potrzebował fotografii o wymiarach 35X45mm, oryginału świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z kserokopiami oraz rzetelnie wypełnionego formularza aplikacyjnego.

 

Jaka praca po studiach na kierunku Wzornictwo w Poznaniu?

Ze względu na względnie duże zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na dobrze wykształconych i uposażonych w elementarną wiedzę kierunkową wzorników, każdy z absolwentów opisywanego kierunku bez wątpienia znajdzie dobrze płatną i stabilną pracę w zawodzie.

Uczelnia w Poznaniu gwarantuje uposażenie każdego przyszłego absolwenta w szeroką wiedzę i umiejętności, które z całą pewnością zostaną docenione przez pracodawców. Każdy z absolwentów Wzornictwa będzie mógł ubiegać się o pracę w niemal każdym odgałęzieniu współczesnej gospodarki, związanej z szeroko rozumianym wytwórstwem artystycznym.

Jako absolwent będziesz mógł znaleźć zatrudnienie w muzeach, teatrach, operach, filharmoniach i innych instytucjach kulturalnych, gdzie w jak najlepszy sposób zadbasz o pozytywne wrażenia estetyczne widzów poprzez zaprojektowanie choreografii i wystroju samych pomieszczeń.

Założenie własnej działalności gospodarczej da ci możliwość podjęcia pracy na własny rachunek, bez konieczności codziennego widywania kapryśnego szefa. Wykonywanie różnorakich projektów artystycznych na zamówienie klientów indywidualnych i firm sprawi, że będziesz mógł prowadzić godne i dostatnie życie.

Biura projektowe i architektoniczne z chęcią poszerzą swój skład o wybitnych wzorników, którzy w innowacyjny sposób zaprojektują zaplecze artystyczne budynków oraz wszelkiego rodzaju pomieszczeń użytkowych, prywatnych i komercyjnych.

Jeśli dobrze czujesz się w wykonywaniu projektów graficznych i ilustracji, będziesz mógł wkroczyć w szeregi pracowników agencji reklamowych, wydawnictw oraz redakcji prasowych. Wykonywane przez ciebie ulotki reklamowe, czy ilustracje na okładki książek z pewnością przyczynią się do zwiększenia prestiżu danej firmy.

Ponadto odnajdziesz zatrudnienie w organizacjach pożytku publicznego, placówkach oświatowych, instytucjach kulturalnych i wielu innych miejscach ze zróżnicowaną specyfiką.

WSZYSTKO O KIERUNKU WZORNICTWO - POZNAŃ

Komentarze (0)