Studia psychologiczne Katowice

Studia psychologiczne Katowice

Studia psychologiczne Katowice

Największy wybór studiów

psychologicznych w Katowicach

Odkryj kierunki psychologiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia psychologiczne Katowice | woj. śląskie

Studia psychologiczne w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Doradztwo polityczne i publiczne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Praca socjalna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Psychologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, jednolite
Psychologia w biznesie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Socjologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są studia psychologiczne i społeczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia psychologiczne w Katowicach

Rekrutacja na studia psychologiczne i społeczne przebiega podobnie jak na inne kierunki: najważniejsza jest punktacja z matury, więc warto nie tylko wybrać przedmioty na poziomie rozszerzonym, ale te przyłożyć się na ostatniej prostej do nauki, by jak najlepiej zdać egzamin dojrzałości i dostać się bez obaw na wymarzony kierunek.

W przypadku psychologii i innych studiów społecznych, ważne są nie tylko języki, ale również inne przedmioty humanistyczne (jak historia czy geografia), ale także ścisłe (matematyka, biologia czy chemia). Nie oznacza to oczywiście, że musicie zdawać wszystkie te przedmioty. Po prostu wahają się w zależności od tego, na jaki konkretnie kierunek studiów chcecie się dostać, dlatego warto zrobić sobie listę nie tylko wymarzonych kierunków, ale też przedmiotów wymaganych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia psychologiczne niestacjonarne w Katowicach

Studia psychologiczne w Katowicach skierowane są do osób zainteresowanych ludzkimi zachowaniami, ich podłożem psychicznym, uwarunkowaniami biologicznymi oraz społecznymi, a także mechanizmami pozwalającymi je wyjaśnić. Brzmi poważne? Zatem czy można posiąść taką wiedzę w formie kształcenia niestacjonarnego? Oczywiście, że tak.

Studia psychologiczne w Katowicach to szeroka przestrzeń, w której każdy zainteresowany zdobyciem wysokiej jakości wykształcenia odnajdzie swoje miejsce, a także otrzyma wybór w jakim trybie chciałby to wykształcenie zdobywać. Studia stacjonarne polegają na uczęszczaniu na zajęcia od poniedziałku do piątku, od godzin porannych. Studia niestacjonarne zaś możemy podzielić na dwa elementy: studia wieczorowe i studia zaoczne. W przypadku studiów psychologicznych w Katowicach dostępne są wszystkie formy kształcenia.

Niektórym może się wydawać, że zgłębianie psychologii w formie innej niż dzienna jest zadaniem trudniejszym. Nie jest to do końca trafne stwierdzenie, choć przyznać należy, że taki tryb nauki wymaga nieco innego podejścia. Zajęcia na studiach wieczorowych rozpoczynają się zazwyczaj od godziny 16 i trwają kilka godzin. Zajęcia na studiach zaocznych odbywają się w soboty i niedziele, zwykle co dwa tygodnie. Łatwo odgadnąć, że wybierając którąś formę kształcenia należy umiejętnie zarządzać swoją edukacją, wkładając więcej wysiłku w samodzielność i efektywne uczenie się w stosunkowo krótszym czasie.

czytaj dalej studia psychologiczne niestacjonarne (zaoczne) w Katowicach

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM POLECANE DLA CIEBIE

KIERUNKI PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

STUDIA PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

A
D
E
F
M
N
O
P
T
Z
Rozwiń

Jak wyglądają studia psychologiczne w Katowicach i woj. śląskim?

Marzysz, by zajmować się w przyszłości kulturą, psychologią, kwestiami społecznymi czy działaniem marketingowym? W takim razie powinieneś wybrać jeden z wielu kierunków, jakie oferują studia psychologiczne i społeczne. W przypadku uczelni śląskich, kierunki społeczne otwarte są nie tylko w Katowicach, ale również w okolicznych miastach: Cieszynie, Raciborzu i Gliwicach. A jakie kierunki oferują znajdujące się w tych miastach uczelnie?

Od tych najbardziej popularnych i jednocześnie ogólnych jak psychologia, socjologia i filozofia, do skonkretyzowanych tematycznie. Tutaj najlepszym przykładem są na przykład Studia śląskie, Międzynarodowe studia polskie, Doradztwo filozoficzne i coaching czy bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne państwa. Wszystkie te, bardzo zróżnicowane kierunki, łączy jedno. Nauka o człowieku, jego relacjach ze społeczeństwem i otoczeniem i mechanizmach ludzkich zachowań. A poniżej przedstawiamy dokładną listę możliwych do studiowania na obszarze Śląska kierunkach.

 

Studia psychologiczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Nie od dziś wiadomo, że kierunki psychologiczne są jednymi z najchętniej realizowanych przez absolwentów szkół średnich. Z tego powodu aplikantów na kierunki pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie każdego roku jest bardzo wielu.

Jeżeli wybierzesz kształcenie licencjackie, twoja nauka będzie trwała przez trzy lata i zostanie zwieńczona uzyskaniem dyplomu uprawniającego do rozpoczęcia pracy zawodowej lub kontynuowania kształcenia na dwuletnich studiach magisterskich lub dowolnie wybranych kierunkach podyplomowych. Jeśli natomiast zdecydujesz się na studia jednolite, twoja nauka będzie trwała nieprzerwanie przez pięć lat, a uzyskany tytuł umożliwi realizację na szczeblu zawodowym.

Większość kandydatów na studia decyduje się na edukacje w trybie stacjonarnym. Zobowiązują się oni tym samym do uczęszczania w zajęciach i wykładach przez pięć dni roboczych w tygodniu. Studia niestacjonarne będą doskonałe dla osób, które z jakichś powodów wolałyby kształtować swoje kompetencje w weekendy, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów psychologiczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia psychologiczne w Katowicach i województwie śląskim obejmują kilka bardzo atrakcyjnych propozycji, możliwych do realizowania na kilku różnych uczelniach wyższych. Jeśli aplikujesz na jeden z nich zyskasz pewność, że twoje intelektualne predyspozycje oraz zainteresowania zostaną rozwinięte w kierunku zgodnym zarówno z twoimi oczekiwaniami, jak i wymaganiami współczesnego rynku pracy. Kierunkami psychologicznymi, które są najchętniej wybierane, znajdują się psychologia, filozofia oraz socjologia.

Jeżeli aspirujesz do uzyskania bardziej unikalnych kompetencji, które zapewni ci realizacja kierunków psychologicznych o charakterze interdyscyplinarnym, powinieneś zainteresować się doradztwem politycznym i publicznym, na którym najlepiej odnajdą się osoby o dobrze rozwiniętych predyspozycjach komunikacyjnych i ponadprzeciętnej charyzmie.

Rozważysz aplikacje na psychologię w biznesie, jeżeli zechcesz zostać ekspertem do spraw motywowania pracowników lub prowadzenia wszelkiego rodzaju szkoleń. Możesz również aplikować na kognitywistykę, która rozwieje przed tobą wszelkie tajemnice ludzkiego mózgu. Na uwagę zasługują również pozostałe kierunki psychologiczne, możliwe do podjęcia w Katowicach i województwie śląskim.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów psychologicznych

 • Psychologia
 • Praca socjalna
 • Doradztwo polityczne i publiczne
 • Socjologia
 • Psychologia w biznesie
 • Terapia zajęciowa

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki psychologiczne w Katowicach i woj. śląskim

Popularność i zainteresowanie młodych ludzi rozwijaniem wszelkich zawiłości ludzkiego umysłu, psychiki, uczuć i emocjonalności potwierdza się w liczbie uczelni, na których możesz realizować wybrane kierunki psychologiczne. W Katowicach i województwie śląskim znajdziesz aż siedem różnych placówek, które odpowiedzą na twoje intelektualne wymagania i rozwiną w tobie predyspozycje niezbędne do świadczenia wszelkiego rodzaju usług psychologicznych i związanych z innymi dziedzinami społecznymi.

Jeżeli zależy ci na studiowaniu na jednej z uczelni publicznych, będziesz mógł przemyśleć podjęcie kształcenia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Są to jedne z popularniejszych uczelni w całym województwie śląskim, a liczbę chętnych aplikantów każdego roku można liczyć w tysiącach. Czy poziom kształcenia na uczelniach publicznych jest lepszy niż ten oferowany przez placówki prywatne? Niekoniecznie! Dlatego niewątpliwie na uwagę zasługują również pozostałe śląskie uczelnie.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki psychologiczne:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Politechnika Śląska w Gliwicach
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie
 • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Gliwicach
 • Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
 • Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim
 

Jak wybrać kierunek psychologiczny w Katowicach i woj. śląskim, aby mieć dobrą pracę

Realizowanie studiów psychologicznych jest dla wielu sposobem na poszerzanie posiadanych zainteresowań. Sam przyznasz, że uczestniczenie w wykładach, które w sposób teoretyczny wyjaśnią ci przyczyny ludzkich zachowań, wytłumaczą mechanizmy psychologiczne motywujące do podejmowania niektórych decyzji, a także umożliwią pozyskanie cennej wiedzy o budowie ludzkiego układu nerwowego, działania poszczególnych hormonów i funkcji neuroprzekaźników jest niezwykle ciekawe.

Jednak czy kierunki psychologiczne mogą zagwarantować zdobycie dobrej pracy? Oczywiście, że tak. Istnieją jednak pewne warunki.Kandydaci na dowolny kierunek psychologiczny powinni mieć świadomość ogromnej popularności tego obszaru edukacji. W praktyce oznacza to, że aby wyróżnić się wśród znacznego grona konkurencji, a tym samym zwiększyć swoje szanse na zdobycie upragnionej pracy, warto zadbać o pogłębianie kompetencji pozauczelnianych.

W tym celu nie rezygnuj z możliwości wzięcia udziału w różnorodnych kursach, postaraj się o cenne praktyki zawodowe oraz zgromadź książki i inne źródła wiedzy naukowej. Warto ponadto, abyś miał dobry pomysł na ukształtowanie przyszłego życia zawodowego. Psychologowie otwierający własny gabinet z ciekawą, wyróżniającą się ofertą mają szansę na pozyskanie wielu klientów, a tym samym ugruntowanie swojej pozycji na rynku.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Psycholog
 • Doradca zawodowy
 • Coach
 • Specjalista ds. bezpieczeństwa wewnętrznego
 • Filozof
 • Psychoterapeuta
 • Socjolog
 • Mentor
 • Neuropsycholog
 • Wychowawca w ośrodkach resocjalizacyjnych

 

Jeśli perspektywy zawodowe są głównym czynnikiem podczas wyboru ścieżki kształcenia, nim podejmiesz studia psychologiczne, zapoznaj się z ofertami pracodawców. Możesz w tym celu odwiedzić strony internetowe z ogłoszeniami zawodowymi lub zebrać opinie od osób, które kształcenie na studiach mają już za sobą. Uczelnie na Śląsku oferują wiele atrakcyjnych kierunków psychologicznych, przez co wybór tego najwłaściwszego może okazać się nieco łatwiejszy.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Aby właściwie wybrać uczelnię wyższą w województwie śląskim celem realizowania wybranych kierunków psychologicznych, powinieneś dokładnie przeanalizować ofertę edukacyjnej każdej z nich. Pomóc może ci również rzetelne zastanowienie się nad posiadanymi słabymi i mocnymi stronami – jak zapewne się domyślasz, nie istnieje uczelnia idealna, dlatego powinieneś aplikować na tę, która umożliwi ci realizację najważniejszych dla ciebie celów.

Wzięcie udziału w dniach otwartych danej uczelni wyższej pozwoli ci na wyrobienie sobie własnej opinii na jej temat, a co za tym idzie, upewnienie się w słuszności decyzji. Nawet pomimo właściwego podejścia do zebrania informacji o uczelniach wyższych, wybór tej jedynej może być bardzo trudny. Dlatego postaraj się unikać gwałtownych emocji, które zazwyczaj nie są dobrym doradcą. 

Pamiętaj, że wysoka jakość kształcenia, wyróżniająca śląskie szkoły wyższe, pozwoli ci na uniknięcie ewentualnych rozczarowań spowodowanych niewłaściwym wyborem.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia psychologiczne w Katowicach i woj. śląskim

Odpowiedzi na pytanie, czy warto rozpocząć studia wyższe, poszukuje znaczna większość uczniów szkół średnich i świeżo upieczonych maturzystów. Bez wątpienia wielu z nich spotkało się z oczekiwaniami najbliższego otoczenia względem ich naukowej przyszłości, co spowodowało wybór kształcenia wyższego wbrew własnej woli.

Jeśli zastanawiasz się, czy studia będą dla ciebie, spróbuj przemyśleć, czego tak naprawdę od nich oczekujesz. Realizacja pragnień innych, nawet najbliższych tobie osób, może zniszczyć twoje szanse na czerpanie szczęścia z życia. Nie jest tajemnicą, że większość współczesnych pracodawców, oferujących wysokie i dobrze płatne stanowiska, wymaga od kandydatów posiadania wyższego wykształcenia oraz konkretnych kompetencji związanych z charakterem przyszłego stanowiska.

Wysoka jakość kształcenia, jaką oferują uczelnie w Katowicach i województwie śląskim oraz szerokie spektrum wyboru poszczególnych kierunków psychologicznych pozwolą ci na realizację interesujących cię zajęć i wykładów przy jednoczesnym pogłębianiu cennych kompetencji zawodowych.

Czas kształcenia wyższego to dla wielu najlepszy okres w życiu. Właśnie wtedy studenci powoli wkraczają w dorosłe życie, kształtując swój charakter, odkrywając niepoznane dotychczas zainteresowania oraz rozwijając te odkryte już dawno. Atrakcyjne oferty stażowe, dobrze płatne i ciekawe praktyki zawodowe, możliwość uczestniczenia w pozauczelnianych kursach, których zwieńczeniem są odpowiednie certyfikaty to tylko niektóre z atutów wyróżniających województwo śląskie i tamtejsze uczelnie wyższe.

Zanim aplikujesz na studia psychologiczne powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka następujących pytań: Czy jesteś osobą o wysokiej empatii? Przyświeca ci chęć świadczenia profesjonalnych usług, mających na celu poprawienie dobrostanu potencjalnych klientów? Chcesz zdobywać niezwykle interesującą wiedzę na temat ludzkiej natury oraz działania układu nerwowego? Twierdzące odpowiedzi będą doskonałym pretekstem do rozpoczęcia kształcenia w tym obszarze na jednej z uczelni w Katowicach i woj. śląskim.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach psychologicznych w Katowicach

Jak wygląda kwestia znalezienia pracy po studiach psychologicznych i społecznych? Jak w przypadku wszystkich innych kierunków: bardzo różnie. Warto już na etapie studiów rozglądać się za firmami i instytucjami zatrudniającymi osoby z podobnym wykształceniem i starać się korzystać z wszelkich okazji do praktyk i staży. A gdzie można szukać miejsca do stażu lub zatrudnienia?

Po psychologii można znaleźć pracę w poradniach, placówkach ochrony zdrowia, szkołach czy grupach terapeutycznych. Po dziennikarstwie i komunikacji społecznej można szukać zatrudnienia nie tylko w takich mediach jak radio, prasa czy telewizja, ale również na stronach internetowych, w instytucjach kultury, miejscach, które zatrudniają rzecznika prasowego, agencjach marketingowych i PR-owych.

A chociażby po Europeistyce warto szukać zatrudnienia w administracji publicznej, instytucjach europejskich, uczelniach wyższych czy polityce. Jak widać, studia psychologiczne i społeczne są bardzo szerokie i heterogeniczne, więc i możliwe zawody po studiach są różnorodne.

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH SĄ STUDIA PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE

19 Uczelni w Katowicach i okolicach

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŚLĄSKI STUDIA PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE

Uniwersytet Śląski w Katowicach jest jedną z tych uczelni, na której otwarte są studia psychologiczne i społeczne. Znajdują się ona na poniższych wydziałach:

Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie UŚ:

 • Animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną (studia licencjackie stacjonarne)

Wydział Nauk Społecznych UŚ:

 • Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe (studia licencjackie stacjonarne i niestacjonarne),
 • Doradztwo Filozoficzne i coaching (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne),
 • Doradztwo i infobrokerstwo historyczne (studia licencjackie stacjonarne i niestacjonarne),
 • Doradztwo polityczne i publiczne (studia licencjackie stacjonarne i niestacjonarne),
 • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne),
 • Filozofia (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne),
 • Kognitywistyka (studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne),
 • Politologia (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne),
 • Socjologia (studia I i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne),
 • Stosowane Nauki Społeczne (studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne),
 • Praca socjalna (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne)

Wydział Filologiczny UŚ:

 • Informacja w instytutach e-społeczeństwa (studia I stopnia, stacjonarne),
 • Kulturoznawstwo (studia I i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne),
 • Międzynarodowe studia polskie (studia I i II stopnia stacjonarne),
 • Studia śląskie (studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne),
 • Komunikacja promocyjna i kryzysowa (studia I stopnia, stacjonarne),
 • Kultury mediów (studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne)

Wydział Pedagogiki i Psychologii UŚ:

 • Psychologia (studia jednolite magisterskie stacjonarne i niestacjonarne oraz studia doktorskie III stopnia)

Wydział Teologiczny:

 • Nauki o rodzinie (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, ze specjalnością: Mediator i asystent rodziny)

Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Unwiersytetu Śląskiego:

 • Indywidualne Studia Międzyobszarowe (studia I i II stopnia, stacjonarne)

 


PWSZ W RACIBORZU STUDIA SPOŁECZNE

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu prowadzi studia społeczne w Instytucie Studiów Społecznych PWSZ w Raciborzu, na kierunkach:

 • Socjologia (studia licencjackie ze specjalnościami: Kierowanie i przywództwo w jednostkach administracji publicznej, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Media i komunikacja społeczna, Pracownik administracji samorządowej, Zarządzanie finansami w organizacji),
 • Europeistyka (studia licencjackie ze specjalnościami: Polityka regionalna i fundusze europejskie, Europejska administracja publiczna, Europejskie stosunki gospodarczo – polityczne, European Studies ),
 • Bezpieczeństwo Państwa (studia licencjackie ze specjalizacjami: bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne, Bezpieczeństwo polityczno-militarne).

 


POLITECHNIKA ŚLĄSKA W GLIWICACH STUDIA SPOŁECZNE

Politechnika Śląska w Gliwicach organizuje studia społeczne na Wydziale Organizacji i Zarządzania PŚ

Wydział Organizacji i Zarządzania

 • Socjologia - profil ogólnoakademicki (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, ze specjalnościami: Badania rynku i reklamy, Socjologia biznesu i mediów, Socjologia regionów przemysłowych, Komunikowanie społeczne i PR, Socjologia internetu i społeczności wirtualnych, Socjologia społeczności lokalnych)

 

 

Komentarze (0)