Zapotrzebowanie na absolwentów medycznych kierunków studiów jest niesłabnące na dzisiejszym rynku pracy. Trudno się temu dziwić – ludzie od zarania dziejów zmagają się z różnorakimi przypadłościami natury zdrowotnej, chorowanie jest nieodłącznym elementem życia niemal każdego człowieka. Podobnie sprawa wygląda z położnictwem – każdy z nas został urodzony. Odpowiednia opieka medyczna wykwalifikowanego sztabu położników zapewniła ci bezpieczne przyjście na świat.
Studia na kierunku Położnictwo to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników nauk medycznych, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z udzielaniem fachowej pomocy kobietom ciężarnym, rodzącym i w okresie połogu.
1. Czego się nauczysz na studiach
Lista przedmiotów, jakim będziesz musiał sprostać podczas edukacji na Położnictwie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będzie długa. Wśród nich, w zależności od wybranej uczelni, z dużym prawdopodobieństwem znajdą się:
-
Anatomia
-
Fizjologia
-
Psychologia
-
Patologia
-
Embriologia
-
Filozofia i etyka zawodu położnika
-
Ginekologia i opieka ginekologiczna
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku położnictwo w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Dla kogo te studia
Każdy z przyszłych studentów Położnictwa poza oczywistą chęcią do zdobywania wiedzy kierunkowej, powinien cechować się odpowiednim charakterem i osobowością. Tylko zestaw złożony z ambicji i wrodzonych predyspozycji osobistych sprawi, że będziesz miał szansę na osiągnięcie sukcesu w trakcie tych studiów oraz w późniejszej karierze zawodowej.
W takim razie jaki powinieneś być, żeby uchodzić za idealnego kandydata na opisywany kierunek studiów? Praca położnika to codzienny kontakt z ludźmi. Warunkiem koniecznym jest umiejętność odnalezienia w sobie ogromu empatii wobec przyszłych pacjentek oraz ich dzieci. Ponadto dobrze, gdybyś z łatwością przyswajał skomplikowaną wiedzę medyczną. Jeśli uważasz, że opis pasuje do ciebie, to nie wahaj się dłużej i aplikuj na Położnictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie!
Studia w Trójmieście na kierunku Położnictwo można podjąć dwojako – w ramach studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych. Wobec tego czy absolwenci kończący jeden lub drugi tryb będą mieli większe szanse na dzisiejszym rynku pracy? Oczywiście, że nie.
Studia stacjonarne to propozycja dla osób, którzy chcieliby niemal całkowicie poświęcić się zdobywaniu wyższego wykształcenia, a ich plany raczej nie obejmują podejmowania żadnej aktywności zawodowej równolegle. Regularność zdobywanej wiedzy pozwala na utrwalenie wiadomości bez konieczności przypominania sobie o nich za każdym kolejnym podejściem do nauki.
Studia niestacjonarne natomiast mogą podjąć wszyscy ci, których tryb życia generuje potrzebę weekendowego kształcenia. Będą mogli oni podjąć pracę zarobkową lub wywiązać się z innych życiowych zobowiązań, bez uszczerbku na swojej edukacji.
4. Wiedza i umiejętności
Niezależnie od wyboru miejsca przyswajania edukacji, czyli uczelni wyższej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, każdy z absolwentów będzie mógł pochwalić się doskonałym zestawem umiejętności, uzupełnionych solidnymi podstawami teoretycznymi, które uczynią go pożądanym pracownikiem wielu specjalistycznych zakładów medycznych.
Przygoda ze studiami rozpocznie się od obowiązku przyswojenia podstaw ogólnomedycznych. Co to oznacza w praktyce? Każdy ze studentów nauczy się anatomii, fizjologii i genetyki człowieka, dzięki czemu stanie się zdolny do podjęcia opieki nad kobietą i noworodkiem, znajdującymi się w różnych stanach chorobowych, a także do udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadków.
Pod okiem wyspecjalizowanych praktyków położnictwa poznasz najskuteczniejsze techniki pielęgnacyjne, które można wykonać przy noworodku unikając ryzyka uszkodzenia delikatnych elementów jego ciała. Poznasz istotę rozwoju płodowego w każdym etapie ciąży, a także nauczysz się podejmowania opieki nad kobietą w okresie połogu.
Podstawy psychologii pozwolą ci na łatwiejsze znalezienie wspólnego języka z każdą z pacjentek, a także lepsze zrozumienie stresowej sytuacji, w jakiej znajdują się będąc tuż przed porodem.