Studia medyczne Poznań

Studia medyczne Poznań

Studia medyczne Poznań

Największy wybór studiów

medycznych w Poznaniu

Odkryj kierunki medyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia medyczne Poznań | woj. wielkopolskie

Studia medyczne w Poznaniu to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są Studia medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MEDYCZNE W POZNANIU

SORTOWANIE:

KIERUNKI MEDYCZNE W POZNANIU

Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia medyczne w Poznaniu

Studia medyczne również prowadzą rekrutację na zasadzie konkursu świadectw (tak jak pozostałe kierunki studiów). Rekrutacja na studia lekarskie różni się tym, że ilość osób starających się o miejsce na te studia jest tak duża, że pobija wszelkie rekordy. Dlatego mówi się, że są to najbardziej oblegane studia ze wszystkich. Miejsc na studiach nie ma tak wiele, jak chętnych.

Na pozostałe kierunki medyczne obowiązują te same zasady rekrutacji. Należy zdać dwa przedmioty rozszerzone na maturze, w tym koniecznie biologię i chemię lub fizykę do wyboru.

Wyniki z matematyki, języka polskiego, jak i obcego są dodatkowo punktowane, choć nie odgrywają kluczowej roli w kwestii dostania się na studia medyczne. Mogą wesprzeć kandydaturę, z pewnością jej nie zaszkodzą.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Zobacz, co wybierają inni

POKAŻ WSZYSTKIE

Studia medyczne niestacjonarne w Poznaniu

Można być pewnym tego, że wybierając studia medyczne w Poznaniu otrzyma się szerokie możliwości kształcenia. Liczne kierunki, ciekawe specjalności oraz bardzo dobre warunki nauki sprawiają, że w okresie postępowań rekrutacyjnych stolica Wielkopolski przeżywa ogromny napływ młodych ludzi.

Kandydaci na studia medyczne mogą przebierać w propozycjach dydaktycznych, które oferują nie tylko sztandarowe kierunki medyczne takie jak Kierunek Lekarski, czy Farmacja, lecz także te zdające się być nieco mniej popularne jak Analityka medyczna, czy Optometria.

Decydując się na studia medyczne w Poznaniu można być pewnym nie tylko bogatej palety dyscyplin, lecz także tego, że większość z nich realizowana jest w dwóch formach, czyli zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Mówiąc o studia medycznych w Poznaniu należy wyjaśnić, że kierunki prowadzone w systemie niestacjonarnym tak naprawdę realizowane są w trybie studiów zaocznych, w ramach których nauka odbywa się w weekendy. Czym one się charakteryzują? Pod względem formalnym wyróżniają się tym, iż są płatne a zajęcia prowadzone są w soboty i niedziele.

Ten drugi fakt sprawia, że program kształcenia zdaje się być nieco skondensowany i realizacja jego wymaga od studentów większej samodzielności, ponieważ część obowiązującego materiału muszą przyswoić we własnym zakresie, bez baczniejszej uwagi wykładowcy.

Różnice programowe, czy też różnice w poziomie kształcenia nie występują, gdyż kierunek prowadzony w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym posiada takie same założenia, a nauka ma prowadzić do osiągnięcia tych samych efektów.

czytaj dalej studia niestacjonarne (zaoczne) w Poznaniu

STUDIA MEDYCZNE W POZNANIU - PODYPLOMOWE

B
D
E
F
G
H
K
M
O
P
R
S
Z
Rozwiń

Jak wyglądają studia medyczne w Poznaniu?

Studia medyczne w Poznaniu cieszą się bardzo dużą popularnością. Wydział Lekarski ma nieposzlakowaną opinię, od lat kształci setki absolwentów pracujących w roli pomagaczy.

Kierunki poza lekarskie to nowoczesne, dopasowane do teraźniejszych wymogów i standardów sposoby kształcenia przyszłych medyków. Na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu możecie realizować studia z wielu kierunków pokrewnych lekarskiemu, a równie przydatnych w życiu.

To tu możecie zostać pielęgniarką, położną, technikiem dentystycznym, czy dietetykiem. O tym, że uniwersytet ten jest otwarty na współczesne potrzeby może świadczyć na przykład fakt, że działają tu kierunki realizowane w połączeniu z innymi (np. technicznymi) uczelniami, dzięki czemu studenci zdobywają znacznie szersze możliwości zdobywania wiedzy i praktyki, są studentami dwóch szkół wyższych naraz, co otwiera wiele bramek do przyszłości.

Studia medyczne w Poznaniu to ciężki i trudny kawałek chleba, ponieważ zawody wykonywane po ukończeniu tego typu kształcenia, wymagają wzięcia na siebie ogromnej odpowiedzialności za dobre samopoczucie i niekiedy życie innych ludzi. 

Powinniście zdawać sobie z tego sprawę, myśląc o studiowaniu kierunków medycznych. Faktem jest, że jako absolwenci na pewno nie będziecie mieli problemów z zarobkami nawet w najtrudniejszym momencie gospodarczym - zastanówcie się jednak czy jesteście gotowi do pełnienia takiej roli. Tylko ludzie z powołaniem i wewnętrzną chęcią pomagania innym sprawdzą się w zawodach medycznych.

 

Studia medyczne w Poznaniu możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Przed przystąpieniem do wyboru ścieżki przyszłego kształcenia, warto zastanowić się nad interesującą nas organizacją czasu podczas studiów wyższych. Osoby dążące do systematycznego i regularnego pogłębiania kompetencji kierunkowych powinny zainteresować się studiami stacjonarnymi.

Dążąc do samodzielności, wiele osób myśli o jak najwcześniejszym podjęciu pracy lub rozwoju w innych dziedzinach życia przy jednoczesnej możliwości studiowania. Jeżeli należysz do tej grupy, studia niestacjonarne prawdopodobnie okażą się dla ciebie odpowiednie – będziesz uczestniczył w weekendowych zjazdach, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Resztę czasu zagospodarujesz wedle własnego uznania.

Nie bez znaczenia pozostaje typ studiów, który determinuje czas potrzebny na ukończenie kształcenia oraz uzyskany tytuł. Studia licencjackie pierwszego stopnia trwają trzy lata, natomiast inżynierskie – trzy i pół roku. Studia jednolite magisterskie cechują się co najmniej pięcioletnim cyklem kształcenia.

Jeżeli zamarzysz o dalszym kształceniu, będziesz mógł wybrać studia magisterskie drugiego stopnia. Licencjaci poświęcą na ich ukończenie dwa lata, a inżynierowie jedynie półtora roku. Wartymi uwagi są ponadto studia podyplomowe, dzięki którym możesz zarówno doskonalić posiadane kompetencje, jak i całkowicie zmienić obszar kształcenia.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów medycznych w Poznaniu

Czy wyobrażasz sobie świat bez lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków i innych przedstawicieli zawodów medycznych? Gdyby nie ich ciężka i odpowiedzialna praca, dobre samopoczucie, zdrowie, a nawet życie wielu osób stanęłoby pod znakiem zapytania.

Odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego rynku pracy oraz zainteresowanie wielu osób, aż sześć ośrodków akademickich w Poznaniu zaoferowało możliwość studiowania kierunków medycznych.

Wybór pielęgniarstwa, kierunku lekarskiego, dietetyki, czy dowolnego kierunku przygotowującego do pracy w służbie zdrowia, powinien zostać poprzedzony odpowiednim przygotowaniem do egzaminu maturalnego – w przypadku osób dopiero rozpoczynających przygodę ze szkolnictwem wyższym lub uzyskaniem wysokich wyników na dyplomie ukończenia poprzedniego etapu studiów, bowiem wymagania rekrutacyjne mogą okazać się wysokie. W końcu każdy z nas chciałby znaleźć się pod opieką jedynie najlepszych przedstawicieli zawodów związanych z ochroną zdrowia i życia.

 

Popularne kierunki studiów

 • Kierunek lekarski
 • Pielęgniarstwo
 • Położnictwo
 • Dietetyka
 • Fizjoterapia
 • Kosmetologia

kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki medyczne w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu starają się oferować atrakcyjny program kształcenia, dlatego zarówno ośrodki publiczne, jak i prywatne są chętnie wybierane przez amatorów dziedzin medycznych. Uczelnią, której program niemal całkowicie poświęcony jest kierunkom medycznym, jest niewątpliwie Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Odnajdziesz tam między innymi kierunek lekarski, farmację, a także biotechnologię medyczną, będącą interdyscyplinarną odpowiedzią na współczesne potrzeby w obszarze ochrony zdrowia.

Na uwagę zasługuje również pięć pozostałych uczelni, które umożliwią ci zdobycie cennej wiedzy i umiejętności, możliwych do wykorzystania podczas zawodowej pracy w wielu obszarach medycznych. Znajdziesz tam kierunki w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, studia podyplomowe oraz jednolite magisterskie.

Postaraj się zapoznać z programem kształcenia każdej z nich, a następnie przemyśleć swoje oczekiwania co do przyszłej edukacji, aby dokonać odpowiedzialnego wyboru.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki medyczne w Poznaniu

 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 

Jak wybrać kierunek medyczny w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę

Współcześnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia nie maleje. Istnieje wiele prywatnych i publicznych placówek medycznych, w których absolwenci studiów lekarskich, pielęgniarskich, kosmetologicznych, dietetycznych czy farmaceutycznych odnajdą stabilną i dobrze płatną pracę w zawodzie.

W takim razie jaki kierunek medyczny w Poznaniu wybrać, skoro niemal wszyscy przedstawiciele medycznych grup zawodowych są cenni na dzisiejszym rynku pracy? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, bowiem zależy od kilku podstawowych czynników. Najważniejszym z nich są indywidualne aspiracje, predyspozycje intelektualne oraz zainteresowania przyszłych kandydatów.

Jeżeli jesteś zafascynowany funkcjonowaniem ludzkiego organizmu, zrozumienie zjawisk chemiczno-fizycznych, mających podłoże fizjologiczne, nie stanowi dla ciebie problemu, a ponadto marzysz o karierze chirurga, pediatry lub onkologa, powinieneś aplikować na kierunek lekarski. Pamiętaj jednak, że chętnych nie brakuje, dlatego przepustką na studia będą bardzo wysokie wyniki maturalne z przedmiotów przyrodniczych.

Osoby zainteresowane sprawowaniem opieki nad pacjentami oraz byciem prawą ręką lekarza różnej specjalizacji mogą rozważyć aplikację na pielęgniarstwo. Jeżeli ciekawią cię aspekty zdrowego odżywiania, jego wpływu na funkcjonowanie człowieka oraz konsekwencje wynikające z nieprawidłowych nawyków jedzeniowych – prawdopodobnie najlepiej odnajdziesz się na dietetyce.

Farmacja okaże się idealna dla osób opanowanych i skrupulatnych, którzy marzą o odkrywaniu nowych substancji medycznych w laboratoryjnym zaciszu lub realizowaniu recept i doradzaniu klientom w aptekach. Jeśli natomiast chciałbyś zająć się świadczeniem usług pielęgnacyjnych oraz mających na celu poprawę samopoczucia potencjalnych klientów, powinieneś rozważyć podjęcie kształcenia na poznańskiej kosmetologii lub fizjoterapii.

Ukończenie każdego z wymienionych kierunków może pozwolić na zdobycie satysfakcjonującej pracy, która będzie nie tylko rozwijająca, ale również zapewni stabilną pozycję finansową. Ostateczny wybór powinien iść w parze z posiadanymi zainteresowaniami oraz kompetencjami kandydatów.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • lekarz
 • fizjoterapeuta
 • kosmetolog
 • pielęgniarka/pielęgniarz
 • ratownik medyczny
 • farmaceuta
 • diagnosta laboratoryjny
 • instruktor terapii uzależnień
 • logopeda
 • masażysta
 • dietetyk
 • asystent dentystyczny

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu

Istnieje aż sześć ośrodków akademickich w Poznaniu, które posiadają w swojej ofercie atrakcyjne kierunki medyczne. Proponowane programy kształcenia zostały stworzone w taki sposób, aby studenci mieli szansę na zdobycie wszechstronnej wiedzy teoretycznej, stanowiącej podstawę pod kształtowanie cennych umiejętności praktycznych. Jak więc wybrać jedną uczelnię na miejsce zdobywania wyższego wykształcenia?

Podstawową czynnością poprzedzającą aplikację na wybrany kierunek medyczny w Poznaniu powinno być dokładne zapoznanie się z ofertą prezentowaną przez poszczególne uczelnie. Wśród nich znajdziesz zarówno ośrodki publiczne, jak i prywatne, różniące się trybem oraz typem kształcenia.

Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja danej uczelni. Przyszli kandydaci, a zwłaszcza ci, którzy nie znają dobrze Poznania, powinni zaznajomić się z miejskimi szlakami komunikacyjnymi oraz zaplanować wybór uczelni w taki sposób, aby regularne przemieszczanie się pomiędzy nią, a miejscem zamieszkania nie stanowiło większego problemu.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia medyczne w Poznaniu

Wiele osób zastanawia się, czy warto wybrać kształcenie na kierunkach medycznych w Poznaniu. Istnieje kilka czynników, które powinny zadecydować o ostatecznej decyzji, aby była ona możliwie dobrze przemyślana. Nie ulega wątpliwości, że praca w służbie zdrowia wiąże się z regularnym kontaktem z drugim człowiekiem.

Wywiązywanie się z obowiązków zawodowych w przypadku lekarzy, dietetyków, kosmetologów czy pielęgniarek i pielęgniarzy wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego i praktycznego, ale również posiadania odpowiednich predyspozycji. Są nimi między innymi dobrze rozwinięta empatia, duża odpowiedzialność, umiejętności komunikacyjne oraz chęć niesienia pomocy pacjentom.

