25.10.2022
5 lipca 2022 maturzyści poznali wyniki matur 2022. Niestety jak co roku wielu osobom nie udało się zdać egzaminu za pierwszym podejściem. W tym roku egzaminu maturalnego nie zdało 58420 osób, czyli 21,8% wszystkich, którzy przystąpili do egzaminów obowiązkowych. Najgorzej poradzili sobie absolwenci szkół branżowowych drugiego stopnia, gdzie matury nie zdało 79,5%.
Prawo do poprawy matury w sierpniu 2022 (osób, które nie zdały tylko jednego egzaminu) ma 15,5% czyli 41587 (71,2% osób, które nie zdały egzaminu dojrzałości). Pozostałe 6,5% czyli 16833 osób będzie mogło przestąpić do poprawy matury najwcześniej w maju 2023 roku.
Arkusze - matura poprawkowa 2022
matematyka arkusz poprawkowy 2022 - odpowiedzi
język polski arkusz poprawkowy - test 2022 | język polski arkusz poprawkowy - wypracowanie 2022 - odpowiedzi
Maturzyści mający prawo do porawy matury w sierpniu 2022
*wszystkich zdających danego typu szkoły
Maturzyści, którzy nie zdali matury bez prawa do porawy w sierpniu 2022
*wszystkich zdających danego typu szkoły
Maturzyści, którzy zdali maturę w pierwszym terminie
*wszystkich zdających danego typu szkoły
MATURA POPRAWKOWA 2022 - terminy
Egzamin maturalny w terminie poprawkowym zostanie przeprowadzony we wtorek 23 sierpnia 2022 r., aby do niego przystąpić należy złożyć przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego pisemną deklarację w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego - nie później niż do 12 lipca 2022 r.
Na poprawę matury z matematyki i języka polskiego zdjący będą mieli 170 minut oraz 120 minut w przypadku języka obcego.
Jak napisać podanie o przystąpienie do matury poprawkowej?
Aby podejść do matury poprawkowej należy najpierw złożyć przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (zazwyczaj dyrektor szkoły) pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.
Następnie, nasza deklaracja musi zostać przesłana do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Informację o tym, gdzie odbędzie się nasz egzamin otrzymamy nie później niż do 9 sierpnia 2022 roku. A w jaki sposób poznamy tę informację? Na stronie internetowej okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Pobierz podanie przystąpienia do matury poprawkowej
Deklaracja poprawy egzaminu maturalnego 2022:
W 99% przypadków egzamin poprawkowy zdaje się w szkole, w której podchodziło się do matury w pierwszym terminie. Wyjątkiem są bardzo rzadkie sytuacje, w których np. doszło do likwidacji placówki, lub znalazła się ona np. na terenie występowania klęski żywiołowej. Istnieje możliwość zmiany lokalizacji takiego egzaminu ze względu na uzasadniony wniosek maturzysty np. związany ze stanem zdrowia.
Do poprawy matury w sierpniu 2022 r. będzie mogła przystąpić osoba, która nie zdała egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej.
Pod warunkiem, że przystąpiła do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej i żaden z tych egzaminów nie został jej unieważniony oraz przystąpiła do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej i egzamin ten nie został mu unieważniony.
Najważniejszą informacją jest ta, że część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się we wtorek 23 sierpnia 2022 r. o godzinie 9:00, a na podstawie wprowadzonych zmian nie będzie poprawkowej matury ustnej.
Poprawka matury w maju 2023
Trudno powiedzieć czy maturalne modyfikacje zostaną na dłużej, czy też przyszłoroczne egzaminy odbędą się w znanych standardach i bez obostrzeń.
Etapy | Wyniki matur 2022 - termin poprawkowy |
ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego | 9 września 2022 r. |
przekazanie szkołom świadectw, aneksów i informacji o wynikach | 9 września 2022 r. |
wydanie zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach | 9 września 2022 r. |
Maturzyści informację o wynikach matury poprawkowej będą mogli sprawdzić 9 września 2022 r. Od 9 września 2022 r. będą mogli również odbrać świadectwo dojrzałości w swojej szkole.
Najwięcej osób, które nie zdały matury 2022 to absolewenci szkół branżowych drugiego stopnia (przypominają dawne technika uzupełniające, które mogli wybrać absolwenci szkół zawodowych). W branżówkach maturę zdało tylko 20,5 proc. absolwentów.
Matura najlepiej wypadła w liceach ogólnokształcących, gdzie nie zdało jej 16% absolwentów. Nieco gorzej w technikach, gdzie egzamin oblało 30,8 %. absolwentów.
Do matury w Polsce przystąpiło również 34 uchodźców z Ukrainy. Świadectwo dojrzałości udało się uzyskać 53 % osobom.
Tradycynie najczęściej oblewanym przedmiotem okazała się matematyka, gdzie nie zdało jej 18 % absolwentów (14% w liceach, 25 % w technikach, 71% w szkołach branżowych drugiego stopnia). Język polski oblało 5 % maturzystów (4% w liceach, 8% w technikach, 32% w szkołach branżowych drugiego stopnia)
Czytaj także:
Wyniki matury poprawkowej 2022
W zależności od uczelni prowadzona jest druga, a czasami nawet trzecia rekrutacja. Wrześniowy harmonogram naboru pozwala składać dokumenty mniej więcej do końca września, czasami nawet dłużej. To pozwala na normalne rozpoczęcie zajęć na uczelniach, na których są jeszcze wolne miejsca, już od października, wraz z innymi absolwentami.
Terminy dodatkowej rekrutacji na studia ustalane są indywidualnie przez uczelnie, jednak ogłaszane są dopiero po zakończeniu pierwszej, podstawowej rekrutacji. Co ważne, nie wszystkie uczelnie przeprowadzają dodatkowy nabór. Prowadzony jest on wtedy, kiedy zostały wolne miejsca na wybranych kierunkach.
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy od 30.07.2022 do 13.09.2022
sprawdź dodatkowa rekrutacja na studia 2022
* Uczelnie prowadzą dodatkową rekrutację do wyczerpania limitu wolnych miejsc, na niektórych uczelniach rekrutacja może trwać do 15 października 2022 r.
Odwołanie się od wyniku matury 2022
Uzyskanie na maturze wyniku niższego, niż się spodziewaliśmy, może być dużym szokiem. Nie znaczy jednak, że szanse na wybrane studia są przekreślone. Absolwent ma prawo, by zobaczyć swoją pracę, a następnie odwołać się od wyników matury. Może to zrobić każdy uczeń, który uważa, że jego praca została oceniona za nisko. W 2022 roku wnioski o wgląd do pracy można składać od 5 lipca.
Jeśli uczeń nie zgadza się z wynikiem matury, może złożyć odwołanie. Dzięki temu uzyska wgląd do swojej pracy. Maturzysta może złożyć taki wniosek w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną świadectwa dojrzałości. Przedstawiamy krok po kroku, jak wygląda procedura odwołania się od wyniku matury.
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o wgląd do pracy. Taki wniosek można wysłać mailem do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W niektórych przypadkach można to również zrobić za pośrednictwem aplikacji.
Wiosek powinien zawierać:
Odpowiedź na taki wniosek maturzysta otrzyma w ciągu pięciu dni roboczych – dowie się wtedy, kiedy będzie mógł obejrzeć swoją pracę. Może się to odbyć jedynie w czasie oraz miejscu wskazanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
Maturzysta podczas takiego wglądu może dokładnie obejrzeć swoją pracę, zanotować swoje uwagi, a także zrobić zdjęcia. Zgodnie z regulaminem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej maturzysta ma na to co najmniej 30 minut.
Jeśli uczeń zauważy w swojej pracy nieprawidłowości – może złożyć wniosek o weryfikację sumy punktów, uzasadniając to konkretnymi zastrzeżeniami do sposobu sprawdzenia swojej pracy. Musi to zrobić w ciągu 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu do swojej pracy. Formularz wniosku znajduje się na stronie OKE. Suma punktów zostaje zweryfikowana w ciągu 7 dni od daty otrzymania takiego wniosku, dokonuje jej inny egzaminator, niż ten, który pierwotnie sprawdzał pracę ucznia.
W ciągu 14 dni uczeń zostanie pisemnie poinformowany o weryfikacji sumy punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym. W sytuacji, gdy weryfikacja punktów wykaże, że uczeń uzyskał ich więcej – zostanie mu wydane nowe świadectwo, aneks do świadectwa dojrzałości lub zaświadczenie.
Jeżeli uczeń nadal nie będzie czuł się usatysfakcjonowany swoim wynikiem maturalnym lub konsekwentnie będzie odczuwał niesprawiedliwość – może zrobić kolejny krok i kontynuować procedurę odwoławczą. Ma siedem dni na to, by złożyć ponowne odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego – robi się to za pośrednictwem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego ma 21 dni na rozpatrzenie takiego odwołania.
WOJEWÓDZTWA | OKE |
pomorskie, kujawsko-pomorskie | OKE Gdańsk |
śląskie | OKE Jaworzno |
małopolskie, podkarpackie, lubelskie | OKE Kraków |
podlaskie, warmińsko-mazurskie | OKE Łomża |
łódzkie, świętokrzyskie | OKE Łódź |
wielkopolskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie | OKE Poznań |
mazowieckie | OKE Warszawa |
dolnośląskie, opolskie | OKE Wrocław |
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|