Najlepsze studia 2021

18.06.2021

Które studia są najlepsze w 2021 roku

Czy najlepsze studia istnieją? Jeśli tak, to czym się charakteryzują? A może na studiach jest tak jak w życiu i wcale nie ma ideałów?

Współczesny rynek edukacyjny możemy porównać do sklepu wielkopowierzchniowego, w którym wystawione są różnorodne produkty. Chodząc między regałami natrafiamy na rozmaite artykuły, które przyciągają naszą uwagę nie tylko jakością, lecz również wyglądem, sposobem prezentacji, czy też obrazem utrwalonym w naszej pamięci przez działania marketingowe.

Skąd takie porównanie? Przestrzeń kształcenia wyższego wydaje się nasycona, ale i tak co pewien czas pojawia się w niej coś nowego albo coś co uległo modyfikacji tak, aby dostosowane było do potrzeb nie tylko samego rynku, ale i konsumenta.

Porównanie funkcjonujących ofert dydaktycznych do supermarketu ma na celu pokazanie, że każdy, kto pragnie studiować otrzymuje taką możliwość, a na dodatek otrzymuje szeroki wybór. I tak jak w sklepie, na rynku edukacyjnym funkcjonują produkty wyższej i niższej jakości, jak również produkty o identycznych wartościach, tylko wyprodukowane przez różnych producentów.

Co zrozumiałe, każdy producent chce, aby to właśnie jego artykuł został wybrany.

 

najlepsze studia

 

Fakty kontra mity

Studia są takim zagadnieniem, wokół którego urosło sporo mitów, czy też przekonań, w które niegdyś warto było wierzyć, a dzisiaj są tylko próbą koloryzowania rzeczywistości. Najczęściej powtarzanym, niemal do znudzenia, stwierdzeniem jest: „Idź na studia. Będziesz mieć dobrą pracę.”

Prawdą jest, że jakiś czas temu zdanie to rzeczywiście miało rację bytu i można było traktować je niemal za przepis na zawodowy sukces. Obecnie brzmi jak jeden z tematów poruszanych przez rodzinę przy świątecznym stole.

Dlaczego należy podchodzić do tych słów ostrożnie? Ponieważ studia nie dają pracy. Studia dają wykształcenie, a pracę daje rynek. Poza tym, określenie „dobra praca” wydaje się nieprecyzyjne i każdy może posiadać jego własną definicję.

Odpowiedzią na podobne twierdzenia jest refleksja nad tym, że gdyby wszyscy absolwenci studiów pracowali w zawodach, do wykonywania których przygotowywali się podczas studiów, wtedy moglibyśmy mówić, że zdanie to nie jest wyblakłym sloganem, a skutecznym sposobem na osiągnięcie sukcesu.

A jak jest w rzeczywistości? Istnieją zawody, które można wykonywać wyłącznie posiadając wyższe wykształcenie i jasno określone umiejętności i kompetencje. Istnieją zatem kierunki studiów, które praktycznie przygotowują do pracy, stanowią etap na drodze ku realizacji planów. Nie trudno domyślić się o jakie zawody chodzi.

Po drugiej stronie natomiast funkcjonują kierunki studiów, których efekty kształcenia wydają się mgliste, nieczytelne, a prezentacja ich przypomina nieco malowanie trawy na zielono.

 

Po których kierunkach zarobisz najlepiej (zaraz po studiach)

1. Informatyka – 5700 zł brutto

2. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 5000 zł brutto

3. Elektronika i telekomunikacja – 4900 zł brutto

4. Automatyka i robotyka – 4700 zł brutto

5. Lotnictwo i kosmonautyka – 4700 zł brutto

6. Farmacja – 4600 zł brutto

7. Zarządzanie – 4500 zł brutto

8. Elektrotechnika – 4300 zł brutto

9. Inżynieria biomedyczna – 4200 zł brutto

10. Matematyka – 4100 zł brutto

*Kwoty podane przy poszczególnych zawodach są medianą zarobków uzyskiwana w okresie pierwszych 3 lat od ukończeniu studiów.

Zobacz także po których studiach najłatwiej znaleźć pracę

 

 

Jakie zawody są najlepiej płatne

Co pewien czas branżowe portale internetowe i czasopisma publikują rankingi najlepiej płatnych zawodów. Chociaż niektóre dane mogą różnić się w zależności od tego, kto dany ranking zbudował i przedstawił to jednak różnego rodzaju notowania miewają punkty wspólne.

