Psychologia - Katowice i woj. śląskie

Psychologia - Katowice i woj. śląskie

Psychologia - Katowice i woj. śląskie

Studia w Katowicach

Psychologia

Odkryj kierunek Psychologia w Katowicach i woj. śląskim i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Psychologia studia Katowice|woj. śląskie

Studia na kierunku psychologia w Katowicach to studia jednolite magisterskie magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej- Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku psychologia, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Śląski w Katowicach oferuje 120 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UŚ oraz na uczelniach niepublicznych. Ceny wahają się od 4050 zł do 5800 zł za pierwszy rok studiów.

 

Psychologia to niezwykle rozwojowy kierunek studiów związany niejako z socjologią, antropologią, filozofią. Studenci, którzy zdecydują się na tego typu kształcenie, poznają mechanizmy i prawa rządzące zjawiskami psychicznymi oraz zachowaniem człowieka. Na studentów czekają różnego typu specjalizacje, które umożliwią zdobycie potrzebnych do pracy kompetencji. Będziesz miał/a okazję nabywać wiedzę z zakresu psychologii ogólnej, psychologii społecznej, psychologii rozwoju człowieka i psychopatologii.

W zależności od ukończonej specjalizacji absolwenci psychologii zatrudniani są w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szkołach i przedszkolach, szpitalach, poradniach zdrowia psychicznego, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, ośrodkach leczenia uzależnień, w zakładach karnych i aresztach śledczych.

czytaj dalej wszystko o Psychologia - Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek psychologia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jednostka prowadząca

Psychologia stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Jednostka prowadząca

Psychologia stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie psychologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Jednostka prowadząca

Zarządzanie +

Wydział Zamiejscowy w Olkuszu stopień: (I), czas trwania: 3 lata,
tryb: niestacjonarne

Wydział Zamiejscowy w Żywcu stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata,
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku zarządzanie

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Jednostka prowadząca

Zarządzanie stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku zarządzanie

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Jednostka prowadząca

Psychologia w biznesie stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku psychologia w biznesie

Pokaż więcej

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Psychologia? 

Studia psychologiczne nieustannie cieszą się renomą i wciąż wielu młodych ludzi pragnie rozwijać się w tym kierunku. Z tego powodu liczba miejsc jest ograniczona, a dostają się tylko najlepsi.

By zwiększyć swoje szanse, warto rozważyć zdawanie na poziomie rozszerzonym przedmioty, które w sposób szczególny uwzględnia się w postępowaniach rekrutacyjnych: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Uczelnie zawsze biorą pod uwagę także osiągnięcia w olimpiadach w stopniu centralnym. Warto postarać się o miano laureata lub finalisty.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku psychologia w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • filozofia,
 • fizyka i astronomia,
 • geografia,
 • historia,
 • historia sztuki,
 • język obcy,
 • język polski,
 • język łaciński i kultura antyczna,
 • matematyka, 
 • wiedza o społeczeństwie

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Psychologia w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów


Psychologia w Katowicach i woj. śląskim

POKAŻ WSZYSTKIE

Jak wyglądają studia na kierunku psychologia?

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Czasem nie rozumiemy tego, co czujemy zwłaszcza w momentach ekstremalnych, które w sposób druzgocący wpływają na naszą psychikę. Badania amerykańskich naukowców wykazują, że do 2020 roku co czwarta osoba będzie cierpiała na depresję. Pracy wtedy nie będzie brakować, ponieważ psychologia jest nauką, która bada mechanizmy rządzące naszą psychiką i zachowaniem. Pomaga też zrozumieć siebie, ale czasem można to zrobić jedynie podczas rozmowy z drugim człowiekiem, najlepiej specjalistą, który dostrzeże ten jeden szczegół zmieniający wszystko.

Jeśli zawsze chciałeś być detektywem, to zawód dla Ciebie. Musisz być wystarczająco uważny, by dostrzec to, co jest nie tak. Ale czasem sama wiedza nie wystarczy. Empatia i zdrowy rozsądek to podstawy, które sprawią, że porozumienie z drugim człowiekiem będzie jak wyplatanie pajęczej sieci. Jeśli Twoim celem jest pomaganie innym, ten kierunek jest dla Ciebie. Wszystko w końcu zaczyna się od głowy.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku psychologia w Katowicach realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Program studiów i gdzie studiować

Uczelnie w Katowicach bardzo chętnie umieszczają na listach najciekawszych kierunków studia psychologiczne. Kierunek ten można znaleźć zarówno na Uniwersytecie Śląskim, jak i SWPS Uniwersytecie Humanistycznym czy w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego.

