Informatyka - Katowice i woj. śląskie

Informatyka - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 7 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Akademia WSB w Cieszynie

Akademia WSB w Cieszynie

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Informatyka +

Informatyka  stopień: (I)  (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku lub 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Wydział Zamiejscowy w Cieszynie  stopień: (I) , czas trwania: 3,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Uniwersytet WSB Merito Chorzów

Uniwersytet WSB Merito Chorzów

Uczelnie, gdzie informatyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Inżynieria biomedyczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku inżynieria biomedyczna

09.07.2024

Informatyka studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Studia na kierunku informatyka w Katowicach to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra/magistra inżyniera).

Informatyka - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim rozpocznie się 27 marca 2024 r. i potrwa do 15 listopada 2024 r. | Informatyka Katowice i woj. śląskie - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Katowicach i woj. śląskim informatykę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 3 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ), Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (UE), Politechnice Śląskiej w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ, Wydział Elektryczny PŚ, Wydział Matematyki Stosowanej PŚ) oraz 5 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

 

Opis kierunku

Studenci kierunku informatyka zdobędą nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie zdominowanym przez technologię. Studenci zgłebiąją tajniki programowania, ucząc się tworzenia aplikacji, oprogramowania, czy narzędzi informatycznych. Jednak informatyka to znacznie więcej niż tylko kodowanie. Studenci uczą się również projektować intuicyjne oraz analizować dane przy użyciu zaawansowanych narzędzi i algorytmów. Kierunek informatyka jest interdyscyplinarny, co oznacza, że studenci zdobywają wiedzę z różnych dziedzin, takich jak matematyka, fizyka, elektronika, czy grafika komputerowa.

Absolwenci informatyki znajdują pracę nie tylko w tradycyjnych branżach związanych z IT, ale także w firmach z różnych sektorów gospodarki np. w przemyśle, medycynie, finansach, edukacji czy rozrywce. Informatycy odgrywają kluczową rolę w przedsiębiorstwach, w których istnieje potrzeba przetwarzania danych, optymalizacji procesów, czy tworzenia nowych rozwiązań technologicznych.

 

Specjalności

Współczesne studia informatyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim: frontend developer, algorytmika i programowanieaplikacje mobilne i platformy internetowecloud developer, grafika komputerowa i elementy rzeczywistości mieszanej... specjalności na informatyce w Katowicach >

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia w Katowicach i woj. śląskim na kierunku informatyka w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka. szczegółowe wymagania >

 

Ceny

Studia stacjonarne na kierunku informatyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacićCeny wahają się od 1940 zł do 5200 zł za pierwszy rok studiów. Wykaz opłat za studia na kierunku informatyka w Katowicach >

 

Praca po studiach

Absolwenci mogą podjąć pracę twórczą, analityczną, projektową i administratorską, a zatrudniani są w sektorze IT, przemyśle wydobywczym, przedsiębiorstwach produkcyjnych, jednostkach gospodarczych i administracyjnych, agencjach marketingowych, firmach projektowych i doradczych, korporacjach międzynarodowych czy organach państwowych.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Informatyka w Katowicach i woj. śląskim?

Studenci na kierunku informatyka na Śląsku muszą liczyć się z tym, że nie wystarczy ścisły umysł, a także myślenie twórcze. By jednak jak najlepiej poradzić sobie na studiach informatycznych, znajomość podstaw informatyki, matematyki i fizyki są niezbędne.
 
W procesie rekrutacji na studia na kierunku informatyka w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
  • fizyka,
  • informatyka,
  • matematyka.
 
Są to także przedmioty, które warto zdawać na maturze, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym. Prócz matematyki, fizyki czy informatyki, warto rozważyć także język obcy czy geografię. Oczywiście rekrutacja przewiduje wskazane przedmioty jako przedmioty do wyboru.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim?

Kierunki studiów takie jak informatyka można studiować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Zarówno studia w systemie dziennym, jak i zaocznym obfitują w szereg ciekawych przedmiotów i specjalności. Na studia niestacjonarne decydują się zwłaszcza osoby, które pracują w firmach i korporacjach także informatycznych, a weekendowy tryb nauki pomaga im pogodzić życie zawodowe z tym uczelnianym.

 

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Amerykański programista Edward V. Berard powiedział: „Chodzenie po wodzie i tworzenie oprogramowania według specyfikacji są łatwe, o ile woda i specyfikacja są zamrożone”. To tylko poświadcza, że dla wielu z nas informatyczne działania wydają się magią. A informatycy tą magią władają, zajmując się tworzeniem nowych technologii i narzędzi informatycznych.
Studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim to bardzo rozwojowy dział wiedzy. Jest to kierunek, który nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem, uchodząc jednocześnie za prestiżowy. Jest to kierunek dla osób, które nie tylko cieszą się upodobaniem w naukach ścisłych i zamiłowaniem do rozwiązywania łamigłówek i problemów. Ważne jest także myślenie abstrakcyjne i twórcze. Nowoczesność jest zasadniczym aspektem tej dziedziny wiedzy, bowiem nieustannie ulega ona zmianom poprzez nowe technologie i narzędzia informatyczne, a także specjalistyczne oprogramowanie, które stanowią wyzwania dla inżynierów informatyki.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:

 

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku informatyka w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 lat do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Program studiów i gdzie studiować

Kierunek informatyka w Katowicach i woj. śląskim to bardzo interesująca opcja, którą oferuje wiele uczelni i placówek edukacyjnych. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że są to studia nowoczesne, zapewniające bardzo dobrą pozycję na rynku pracy. Kierunek ten oferują uczelnie, które znajdziesz w dziale poniżej.
Program kształcenia w zależności od uczelni może się nieco różnić. Przyszli studenci spotkają się jednak z takimi przedmiotami jak: bazy danych, podstawy programowania, sieci komputerowe, sztuczna inteligencja, ochrona własności intelektualnej.
Nie zabraknie także zajęć z analizy matematycznej czy fizyki. Program jest urozmaicony, wiele przedmiotów jest obieralnych i zależy od tego, jaką specjalność wybierze dany student. Całość kształcenia pragnie zapewnić niezbędną wiedzę informatyczną, ekonomiczną czy biznesową, które są cenione na rynku pracy.

 

4. Praca po studiach

Przyszli abiturienci nie powinni martwić się o stabilne zatrudnienie. Aktualnie pracy dla informatyków czy programistów nie brakuje, a nawet jest jej tak wiele i jest na tyle korzystna, że wiele osób zmienia swoje kwalifikacje, by nastawić się na pracę w branży informatycznej. Wiele firm śledzi poczynania studentów jeszcze w trakcie ich edukacji, by jak najszybciej wychwycić najlepszych i zwerbować ich do swoich firm.
Absolwenci mogą pracować zarówno jako samodzielni programiści, jak i członkowie zespołów informatycznych, które zajmują się wytwarzaniem programów różnego typu (na przykład gier, aplikacji mobilnych, aplikacji biznesowych). Mogą być także analitykami danych, testerami, administratorami systemów baz danych i systemów zintegrowanych. Tak naprawdę kierunek informatyka zapewnia szereg bardzo korzystnych możliwości.

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim mają w swojej ofercie różne specjalności, co wpływa na to, że program kształcenia również może być nieco urozmaicony. Nie zabraknie fizyki i matematyki, a także języka obcego. Wśród przedmiotów odnaleźć można także:

  • podstawy programowania,
  • bazy danych,
  • języki i paradygmaty programowania,
  • ochrona własności intelektualnej,
  • architektura komputerów,
  • sieci komputerowe,
  • systemy inteligentnego budynku.

 

Oczywiście nie wszystkie przedmioty figurujące w siatkach zajęć są obowiązkowe. Programy oferują wiele przedmiotów specjalizacyjnych i fakultatywnych.

Wśród specjalizacji, które także są uzależnione od poszczególnych placówek, warto wymienić na przykład:

  • algorytmika i programowanie,
  • bazy danych i inżynieria danych,
  • programowanie gier i aplikacji mobilnych,
  • tester oprogramowania,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • inżynieria infrastruktury sieciowej i systemów informatycznych.

 

Zajęcia prowadzone są zarówno w formie wykładów, jak i ćwiczeń, które odbywają się w pracowniach komputerowych. Ćwiczenia i laboratoria pozwalają studentom zdobyć niezbędne umiejętności praktyczne, które mogą połączyć z wiedzą teoretyczną.

Sylwetka absolwenta studiów informatycznych prezentuje się bardzo korzystnie na rynku pracy. Studenci mogą poszczycić się wiedzą odnoszącą się do metod i narzędzi programowania komputerów w stopniu zaawansowanym. Potrafią samodzielnie i zespołowo projektować i budować rozwiązania informatyczne, a także korzystać z nowoczesnych narzędzi ułatwiających pracę w zespołach programistycznych.

Znajomość metod przetwarzania i analizowania danych także nie jest im obca. Abiturienci potrafią programować i pracować w zespołach programistycznych, a zdecydowanym ułatwieniem jest dla nich rozwinięcie kreatywnego, przede wszystkim nowatorskiego myślenia, które wpływa na nowoczesne podejście do zagadnień technicznych.

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek informatyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Akademia Śląska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Akademia WSB w Cieszynie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Elektryczny PŚ) więcej
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Matematyki Stosowanej PŚ) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito Chorzów stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Katowicach i Gliwicach?

Studia na kierunku informatyka w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy stopień kończy się dyplomem inżyniera lub licencjata i trwa od sześciu do siedmiu semestrów (w zależności od uczelni). Drugi stopień trwa cztery semestry i kończy się obroną tytułu magistra. Nie każda z uczelni przewiduje studia informatyczne na stopniu drugim.

Uczelnie pragną zapewnić jak najlepszy poziom wykształcenia. Pierwszy cykl sprowadza się do zdobycia podstawowej, a zarazem niezbędnej wiedzy z dziedziny informatyki. Ukończenie stopnia pierwszego pozwala na podjęcie pracy w wymarzonym zawodzie. Stopień drugi gwarantuje rozwinięcie zdobytych umiejętności w stopniu zaawansowanym.

Informatyka w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 3,5 roku licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier / magister

Jaka praca po kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim?

Edsger Dijkstra stwierdził: „Informatyka ma tyle samo wspólnego z komputerami, co astronomia ma z teleskopami”. Możesz być pewien, że studia informatyczne to nie tylko nauka o budowie komputera, ale także bardzo ceniona wiedza ekonomiczna, biznesowa i umiejętności z zakresu grafiki komputerowej.

Absolwenci kierunku informatyka mogą spodziewać się zatrudnienia jako samodzielni programiści lub członkowie zespołów zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania różnego typu, na przykład aplikacji biznesowych czy mobilnych. Mogą pełnić funkcje testerów oprogramowania, analityków danych, administratorów systemów baz danych i systemów zintegrowanych, informatyków wspierających i rozwijających systemy informatyczne w firmach różnego typu. Inne propozycje zawodowe to m.in. manager IT, konsultant IT czy analityk biznesowy.

Po ukończeniu studiów informatycznych przyszli abiturienci znajdą pracę w przedsiębiorstwach związanych niemal z każdą branżą, na przykład w przemyśle wydobywczym, tajnym – związanym z obronnością czy technikami śledczymi, w branży medycznej, farmakologicznej, w szkolnictwie, przedsiębiorstwach produkcyjnych, agencjach marketingowych, firmach projektowych i doradczych, jednostkach gospodarczych i administracyjnych. Absolwenci mogą pracować zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, w korporacjach międzynarodowych, organach państwowych i innych organizacjach wymagających wiedzy informatycznej i technicznej.

Oferta jest bardzo szeroka. Najlepsze stanowiska czekają oczywiście na najlepszych studentów, dlatego nie spoczywaj na laurach i dąż do osiągnięcia swojej własnej perfekcji w dziedzinie, która może okazać się nie tylko przyszłością, ale i pasją.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Informatyka?

Będąc absolwentem kierunku studiów Informatyka, czeka na ciebie wiele miejsc pracy, którą możesz dostać w licznych branżach w działach IT. Możesz pracować m.in. w firmach zajmujących się produkcją podzespołów, wydawnictwach tworzących gry i aplikacje lub w firmach testujących oprogramowania. Jako absolwent możesz również zajmować się tworzeniem stron internetowych lub pracować na własny rachunek po otworzeniu własnej działalności. Do zawodów wykonywanych przez absolwentów Informatyki możemy zaliczyć m.in. programistę, informatyka czy testera oprogramowania. Co należy do ich codziennych obowiązków i ile wynoszą ich średnie miesięcznie zarobki?

 

Programista

Absolwenci Informatyki mogą pracować m.in. jako programiści. Czym się zajmują? Programista może pracować np. w firmach w działach IT lub prowadzić własną działalność i świadczyć usługi z zakresu programowania np. na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.  Programista może tworzyć m.in. strony internetowe i pomagać w ich moderowaniu, pisać aplikacje, a następnie je testować lub może zajmować się wsparciem technicznym. Mediana zarobków programisty wynosi około 9310 zł brutto miesięcznie.

 

Informatyk

Informatycy odpowiadają m.in. za tworzenie stron internetowych i wsparcie techniczne. Mogą oni znaleźć zatrudnienie w wielu firmach z branży IT lub np. w szkołach, gdzie również mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne, jeśli posiadają do tego uprawnienia. Dodatkowo pracując w szkole, mogą również czuwać nad działaniem całych sieci komputerowych oraz oprogramowania. Mediana zarobków informatyka wynosi 5860 zł brutto miesięcznie.

 

Tester oprogramowania

Testerzy oprogramowania jak sama nazwa stanowiska może wskazywać, zajmują się testowaniem m.in. aplikacji lub systemów. Zadaniem testera jest sprawdzenie aplikacji pod wieloma względami np. czy jest ona funkcjonalna lub czy nie pojawiają się błędy podczas jej użytkowania. Mediana zarobków testera oprogramowania wynosi około 7600 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Gdzie studiować na kierunku informatyka w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie, Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Wyższej Szkole Technicznej w Katowiach, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach.

 

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku informatyka, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Śląski w Katowicach oferuje 200 miejsc, a Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 125 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Bezpłatne nauczanie oferuje również Politechnika Śląska w Gliwicach. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UŚ, UE w Katowicach, PŚ oraz na uczelniach niepublicznych. Ceny wahają się od 1940 zł do 5200 zł za pierwszy rok studiów.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka w Katowicach:

 

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

 

Informatyka studia stacjonarne - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim
 
Informatyka studia niestacjonarne - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim
 
Informatyka studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Katowicach i woj. śląskim

 

Informatyka studia - uczelnie niepubliczne (prywante) w Katowicach i woj. śląskim

Limity miejsc

Każda z katowickich uczelni przewiduje określone limity miejsc na poszczególne kierunki. Tak samo dzieje się w przypadku informatyki.

Na jakiej podstawie wybierani są kandydaci? Po wprowadzeniu informacji do systemu układana jest lista rankingowa, która bierze pod uwagę wyniki uzyskane z egzaminu maturalnego. Niektóre z przedmiotów, które brane są pod uwagę w czasie rekrutacji, to: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie. Aby znaleźć się na liście osób, które w październiku rozpoczną zajęcia należy w terminie dostarczyć komplet dokumentów wraz ze zdjęciem.

Limity miejsc na kierunku informatyka w Katowicach

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych): 200
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: 125
  • Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Wydział Elektryczny; Wydział Matematyki Stosowanej):

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Ile kosztują studia

Studia stacjonarne na kierunku informatyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Jednak w trybie niestacjonarnym na uczelniach publicznych i prywatnych obowiązuje czesne. Każda ze szkół ustala własną stawkę, a także oferuje rozłożenie opłat na raty.

Ceny studiów na kierunku informatyka w Katowicach

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych): od 4700 zł
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: od 5200 zł
  • Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Wydział Elektryczny; Wydział Matematyki Stosowanej): od 3800 zł
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie: od 4700 zł
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach: od 3050 zł
  • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach: od 4500 zł
  • Akademia WSB W Dąbrowie Górniczej: od 1940 zł
  • Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach:

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Kandydaci po złożeniu swojej aplikacji czekają na dzień ogłoszenia wyników rekrutacji. Czas ten może przeciągnąć się do kilku tygodni, a każda z uczeni ustala swój własny termin.

Gdzie można znaleźć informację o zakwalifikowaniu się? Informację o przyjęciu na studia można znaleźć w profilu w systemie IRK bądź ERK. W systemie znajdują się również informacje o liczbie punktów oraz o zajętym miejscu w liście. 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Katowicach:

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych): do 10.07.2022
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: do 07.07.2022
  • Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Wydział Elektryczny; Wydział Matematyki Stosowanej): do 07.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Kiedy kandydaci znajdą się na liście osób zakwalifikowanych informatykę w Katowicach, będą musieli dostarczyć niezbędne dokumenty w komplecie. Dokumenty stanowią potwierdzenie wyników maturalnych, a także umożliwiają studiowanie wybranego kierunku na danej uczelni.

Każda z uczelni może wybrać inny sposób dostarczenia dokumentów przez kandydata jednak najpopularniejszym jest ich osobiste złożenie w gmachu uczelni lub wydziału. W szczególnych przypadkach można również wysłać dokumenty pocztą tradycyjną – ważna jest wtedy data pieczątki i nadania listu.

Kandydaci muszą zadbać o tym, żeby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie. W przypadku niedostarczenia dokumentów kandydaci zostaną wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych uczelnie dają kandydatom kilka dni na dostarczenie kompletu dokumentów. Przyszli studenci powinni pamiętać, aby sprawdzić czy na pewno dostarczają komplet dokumentów bowiem brak któregoś z nich może być równoznaczny z wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych. Warto również sprawdzić czy ich forma jest poprawna.

Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Katowicach:

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych): od 15.07.2022
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: od 14.07.2022 do 18.07.2022
  • Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Wydział Elektryczny; Wydział Matematyki Stosowanej): do 18.07.2022

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Ile zarabia się po Informatyce?

Absolwenci studiów na kierunku Informatyka nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wyróżniają się bowiem obszerną wiedzą, ale przede wszystkim konkretnymi umiejętnościami, których rynek potrzebował, potrzebuje i potrzebować będzie. Osoby kończące studia informatyczne pracują między innymi jako: programiści tworzący aplikacje w różnych językach i dla różnych środowisk, administratorzy złożonych systemów informatycznych i baz danych, czy też analitycy danych wykorzystujący mechanizmy sztucznej inteligencji. A jak prezentują się ich zarobki?

Średnie zarobki absolwentów Informatyki w 2023 roku:

  • inżynier oprogramowania – 9700 złotych
  • programista aplikacji mobilnych – 7500 złotych
  • programista Java – 8200 złotych
  • programista Python – 6450 złotych
  • grafik komputerowy – 4500 złotych

 

Czy warto iść na Informatykę?

Przyglądając się zachowaniu rynku, ilości ofert pracy oraz wysokości wynagrodzeń odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się być jednoznaczna. Informatyka to jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków, który otwiera szerokie pole możliwości oraz rozwoju zawodowego.

 

Gdzie warto studiować Informatykę?

Kandydaci na studia w Katowicach i województwie śląskim mają duży wybór, ponieważ Informatyka oferowana jest zarówno przez uczelnie publiczne, jak i niepubliczne.

Informatyka studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Katowicach i woj. śląskim:

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Politechnika Śląska w Gliwicach

Kandydaci zastanawiający się nad podjęciem nauki w uczelni niepublicznej również mają z czego wybierać.

Informatyka studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Katowicach i woj. śląskim:

  • Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Informatyki zdobywają złożoną wiedzę z zakresu systemów informatyki i ich zastosowań oraz najważniejszych zagadnień informatycznych, takich jak systemy operacyjne, tworzenie oprogramowania, aplikacje internetowe, grafika komputerowa, komunikacja człowiek– komputer.

  • matematyka dyskretna
  • algorytmy i struktury danych
  • systemy operacyjne
  • programowanie obiektowe
  • technologie programowania

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Katowicach i woj. śląskim?

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Katowicach i woj. śląskim?

Nim zdecydujesz się na studia na kierunku informatyka, pamiętaj, że idealny kandydat:

  • interesuje się zagadnieniami związanymi z informatyką i nowoczesnymi technologiami;
  • umie myśleć zarówno logicznie, jak i abstrakcyjnie;
  • posiada nie tylko umysł ścisły, ale i twórczy;
  • jest nastawiony na nieustanny rozwój i dokształcanie się w kierunku IT i innych zagadnień technicznych;
  • dobrze obsługuje komputer.

 

Jeśli posiadasz tego typu predyspozycje, ten kierunek może być spełnieniem Twoich marzeń.

Studia informatyczne nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych kandydatów na studia wyższe. Jest to kierunek uchodzący za nowoczesny, gwarantujący stabilizację za runku pracy. Właśnie z tych powodów kandydatów na jedno miejsce jest bardzo wielu, dlatego przedmioty maturalne warto zdać jak najlepiej zwłaszcza na poziomie rozszerzonym. Pod uwagę weź zwłaszcza matematykę i fizykę, które stanowią podłoże głównych przedmiotów w siatce zajęć. Punktowane są także: język obcy, geografia, informatyka, a nawet wiedza o społeczeństwie.

Pamiętaj także o tym, że duże znaczenie na poziomie rekrutacji ma pozycja finalisty czy laureata olimpiad i konkursów. Już teraz zastanów się nad udziałem na przykład w Olimpiadzie Matematycznej czy Olimpiadzie Fizycznej. Wysokie wyniki mogą zwolnić Cię także ze zdawania danego przedmiotu na maturze, a zapewnią mocną pozycję na liście kandydatów zakwalifikowanych.

Proces rekrutacyjny przebiega podobnie do procesów odbywających się na innych uczelniach czy innych kierunkach w Polsce. Po internetowej rejestracji, podczas której uzupełnisz swojego dane osobowe i wyniki z egzaminu dojrzałości, pamiętaj o terminowym złożeniu odpowiednich dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnych.

Z reguły należy dostarczyć podpisane podanie i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcia do legitymacji, potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej oraz dowód osobisty do wglądu. Jeśli jesteś laureatem lub finalistą konkursów czy olimpiad, pamiętaj o odpowiednich zaświadczeniach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach uczelni w Katowicach i Gliwicach.

 

STUDIA W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - ważne informacje

kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

studia w Katowicach i woj. śląskim

 

INFORMATYKA - ważne informacje

informatyka studia

informatyka studia online

studia informatyczne w Katowicach i woj. śląskim

studia informatyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Informatyka Katowice i woj. śląskie studia i stopnia

Informatyka Katowice i woj. śląskie studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Informatyka Katowice i woj. śląskie studia stacjonarne

Informatyka Katowice i woj. śląskie studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Informatyka w Katowicach i woj. śląskim

Aktualności rekrutacyjne

Pokaż wszystkie

Zobacz, co wybierają inni

Pokaż wszystkie

Popularne kierunki informatyczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

Jakie opinie mają studia na kierunku informatyka w Katowicach i woj. śląskim?

Studia na kierunku informatyka cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród śląskiej młodzieży.

Bartek, student drugiego roku studiów inżynierskich, mówi z przekonaniem:

To ogromna praca, wiele projektów samodzielnych i grupowych, duża ilość praktyk. Moją specjalnością jest programowanie gier komputerowych. Czasem mam dość, ale jeśli naprawdę lubisz to, co robisz, jesteś w stanie znieść wszystko. Całe szczęście postrzegam siebie jako człowieka z pasją. 

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach


 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Pozostałe uczelnie w Katowicach i woj. śląskim na których jest kierunek INFORMATYKA

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia