Wzornictwo - Poznań

Wzornictwo - Poznań

Wzornictwo - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

wzornictwo

Odkryj kierunek wzornictwo w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Wzornictwo studia Poznań | woj. wielkopolskie

Sztuka użytkowa w dzisiejszych czasach dominującego przepychu estetycznego staje się coraz bardziej istotna. Stabilna sytuacja gospodarcza, a w wielu krajach ciągły jej wzrost, pozwalają ludziom na ogromne możliwości w kwestii doboru najdrobniejszego nawet elementu garderoby. Podczas gdy dbanie o siebie przestało być domeną wyłącznie damskiej części społeczeństwa, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych wzorników coraz dynamiczniej rośnie.

W związku z powyższym wiele uczelni w całej Polsce zdecydowało się na zaangażowanie kadry szkoleniowej, zdolnej do przekazania studentom szczegółowej wiedzy z zakresu wzornictwa. Obecnie kierunek ten jest jednym z najchętniej wybieranych, co zawdzięcza swojej interdyscyplinarności i opłacalności na aktualnym rynku pracy.

 

Czego się nauczysz na studiach

Wiedza i umiejętności, jakie wyniesiesz z edukacji na studiach na kierunku Wzornictwo w Poznaniu w idealny sposób odpowie na zapotrzebowania współczesnego rynku pracy, ceniącego w ludziach posiadanie konkretnego fachu w rękach oraz bycie świadomym zgłębianej dziedziny.

Dlatego też proces edukacyjny dla niektórych może wydać się dosyć skomplikowany i ciężki do ukończenia, głównie przez swoją interdyscyplinarność i zobowiązanie do wykonywania złożonych projektów w zaciszu domowym. Jednak prawdziwych pasjonatów nic nie będzie w stanie zniechęcić, a wytrwałość zostanie wynagrodzona w przyszłości.

 

Dla kogo te studia

Idealny kandydat na studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu powinien cechować się ponadprzeciętną wyobraźnią, której zakres jest niemal nieograniczony, zdolnością do zauważania estetycznych walorów otaczającego świata, a przede wszystkim posiadać ogromne zdolności w zakresie sztuk plastycznych.

Jeśli czujesz, że powyższy opis pasuje do ciebie, a ponadto chciałbyś związać swoją przyszłość z innowacyjnym, interdyscyplinarnym kierunkiem, który jako jeden z nielicznych znajduje wspólny mianownik dla sztuki i opłacalnego pragmatyzmu, to studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu z pewnością są stworzone właśnie dla ciebie!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK WZORNICTWO

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Wzornictwo  stopień: (I)  (II)

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Wzornictwo w Poznaniu?

Zanim zapoznasz się z treścią tego akapitu, powinieneś wiedzieć, że szczegółowe procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od rodzaju wybranej uczelni oraz wielu innych czynników, dlatego warto systematycznie sprawdzać zasady rekrutacji, obowiązujące wybrane miejsce.

Żeby dostać się na Wzornictwo, należy przede wszystkim wykazać się dobrymi umiejętnościami artystycznymi, które zostaną ocenione przez uprawnioną ku temu komisję w czasie wstępnego egzaminu. Kolejnym, nieco mniej istotnym aspektem, będzie osiągnięcie wysokiego wyniku z matury z matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

szczegółowe wymagania na uczelniach

POPULARNE KIERUNKI ARTYSTYCZNE W POZNANIU

Harmonogram rekrutacji +

Harmonogram rekrutacji to terminarz, z którym szczegółowo powinien zapoznać się każdy kandydat na studia. Obejmuje on nie tylko daty przewidziane na ogłoszenie wyników, lecz także czas wykonywania opłat rekrutacyjnych oraz składanie niezbędnych dokumentów do dziekanatu. Kandydaci na studia mogą rejestrować się na internetowych platformach wybranych przez siebie uczelni jeszcze przed ogłoszeniem wyników maturalnych.
Pierwszy etap rekrutacji na ogół kończy się w połowie lipca, czyli tuż po ogłoszeniu wyników maturalnych. Kandydaci dowiadują się wtedy, czy zakwalifikowali się do kolejnego etapu związanego z egzaminem wstępnym. Studia na kierunku wzornictwo mają profil artystyczny, więc zdolności oraz predyspozycje kandydatów muszą zostać zweryfikowane.Niektóre uczelnie w Warszawie otwierają także dodatkową rekrutację w sierpniu, tak by większa liczba osób chętnych miała szansę na rozpoczęcie kształcenia na kierunku wzornictwo. Trzeba sobie jednak uświadomić, że studia artystyczne nie będą odpowiednie dla wszystkich absolwentów szkół średnich.

