Uniwersytet Gdański studia prawnicze i administracja

Uniwersytet Gdański studia – prawnicze

Studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie, magisterskie oraz jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia pierwszego stopnia), 2 lata (studia drugiego stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Uniwersytet Gdański - studia prawnicze i administracja 2024

Kierunki studiów - Uniwersytet Gdański: znaleziono 6

Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Administracja

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Criminology and criminal justice

I stopnia

stacjonarne

Kryminologia

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Podatki i doradztwo podatkowe

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Prawo

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Prawo w administracji i gospodarce

II stopnia

niestacjonarne

Grupa kierunku

Czym są studia prawnicze

Studia prawnicze uchodzą za wymagające. Mawia się, że studenci tych studiów muszą wykazywać się szczególną skrupulatnością, dużym zaangażowaniem i niemałą determinacją. To oczywiście, prawda, jednak bardzo często zapomina się o tym, że studia prawnicze to przestrzeń, która nie jest reprezentowana tylko przez jeden kierunek – Prawo, ale także przez inne propozycje kształcenia, które różnią się nie tylko programami nauczania, ale również perspektywami zawodowymi, które otwierają się po ukończeniu kształcenia.

Studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim to obszar, w którym funkcjonuje kilka kierunków, w tym te najbardziej popularne i najchętniej obierane. Jakie występują między nimi różnice? Wspomniany wcześniej kierunek Prawo realizowany jest zawsze w systemie jednolitych studiów magisterskich, a uzyskanie tytułu magistra upoważnia do ubiegania się o przyjęcie na aplikacje przygotowujące do wykonywania zawodów prawniczych, takich jak: adwokat, notariusz, prokurator, czy sędzia. Drugi kierunek, czyli Administracja, prowadzony jest według podziału na pierwszy i drugi stopień, a jego ukończenie pozwala rozpocząć działalność zawodową, z tą jednak różnicą, że nie upoważnia do wykonywania powyższych zawodowych.

A jaką wiedzę można zdobyć na studiach prawniczych? Studenci studiów prawniczych w Uniwersytecie Gdańskim zdobywają wiedzę o charakterze nauk prawnych oraz prawno- administracyjnych. Zaznajamiają się z systemem władzy, poszczególnymi organami władzy, powiązaniami polskiego prawa z prawem Unii Europejskiej i prawem międzynarodowym, relacjami między strukturami i instytucjami administracji publicznej, źródłami polskiego prawa oraz procesie jego tworzenia, normami i zasadami prawnymi i etycznymi panującymi w strukturach i instytucjach administracyjnych. Uczestniczą w zajęciach, które dotyczą między innymi: prawa konstytucyjnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, ochrony danych osobowych, postępowania administracyjnego i sądowo- administracyjnego, prawa karnego procesowego, konstytucyjnego systemu organów państwowych, postępowania egzekucyjnego w administracji, czy ustroju samorządu terytorialnego.

Zobacz także

studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

studia prawnicze w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Praca po studiach

Osoby, które kończą kształcenie na studiach prawniczych w Uniwersytecie Gdańskim mogą pochwalić się obszerną wiedzą i licznymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego, tworzenia i rozwoju podstawowych form indywidualnej przedsiębiorczości, problemów prawnych związanych z zarządzaniem, postępowania administracyjnego i sądowo- administracyjnego, prawa handlowego, prawa prywatnego międzynarodowego, czy prawa morskiego.

Absolwenci studiów prawniczych uprawnieni są do ubiegania się o przyjęcie (po zdanym egzaminie wstępnym) na wszystkie aplikacje przygotowujące do wykonywania zawodów prawniczych, jednak to tylko część możliwości, jakie przed nimi stoją. Po ukończeniu nauki mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: jednostkach administracji publicznej, organizacjach pozarządowych, podmiotach gospodarczych, czy instytucjach niepublicznych.

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy nowożytny, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, język łaciński i kultura antyczna.

 

Ile kosztują studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim

Kierunki należące do obszaru studiów prawniczych w Uniwersytecie Gdańskim mogą być realizowane w dwóch formach, czyli stacjonarnej i niestacjonarnej. Wybór trybu odbywania zajęć wpływa na to, czy nauka jest odpłatna czy bezpłatna. Jak wiemy, studia stacjonarne w uczelni publicznej są bezpłatne, natomiast koszt nauki na niestacjonarnych studiach prawniczych w Uniwersytecie Gdańskim waha się od 5400 złotych do 6000 złotych.

Zobacz także

Uniwersytet Gdański kierunki

Uniwersytet Gdański rekrutacja

Jak wyglądają studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim

Studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim to przestrzeń kształcenia, złożona z kierunków prowadzonych w systemie jednolitych studiów magisterskich oraz w podziale na pierwszy i drugi stopień. Kierunki te umożliwiają pozyskanie wiedzy o charakterze nauk prawnych oraz prawno- administracyjnych oraz poznanie terminologii i pojęć z zakresu prawa i dziedzin z nim związanych.

Studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)
  • Studia jednolite magisterskie

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

Ile trwają studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim

Studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim to przestrzeń, na którą składają się kierunki prowadzone w systemie jednolitych studiów magisterskich, który zakłada 5 lat nauki oraz kierunki prowadzone w podziale na pierwszy i drugi stopień. Pierwszy stopień, czyli studia licencjackie, obejmuje 3 lata nauki, natomiast drugi stopień, czyli studia magisterskie, obejmuje 2 lata nauki.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów

Studia prawnicze w Uniwersytecie Gdańskim mogą być realizowane w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Tryb stacjonarny, nazywany również studiami dziennymi, polega na uczęszczaniu na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątki, i odbywaniu zajęć rozpoczynających się zazwyczaj w godzinach porannych. Tryb niestacjonarny przybiera formę studiów zaocznych, w ramach których zajęcia odbywają się w weekendy, zazwyczaj dwa razy w miesiącu.

 

Uniwersytet Gdański - kierunki studiów

Prawnicze i administracja
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia