Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia medyczne to niezwykle ciekawe zjawisko, bowiem należą do najtrudniejszych, najbardziej wymagających, a zarazem biją rekordy popularności. Trudno się temu dziwić. Prowadzą do uzyskania wykształcenia, na podstawie którego można wykonywać zawody ciekawe, pasjonujące i odpowiedzialne.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rekrutacja na studia – to fraza, która należy do najczęściej wpisywanych w popularne wyszukiwarki internetowe, co już świadczy o olbrzymim zainteresowaniu. Kandydaci szukają wielu informacji, które pomogą przygotować się zarówno mentalnie na batalie o indeks, jak i merytorycznie.
Ale wyszukiwane w Internecie hasła mają także ostudzić emocje, ponieważ każdy chce wiedzieć, jakie szanse ma na osiągnięcie kwalifikacyjnego sukcesu. Ile osób zostanie przyjętych? Ile punktów trzeba zdobyć, aby realnie myśleć o rozpoczęciu studiów? Jak przebiegała rekrutacja w ubiegłym roku? Na każde pytanie znamy odpowiedź.
Zanim przejdziemy do tematu liczenia punktów, powiedzmy o tym, że przepustką do włączenia się do wyścigu po indeks są przedmioty maturalne. Najczęściej przedmiotem obowiązkowym jest biologia, choć i chemia bywa najistotniejszym kryterium kwalifikacji.
Wszystko zależy od wybranego kierunku. Jak wyglądają zasady przeliczania wyników? To również uzależnione jest od wybranego kierunku. Na przykład: minimalna liczba punktów, która uprawnia do uczestnictwa w postępowaniu kwalifikacyjnym na Kierunek lekarski wynosi 100 punktów w sumie z dwóch przedmiotów kierunkowych, przy jednoczesnym warunku, że z żadnego z nich wynik nie jest niższy niż 30 punktów, a na kierunek Farmacja 30 punktów z każdego przedmiotu kierunkowego.
Zasady przeliczania poziomu na punkty uzależnione są także od kierunków kształcenia. Kierunek lekarski oraz Kierunek lekarsko- dentystyczny zakładają wyłącznie poziom rozszerzony, a zatem zasada prezentuje się, tak że 1 % = 1 punkt. Kierunek Fizjoterapia zakłada zasadę: poziom podstawowy: 1 % = 1 punkt, poziom rozszerzony: 1% = 1 punkt. Kierunek
Analityka medyczna zakłada zasadę: poziom rozszerzony: 1 % = 1 punkt, poziom podstawowy: wynik x przelicznik 0,8 (z zaokrągleniem do liczby całkowitej w górę, gdy wartość po przecinku jest większa lub równa 5; w dół, gdy wartość jest mniejsza niż 5).
Widać wyraźnie, że wzory liczenia punktów w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu mogą być różne, złożone z mniejszej bądź większej ilości części składowych. Metoda liczenia punktów polega na tym, aby trzymać się zasad określonych dla kierunków kształcenia, gdzie R oznacza wynik z matury na poziomie rozszerzonym, a P oznacza wynik matury na poziomie podstawowym. Przykłady:
Farmacja: biologia (do wyboru)- R x 1; P x 0,8, chemia (obowiązkowy)- R x 1, matematyka (do wyboru)- R x 1; P x 0,8. Kryterium dodatkowe: chemia, biologia, matematyka;
Ratownictwo medyczne: biologia (do wyboru)- R x 1; P x 1, chemia (do wyboru) R x 1; P x 1, fizyka (do wyboru)- R x 1; P x 1, matematyka (do wyboru)- R x 1; P x 1. Kryterium dodatkowe: język polski.
Progi punktowe na studia to liczby, które pokazują nam, ile punktów wystarczyło, aby znaleźć się na ostatnim miejscu na liście osób przyjętych na studia. Liczby te odnoszą się zatem do ubiegłorocznego naboru na studia. A jak się one prezentują? Kierunek lekarski: 242 (stacjonarne) oraz 168 (niestacjonarne), Kierunek lekarsko- dentystyczny: 243 (stacjonarne) oraz 202 (niestacjonarne), Farmacja: 67 (stacjonarne), Analityka medyczna: 72 (stacjonarne), Dietetyka: 32 (stacjonarne), Pielęgniarstwo: 71 (stacjonarne) oraz 50 (niestacjonarne), Położnictwo: 67 (stacjonarne), Ratownictwo medyczne: 61 (stacjonarne), Fizjoterapia: 60 (stacjonarne), Zdrowie publiczne: 89 (stacjonarne).
Sprawdź UMW progi punktowe
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu limity miejsc to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł w Internecie. To zrozumiałe, każdy kandydat chce wiedzieć, ile osób może zostać przyjętych na pierwszy rok studiów oraz jak duże szanse ma na znalezienie się na liście osób zakwalifikowanych. Ile miejsc przygotowano dla nowych studentów?
Między innymi: na Kierunku lekarskim przygotowano 305 miejsc (studia stacjonarne) oraz 145 miejsc (studia niestacjonarne), na Kierunku lekarsko- dentystycznym przygotowano 52 miejsca (studia stacjonarne) oraz 30 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Farmacja przygotowano 170 miejsc (studia stacjonarne) oraz 30 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Analityka medyczna przygotowano 90 miejsc (studia stacjonarne) oraz 10 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Fizjoterapia przygotowano 100 miejsc (studia stacjonarne) oraz 40 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Pielęgniarstwo przygotowano 150 miejsc (studia stacjonarne) oraz 60 miejsc (studia niestacjonarne).
Sprawdź UMW limity miejsc
Dlaczego warto brać udział w olimpiadach i konkursach? Korzyści z uczestnictwa w tych zawodach jest bardzo wiele. Można nie tylko sprawdzić wiedzę i umiejętności, poznać innych pasjonatów konkretnych dyscyplin czy też zdobyć bardziej bądź mniej cenne nagrody. W kontekście rekrutacji na studia najważniejsze jest to, że laureaci i finaliści mogą skorzystać z konkretnych ulg w postępowaniu kwalifikacyjnym. Jakie są zasady?
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na pierwszy rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów. Natomiast finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Jakie wydarzenia brane są pod uwagę w naborze na studia w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu? Między innymi: Olimpiada Biologiczna, Olimpiada Chemiczna, Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Matematyczna czy Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności.
To bardzo ważne zagadnienie, któremu należy poświęcić nieco uwagi. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rekrutacja na studia wymaga pewnego zaangażowania, a ponadto bywa procesem stresującym. To zrozumiałe, bowiem stres pojawia się zawsze wtedy, kiedy bardzo nam na czymś zależy. Istotne jest to, aby nie dać się nerwom i każdy rekrutacyjny krok wykonywać spokojnie i dokładnie. Tylko wtedy mamy szanse zrealizować swój cel.
Kiedy otrzymamy długo wyczekiwaną wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia, w pierwszej kolejności powinniśmy ucieszyć się i pochwalić się tą informację, ale po chwili powinniśmy przygotować się do wykonania kolejnego kwalifikacyjnego kroku. Kolejnego? Czy otrzymana wiadomość nie kończy naszej rekrutacyjnej aktywności? Nie. Powiedzmy to wyraźnie: zakwalifikowany do przyjęcia nie oznacza tego samego co przyjęty na studia. Aby tak się stało, należy zrobić jeszcze jedną rzecz, postawić kropkę nad „i”, a mianowicie dostarczyć wymagane przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu dokumenty rekrutacyjne.
Składanie dokumentów to bardzo istotny etap, którego nie wolno nam pominąć ani potraktować jako kwestię drugorzędną. Osoby, które nie dostarczą dokumentów albo zrobią to w innym terminie – zostaną wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. Oznacza to, że do sprawy trzeba podejść poważnie. Co powinno znaleźć się w zestawie składanych dokumentów? Między innymi: dokument tożsamości, ankieta osobowa wydrukowana konta internetowej rejestracji kandydata, oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości, zaświadczenie o posiadaniu tytułu laureata lub finalisty olimpiady albo konkursu.