Dokuemnty rekrutacyjne +

Każda osoba, która chce rozpocząć studia na kierunku wzornictwo, musi dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni zestaw podstawowych dokumentów. Warto dokonać tego terminowo, by mieć szansę na dalszy udział w rekrutacji. W przypadku studiów artystycznych oprócz podstawowego zestawu trzeba czasami dostarczyć także odpowiednio opisane portfolio prac – szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronach uczelni. Wśród dokumentów powinny się także znaleźć:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
  • aktualna fotografia;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju podpisane umowy.

Opłaty rekrutacyjne +

Studia w Warszawie na kierunku wzornictwo wiążą się z uiszczeniem opłat rekrutacyjnych. To niezbędny element, który obowiązuje w każdym polskim ośrodku akademickim. Przyszli studenci mogą wykonać te opłaty za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Pamiętaj, by wykonać taki przelew terminowo, ponieważ liczy się czas jego księgowania. Najprawdopodobniej do dziekanatu uczelni będziesz musiał dostarczyć także potwierdzenie wykonania takiego przelewu. Opłata rekrutacyjna na studia na kierunku wzornictwo może się wahać od 100 do 150 zł, ponieważ obejmuje ona także egzamin wstępny.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku wzornictwo mają profil artystyczny, więc liczą się przede wszystkim ich predyspozycje i umiejętności plastyczne. Decydujące znaczenie ma zatem prezentacja portfolio artystycznego kandydatów oraz egzamin wstępny, który obejmuje na ogół sprawdzian z rysunku oraz kompozycji. By móc wziąć udział w tym etapie rekrutacji, trzeba uzyskać oczywiście pozytywne wyniki z egzaminu dojrzałości. Zawsze możesz rozważyć zdawanie dodatkowych przedmiotów, które ułatwią ci twoją naukę w przyszłości. Można do nich zaliczyć na przykład historię sztuki.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych zależy od standardów danej uczelni w Polsce. Studia w Warszawie na kierunku wzornictwo, uwzględniają przede wszystkim wyniki, jakie dany kandydat uzyska podczas egzaminów wstępnych – liczą się prace wykonane przed komisją kwalifikacyjną, rozmowa wstępna oraz prezentacja portfolio artystycznego. Dopiero zsumowanie tych elementów określa, czy dany kandydat zakwalifikuje się na wymarzone studia na kierunku wzornictwo.

Olimpiady oraz konkursy +

Olimpiady oraz konkursy przedmiotowe zadedykowane są dla najzdolniejszych uczniów szkół średnich. Dzięki nim mogą się znaleźć na listach osób przyjętych poza kolejnością – jeżeli tylko będą laureatami tego typu olimpiad. Trzeba tylko pamiętać, że studia artystyczne wymagają przede wszystkim umiejętności plastycznych, a one określane są z kolei podczas egzaminów wstępnych. W ofercie olimpiad znajduje się jednak Olimpiada Artystyczna i związana z nią sekcja plastyki – osoby, które myślą o rozpoczęciu studiów na kierunku wzornictwo, mogą wziąć udział właśnie w niej.

KIERUNKI ARTYSTYCZNE W POZNANIU

animacja
grafika
mediaworking
rzeźba
Rozwiń

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu

Studia artysytczne w Poznaniu cechują się pewną specyficznością w kwestii szczegółowego programu wprowadzanej w ich ramach edukacji. Dlatego też naukę można podzielić na dwa uzupełniające się bloki zajęć. Pierwszy z nich jest ściśle związany z kształceniem w przyszłych absolwentach posiadanych już zdolności artystycznych, aby wykonywane przez nich projekty miały jak najlepszą wartość estetyczną. Drugi natomiast to przyswojenie niezbędnej wiedzy technicznej, potrzebnej do wdrażania projektów w życie.

 

Program studiów i przedmioty

Każdy ze studentów pod czujnym okiem praktyków sztuki nauczy się wykonywania prac plastycznych za pomocą rozmaitych, najczęściej używanych i najefektywniejszych w perspektywie danego celu technik. W trakcie zajęć praktycznych ponadto będziesz miał okazję do rozwinięcia swojej sprawności manualnej, niezbędnej do dobrego pełnienia swojej roli zawodowej.

Zajęcia teoretyczne wprowadzą cię w świat najistotniejszych dokonań artystów i wzorników na przestrzeni wieków. Zgłębienie historii sztuki współczesnej pozwoli ci na odnalezienie siebie w artystycznym kanonie i stanie się świadomym swojego fachu specjalistą.

Liczne zajęcia oparte w głównej mierze na pracy grupowej nauczą cię technik efektywnej współpracy, co wykorzystasz w przyszłości podczas dzielenia obowiązków z zespołami wzorników, innych ludzi z branży oraz wszelkiej maści podwykonawców.

Jako że Wzornictwo znajduje duże odzwierciedlenie w przedmiotach codziennego użytku, studenci staną przed niełatwym zadaniem zgłębienia podstaw projektowania ubrań, biżuterii, akcesoriów oraz innych elementów garderoby.

Przedmiotami, które najprawdopodobniej napotkasz podczas swojej przygody ze studiami na kierunku Wzornictwo w Poznaniu, będą również między innymi:

  • Historia ubioru
  • Projektowanie ubioru
  • Podstawy plastycznego kształtowania form
  • Realizacje akcesoriów
  • Akcent plastyczny w projektowaniu

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

WZORNICTWO POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

WZORNICTWO POZNAŃ STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu

Studia w Poznaniu na kierunku Wzornictwo można podzielić na dwa komplementarne etapy, podobnie jak większość istniejących kierunków studiów. Studia pierwszego stopnia zobowiążą studenta do poświęcenia trzech lat na ich ukończenie. Zdobyty tytuł licencjata pozwoli na wykonywanie pracy w zawodzie.

Na ukończenie studiów magisterskich będzie należało przeznaczyć tyle czasu, aby łączny wynosił pięć lat. W praktyce oznacza to, że licencjaci będą musieli studiować kolejne dwa lata, aby zapewnić sobie jeszcze szersze perspektywy zawodowe oraz szansę na dalszy rozwój osobisty.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

WZORNICTWO POZNAŃ STUDIA I STOPNIA

WZORNICTWO POZNAŃ STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Wzornictwo w Poznaniu

Studia artystyczne z pewnością wydadzą się bardzo atrakcyjną opcją dla młodych, utalentowanych ludzi, chcących równolegle rozwijać swój talent oraz nabyć pragmatycznych umiejętności potrzebnych w przyszłym zawodzie. Aby być świadomym kandydatem, który od podszewki zna wymagania obowiązujące wybrany przez siebie kierunek, warto zawczasu zgłębić potrzebną wiedzę.

 

Wymagania rekrutacyjne

Aby dostać się na studia pierwszego stopnia na kierunku Wzornictwo na wybranej poznańskiej uczelni, należy przejść złożony i nieco skomplikowany proces rekrutacyjny.

Wzornictwo należy do nielicznych, specyficznych kierunków studiów, których rekrutacja dzieli się na dwa niezależne od siebie etapy. Pierwszym z nich jest egzamin maturalny, na którym należy wykazać się dobrym opanowaniem wiedzy matematycznej oraz z zakresu języka nowożytnego i obcego. Należy pamiętać, że przedmioty kluczowe w tym procesie mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni.

Drugim etapem, który należy z powodzeniem przejść, aby wkroczyć w szeregi studentów Wzornictwa już w październiku, jest sprawdzian umiejętności artystycznych. Każdy z kandydatów stanie przed wyzwaniem zmierzenia się z wykonaniem artystycznego projektu o wybranej tematyce w czasie odgórnie ustalonym. Etap ten ma większe znaczenie, gdyż bez posiadanie talentu plastycznego niemożliwym jest odniesienie jakiegokolwiek sukcesu w branży związanej z wzornictwem.

 

Potrzebne dokumenty

Kiedy okaże się, że jesteś wśród szczęśliwców, których nazwiska znalazły się na liście przyjętych na studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu, to aby nie zostać z niej skreślonym, będziesz musiał dostarczyć plik odpowiednich dokumentów.

Będziesz potrzebował fotografii o wymiarach 35X45mm, oryginału świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z kserokopiami oraz rzetelnie wypełnionego formularza aplikacyjnego.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Wzornictwo w Poznaniu?

Jaka praca po studiach na kierunku Wzornictwo w Poznaniu?

Ze względu na względnie duże zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na dobrze wykształconych i uposażonych w elementarną wiedzę kierunkową wzorników, każdy z absolwentów opisywanego kierunku bez wątpienia znajdzie dobrze płatną i stabilną pracę w zawodzie.

Uczelnia w Poznaniu gwarantuje uposażenie każdego przyszłego absolwenta w szeroką wiedzę i umiejętności, które z całą pewnością zostaną docenione przez pracodawców. Każdy z absolwentów Wzornictwa będzie mógł ubiegać się o pracę w niemal każdym odgałęzieniu współczesnej gospodarki, związanej z szeroko rozumianym wytwórstwem artystycznym.

Jako absolwent będziesz mógł znaleźć zatrudnienie w muzeach, teatrach, operach, filharmoniach i innych instytucjach kulturalnych, gdzie w jak najlepszy sposób zadbasz o pozytywne wrażenia estetyczne widzów poprzez zaprojektowanie choreografii i wystroju samych pomieszczeń.

Założenie własnej działalności gospodarczej da ci możliwość podjęcia pracy na własny rachunek, bez konieczności codziennego widywania kapryśnego szefa. Wykonywanie różnorakich projektów artystycznych na zamówienie klientów indywidualnych i firm sprawi, że będziesz mógł prowadzić godne i dostatnie życie.

Biura projektowe i architektoniczne z chęcią poszerzą swój skład o wybitnych wzorników, którzy w innowacyjny sposób zaprojektują zaplecze artystyczne budynków oraz wszelkiego rodzaju pomieszczeń użytkowych, prywatnych i komercyjnych.

Jeśli dobrze czujesz się w wykonywaniu projektów graficznych i ilustracji, będziesz mógł wkroczyć w szeregi pracowników agencji reklamowych, wydawnictw oraz redakcji prasowych. Wykonywane przez ciebie ulotki reklamowe, czy ilustracje na okładki książek z pewnością przyczynią się do zwiększenia prestiżu danej firmy.

Ponadto odnajdziesz zatrudnienie w organizacjach pożytku publicznego, placówkach oświatowych, instytucjach kulturalnych i wielu innych miejscach ze zróżnicowaną specyfiką.

Jakie opinie mają studia na kierunku Wzornictwo w Poznaniu?

Podjęcie decyzji w kwestii wyboru swojej ścieżki edukacyjnej, która będzie miała bardzo istotny wpływ na przyszłe życie, jest nieodłącznym elementem istnienia każdego człowieka. Niestety bardzo często wybór ten jest trudny. Opinie starszych kolegów z pewnością okażą się użyteczne dla większości.

Małgorzata, studentka pierwszego roku Wzornictwa w Poznaniu, mówi:

„Od zawsze chciałam związać swoją przyszłość z artystycznym kierunkiem, który pozwoli doskonalić mój talent, a jednocześnie zagwarantuje możliwość godnego życia. Wybór był prosty, padło na Wzornictwo w Poznaniu. Mimo, że nauka jest czasem ciężka, to niczego nie żałuję.”

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK WZORNICTWO

Komentarze (0)