Programy kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich mogą się różnić, jednak przyszli studenci zetkną się zwłaszcza z szeregiem przedmiotów odwołujących się do psychologii m.in. zdrowia czy po prostu człowieka. Wielu z nich zapozna się także na przykład z logiką, statystyką czy filozofią. Studia w Katowicach mają na celu wykształcenie najlepszych specjalistów. Z tego powodu program jest urozmaicony, a kandydaci spotkają się nie tylko z przedmiotami typowo psychologicznymi, ale i humanistycznymi czy ścisłymi. Kierunek ten zapewnia także różne drogi kariery, które zapoczątkowane są przez przedmioty kierunkowe.

 

4. Praca po studiach

Psychologia jest fascynującą i obleganą dziedziną nauki. Przyszli absolwenci mogą liczyć na stabilne i rozwijające zatrudnienie zwłaszcza w czasach, które potrzebują psychologicznej pomocy. Kierunek psychologia w Katowicach sprawi, że Twoje umiejętności zostaną docenione zwłaszcza w urzędach pracy, biurach karier, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach leczenia uzależnień, więzieniach, szpitalach czy domach dziecka. Możesz także pracować w czasopismach psychologicznych czy współpracować z radiem czy telewizją w ramach programów o tematyce psychologicznej.

Uczelnie w Katowicach kształcą psychologów w różnych dziedzinach. W ramach ścieżek zawodowych do wyboru są m.in. psychologia sądowa, pracy i organizacji czy rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia.

Studia psychologiczne w Katowicach można odbyć zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie). Istnieje także możliwość studiów podyplomowych.

W ramach urozmaiconego programu kształcenia, studenci spotkają się z szeregiem bardzo ciekawych przedmiotów, jednak ich wykaz w zależności od uczelni może się nieco różnić. Wśród nich odnaleźć można na przykład:

 • filozofię i elementy logiki,
 • psychologię społeczną,
 • psychologię zaburzeń i promocję zdrowia psychicznego,
 • statystykę,
 • patologie społeczne,
 • biologiczne podstawy zachowania,
 • zarys neurobiologii,
 • komunikację interpersonalną,
 • osobowość,
 • procesy poznawcze.

 

Warto zaznaczyć, że zrealizowanie niektórych przedmiotów zależne jest od wyboru specjalności czy też ścieżki zawodowej. W zależności od uczelni ścieżki te różnią się nieco. Można wyróżnić specjalności:

 • psychologia zarządzania (GWSH),
 • psychologia kliniczna dorosłego człowieka (UŚ, GWSH, SWPS),
 • psychologia interwencyjna (GWSH),
 • psychologia pracy i organizacji (UŚ),
 • psychologia życia i jakości życia (UŚ),
 • psychologia sądowa (UŚ, SWPS),
 • psychologia rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia (UŚ),
 • psychologia w biznesie i organizacjach (SWPS).

 

Kierunki studiów w Katowicach takie jak psychologia mają na celu wykształcenie specjalistów, którzy w branży psychologicznej będą niezastąpioną pomocą w kryzysowych przypadkach nie tylko dla samego człowieka, ale i całych organizacji.

 

5. Program studiów

Niezastąpioną wiedzę i umiejętności studenci zdobywają nie tylko na wykładach, ale i ćwiczeniach, a całą teorię sprawdzają także w praktyce. Przyszły absolwent będzie miał wiedzę z zakresu psychologii ogólnej, społecznej, rozwoju człowieka czy psychopatologii. Studia te mają także możliwość przeprowadzenia własnych badań naukowych czy dokonania procesu diagnozy psychologicznej.

Absolwent będzie posiadał zdolności, dzięki którym z powodzeniem rozpozna indywidualne i społeczne zjawiska psychologiczne, a także będzie mógł nieść pomoc innym poprzez planowanie interwencji psychologicznej.

Dzięki przedmiotom uzupełniającym, takim jak na przykład neurobiologia czy filozofia, oraz fakultatywnym, jak na przykład psychologia sportu czy Internetu, absolwent otrzymuje wiedzę wszechstronną i potrafi odnieść się do wielu psychologicznych problemów w różnych dziedzinach życia. Jest to z pewnością dodatkowy atut, który sprawi, że pracodawca będzie zainteresowany Twoją sylwetką.

Ile trwają studia na kierunku psychologia?

Ile trwają studia na kierunku psychologia?

Studia na kierunku psychologia w Katowicach trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie).

Uczelnie w Katowicach oferują jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. 

Jaka praca po kierunku psychologia?

Jaka praca po kierunku psychologia?

Renomowany kierunek, jakim jest psychologia, od lat zapewnia swoim absolwentom pracę na wielu stanowiskach. Specjaliści znajdują zatrudnienie w różnych placówkach i instytucjach, a także w szpitalach, szkołach, przedszkolach, domach dziecka i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Co ważne studenci po kierunku, jakim jest psychologia, mogą ubiegać się o pracę także w więzieniach, zakładach poprawczych, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Nie każdy jednak ma predyspozycje do pracy w tak trudnym i stresującym środowisku. Praca psychologa jest bardzo trudna i wymaga wiele empatii. Warto też wyćwiczyć sobie umiejętność rozsądnej i obiektywnej oceny postępowania danego człowieka, by zapewnić mu lepszą pomoc, której on oczekuje. Inne propozycje zatrudnienia dla przyszłych absolwentów to na przykład:

 • poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
 • sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne i hospicja,
 • ośrodki leczenia uzależnień,
 • pracownie testów psychotechnicznych,
 • ośrodki szkolno-wychowawczych,
 • fundacje i stowarzyszenia,
 • agencje reklamowe i public relations,
 • ośrodki badawcze i naukowe.

 

Możliwości jest, jak widać, bardzo wiele. Przyszli abbsolwenci mogą znaleźć zatrudnienie także w wojsku czy klubach sportowych, będąc niezbędnym wsparciem dla żołnierzy, sportowców i trenerów.

Wyniki kształcenia są zaplanowane bardzo szeroko, ponieważ studenci mogą spodziewać się ofert pracy w niemal każdej dziedzinie: zdrowia, bezpieczeństwa, w obszarze kształcenia lub sprawiedliwości, w firmach prowadzących badanie rynku czy sektorze marketingu, reklamy i działach PR, gdzie pracując w redakcjach i wydawnictwach, stanowią niezbędną pomoc merytoryczną do stworzenia poradników o zasięgu globalnym, które dotrą do każdego domu i być może ułatwią funkcjonowanie wielu ludziom.

Gdzie studiować na kierunku psychologia na uczelniach śląskich?

 

Psychologia studia w Katowicach i woj. śląskim - uczelnie:

 

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek psychologia w Katowicach?

Psychologia to fascynująca dziedzina życia, która staje się coraz popularniejsza w dzisiejszych czasach. Nim zdecydujesz o tym, że i Ty chcesz obracać się w środowisku psychologicznym, odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Czy starasz się zrozumieć drugiego człowieka i pomóc mu w rozwiązywaniu jego problemów?
 • Czy fascynuje Cię ludzka psychika?
 • Czy przedmioty ścisłe, takie jak biologia czy chemia, nie sprawiają Ci problemu?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeśli wciąż jesteś zdecydowany, pamiętaj o jak najlepszym przygotowaniu. W procesie rekrutacyjnym pod uwagę bierze się różne przedmioty, ale oczywiście najlepszy wynika zapewnią Ci te zdane na poziomie rozszerzonym. Pod uwagę weź zwłaszcza:

 • język polski,
 • język obcy,
 • matematykę.
 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka i astronomia,
 • geografia,
 • wiedza o społeczeństwie.

 

Nawet jeśli kandydat zdawał dany przedmiot zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, w procesie rekrutacyjnym uwzględnia się wynik korzystniejszy dla kandydata.

Warto rozważyć także udział w olimpiadach i konkursach, które zapewniają dodatkowe punkty podczas naboru na studia. W przypadku kierunku psychologia można wziąć pod uwagę takie olimpiady jak na przykład:

 • Olimpiada Matematyczna,
 • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego,
 • Ogólnopolska Olimpiada Historyczna,
 • Olimpiada Biologiczna.

 

Rejestracja i składanie dokumentów odbywa się podobnie jak w innych uczelniach krajowych. Na początku musisz zarejestrować się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, gdzie uzupełnisz swoje dane osobowe i wyniki maturalne. Pamiętaj także o opłacie rekrutacyjnej. Po oficjalnej informacji o dostaniu się na wymarzony kierunek pamiętaj o terminowym złożeniu dokumentów takich, jak: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, dowód osobisty do wglądu.

 

STUDIA W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - ważne informacje

kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

studia w Katowicach i woj. śląskim

 

PSYCHOLOGIA - ważne informacje

psychologia studia

psychologia studia online

studia psychologiczne i społeczne w Katowicach i woj. śląskim

studia psychologiczne i społeczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku psychologia?

Psychologia cieszy się dużym zainteresowaniem, a we współczesnym świecie może uchodzić za kierunek prestiżowy.

Małgorzata, studentka piątego roku, mówi:

Zajmuję się psychologią rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia i tej tematyce poświęcam moje badania w ramach pracy magisterskiej. Piszę też artykuły o tematyce psychologicznej. Wiedza, którą udało mi się zdobyć czy wypracować jest bezcenna. To był dobry wybór!

Kierunki psychologiczne i społeczne w Katowicach i woj. śląskim

Popularne kierunki psychologiczne i społeczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK PSYCHOLOGIA

Komentarze (0)