Uniwersytet Gdański studia filologiczne

Uniwersytet Gdański studia – filologiczne

Studia filologiczne w Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia pierwszego stopnia) lub 2 lata (studia drugiego stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Uniwersytet Gdański - studia filologiczne 2024

Kierunki studiów - Uniwersytet Gdański: znaleziono 14

Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Amerykanistyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Cultural communication

I stopnia

stacjonarne

Etnofilologia kaszubska

I stopnia

stacjonarne

Filologia angielska

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Filologia germańska

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Filologia klasyczna

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Filologia polska

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Filologia romańska

I stopnia

stacjonarne

Filologia romańska i iberystyka

II stopnia

stacjonarne

Filologia rosyjska

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Iberystyka

I stopnia

stacjonarne

Japonistyka

I stopnia

stacjonarne

Studia bałkańskie

I stopnia

stacjonarne

Sztuka kreatywnego pisania

I stopnia

stacjonarne

Grupa kierunku

Czym są studia filologiczne

Jeśli wyobrazimy sobie, że kierunki filologiczne to elementy układanki, to zbierając w całość wszystkie te, oferowane przez Uniwersytet Gdański ułożyłaby się nam dość duża i różnorodna plansza. W ofercie dydaktycznej funkcjonuje wiele kierunków z obszaru studiów filologicznych i każdy z nich kładzie nacisk na inny obszar językowy i kulturowy. Z racji tego, że oferta jest tak liczna, warto posłużyć się kilkoma przykładami, a także wspomnieć o tym, że w zestawie kierunków odnaleźć można takie, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, jak również takie, które zyskują na znaczeniu i zdobywają sympatię kandydatów.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w przestrzeni studiów filologicznych nie może brakować Filologii angielskiej, czyli kierunku umożliwiającego pozyskanie wszechstronnego wykształcenia humanistycznego w języku angielskim w dziedzinie literatury i kultury Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych, w dziedzinie językoznawstwa teoretycznego, stosowanego i translatoryki oraz w zakresie dydaktyki nauczania języka angielskiego. Studenci uczestniczą w zajęciach poświęconym: kontekstom historycznym i kulturowym literatury brytyjskiej, teorii przekładu, gramatyce opisowej, historii języka angielskiego, czy komunikacji audiowizualnej.

Innym przykładem, który cieszy się podobną popularnością jest kierunek Filologia germańska, umożliwiający opanowanie języka niemieckiego, a także dokładnie poznanie literatury, historii i kultury krajów niemieckojęzycznych, jak również problematyki polsko- niemieckiego sąsiedztwa. Studenci uczestniczą w zajęciach, które dotyczą między innymi: gramatyki kontrastywnej niemiecko- polskiej, przekładu tekstów literackich, gramatyki praktycznej, czy historii krajów niemieckiego obszaru językowego.

Trzecim przykładem kierunku z obszaru studiów filologicznych niechaj będzie Sinologia, czyli kierunek nastawiony na uzyskanie kompetencji językowych, kulturoznawczych i biznesowych związanych z obszarem językowym Chin. W toku kształcenia studenci odbywają zajęcia, które poświęcone są między innymi: antropologii kulturowej, metodom badań etnograficznych i jakościowych, literaturze Chin, sztuce i estetyce Chin, fonetyce języka chińskiego, czy gospodarce chińskiej.

Zobacz także

studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

studia filologiczne w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Praca po studiach

Absolwenci studiów filologicznych w Uniwersytecie Gdańskim wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Taki zestaw mogą wykorzystać między innymi w: wydawnictwach, agencjach tłumaczeniowych, mediach, instytucjach kultury, organizacjach międzynarodowych, szkołach językowych, przedsiębiorstwach współpracujących z zagranicznymi kontrahentami, branży turystycznej, placówkach dyplomatycznych.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia filologiczne w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski, historia, historia sztuki, biologia, wiedza o społeczeństwie, geografia, matematyka, fizyka, chemia, drugi język obcy, język łaciński i kultura antyczna.

 

Ile kosztują studia filologiczne w Uniwersytecie Gdańskim

Studia filologiczne w Uniwersytecie Gdańskim to obszar złożony z wielu kierunków, a część z nich oferuje studentom wybór formy odbywania zajęć. Jak wiemy, studia stacjonarne w uczelni publicznej są bezpłatne, natomiast koszt nauki na niestacjonarnych studiach filologicznych oscyluje wokół 4500 złotych za rok.

Zobacz także

Uniwersytet Gdański kierunki

Uniwersytet Gdański rekrutacja

Jak wyglądają studia filologiczne w Uniwersytecie Gdańskim

Kierunki należące do obszaru studiów filologicznych w Uniwersytecie Gdańskim tworzą dużą i różnorodną paletę. To kierunki, dzięki którym można zapoznać się z literaturą, historią i kulturą starożytnej Grecji i Rzymu, literaturą i kulturą Wielkiej Brytanii, realiami gospodarczo- politycznymi i społeczno- kulturowymi państw dawnej Jugosławii, czy historią regionu Europy Północnej. Co oczywiste, to tylko niewielka część znacznie większej całości.

Studia filologiczne w Uniwersytecie Gdańskim:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

Ile trwają studia filologiczne w Uniwersytecie Gdańskim

Kierunki należące do obszaru studiów filologicznych w Uniwersytecie Gdańskim realizowane są na studiach licencjackich i studiach magisterskich. Studia licencjackie, czyli studia pierwszego stopnia trwają 3 lata, natomiast studia magisterskie, czyli studia drugiego stopnia trwają 2 lata.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów

Studia filologiczne w Uniwersytecie Gdańskim mogą być realizowane w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Tryb stacjonarny, nazywany również studiami dziennymi, polega na uczęszczaniu na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątki, i odbywaniu zajęć rozpoczynających się zazwyczaj w godzinach porannych. Tryb niestacjonarny przybiera formę studiów zaocznych, w ramach których zajęcia odbywają się w weekendy, zazwyczaj dwa razy w miesiącu.

 

Uniwersytet Gdański - kierunki studiów

Filologiczne
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia