Informatyka - Katowice i woj. śląskie
Dodaj do ulubionych

21.07.2022

Informatyka studia Katowice 2022 | woj. śląskie

Studia na kierunku informatyka w Katowicach to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra/magistra inżyniera).

Studia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim rozpocznie się 29 marca 2022 r. i potrwa do 15 października 2022 r. | Informatyka Katowice i woj. śląskie - terminy rekrutacji >

 
Opis kierunku
Informatyka to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy. Kierunek ten przeznaczony jest dla osób, które swoją przyszłość wiązać chcą m.in. z tworzeniem nowych technologii i narzędzi informatycznych. Studia na kierunku informatyka to dla wielu studentów inwestycja w przyszłość – w zależności od wybranej specjalności absolwenci tych studiów mogą działać zawodowo np. przy: obsłudze rozbudowanych baz danych, projektowaniu stron internetowych, tworzeniu aplikacji mobilnych czy zarządzaniu projektami IT w różnorodnych dziedzinach.
Informatyka należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia wybrana była przez ponad 36 tys. kandydatów. 
 
Specjalności
Współczesne studia informatyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim: programista python, programowanie systemów inteligentnych, przetwarzanie i ochrona informacji, technologie multimedialne ... specjalności na informatyce w Katowicach >
 
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Katowicach i woj. śląskim na kierunku informatyka w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku informatyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 1940 zł do 5200 zł za pierwszy rok studiów. Wykaz opłat za studia na kierunku informatyka w Katowicach >
 
Praca po studiach
Kompetencje absolwentów informatyki cenione są przez pracodawców na całym świecie, a ciągły rozwój technologiczny otwiera przed specjalistami kolejne ścieżki kariery. Absolwenci informatyki mogą zająć się m.in.: administrowaniem systemami lub serwerami, programowaniem gier komputerowych, tworzeniem treści multimedialnych i aplikacji mobilnych, testowaniem oprogramowania, zapewnianiem bezpieczeństwa użytkownikom sieci czy adaptowaniem rozwiązań IT do potrzeb przeprowadzania analiz biznesowych.

czytaj dalej wszystko o Informatyka - Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek informatyka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Informatyka +

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Wydział Zamiejscowy w Cieszynie stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uczelnie, gdzie informatyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Inżynieria biomedyczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku inżynieria biomedyczna

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Inżynieria biomedyczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku inżynieria biomedyczna

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek informatyka w Katowicach?

Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.

Kandydaci na informatykę w Katowicach powinni wyróżniać się ścisłymi umysłami. Przyszli studenci muszą umiejętnie liczyć, a także rozumieć podstawy fizyki czy informatyki.

W procesie rekrutacji na studia 2022/2023 na kierunku informatyka w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • fizyka,
 • informatyka,
 • matematyka

Uczelnie niepubliczne w Katowicach i województwie śląskim przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Informatyka w Katowicach i woj. śląskim

Aktualności rekrutacyjne

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować informatykę w Katowicach

Informatykę w Katowicach można studiować na trzech uczelniach publicznych: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz na czterech niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie, Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach.

Gdzie studiować informatykę bezpłatnie w Katowicach

Informatykę w Katowicach można studiować bezpłatnie tylko w formie stacjonarnej na trzech uczelniach: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Politechnice Śląskiej w Gliwicach. 

Gdzie studiować informatykę niestacjonarnie w Katowicach

Studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku informatyka w Katowicach można podjąć na uczelniach: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie, Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach.

Ile kosztują studia niestacjonarne na informatyce w Katowicach

Kierunek studiów Informatyka w Katowicach w formie niestacjonarnej na uczelniach publicznych i prywatnych jest płatne. Ceny za jeden rok akademicki na kierunku informatyka w Katowicach wahają się od 2875 zł do 4600 zł za pierwszy rok studiów.  

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Studia niestacjonarne w Katowicach oferowane przez uczelnie publiczne i niepubliczne są płatne. Wyjątkiem są jedynie studnia stacjonarne na uczelniach publicznych. 

Pokaż wszystkie

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka w Katowicach?

Studenci informatyki zdobywają praktyczną wiedzę poprzez tworzenie i projektowanie realnych rozwiązań informatycznych. Przyszli specjaliści w trakcie studiów na katowickich uczelniach przygotowywani są do wykorzystywania narzędzi i rozwiązań technologicznych m.in. w: administracji, przedsiębiorstwie czy biomedycynie.