Co więcej, osoby myślące o podjęciu studiów medycznych powinny interesować się ludzką fizjologią i anatomią, a także przedmiotami przyrodniczymi. Tylko w ten sposób obszerny program kształcenia będzie odebrany jako szansa do zdobycia upragnionych kompetencji, a nie przykry obowiązek, sprawiający wiele trudności. Studia medyczne mogą okazać się wyjątkowo interesującą przygodą, którą warto rozpocząć, jednak należy pamiętać o odpowiednim podejściu i zaangażowaniu w misję, jaką niewątpliwie jest ratowanie ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach medycznych

Wybierając studia medyczne jako swój klucz do przyszłej pracy, wybieracie pewność co do możliwości zdobycia zatrudnienia, czy też indywidualnego świadczenia usług. Wybieracie również chęć wzięcia odpowiedzialności, a sytuacja zarobkowa młodych lekarzy nie wygląda zbyt magicznie - zarobki są małe, pracy jest nader dużo, a do tego trzeba mieć szczęście by trafić na staż do placówki, w której spotkacie lekarza z powołaniem, z chęcią podzielenia się praktyką zawodową.

Bo to, że na studiach nie nauczycie się jak postępować z pacjentami, to za pewne wiecie - cały system studiów medycznych w Polsce działa podobnie. Długie godziny spędzane na pochłanianiu wiedzy teoretycznej (oczywiście bardzo potrzebnej!) blokują możliwości zdobywania szerokiej praktyki i pracy z pacjentami.

Ciężko pogodzić te dwie strony medalu. Dlatego jak tylko idziecie na pierwszy staż po studiach (przed specjalizacją lekarską) to tak naprawdę zaczynacie dopiero swoją naukę. Ukończenie studiów medycznych, zdobycie tytułu specjalisty trwa kilkanaście lat! A zawód lekarza wymaga stałego uczenia się, czytania nowinek ze świata medycyny.

W przypadku zawodów takich jak fizjoterapeuta, dietetyk czy technik dentystyczny sytuacja wygląda nieco inaczej, bowiem absolwenci takich kierunków bez problemu mogą podjąć pracę tuż po zakończeniu studiów i działać samodzielnie (choć wiemy, że to praktyka czyni mistrza!). Spora część absolwentów studiów medycznych decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej i pracy na własny rachunek.

Jeśli jednak nie masz ochoty od samego początku walczyć o własny biznes, to możesz poszukać zatrudnienia w działających placówkach medycznych - tych państwowych, jak i publicznych. Pracownicy medyczni są stale poszukiwani. Pielęgniarki i położne to deficytowi absolwenci - stale ich brakuje, w szczególności w mniejszych miejscowościach. Jesteśmy pewni, że studia medyczne zapewnią Wam dobre życie!

POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH SĄ STUDIA MEDYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MEDYCZNY im. Karola Marcinkowskiego STUDIA MEDYCZNE

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prowadzi studia jednolite magisterskie, jak i licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe na kierunkach:

 • Lekarski - studia jednolite magisterskie
 • Lekarsko-dentystyczny - studia jednolite magisterskie
 • Biotechnologia medyczna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Dietetyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Techniki dentystyczne - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Higiena dentystyczna - studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne
 • Optometria - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Protetyka słuchu - studia II stopnia, stacjonarne
 • Farmacja - studia jednolite magisterskie stacjonarne i niestacjonarne
 • Analityka medyczna - studia jednolite magisterskie stacjonarne i niestacjonarne
 • Kosmetologia - studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne, studia II stopnia niestacjonarne
 • Inżynieria farmaceutyczna - studia inżynierskie, międzydyscyplinarne, realizowane wraz z Politechniką Poznańską
 • Analityka kryminalistyczna i sądowa - studia I stopnia stacjonarne
 • Elektroradiologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Fizjoterapia - studia jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
 • Pielęgniarstwo - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Położnictwo - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Ratownictwo medyczne - studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Terapia zajęciowa - studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Zdrowie publiczne - studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


POLITECHNIKA POZNAŃSKA STUDIA MEDYCZNE

Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania

 • Inżynieria biomedyczna.

Wydział Informatyki

 • Bioinformatyka

 


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY STUDIA MEDYCZNE

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

 • neurobiologia,
 • weterynaria

 


WYŻSZA SZKOŁA PEDAGOGIKI I ADMINISTRACJI

Wydział Zdrowia Publicznego

 • Fizjoterapia
 • Kosmetologia
 • Ratownictwo Medyczne

 


WYŻSZA SZKOŁA EDUKACJI I TERAPII 

Wydział Studiów Edukacyjnych

 • Fizjoterapia
 • Higiena dentystyczna
 • Kosmetologia
 • Techniki dentystyczne

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)