O Wydziale

Najlepszy w rankingach

W rankingu szanghajskim dla poszczególnych dziedzin (Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects) Wydział Fizyki UW znajduje się wśród 75 najlepszych na świecie jednostek kształcących w dziedzinie fizyki. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw dla kierunków: fizyka i astronomia.

Znakomita kadra

Studiuje u nas ok. 1000 studentów oraz ponad 170 doktorantów. Wysoki poziom nauczania gwarantuje kadra naukowo-dydaktyczna - ponad 200 nauczycieli akademickich, w tym 77 z tytułem profesora. Dorobek naukowy pracowników naszego wydziału, niejednokrotnie światowych autorytetów w swoich dziedzinach, przyczynia się do silnej pozycji międzynarodowej Uniwersytetu Warszawskiego. Wydział Fizyki UW należy do elitarnej grupy A+, najlepszych jednostek naukowych w Polsce.

Rozwinięta Infrastruktura

Wydział Fizyki posiada doskonale wyposażone pracownie komputerowe z oprogramowaniem dostosowanym do potrzeb procesu dydaktycznego, w tym z zestawem programów specjalistycznych wykorzystywanych również w pracach badawczych oraz w przemyśle. Oprócz sześciu pracowni w Ośrodku Komputerowym (w tym dostępnej dla ogółu studentów sali pracy własnej), oddzielne pracownie komputerowe posiadają jednostki organizacyjne Wydziału. W budynku głównym (Pasteura 5) można korzystać z sieci bezprzewodowych, w tym z ogólnodostępnej sieci FUW.open oraz z sieci eduroam. Więcej informacji na temat infrastruktury informatycznej można znaleźć na stronie Ośrodka Komputerowego Wydziału Fizyki (OKWF).

Studenci pragnący uczyć się, pracować nad projektami studenckimi, rozwijać swoje pasje w komfortowych warunkach mają do dyspozycji nowo otwartą przestrzeń Wydziału Fizyki - Makerspace@UW, w skład której wchodzą między innymi multimedialne sale PWN (Przestrzenie Wspólnego Namysłu), pracownia elektroniczna, pracownia obróbki drewna wraz ze sprzętem (narzędzia mechaniczne i elektryczne, wyposażenie elektroniczne z bogatym zapleczem podzespołów i czujników, drukarki 3D oraz drukarka UV), a także sala Horn – najdalej na południe wysunięta część Wydziału Fizyki. Studenci mogą wykorzystywać ją do twórczych spotkań. Sala Horn to też miejsce, w którym organizowane są szkolenia z udziałem ekspertów. Twórcze działania w Makerspace@UW prowadzone są we współpracy z Inkubatorem UW.

Na Wydziale Fizyki znajduje się biblioteka zawierająca bogate zbiory z dziedziny fizyki i nauk pokrewnych.

Nowoczesna aparatura badawcza

Studenci naszego Wydziału mają do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone pracownie naukowe. Specjalistyczne laboratoria oraz nowo powstałe pracownie wydziałowe posiadają, dzięki unijnemu wsparciu, najwyższej jakości aparaturę do badań m.in. w dziedzinie nowych materiałów i technologii, nanotechnologii, fotoniki, optyki kwantowej, nowych środków i technik medycznych, biotechnologii i bioinżynierii.

Współpraca z ośrodkami naukowymi z całego świata

Badania prowadzone są we współpracy z najlepszymi ośrodkami zagranicznymi – należą do nich m. in. CERN w Szwajcarii, DESY i GSI w Niemczech, Oxford i Cambridge w Wielkiej Brytanii, laboratoria CNRS we Francji, Fermilab w USA, J-PARC oraz laboratorium neutrinowe Kamioka Observatory w Japonii. Dzięki tej współpracy nasi studenci mają możliwość uczestniczenia w najważniejszych eksperymentach fizycznych przeprowadzanych obecnie na świecie.

Nie tylko nauka

W chwilach wolnych od nauki studenci mogą spróbować swoich sił w chórze wydziałowym. Na osoby, które z przyjemnością zaangażują się społecznie czeka samorząd studencki (link). Intensywną działalność na Wydziale prowadzą także studenckie koła naukowe.

Absolwenci poszukiwani na rynku pracy

Nasi absolwenci, po przejściu w trakcie studiów szkoły solidnego myślenia, nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Czekają na nich wyższe uczelnie w Polsce i za granicą, instytuty naukowo-badawcze, oświata, firmy high-tech, banki, firmy konsultingowe, ubezpieczeniowe, instytucje medyczne, wydawnictwa i środki masowego przekazu.

Kursy Na Start

Nowo przyjęci studenci mogą wziąć udział w organizowanych we wrześniu intensywnych kursach NA START, których celem jest pomoc w nadrobieniu ewentualnych zaległości z fizyki i matematyki.

Informacje mogą ulec zmianie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Warszawski

Opinie (8)

Weronika Ocena odpowiedz

Uniwersytet Warszawski to najlepsza polska uczelnia, w której studia sprawiają przyjemność i nauka daje wiele satysfakcji.

maciek Ocena odpowiedz

Nigdy nie miałem wątpliwości, że wybrałem dobrą uczelnię. Uniwersytet Warszawski to miejsce, w którym zaplanowałem rozwijać swoje umiejętności

igor Ocena odpowiedz

Uniwersytet Warszawski jest najlepszą uczelnią w kraju i studiowanie na niej było moim marzeniem. Aby uczyć się tutaj opuściłem swoje rodzinne miasto i przeprowadziłem do Warszawy aż z Tarnowa.

Tomek Ocena odpowiedz

Każdemu, kto chce studiować Fizykę będę polecał Uniwersytet Warszawski, z jednego prostego powodu: tutaj każdy odnajdzie specjalność dla siebie.

monika Ocena odpowiedz

Wybrałam studia na Uniwersytecie Warszawskim, bo to nowoczesna uczelnia, której oferta programowa idzie z duchem czasu

Filip Ocena odpowiedz

Astronomia to nie jest zwyczajny kierunek studiów. To wciągająca przygoda. Dlatego trzeba studiować na dobrej uczelni, na przykład na Uniwersytecie Warszawskim

Katarzyna Ocena odpowiedz

Wydział nowoczesny pod względem architektonicznym, natomiast pod względem nauczania wypada dużo gorzej. Raczej niezbyt przychylne podejście do studentów, niektórzy pracownicy prowadzą zajęcia w sposób chaotyczny, niezrozumiały i nie są chętni pomagać zrozumieć materiał. Ogólnie nie jest źle, ale mogłoby być duO lepiej.

andrzej Ocena odpowiedz

super wydział, chyba jeden z najnowocześniejszych wydziałów jeśli chodzi o fizykę w Polsce. Polecam,