Studia informatyczne Katowice

Studia informatyczne Katowice

Studia informatyczne Katowice

Największy wybór studiów

informatycznych w Katowicach

Odkryj kierunki informatyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia informatyczne Katowice | woj. śląskie

Studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są Studia informatyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI INFORMATYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:
A
B
C
G
I
K
M
O
P
S
T
U
Z
Rozwiń

KIERUNKI INFORMATYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

Rekrutacja i wymagania na studia informatyczne w Katowicach i Gliwicach

Aby dostać się na studia informatyczne w Katowicach musisz pięknie zdać maturę z matematyki i fizyki. A także nie dać się zagiąć na egzaminie z języka angielskiego. Ten wynik jest równie ważny w konkursie świadectw, co matematyka. Językiem informatyków jest język angielski, którego biegła znajomość jest wymagana w branży informatycznej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia informatyczne niestacjonarne w Katowicach

Studia informatyczne zajmują czołowe miejsca w rankingach kandydatów. Każdego roku chętnych do podjęcia nauki jest coraz więcej, zatem obszar ich prowadzenia musi być jak największy. Na tej podstawie studia informatyczne w Katowicach dostępne są zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.

Osoby zastanawiające się nad wyborem niestacjonarnego kształcenia nierzadko obawiają się, że różnice w stosunku do studiów dziennych są zbyt duże i pojawiają się na przykład w ilości realizowanych specjalności. W przypadku informatycznych studiów niestacjonarnych w Katowicach nie ma się czego obawiać, gdyż lista oferowanych ścieżek kształcenia jest bardzo długa i każdy wybierze z niej idealną dla siebie.

Rozbierając na czynniki pierwsze studia niestacjonarne warto podkreślić, że znacznie częściej przybierają one formułę studiów zaocznych, czyli prowadzonych w ramach weekendowych zjazdów. Studenci uczęszczają na zajęcia zwykle w soboty i niedziele, co dwa albo trzy tygodnie i realizują program identyczny w stosunku do studiów dziennych.

Różnica widoczna jest w intensywności, ponieważ zajęcia ulegają zwarciu. Wymusza to na studentach większą dyscyplinę i samodzielność w zakresie poszerzania wiedzy i przygotowywania się do kolejnych zajęć. Czas niewypełniony nauką, czyli od poniedziałku do piątku, można wykorzystać na pracę, nawet najdrobniejszą, która umożliwia podreperowanie studenckiego budżetu.

czytaj dalej studia informatyczne niestacjonarne (zaoczne) w Katowicach i woj. śląskim

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIMPOLECANE DLA CIEBIE

STUDIA INFORMATYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

A
B
D
G
I
M
P
S
T
U
Z
Rozwiń

Jak wyglądają studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim?

Jeśli ciekawią Cię tajniki technologii komputerowych i możliwości, jakie stwarzają współczesne komputery, to oferta studiów informatycznych w Katowicach z pewnością Cię zainteresuje. Podczas studiów informatycznych dowiesz się jak projektować i administrować nowoczesne systemy informatyczne, a także posiądziesz wiedzę i umiejętności, za które słono płacą przedsiębiorcy. Branża IT jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin, w której zarobki przekraczają przyzwoite normy!

Podczas studiów będziesz rozwiązywał praktyczne problemy sieci komputerowych, systemów operacyjnych, baz i hurtowni danych. Będziesz inżynierem oprogramowania, a także zdobędziesz umiejętności do pracy w zespołach programistycznych, jak i do modelowania i projektowania systemów informatycznych.

Poznasz język informatyki, będziesz nim biegle władał, co zapewni Ci nie tylko dobrą pracę, ale i ciekawe możliwości rozwoju. W zależności od obranej specjalizacji, podejmiesz wyzwanie do tworzenia nowych systemów, bądź ulepszania tych istniejących.

Będziesz wspierać przedsiębiorców, ułatwiając im organizację pracy, jak i ulepszając cały komputerowy system, scalający wszystkie oddziały firmy. Informatycy są niezbędni do tworzenia stron, do ich pozycjonowania, a także do ich poprawiania i ulepszania. Jeśli naprawdę myślisz o wyborze studiów informatycznych, to możemy śmiało powiedzieć, że jesteś na dobrej drodze! Sprawdź, jakie kierunki informatyczne oferują katowickie uczelnie.

 

Studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Kierunki informatyczne w Katowicach i województwie śląskim stanowią odpowiedź na dynamicznie zmieniające się wymagania współczesnego rynku pracy oraz zainteresowanie samych świeżo upieczonych maturzystów. Swoją przygodę z tym pragmatycznym rodzajem kształcenia możesz rozpocząć od wyboru jednego z kierunków pierwszego stopnia. Jeżeli zdecydujesz się na naukę licencjacką, potrwa ona trzy lata.

W przypadku kształcenia inżynierskiego liczba semestrów będzie nieznacznie większa. Absolwenci studiów informatycznych pierwszego stopnia mogą pomyśleć o wyborze miejsca pracy lub kontynuować edukację na magisterskich studiach drugiego stopnia. Nauka potrwa półtora roku w przypadku inżynierów lub o pół roku dłużej, jeśli posiadasz tytuł licencjata.

W województwie śląskim odnajdziesz bogatą ofertę kierunków podyplomowych. Warto je realizować ze względu na możliwość zdobywania cennych kompetencji po ukończeniu studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Studia informatyczne możesz realizować w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Pierwsza z opcji jest znacznie częściej wybierana, ponieważ umożliwia systematyczną naukę. Na studia zaoczne najczęściej decydują się osoby, które z jakichś powodów wolałyby pogłębiać kwalifikacje weekendowo, zwykle co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów informatycznych w Katowicach i woj. śląskim

Kierunki informatyczne są od lat bardzo chętnie wybierane przez osoby marzące o zdobyciu kwalifikacji docenianych w wielu obszarach zawodowych. Ogromna różnorodność propozycji, jakie możesz podjąć w Katowicach i województwie śląskim, pozwoli ci na dokonanie najlepszego z możliwych wyborów. Właśnie tutaj możesz kształcić się na najbardziej klasycznych kierunkach, jakim niewątpliwie jest informatyka, informatyka stosowana oraz ich anglojęzyczny odpowiednik – informatics.

Jeżeli zależy ci na nieco bardziej unikalnych studiach, kształcących kompetencje interdyscyplinarne, możesz zdecydować się na projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej, modelowanie komputerowe czy automatykę i informatykę przemysłową.

To tylko niektóre z wielu atrakcyjnych kierunków oferowanych przez śląskie szkoły wyższe. Pamiętaj o dokładnym prześledzeniu programu nauczania na każdej z nich oraz rozważeniu wszystkich za i przeciw danej decyzji. Tylko w ten sposób stworzysz sobie zaplecze do satysfakcjonującej edukacji w sektorze informatycznym.

 

Kierunki studiów informatycznych w Katowicach i woj. śląskim

 • Informatyka
 • Informatyka stosowana
 • Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej
 • Automatyka i informatyka przemysłowa
 • Informatyka i ekonometria
 • Informatics
 • Teleinformatyka
 • Modelowanie komputerowe

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki informatyczne w Katowicach i woj. śląskim

Uczelnie w Katowicach i województwie śląskim dbają o wszechstronny rozwój intelektualny przyszłych absolwentów, dlatego aż dziewięć z nich wprowadziło do kanonu oferowanych studiów wiele atrakcyjnych kierunków informatycznych. Każda z uczelni stara się iść z duchem czasu poprzez nowoczesne wyposażanie pracowni komputerowych.

Sam przyznasz, że profesjonalna nauka informatycznych przedmiotów prawdopodobnie byłaby znacznie utrudniona, gdyby nie najwyższej klasy sprzęt oraz doskonale wykwalifikowane grono wykładowców. Różnorodny charakter kształcenia na poszczególnych uczelniach pozwoli ci na wybór najlepszej dla ciebie ścieżki edukacji. Wybierz szkołę wyższą w zależności od celów, jakie chciałbyś zrealizować oraz posiadanych zainteresowań.

Śląskie uczelnie techniczne zadbają przede wszystkim o rozwój logicznego myślenia, umiejętność rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych, co dla informatyki ma ogromne znaczenie. Na uwagę zasługują również pozostałe placówki, dzięki którym wiele osób zyskało szansę na optymalną pracę w zawodzie.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki informatyczne:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Politechnika Śląska w Gliwicach
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie
 • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
 • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie
 • Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim
 

Jakie studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Czy informatycy powinni obawiać się o swoją zawodową przyszłość? Odpowiedź jest bardzo prosta – nie. Biorąc pod uwagę ogromne i wciąż rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru programowania, analizowania danych, tworzenia stron internetowych, aplikacji i multimediów, nikt, kto ukończył studia informatycznie, nie powinien martwić się o możliwości ukształtowania swojej kariery w optymalny sposób.

Statystyki pokazują, że nawet początkujący praktycy tego zawodu mogą zarabiać znacznie powyżej średniej krajowej, natomiast doświadczeni informatycy najczęściej prowadzą dostatnie życie, a podczas codziennej pracy rozwijają swoje zainteresowania i intelekt.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Programista
 • Twórca gier komputerowych
 • Twórca stron internetowych
 • Administrator baz danych
 • Grafik
 • Informatyk
 • Teleinformatyk
 • Analityk danych

 

Jednym z wielu atutów studiów informatycznych jest szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia. Współcześnie znaczna większość prężnie rozwijających się firm i korporacji potrzebuje wiedzy, umiejętności i doświadczenia informatyków, aby móc realizować różnorodne cele z wysoką intensywnością. Po ukończeniu kształcenia informatycznego możesz pracować w międzynarodowych korporacjach o różnym profilu działania, znaleźć zatrudnienie w mniejszych firmach lub rozpocząć karierę freelancera i zajmować się tworzeniem różnorakich projektów na zlecenia firm lub klientów indywidualnych.

Na studia informatyczne składają się bardzo różnorodne kierunki. Program kształcenia na teleinformatyce będzie się istotnie różnił od programu prezentowanego przez gry i grafikę interaktywną. Dlatego tak istotne jest, abyś dokładnie określił cele, które chciałbyś zrealizować za pomocą wybranych studiów informatycznych.

Niezależnie od tego, czy zależy ci przede wszystkim na pogłębianiu posiadanych zainteresowań i działaniu w branży, którą uznajesz za najbardziej ciekawą, czy też chcesz dążyć do uzyskiwania wysokich zarobków gwarantujących wysoki standard życia, dokładnie przemyśl swoją decyzję, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. W procesie decyzyjnym kieruj się zdrowym rozsądkiem i unikaj działania pod wpływem gwałtownych emocji – te bardzo często okazują się złym doradcą.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Każdy, kto planuje podjąć studia wyższe na dowolnym kierunku, prędzej czy później stanie przed wyborem uczelni wyższej. Jeżeli interesują cię studia informatyczne w Katowicach i województwie śląskim, do wyboru będziesz miał aż dziewięć różnych placówek. Jak wybrać tę najlepszą? Wszystko zależy od ciebie.

Proces wyboru powinien zostać poprzedzony dokładną analizą mocnych i słabych stron danej placówki. Idealne uczelnie nie istnieją, dlatego powinieneś zdecydować się na tę, której program najbardziej ci odpowiada. Ogromne znaczenie może mieć również lokalizacja danej szkoły wyższej. Pamiętaj, że czas potrzebny na dojazdy do miejsca edukacji może być długi, a to prawdopodobnie wpłynie negatywnie na organizację twojego dnia.

Jeżeli zainteresował cię program więcej niż jednej śląskiej uczelni, weź udział w dniach otwartych każdej z nich. Być może rozmowa z wykładowcami oraz studentami rozwieje twoje wątpliwości, przez co będziesz mógł dokonać najwłaściwszej decyzji.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 

Czy warto iść na studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia informatyczne od lat cieszą się ogromną popularnością, dlatego znajdują się w ofercie wielu ośrodków akademickich w kraju. Nie bez powodu świeżo upieczeni maturzyści starają się o możliwość ujrzenia swoich nazwisk na liście przyjętych na informatykę, grafikę komputerową lub inne pokrewne kierunki – ich ukończenie zagwarantuje im bardzo perspektywiczne możliwości zawodowe, a wykonywane obowiązki pozwolą na prowadzenie dostatniego życia.

Ogromnym atutem kierunków informatycznych jest ich różnorodność, interdyscyplinarność i elastyczność – absolwenci bez trudu znajdują zatrudnienie nie tylko w przedsiębiorstwach i korporacjach informatycznych, ale również branżach pokrewnych. Mogą oni również zdecydować się na karierę freelancera, co zapewni im względną niezależność zawodową.

Pamiętajmy o tym, że czas kształcenia wyższego może być wspaniałą przygodą, a także swojego rodzaju wprowadzeniem do dorosłego, odpowiedzialnego życia. Właśnie wtedy kształtuje się nasz charakter, zastanawiamy się nad wyznawanymi wartościami, a także poszerzamy grono znajomych, nieocenionych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zatem czy warto rozpocząć studia informatyczne w Katowicach i województwie śląskim? Bez wątpienia tak, o ile spełniasz kilka podstawowych kryteriów.

Po pierwsze, zastanów się, czy dobrze czujesz się podczas zgłębiania przedmiotów ścisłych i technicznych, które będą stanowiły podstawę pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji. Jeżeli widzisz swoją przyszłość na kierunkach informatycznych, nie wahaj się ni chwili dłużej i śmiało aplikuj na interesującą cię uczelnię wyższą w województwie śląskim!

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach informatycznych

O pracę po studiach informatycznych nie będziesz musiał się martwić. Jeśli już na studiach dasz się poznać od najlepszej strony, to praca przyjdzie sama do Ciebie. Teraz informatycy są bardzo cenni i bardzo poszukiwaniu we wszystkich branżach. Head Hunterzy śledzą poczynania absolwentów informatyki, by wyłapać jak najlepszych dla swoich firm. Dobry informatyk w firmie to skarb, potrafiący rozwiązać wszystkie problemy techniczne, z jakimi codziennie się mierzymy.

Informatycy znajdują zatrudnienie w przemyśle ciężkim, w przemyśle tajnym, związanym z obronnością, technikami śledczymi, jak i w branży medycznej, farmakologicznej czy administracji. Informatycy są wszędzie, tworzą systemy informatyczne, których większość ludzi korzysta, a ich nie rozumie.

Jeden błąd wymaga ingerencji informatyka w działanie programu. To dlatego wszystkie większe przychodnie lekarskie, jak i szkoły zatrudniają informatyków na etatach, korzystając z ich wiedzy i umiejętności. Uczcie się pilnie na studiach, ćwiczcie umiejętności, a na brak pracy i finansów nie będziecie w życiu narzekać.

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH SĄ STUDIA INFORMATYCZNE

19 Uczelni w Katowicach i okolicach

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŚLĄSKI - STUDIA INFORMATYCZNE

Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach

 • informatyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • computer science - studia II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,

dowiedz się więcej>

 

 


POLITECHNIKA ŚLĄSKA - STUDIA INFORMATYCZNE

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki

 • Informatyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne, spec. bazy danych, sieci i systemy komputerowe, grafika komputerowa i oprogramowanie, przemysłowe systemy informatyczne
 • teleinformatyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,

dowiedz się więcej>

 


UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KATOWICACH - STUDIA INFORMATYCZNE

Wydział Informatyki i Komunikacji

 • informatyka i ekonometria - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • informatyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)