W zeszłym roku opublikowano rankingi dotyczące najlepiej płatnych zawodów w 2019 roku. Pojawiały się w nich zawody takie jak: project manager, analityk finansowy, czy programista, a miejsca na podium zajmowały:

 

RANKING PRACUJ.PL:

 • Product Owner ze średnim wynagrodzeniem: 12 000 zł,
 • Digital Manager ze średnim wynagrodzeniem: 11 500 zł,
 • Category Manager ze średnim wynagrodzeniem: 11 000 zł.

 

RANKING KODILLA:

 • IT Project Manager z wynagrodzeniem sięgającym: 11 330 zł,
 • Programista JAVA z wynagrodzeniem sięgającym: 11 900 zł,
 • Architekt- projektant systemów IT z wynagrodzeniem sięgającym: 13 030 zł.

 

RANKING BUSINESS INSIDER:

 • Brand Manager z wynagrodzeniem dla najlepszych: ponad 11 400zł,
 • Specjalista do spraw bezpieczeństwa IT z wynagrodzeniem dla najlepszych: ponad 12 000 zł,
 • Key account manager z wynagrodzeniem dla najlepszych: ponad 12 400 zł.

 

Jakie zawody będą najbardziej popularne w 2021 r.

Portal intervieme.pl opublikował ranking zawodów, które będą cieszyły się dużą popularnością w obecnym, 2021 roku. Według niego, w pierwszej dziesiątce zawodów przyszłości w naszym kraju znajdują się:

 

1. Specjalista z branży IT

2. Biotechnolog

3. Logistyk

4. Inżynier elektrotechnologii

5. Lekarz / Pracownik usług medycznych

6. Trener / Dietetyk

7. Specjalista do spraw finansowych / Doradca do spraw finansów osobistych

8. Analityk big data / Data scientist

9. Grafik komputerowy

10. Pracownik naukowy

 

najlepsze studia

 

Co ludzie powiedzą?

Do tematu studiów można podchodzić na różne sposoby. Jedni powiedzą, że najlepsze studia to takie, które sprawiają przyjemność i pozwalają rozwijać nasze zainteresowania, a drudzy powiedzą, że najlepsze studia to takie, podczas których można zdobyć wykształcenie, na które istnieje zapotrzebowanie na rynku.

Co ciekawe, wszyscy mogą mieć rację. Naturalnie, najlepiej byłoby połączyć te elementy w jedną całość, ale niestety nie jest to możliwe na każdym kierunku. Kandydatów na studia można podzielić na grupy. Pierwszą stanowią ci, którzy monitorują rynek i zagłębiają się w panujące i przewidywane trendy, a w drugiej znajdują się osoby, które nie kierują się rynkowymi przesłankami tylko własnym przekonaniem.

Nawet jeśli porównujemy studia do produktu widniejącego na sklepowej półce i tak jak każdy towar posiadają swój opis, skład oraz instrukcję obsługi, to jednak nie do każdego kierunku dołączana jest gwarancja.

Zdarza się, że przed dokonaniem zakupu pytamy się innych osób, co sądzą na temat wybranego przez nas artykułu.

 

Gdybyśmy zapytali grono przypadkowych osób o to, jakie studia, ich zdaniem, są najlepsze możemy być pewni tego, że najczęstszymi odpowiedziami będą:

zobacz także wszystkie typy studiów 2021/2022

 

Czy jest to tylko utarty schemat? Czy takie odpowiedzi poparte są znajomością programów nauczania albo trendami panującymi na rynku? Prawdą jest, że na temat niektórych dyscyplin kształcenia posiadamy jakieś wyobrażenie nawet jeśli nie mamy z nimi nic wspólnego.

Mówimy: „studia prawnicze”, myślimy: prestiżowe, długie, trudne. Mówimy: „studia informatyczne”, myślimy: nowoczesne, praktyczne, ciekawe. Funkcjonuje również przekonanie, z którym trudno się nie zgodzić, że istnieją kierunki, które zawsze będą dobrym wyborem, ponieważ oferują wiedzę, na którą zawsze będzie zapotrzebowanie.

A zatem zawsze będziemy potrzebowali lekarzy, farmaceutów, prokuratorów, adwokatów, różnej maści inżynierów, nauczycieli i pedagogów.

 

najlepsze studia

 

Na które studia się zdecydować?