 

1. Wiedza i umiejętności

Absolwenci informatyki wyróżniają się gruntowną znajomością określonych przez poszczególne specjalizacje kontekstami współczesnej technologii cyfrowej. Uczestnicy zajęć poznają najważniejsze zagadnienia związane np. z: nowoczesnymi technologiami sieciowymi, zaawansowanymi systemami baz danych czy złożonością systemów informatycznych w różnych gałęziach gospodarki, jednostkach administracji państwowej lub biurach projektowych w kraju i za granicą.

 

Wiedza

Studenci informatyki zdobywają wiedzę z zakresu m.in. programowania, baz danych czy inżynierii oprogramowania. W trakcie zajęć studenci pogłębiają także zagadnienia dziedzinowe np. z zarządzania, marketingu czy finansów. Przyszli specjaliści podejmują zadania w interdyscyplinarnych zespołach i realizują przedsięwzięcia informatyczne.

W ramach podstawowych przedmiotów studenci informatyki uczą się tego, w jaki sposób stosować matematyczne i statystyczne rozwiązania. Absolwenci tego kierunku znają metody i techniki stosowane w rozwiązywaniu problemów informatycznych, a także rozumieją budowę m.in. systemów komputerowych, systemów operacyjnych czy sieci komputerowych.

Wiedza, którą mają absolwenci informatyki:

 • znają języki programowania
 • rozumieją struktury baz danych
 • znają podstawy zarządzania, marketingu, finansów
 • potrafią współpracować ze specjalistami różnorodnych dziedzin
 • stosują matematyczne i statystyczne rozwiązania
 • rozumieją budowę różnorodnych systemów i sieci komputerowych

 

Umiejętności

Absolwenci informatyki znają i potrafią wykorzystywać różnorodne narzędzia informatyczne do samodzielnego oraz zespołowego rozwiązywania problemów informatycznych w różnych dziedzinach. W trakcie studiów uczestnicy zajęć poznają zasady sztuki projektowania, programowania i użytkowania m.in. systemów informatycznych, baz danych czy sieci komputerowych. Kierunek ten pozwala studentom także zgłębić zagadnienia dotyczące m.in.: sztucznej inteligencji, inżynierii oprogramowania czy wspomagania systemów wbudowanych.

W zależności od wybranej specjalizacji studenci tego kierunku zdobywają wyjątkowe umiejętności związane m.in. z komercjalizacją wytwarzanego oprogramowania, przetwarzaniem i analizą danych, programowaniem gier i aplikacji mobilnych, administrowaniem zintegrowanymi systemami informatycznego zarządzania czy tworzeniem programowaniem systemów inteligentnych.

Umiejętności, które mają absolwenci informatyki:

 • samodzielnie i zespołowo rozwiązują problemy informatyczne
 • potrafią projektować, programować i użytkować systemy informatyczne i sieci komputerowe
 • skutecznie zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom sieci
 • programują gry komputerowe i aplikacje mobilne
 • rozumieją podstawy sztucznej inteligencji, inżynierii oprogramowania czy wspomagania systemów wbudowanych

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku informatyka w Katowicach realizowane są w ramach studiów I stopnia (inżynierskich, licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).

 

Studia I stopnia trwają 3 lata lub 3,5 roku. Studia II stopnia przewidują od 1,5 roku do 2 lat nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

 

Studia stacjonarne

Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.

Studenci stacjonarni chętniej uczestniczą aktywnie w życiu uczelnianym i działają pod okiem doświadczonych specjalistów. Stacjonarne studia mogą utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.

Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.

 

Studia niestacjonarne

Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.

Niestacjonarne studia skierowane są do osób, którym zależy na możliwości połączenia nauki w szkole wyższej z pracą na pełnym etacie, prywatnymi obowiązkami lub innymi zainteresowaniami.

Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.

 

3. Program studiów i przedmioty

Kompleksowy program kierunku informatyka w Katowicach pozwala studentom zrozumieć najważniejsze podstawy teoretyczne związane m.in. z: algorytmami, statystyką, bazami danych, architekturą komputerów czy specyfiką współczesnych narzędzi technologicznych. Uczestnicy zajęć zdobywają określone kwalifikacje niezbędne do prowadzenia działalności zawodowej w branży informatycznej. W programie znaleźć można przedmioty o charakterze zarówno ogólnym (np. fizyka, matematyka), jak i specjalizacyjnym.

Wśród przedmiotów odnaleźć można:

 • podstawy programowania,
 • bazy danych,
 • języki i paradygmaty programowania,
 • ochrona własności intelektualnej,
 • architektura komputerów,
 • sieci komputerowe,
 • systemy inteligentnego budynku.

Studenci informatyki mogą rozwijać się w jednej z wielu specjalizacji. W zależności od wybranej uczelni przyszli eksperci zdobywają wiedzę oraz umiejętności z zakresu np. cyberbezpieczeństwa, zastosowania technologii IT w różnorodnych branżach zawodowych, programowania gier komputerowych i aplikacji mobilnych, projektowania baz danych, administrowania siecią czy zarządzania projektami.

 

4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Dynamiczny rozwój branży IT zachęca wielu młodych ludzi do podniesienia swoich kwalifikacji informatycznych. Kierunek tych studiów przeznaczony jest dla osób zamierzających w przyszłości brać udział w tworzeniu nowych technologii i narzędzi informatycznych. Kandydaci na informatykę powinni lubić nauki ścisłe i bez problemu rozwiązywać problemy logiczne – np. łamigłówki.

Studenci informatyki posiadają umiejętność abstrakcyjnego myślenia, są twórczy i potrafią podejmować decyzje dotyczące sposobu rozwiązania konkretnego problemu. Przyszli informatycy powinni potrafić pracować w zespole oraz prowadzić samodzielne działania. Specjaliści tej dziedziny muszą być odpowiedzialni, zorganizowani i ambitni.

Predyspozycje kandydatów na kierunek informatyka:

 • zainteresowanie nowymi technologiami
 • znajomość nauk ścisłych
 • zdolności matematyczne i analityczne
 • umiejętność abstrakcyjnego myślenia
 • twórczość, oryginalność
 • zdolność podejmowania decyzji
 • umiejętność pracy zespołowej i samodzielnej
 • odpowiedzialność, zorganizowanie
Ile trwają studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia na kierunku informatyka w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy stopień kończy się dyplomem licencjata lub inżyniera i trwa od sześciu do siedmiu semestrów (w zależności od uczelni). Drugi stopień trwa od trzech do czterech semestrów i kończy się obroną tytułu magistra. Nie każda z uczelni przewiduje studia informatyczne na stopniu drugim.

Uczelnie w Katowicach pragną zapewnić jak najlepszy poziom wykształcenia. Pierwszy cykl sprowadza się do zdobycia podstawowej, a zarazem niezbędnej wiedzy z dziedziny informatyki. Ukończenie stopnia pierwszego pozwala na podjęcie pracy w wymarzonym zawodzie. Stopień drugi gwarantuje rozwinięcie zdobytych umiejętności w stopniu zaawansowanym.

Informatyka w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 3,5 roku licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier / magister

Jaka praca po kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Szybkie zmiany w branży technologicznej sprzyjają powstawaniu zaawansowanych urządzeń wymagających specjalistycznego oprogramowania. Informatycy mogą np. aktywnie uczestniczyć w rozwoju dziedzin informatycznych; projektować proste i skomplikowane bazy danych, aplikacje mobilne, platformy internetowe czy programować gry komputerowe lub zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom sieci.

Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwentów studiów na kierunku informatyka:

 • zespoły zajmujące się obsługą IT
 • jednostki administracji informatycznej
 • instytucje edukacyjne
 • firmy wytwarzające oprogramowania komputerowe
 • firmy wytwarzające systemy internetowe
 • firmy wytwarzające aplikacje na urządzenia mobilne lub systemy wbudowane

Absolwent informatyki może rozpocząć pracę jako:

 • Deweloper/programista
 • Projektant
 • Analityk
 • Administrator baz danych
 • Informatyk
 • Tester oprogramowania


 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Informatyka?

Będąc absolwentem kierunku studiów Informatyka, czeka na ciebie wiele miejsc pracy, którą możesz dostać w licznych branżach w działach IT. Możesz pracować m.in. w firmach zajmujących się produkcją podzespołów, wydawnictwach tworzących gry i aplikacje lub w firmach testujących oprogramowania. Jako absolwent możesz również zajmować się tworzeniem stron internetowych lub pracować na własny rachunek po otworzeniu własnej działalności. Do zawodów wykonywanych przez absolwentów Informatyki możemy zaliczyć m.in. programistę, informatyka czy testera oprogramowania. Co należy do ich codziennych obowiązków i ile wynoszą ich średnie miesięcznie zarobki?

 

Programista

Absolwenci Informatyki mogą pracować m.in. jako programiści. Czym się zajmują? Programista może pracować np. w firmach w działach IT lub prowadzić własną działalność i świadczyć usługi z zakresu programowania np. na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.  Programista może tworzyć m.in. strony internetowe i pomagać w ich moderowaniu, pisać aplikacje, a następnie je testować lub może zajmować się wsparciem technicznym. Mediana zarobków programisty wynosi około 7780 zł brutto miesięcznie.

 

Informatyk

Informatycy odpowiadają m.in. za tworzenie stron internetowych i wsparcie techniczne. Mogą oni znaleźć zatrudnienie w wielu firmach z branży IT lub np. w szkołach, gdzie również mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne, jeśli posiadają do tego uprawnienia. Dodatkowo pracując w szkole, mogą również czuwać nad działaniem całych sieci komputerowych oraz oprogramowania. Mediana zarobków informatyka wynosi 4900 zł brutto miesięcznie.

 

Tester oprogramowania

Testerzy oprogramowania jak sama nazwa stanowiska może wskazywać, zajmują się testowaniem m.in. aplikacji lub systemów. Zadaniem testera jest sprawdzenie aplikacji pod wieloma względami np. czy jest ona funkcjonalna lub czy nie pojawiają się błędy podczas jej użytkowania. Mediana zarobków testera oprogramowania wynosi około 6500 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (marzec 2022)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

 

 

Gdzie studiować na kierunku informatyka w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie, Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach.

 

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku informatyka, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Śląski w Katowicach oferuje 200 miejsc, a Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 125 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Bezpłatne nauczanie oferuje również Politechnika Śląska w Gliwicach. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UŚ, UE w Katowicach, PŚ oraz na uczelniach niepublicznych. Ceny wahają się od 1940 zł do 5200 zł za pierwszy rok studiów.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka w Katowicach:

 

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

 

Limity miejsc

Każda z katowickich uczelni przewiduje określone limity miejsc na poszczególne kierunki. Tak samo dzieje się w przypadku informatyki.

Na jakiej podstawie wybierani są kandydaci? Po wprowadzeniu informacji do systemu układana jest lista rankingowa, która bierze pod uwagę wyniki uzyskane z egzaminu maturalnego. Niektóre z przedmiotów, które brane są pod uwagę w czasie rekrutacji, to: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie. Aby znaleźć się na liście osób, które w październiku rozpoczną zajęcia należy w terminie dostarczyć komplet dokumentów wraz ze zdjęciem.

Limity miejsc na kierunku informatyka w Katowicach

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych): 200
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: 125
 • Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Wydział Elektryczny; Wydział Matematyki Stosowanej):

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Studia stacjonarne na kierunku informatyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Jednak w trybie niestacjonarnym na uczelniach publicznych i prywatnych obowiązuje czesne. Każda ze szkół ustala własną stawkę, a także oferuje rozłożenie opłat na raty.

Ceny studiów na kierunku informatyka w Katowicach

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych): od 4700 zł
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: od 5200 zł
 • Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Wydział Elektryczny; Wydział Matematyki Stosowanej): od 3800 zł
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie: od 4700 zł
 • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach: od 3050 zł
 • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach: od 4500 zł
 • Akademia WSB W Dąbrowie Górniczej: od 1940 zł
 • Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach:

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Kandydaci po złożeniu swojej aplikacji czekają na dzień ogłoszenia wyników rekrutacji. Czas ten może przeciągnąć się do kilku tygodni, a każda z uczeni ustala swój własny termin.

Gdzie można znaleźć informację o zakwalifikowaniu się? Informację o przyjęciu na studia można znaleźć w profilu w systemie IRK bądź ERK. W systemie znajdują się również informacje o liczbie punktów oraz o zajętym miejscu w liście. 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Katowicach:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych): do 10.07.2022
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: do 07.07.2022
 • Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Wydział Elektryczny; Wydział Matematyki Stosowanej): do 07.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Kiedy kandydaci znajdą się na liście osób zakwalifikowanych informatykę w Katowicach, będą musieli dostarczyć niezbędne dokumenty w komplecie. Dokumenty stanowią potwierdzenie wyników maturalnych, a także umożliwiają studiowanie wybranego kierunku na danej uczelni.

Każda z uczelni może wybrać inny sposób dostarczenia dokumentów przez kandydata jednak najpopularniejszym jest ich osobiste złożenie w gmachu uczelni lub wydziału. W szczególnych przypadkach można również wysłać dokumenty pocztą tradycyjną – ważna jest wtedy data pieczątki i nadania listu.

Kandydaci muszą zadbać o tym, żeby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie. W przypadku niedostarczenia dokumentów kandydaci zostaną wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych uczelnie dają kandydatom kilka dni na dostarczenie kompletu dokumentów. Przyszli studenci powinni pamiętać, aby sprawdzić czy na pewno dostarczają komplet dokumentów bowiem brak któregoś z nich może być równoznaczny z wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych. Warto również sprawdzić czy ich forma jest poprawna. 

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Katowicach:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych): od 15.07.2022
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: od 14.07.2022 do 18.07.2022
 • Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Wydział Elektryczny; Wydział Matematyki Stosowanej): do 18.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek informatyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Akademia Śląska stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ) stacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Nim zdecydujesz się na studia w Katowicach i Gliwicach na kierunku informatyka, pamiętaj, że idealny kandydat:

 • interesuje się zagadnieniami związanymi z informatyką i nowoczesnymi technologiami;
 • umie myśleć zarówno logicznie, jak i abstrakcyjnie;
 • posiada nie tylko umysł ścisły, ale i twórczy;
 • jest nastawiony na nieustanny rozwój i dokształcanie się w kierunku IT i innych zagadnień technicznych;
 • dobrze obsługuje komputer.

 

Program studiów i przedmioty

Jeśli posiadasz tego typu predyspozycje, ten kierunek może być spełnieniem Twoich marzeń.
Studia informatyczne nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych kandydatów na studia wyższe. Jest to kierunek uchodzący za nowoczesny, gwarantujący stabilizację za runku pracy.

Właśnie z tych powodów kandydatów na jedno miejsce jest bardzo wielu, dlatego przedmioty maturalne warto zdać jak najlepiej zwłaszcza na poziomie rozszerzonym. Pod uwagę weź zwłaszcza matematykę i fizykę, które stanowią podłoże głównych przedmiotów w siatce zajęć. Punktowane są także: język obcy, geografia, informatyka, a nawet wiedza o społeczeństwie.

Pamiętaj także o tym, że duże znaczenie na poziomie rekrutacji ma pozycja finalisty czy laureata olimpiad i konkursów. Już teraz zastanów się nad udziałem na przykład w:

 • Olimpiadzie Matematycznej
 • Olimpiadzie Fizycznej.

 

Wysokie wyniki mogą zwolnić Cię także ze zdawania danego przedmiotu na maturze, a zapewnią mocną pozycję na liście kandydatów zakwalifikowanych.

Proces rekrutacyjny przebiega podobnie do procesów odbywających się na innych uczelniach czy innych kierunkach w Polsce. Po internetowej rejestracji, podczas której uzupełnisz swojego dane osobowe i wyniki z egzaminu dojrzałości, pamiętaj o terminowym złożeniu odpowiednich dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnych.

Z reguły należy dostarczyć podpisane podanie i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcia do legitymacji, potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej oraz dowód osobisty do wglądu. Jeśli jesteś laureatem lub finalistą konkursów czy olimpiad, pamiętaj o odpowiednich zaświadczeniach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach uczelni w Katowicach i Gliwicach.

 

STUDIA W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - ważne informacje

kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

studia w Katowicach i woj. śląskim

 

INFORMATYKA - ważne informacje

informatyka studia

informatyka studia online

studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim

studia informatyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia informatyczne w Katowicach i Gliwicach cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród śląskiej młodzieży.

Bartek, student drugiego roku studiów inżynierskich, mówi z przekonaniem:

To ogromna praca, wiele projektów samodzielnych i grupowych, duża ilość praktyk. Moją specjalnością jest programowanie gier komputerowych. Czasem mam dość, ale jeśli naprawdę lubisz to, co robisz, jesteś w stanie znieść wszystko. Całe szczęście postrzegam siebie jako człowieka z pasją.

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim

Studia I stopnia

Rozwiń

Studia II stopnia

Zobacz, co wybierają inni

Pokaż wszystkie

Kierunki informatyczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

Popularne kierunki informatyczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK INFORMATYKA

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia