Kto i dlaczego idzie na psychologię w Katowicach
Psychologia - Katowice i woj. śląskie

Kto i dlaczego idzie na psychologię w Katowicach

Niektórzy twierdzą, że takie kierunki studiów, jak między innymi psychologię, chcą realizować osoby o konkretnych predyspozycjach i cechach osobowościowych. Być może jest w tym trochę prawdy. Biorąc pod uwagę specyfikę kształcenia oraz charakter przyszłej pracy, polegający na niesieniu pomocy potrzebującym, kandydaci najczęściej mają w sobie pokłady empatii i cierpliwości. 

Z pewnością niektórzy z was spotkali się kiedyś ze stwierdzeniem, że studia psychologiczne wybierane są przez osoby, które same mają problemy lub chcą uzyskać lepszy wgląd w siebie. Faktem jest, że psychologia umożliwia uzyskanie szerokiej wiedzy odnoszącej się do ludzkiej emocjonalności, przyczyn danych zachowań oraz uzyskać wgląd we własną osobowość między innymi przez wykonywanie psychologicznych testów na zajęciach. 

Spróbuj przeanalizować kompetencje spójne z charakterem studiów psychologicznych, a przekonasz się, czy to właśnie ty powinieneś aplikować na ten interesujący kierunek. 

 

Kto najczęściej wybiera studiowanie psychologii?

Studia na kierunku psychologia w Katowicach są najczęściej wybierane przez osoby zainteresowane większością lub niektórymi aspektami tej szerokiej dziedziny, a ponadto widzą swoją przyszłość w obszarze zawodowym kreślonym przez psychologię. Cechami dominującymi wśród kandydatów są: empatia, cierpliwość oraz wyrozumiałość. 

Jak się okazuje, studia psychologiczne częściej wybierają kobiety. Może to wynikać z faktu, że większość z nich cechuje się większą umiejętnością wysłuchania drugiego człowieka, czułością oraz otwartością, które odgrywają szczególną rolę podczas kontaktu z klientami. 

Nie oznacza to jednak, że mężczyźni całkowicie rezygnują ze studiowania psychologii. Część z nich wybiera ją jako jedyną drogę swojego intelektualnego rozwoju, inni natomiast decydują się na połączenie kształcenia psychologicznego z edukacją na innych kierunkach. 

 

Jakie są powody studiowania psychologii? 

Dobrych powodów do wyboru kształcenia na studiach psychologicznych może być wiele, począwszy od chęci zwiększenia swojej świadomości na temat samego siebie oraz osób z najbliższego otoczenia, przez marzenie o pracy w zawodzie psychologa, kończąc na chęci świadomego niesienia pomocy psychologicznej przyszłym klientom. 

Studia na kierunku psychologia można zaliczyć do interdyscyplinarnych dziedzin kształcenia. Studenci często doceniają szansę na wszechstronny rozwój intelektualny i praktyczny, który przydaje się podczas codziennego życia społecznego oraz w pracy zawodowej. Absolwenci psychologii mogą liczyć na bardzo szerokie spektrum możliwości zawodowych, co również stanowi niewątpliwy atut tego kierunku. 

Niezależnie od tego, jak różne powody studiowania psychologii kierują przyszłymi kandydatami, ich naczelnym celem powinno być sukcesywne poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności, aby móc świadczyć wysokiej jakości usługi, polepszające jakość życia klientów. 

 

Jaki jest idealny kandydat na studia psychologiczne?

Wiele osób chciałoby rozpocząć studia na kierunku psychologia, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że aby sprostać wymaganiom uczelnianym oraz wywiązać się w sposób odpowiedzialny z przyszłych obowiązków zawodowych warto posiadać określone predyspozycje, zainteresowania oraz aspiracje. Mogą one przybliżyć do osiągnięcia sukcesu w branży psychologicznej. 

Czy wyobrażasz sobie psychologa, który nie potrafi wysłuchać swoich klientów, przybiera postawę oceniającą oraz lekceważy ich problemy? Z pewnością nikt z nas nie chciałby mieć do czynienia z takim specjalistą. Dlatego tak ważne jest, abyś jako kandydat był empatyczny, wyrozumiały i posiadał zdolność do słuchania. 

 

Idealni kandydaci na psychologię w Katowicach są:

  • Empatyczni
  • Wszechstronnie uzdolnieni
  • Zainteresowani ludzką psychiką
  • Chętni do niesienia profesjonalnej pomocy 

 

Czy bliscy często powtarzają ci, że jesteś świetnym słuchaczem? Bywasz powiernikiem najgłębiej skrywanych sekretów przyjaciół? Czujesz, że zawsze można na ciebie liczyć? Jeżeli udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi na te pytania, to prawdopodobnie psychologia jest kierunkiem skrojonym na twoją miarę.

WSZYSTKO O KIERUNKU PSYCHOLOGIA - KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE

Komentarze (0)