Obecne czasy dynamicznego rozwoju gospodarczego, na który składa się przynajmniej kilkadziesiąt mniejszych czynników społeczno-ekonomicznych oraz politycznych, wymuszają na technologii nieustanne pięcie się w górę po drabinie coraz to nowszych osiągnięć, doskonalących życie każdego z członków naszego społeczeństwa.
Czy znasz przeciętnego człowieka, w życiu którego nie byłyby obecne choćby najbardziej podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego lub wszelkiego rodzaju pojazdy, które również składają się na całokształt dorobku naukowego specjalistów technicznych, działających na przestrzeni wieków?
Odpowiedź na powyższe pytanie powinna idealnie zobrazować zapotrzebowanie i nacisk kładziony na sukcesywne kształcenie młodego pokolenia fachowców, specjalizujących się w zagadnieniach z obszaru Automatyki i robotyki, zdolnych do stworzenia, naprawienia i udoskonalenia istniejących już sprzętów i elektroniki.
Mimo faktu, że Automatyka i robotyka jest stosunkowo innowacyjnym kierunkiem o niedługim stażu obecności wśród innych studiów, oferowanych przez niektóre uczelnie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, to niemal od samego początku stały się numerem jeden w rankingu wyborów przyszłych studentów. Nic dziwnego, gwarancja uzyskania dobrze płatnej i rozwijającej pracy tuż po ukończeniu edukacji, przyciąga całe masy głodnych wiedzy ludzi.
1. Czego się nauczysz na studiach
Automatyka i robotyka jest dziedziną, bez której, przemierzający świat postęp technologiczny byłby tylko teorią. Kierunek kształcenia zakłada przekazanie wiedzy i nabycie umiejętności potrzebnych do twórczego działania w zakresie
-
analizy, projektowania i konstrukcji układów i systemów automatyki,
-
sterowania i oprogramowania systemów robotyki przemysłowej i usługowej
-
projektowania systemów wspomagania decyzji.
Kierunek Automatyka i robotyka w Gdańsku to różnorodność. Zakłada, między innymi, kształcenie w obszarze
-
inteligentnych systemów sterowania,
-
robotyki i diagnostyki,
-
elementów i sieci pomiarowych,
-
procesorów sygnałowych i sterowników logicznych,
-
metod przetwarzania sygnałów,
-
zarządzania informacją i obiektami,
-
sztucznej inteligencji.
Wszystko na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku automatyka i robotyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku automatyka i robotyka w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Automatyka i robotyka należy do kanonu kierunków, które wszystkie swoje założenia opierają na dokonaniach naukowych specjalistów z dziedzin nauk ścisłych i technicznych. Gruntowne zgłębienie całej potrzebnej wiedzy i uzupełnienie jej szeregiem umiejętności praktycznych przyjdzie z łatwością i zagwarantuje ogrom satysfakcji tylko nielicznym.
Od zawsze odnosiłeś sukces podczas zmagań z matematyką, fizyką, informatyką i chemią? Przyswajanie skomplikowanej wiedzy technicznej przychodziło ci bez większego problemu? Twój umysł charakteryzuje ponadprzeciętna analityczność, a zdolność do logicznego myślenia, pozwalającego na rozwiązanie złożonych problemów towarzyszy ci w codziennym życiu?
Jeśli „tak” to twoja odpowiedź na większość powyższych pytań, to nie musisz się dłużej wahać. Prawdopodobnie Automatyka i robotyka to kierunek, który powstał dla ludzi takich jak ty!
Studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na kierunku Automatyka i robotyka można podjąć w ramach studiów stacjonarnych, zwanych też dziennymi, oraz niestacjonarnych, czyli zaocznych. Jeśli zależy ci na zachowaniu pewnej ciągłości przyswajania wiedzy oraz jesteś gotów na zmierzenie się z dużą konkurencją, powinieneś wybrać pierwszą z opcji.
Zagwarantuje ci ona nie tylko możliwość zdobywania darmowego wykształcenia (chyba, że zdecydujesz się na zasilenie szeregów wybranej uczelni prywatnej), ale również uniknięcie konieczności uczestniczenia w cotygodniowych zjazdach weekendowych.
Studia niestacjonarne będą doskonałą opcją dla pracujących lub chcących podejmować naukę wyłącznie w weekendy. Na uwagę zasługuje fakt, że konkurencja w tym przypadku będzie dużo mniejsza, jednak kandydaci zobowiążą się do wnoszenia opłat za czesne.
4. Program studiów i przedmioty
Naukę na Automatyce i robotyce, niezależnie od wybranego trybu studiów, czy uczelni w Trójmieście, na której istnieje możliwość podjęcia kształcenia w tym kierunku, prawdopodobnie rozpoczniesz od przypomnienia wyniesionej z poprzednich lat edukacji wiedzy matematycznej i fizycznej. Systematyczne jej poszerzanie może wydać się niektórym zbyt trudne i gwałtowne, jednak przetrwają tylko najlepsi. Na tym kierunku nie można sobie pozwolić na pójście na łatwiznę.
Bardziej specjalistyczna wiedza kierunkowa, którą będziesz zgłębiał na nieco późniejszych etapach swojej przygody z Automatyką i robotyką, to między innymi budowa sieci komputerowych oraz infrastruktury elektronicznej w tym zakresie. Gruntowne poznanie sposobu tworzenia stron internetowych, programów i aplikacji pozwoli na późniejsze programowanie wykonanych przez siebie robotów i automatyzację różnych procesów.
Zajęcia praktyczne, mające miejsce na stanowiskach pracy starszych kolegów, którym udało się ukończyć opisywany kierunek studiów, pozwoli ci zorientować się w specyfice możliwości zawodowych, oferowanych przez zgłębianą cię dziedzinę.