Studia na kierunku informatyka w Katowicach stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku informatyka w Katowicach stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?
Informatyka - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku informatyka w Katowicach stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Co roku maturzyści stoją przed trudnym wyborem kierunku studiów oraz trybu nauczania. Decyzja ta, ze względu na swoją wagę powinna być podjęta w sposób przemyślany. Tylko pod tym warunkiem, studia będą źródłem satysfakcji. Dla osób zastanawiających się nad wyborem firmy kształcenia powstał poniższy artykuł, w którym zostały szczegółowo przedstawione wady i zalety studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne od lat cieszą się największą popularnością wśród maturzystów chcących kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Decydując się na ten tryb nauczania trzeba być przygotowanym na codzienne uczęszczanie na zajęcia, które odbywają się w siedzibie uczelni. Bez wątpienia jest to duża zaleta studiów stacjonarnych, ponieważ studenci mogą skupić się na regularnej nauce, co przekłada się na lepsze przyswajanie wiedzy.

Argumentem przemawiającym za studiami stacjonarnymi jest fakt, że w przypadku uczelni publicznych są one w pełni finansowane z budżetu państwa, dzięki czemu każdy ma możliwość podjęcia nauki na studiach wyższych. Warto pamiętać, że w przypadku studiów realizowanych na uczelniach niepublicznych nauka będzie odpłatna.

Dla niektórych wadą studiów stacjonarnych może być napięty harmonogram zajęć, który często jest przeszkodą dla podjęcia pełnoetatowej pracy oraz realizacji drugiego kierunku studiów. Oczywiście, studenci bez problemu znajdą pracę w niepełnym wymiarze godzin, którą będą mogli dopasować do grafiku zajęć uczelnianych.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych (które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy) są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Kolejną formą kształcenia są studia online. Ten tryb nauczania zakłada realizacje zajęć na specjalnej platformie e-learningowej, dzięki czemu studenci mogą sobie pozwolić na większą swobodę w zdobywaniu wykształcenia. Należy jednak pamiętać, że na studiach online są realizowane zajęcia, które wymagają obecności w siedzibie uczelni. . Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek informatyka w Katowicach i woj. śląskim, studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.

Studenci, którzy zdecydują się na realizacje studiów niestacjonarnych muszą być przygotowani, na to że są one odpłatne, zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Jednak warto pamiętać, że uczelnie coraz częściej oferują szereg atrakcyjnych promocji oraz wprowadzają możliwość płatności ratalnej, co dla wielu jest dużym ułatwieniem.

Zaletą studiów zaocznych jest możliwość łączenia nauki z pracą zawodową na pełen etat. Ponadto studenci mogą jednocześnie realizować drugi kierunek studiów w trybie dziennym. Weekendowy tryb nauczania pozwala także zyskać więcej czasu na naukę i przygotowywanie do zajęć, kolokwiów i egzaminów.

 

Jaką podjąć decyzję?

Decyzja dotycząca trybu nauczania jest niezwykle trudna i wymaga pogłębionej analizy i przemyśleń. Maturzyści stojący przed tego typu wyborem powinni wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Oto wybrane z nich:

 

  • oczekiwania względem studiów
  • codzienny tryb życia
  • chęć podjęcia pracy zawodowej na cały etat
  • chęć realizowania drugiego kierunku studiów
  • zdolność organizacji czasu
  • sytuacja finansowa

 

Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest sytuacja materialna i to ona w większości przypadków decyduje o ostatecznym wyborze trybu nauczania. Dlatego przed przystąpieniem do rekrutacji należy dokładnie przeanalizować nasze możliwości finansowe i podjąć właściwą decyzję.

WSZYSTKO O KIERUNKU INFORMATYKA - KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE

Komentarze (0)