Ile trwają studia na kierunku psychologia w Katowicach?

Ile trwają studia na kierunku psychologia w Katowicach?
Psychologia - Katowice i woj. śląskie

Ile trwają studia na kierunku psychologia w Katowicach?

Studia na kierunku psychologia mogą być realizowane w ramach różnych trybów, co ma wpływ na czas potrzebny na zdobycie upragnionego dyplomu potwierdzającego posiadanie stosownych kwalifikacji zawodowych. Dla wielu osób dokładne zaplanowanie kształcenia wyższego jest bardzo ważne, dlatego istotne staje się poznanie czasu trwania edukacji. 

 

Studia na kierunku psychologia mogą trwać:

  • 5 lat
  • 3 lata
  • 2 lata

 

Jeżeli wybierzesz studia jednolite magisterskie, twoja nauka potrwa pięć lat i zostanie zwieńczona uzyskaniem dyplomu z tytułem magistra. Studia psychologiczne pierwszego stopnia najczęściej trwają trzy lata, a zdobyte dzięki nim kompetencje uprawniają do podjęcia kształcenia drugiego stopnia, trwającego dwa lata. 

Każdy, kto rozważa aplikację na psychologię powinien mieć świadomość, że pełne uprawnienia do wykonywania pracy psychologa mają jedynie osoby, które ukończyły kształcenie na studiach magisterskich. 

 

Studia jednolite magisterskie 

Tryb jednolity magisterski jest najczęściej spotykaną formą realizowania programu kształcenia na studiach na kierunku psychologia. Prawdopodobnie jest to spowodowane faktem, że ukończenie każdego z dziesięciu semestrów gwarantuje uzyskanie dyplomu, bez którego praca w wielu obszarach zawodowych byłaby niemożliwa. 

Osoby, które uzyskały tytuł magistra psychologii dzięki ukończeniu jednolitych studiów magisterskich, otrzymują pełne uprawnienia do świadczenia profesjonalnej pomocy psychologicznej w różnych obszarach zawodowych, jak:

  • Szpitale,
  • Prywatne gabinety psychologiczne,
  • Poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
  • Oddziały kliniczne,
  • Placówki resocjalizacyjne
  • I wiele, wiele innych. 

 

Studia licencjackie pierwszego stopnia 

Jeżeli dopiero chcesz rozpocząć przygodę ze studiowaniem psychologii, możesz rozważyć aplikację na studia licencjackie pierwszego stopnia. Mogą one okazać się doskonałą propozycją dla osób, które od pięcioletniego, jednolitego kształcenia wolałyby krótszą naukę. 

Psychologia na studiach licencjackich zwykle trwa trzy lata, a zdobyty dzięki niej dyplom pozwoli ci na dalszą edukację na psychologii drugiego stopnia lub wybranym kierunku pokrewnym. Szczegóły na temat możliwości dalszego kształcenia po zdobyciu tytułu licencjata psychologii znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni wyższej. 

Zazwyczaj celem kształcenia na psychologii pierwszego stopnia jest wstępne przygotowanie studentów do umiejętnego poruszania się w obrębie opisywania wybranych zjawisk społecznych oraz planowania rozwiązywania problemów socjologicznych. Licencjonowani psychologowie mogą okazać się świetnymi obserwatorami otaczającej rzeczywistości, analitykami ludzkich zachowań i sposobów myślenia.  

 

Studia II stopnia magisterskie 

Jeżeli jesteś absolwentem studiów pierwszego stopnia na kierunku psychologia, możesz uzupełnić posiadane kwalifikacje i postarać się o zdobycie całkiem nowych. Doskonałym sposobem na dalsze kształcenie jest wybór dwuletnich studiów magisterskich psychologicznych, które umożliwią ci podjęcie pracy w roli diagnosty, terapeuty lub klinicysty.

Studia magisterskie drugiego stopnia zazwyczaj składają się z czterech semestrów, z których każdy zawiera w sobie przedmioty zgodne z podstawą programową. Szczególny nacisk jest zazwyczaj kładziony na uzupełnienie umiejętności praktycznych przyszłych absolwentów poprzez zaproponowanie im zajęć, podczas których ćwiczą techniki i stosowanie narzędzi diagnostycznych pod okiem wykładowców. 

Zanim zdecydujesz się aplikować na studia magisterskie drugiego stopnia na kierunku psychologia, upewnij się, po jakim kierunku licencjackim możesz realizować ten tryb nauki. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej uczelni, której program najbardziej cię zainteresował. 

WSZYSTKO O KIERUNKU PSYCHOLOGIA - KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE

Komentarze (0)