Pomimo porównań do handlu należy pamiętać o tym, że o jakości studiów nie świadczy ich otoczka marketingowa. To, że dany kierunek w folderze edukacyjnym przedstawiany jest jako nowoczesny, ciekawy i godny zainteresowania nie oznacza wcale, że oferuje coś wyjątkowego.

Nie oszukujmy się, uczelnie muszą w jakiś sposób zachęcić kandydatów i przekonać tych, którym trudno się zdecydować. Dlatego, aby wybrać najlepsze dla siebie studia należy zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy robić, jaką pracę wykonywać i jakie studia nam w tym pomogą.

Ułatwiajmy sobie życie. Jeśli chcemy zostać chirurgiem, wybierzmy studia medyczne. Jeśli chcemy pracować jako programista, wybierzmy studia informatyczne. Jeśli chcemy być trenerem, udajmy się na studia sportowe. Jeśli chcemy być architektem, ubiegajmy się o przyjęcie na studia architektoniczne.

Czy to naprawdę takie proste? Tak, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie mamy plany, marzenia, pasje, zainteresowania. Czasami warto kierować się własnymi pragnieniami, a nie tylko badaniami rynku, rankingami perspektywicznych kierunków, czy folderami, które nierzadko tylko ładnie wyglądają.

Poza tym, po co studiować coś, co nas zupełnie nie interesuje? Owszem, nie ma w tym nic złego, ani szczególnie wyjątkowego, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że studia zajmują kilka lat i z każdym semestrem może ubywać energii i motywacji do nauki.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów 2020/2021

 1. Informatyka (33687)
 2. Psychologia(29239)
 3. Zarządzanie (25369)
 4. Prawo (19189)
 5. Kierunek lekarski (17660)
 6. Ekonomia (16708)
 7. Finanse i rachunkowość (13610)
 8. Filologia angielska (12475)
 9. Budownictwo (11867)
 10. Logistyka (9835)
 11. Administracja (9593)
 12. Biotechnologia (9079)
 13. Fizjoterapia (9017)
 14. Zarządzanie i inżynieria produkcji (8679)

*Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.), źródło: gov.pl

zobacz także: wszystkie kierunki studiów 2021/2022

 

najlepsze studia

 

Najlepsze studia to…

Niestety, jeszcze nikt nie opracował przepisu na najlepsze studia i śmiało można powiedzieć, że takowy nigdy nie powstanie. I nie chodzi wcale o to, że w XXI wieku trudno odnaleźć jakiegoś maga, druida, czy czarodzieja, który podjąłby się stworzenia magicznej receptury. A nawet jeśli pojawiłby się jakiś wróżbita, który twierdziłby, że posiada tajemną wiedzę na temat najlepszych studiów, to jedyne co moglibyśmy zrobić, to uśmiechnąć się, podziękować za pomoc i odejść.

Nawet jeśli próbowalibyśmy dokładnie zbadać przestrzeń kształcenia wyższego i kawałek po kawałku stworzyć coś, co moglibyśmy nazwać najlepszymi studiami, to i tak nie bylibyśmy w stanie określić ich daty ważności. Dlaczego? Ponieważ najlepsze studia mogłyby funkcjonować wyłącznie w silnym powiązaniu z rynkiem, a jak wiemy, rynek bywa zmienny, nierzadko nieprzewidywalny i nieodporny na czynniki zewnętrzne.

Najlepsze studia to takie, które świadomie wybierzemy z aktualnej oferty dydaktycznej i które pozwolą nam rozwijać zainteresowania, poszerzać horyzonty, nabywać umiejętności.

Najlepsze studia to takie, w które będzie trzeba włożyć trochę wysiłku, ponieważ bez odpowiedniej dawki ciężkiej pracy nie poczujemy nawet, że jesteśmy na studiach, a ponadto zostanie zasiane w nas ziarno niepewności i podejrzenie, że jeśli coś przychodzi zbyt gładko, to nie ma zbyt dużej wartości.

Najlepsze studia to takie, które dostosowane są do naszych czasów i realizują kształcenie przy użyciu różnych metod, technik, materiałów, a przy tym kształtują odpowiednie postawy, które pomogą w radzeniu sobie po opuszczeniu murów uczelni.

 

Zobacz także

terminy rekrutacji na studia

jakie studia wybrać

gdzie na studia

najpopularniejsze kierunki studiów

najpopularniejsze uczelnie

jak znaleźć studia

czy warto iść na studia

studia rzeczywistość a oczekiwania

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie miasto wybrać na studia

na ile uczelni można aplikować

 

Komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia