Dlaczego warto iść na studia na kierunku Prawo w Lublinie?

Komentarze (0)

Dlaczego warto iść na studia na kierunku Prawo w Lublinie?

Komentarze (0)
Dlaczego warto iść na studia na kierunku Prawo w Lublinie?

Dlaczego warto iść na studia na kierunku Prawo w Lublinie?

Prawo w Lublinie jest kierunkiem, którego ukończenie otwiera szerokie spektrum możliwości. Poza znanymi zawodami prawniczymi, takimi jak prokurator, notariusz, czy adwokat, głęboka znajomość prawa stanowi atut w urzędach, korporacjach, służbie konsularnej, czy dyplomacji.

Wokół tego kierunku zrodziły się mity, a nawet legendy. Owszem, nie jest to najłatwiejszy kierunek pod słońcem, ale gdyby był katorżniczo trudny, nie do przejścia i wywołujący problemy zdrowotne, to nie ustawiałaby się kolejka chętnych do studiowania. Od lat Prawo należy do grona najchętniej wybieranych kierunków studiów w Lublinie.

 

Jakie wykształcenie można otrzymać?

Wykształcenie prawnicze to bardzo szerokie i złożone zagadnienie. Mówiąc ogólnie, istotą kształcenia jest nabycie umiejętności posługiwania się wiedzą z zakresu dogmatycznych dyscyplin prawa oraz teorii i filozofii prawa, a także wiedzą z obszaru nauk społecznych i ekonomicznych.

Chcąc być bardziej szczegółowym, możemy powiedzieć, że kluczowe jest zrozumienie głównych tendencji rozwojowych instytucji prawnych, w tym głównych kierunków ewolucji i najważniejszych osiągnięć w zakresie ustroju i prawodawstwa. Ponadto, istotne jest zrozumienie terminologii prawniczej z zakresu poszczególnych dziedzin prawa, również w języku obcym.

Lubelscy studenci Prawa pozyskują wiedzę o zasadach wykładni prawa, na temat źródeł prawa z zakresu poszczególnych dziedzin i hierarchii norm prawnych, jak również wiedzę dotyczącą cech i funkcji podstawowych dziedzin prawa oraz zasad ich funkcjonowania.

Aby pozyskać tak szeroką wiedzę należy skrupulatnie przechodzić przez kolejne etapy kształcenia. Dokładność wydaje się szczególnie istotna, ponieważ programy kształcenia są bardzo bogate. Co możemy w nich odnaleźć? Między innymi takie zagadnienia jak: logika prawnicza, prawoznawstwo, historia prawa, prawo karne, prawo konstytucyjne, postępowanie karne, prawo międzynarodowe publiczne, prawo spadkowe.

 

Jakie umiejętności można rozwinąć?

Studia prawnicze polegają na nabyciu umiejętności posługiwania się prawem. To stwierdzenie dość ogólne dlatego, aby lepiej je zrozumieć warto powiedzieć, że studenci nabywają umiejętności między innymi w zakresie:

  • obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych i gospodarczych,
  • analizowania i interpretowania konkretnych procesów i zjawisk,
  • posługiwania się odpowiednimi pojęciami,
  • formułowania, testowania i analizowania problemów prawnych,
  • doboru metod i narzędzi badawczych służących opracowaniu i prezentacji hipotez.

 

Ponadto, studenci Prawa rozwijają umiejętności: identyfikowania przyczyn i przebiegu wybranych procesów i zjawisk oraz prognozowania ich skutków prawnych, formułowania hipotez w specjalistycznym języku prawniczym, używania specjalistycznego języka prawnego w celu komunikowania się ze zróżnicowanym kręgiem odbiorców.

Oprócz umiejętności studenci Prawa rozwijają także kompetencje społeczne. Dzięki nim zostają przygotowani do przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej, wskazywania i rozstrzygania problemów moralnych związanych z własną oraz cudzą pracą i działalnością, a także samodzielnego podejmowania decyzji w oparciu o normy etyczne i prawne.

 

Czy można liczyć na dobrą pracę?

Należy zacząć od tego, że ukończenie studiów prawniczych nie jest końcem wysiłku i pracy w kierunku kariery zawodowej. Dyplom ukończenia nauki, a więc tytuł magistra, daje uprawnienia do podjęcia wybranej aplikacji prawniczej: sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, legislacyjnej, komorniczej, rzecznikowskiej, kuratorskiej, referendarskiej.

Ze zdobytym wykształceniem można podjąć pracę innych zawodach prawniczych takich jak: ekspert w zakresie ochrony własności intelektualnej, biegły rewident, doradca podatkowy, kontroler z zakresu finansów publicznych, czy syndyk. Można znaleźć zatrudnienie w administracji publicznej, organach administracji państwowej oraz samorządowej, instytucjach publicznych oraz podmiotach gospodarczych, instytucjach finansowych, komórkach organizacyjno- prawnych przedsiębiorców.

Sprawdź

Studia prawnicze w Lublinie

Studia w Lublinie

WSZYSTKO O KIERUNKU PRAWO - LUBLIN

Komentarze (0)