Studia na kierunku lekarskim w Poznaniu. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku lekarskim w Poznaniu. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku lekarskim w Poznaniu. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku lekarskim w Poznaniu. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne nazywane są również studiami dziennymi. Czym się charakteryzują? Zajęcia na uczelni prowadzone są od poniedziałku do piątku, zazwyczaj od godzin porannych, dlatego mogą przypominać tryb nauki znany jeszcze ze szkoły.

Studia stacjonarne są bezpłatne, ale wyłącznie w uczelniach publicznych. Za kształcenie w tym trybie, w niepublicznych szkołach wyższych należy zapłacić.

Z racji tego, że studia dzienne realizowane są w tygodniu studenci mają możliwość prowadzenia dłuższych dyskusji, powtarzania trudniejszych zagadnień, zadawania większej ilości pytań. Czy oznacza to, że tryb ten jest lepszy? Nie. Nie ma trybu lepszego i gorszego, ponieważ wszystko zależy od tego, która forma nauki jest dla nas bardziej wygodna.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne, choć ten pierwszy rodzaj występuje znacznie rzadziej. A czym się charakteryzuje? Studia wieczorowe polegają na odbywaniu zajęć w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, ale niekoniecznie w godzinach wieczornych. Niekiedy zdarza się, że zajęcia w tej formie realizowane są przez cały dzień.

Studia zaoczne to zdecydowanie popularniejsza i częściej oferowana forma kształcenia. Polega na realizowaniu zajęć w weekendy, w ramach zjazdów organizowanych zazwyczaj co dwa tygodnie. Kto wybiera studia zaoczne? Zazwyczaj ci, którzy pragną podjąć jakąś pracę i zarobić na swoje utrzymanie. W tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku oddają się obowiązkom związanym z pracą, a w weekendy uczęszczają na zajęcia na uczelni.

Mówiąc o studiach niestacjonarnych należy pamiętać o tym, iż są to studia płatne. Wszędzie. Każda uczelnia, zarówno publiczna jak i niepubliczna pobiera opłaty za niestacjonarną naukę.

 

Jak podjąć decyzję?

Warto podkreślić, że oprócz różnic studia stacjonarne i niestacjonarne posiadają także cechę wspólną. Jest nią program kształcenia. Niezależnie od tego w jakiej formie się kształcimy, zdobywamy takie samo wykształcenie. Różnice to tylko charakter nauki oraz intensywność odbywania zajęć.

Studia stacjonarne wybierają najczęściej te osoby, które nie chcą zmieniać przyzwyczajeń rozwiniętych na fundamencie nauki w szkole średniej. Od poniedziałku do piątku chodzą na zajęcia, by w weekend odpoczywać bądź zająć się realizowaniem innych pasji.

Studia niestacjonarne to forma najpopularniejsza wśród tych, którzy już gdzieś pracują. Zdecydowanie łatwiej jest pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami studenckimi kształcąc się w trybie zaocznym.

Należy przeanalizować, który tryb nauki będzie dla nas wygodniejszy. W naszych rozważaniach warto także wziąć pod uwagę aspekt finansowy, jak również pamiętać o tym, że studia niestacjonarne wymagają większej samodzielności, skrupulatności w działaniu i odpowiedniego zarządzania czasem.

Sprawdź

Studia medyczne w Poznaniu

Studia medyczne 

Studia w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu

Kierunek lekarski w Poznaniu

WSZYSTKO O KIERUNKU KIERUNEK LEKARSKI - POZNAŃ

Komentarze (0)