Jak wyglądają studia prawnicze w Lublinie
Studia prawnicze w Lublinie to kierunki studiów, które wprowadzają w temat krajowych i ponadnarodowych źródeł prawa, zasad poszczególnych gałęzi prawa, treści różnorodnych przepisów, zasad stosowania prawa i metod interpretacji przepisów. To również kierunki, które łączą zagadnienia prawnicze w zagadnieniami z zakresu biznesu, zarządzania, czy ekonomii.
Najpopularniejsze kierunki prawnicze w Lublinie: Prawo, Kierunek prawno- biznesowy, Prawo kanoniczne, Kierunek prawno- administracyjny, Prawo w biznesie.
Współczesne studia prawnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach prawniczych
Absolwenci studiów prawniczych odnajdują się w pracy między innymi w sądach, prokuraturach, kancelariach, organach administracji publicznej, firmach międzynarodowych.
Zarobki
Średnie zarobki w Lublinie na popularnych stanowiskach wymagających znajomości prawa wahają się od 4300 zł do 13000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stażu pracy, konkretnego stanowiska, miejsca pracy, miejscowości).
Typ studiów
Gdy spojrzymy na definicję studiów prawniczych w słowniku języka polskiego odkryjemy, że wydział prawa ma na celu edukować studentów w tematyce ogółu przepisów i norm prawnych, które regulują stosunki między ludźmi danej społeczności. W Polsce najważniejszy zbiorem przepisów prawnych jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i to ona reguluje hierarchię wszystkich innych aktów prawnych. Jako taka stoi nad ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, ustawami, rozporządzeniami oraz aktami prawa miejscowego.
To najważniejsze, co powinien wiedzieć student prawa, jednak to również tylko wierzchołek góry lodowej dla tych, którzy zdecydują się iść na studia prawnicze w Lublinie. Pięcioletnie, magisterskie prawo składa się m.in. z wykładów z prawa karnego, prawa cywilnego, prawa rzymskiego, historii powszechnej prawa, historii prawa polskiego, prawa administracyjnego, prawoznawstwa, czy też logiki prawniczej. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja tych, którzy zdecydują się na studiowanie administracji, uważanej przez wielu za łatwiejszą odmianę prawa.
Administracja, jak większość wykładanych kierunków, podzielona jest już na studia trzyletnie i dwuletnie. Tutaj również wymagana jest zdolność do przyswajania informacji prawniczych oraz logicznego i szybkiego rozumowania i łączenia faktów. Jednak studenci administracji mają łatwiejszy start w zawodzie urzędniczym lub zarządzającym, niż prawnicy, którzy mają przed sobą nie tylko pięcioletnie studia magisterskie, ale i późniejsze aplikacje.
Studia prawnicze w Lublinie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Kierunki prawnicze w Lublinie możesz realizować zarówno w formie jednolitej magisterskiej jak w przypadku prawa lub prawa kanonicznego, ale również w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Kształcenie na studiach jednolitych odbywa się w trakcie pięciu lat, studia licencjackie (pierwszego stopnia) trwają trzy lata, natomiast studia magisterskie (drugiego stopnia) dwa lata.
Niejednokrotnie studia drugiego stopnia stanowią uzupełnienie treści dla studiów licencjackich. Lubelskie uczelnie mają w swojej ofercie propozycje studiów podyplomowych, które możesz realizować w trybie niestacjonarnym w trakcie dwóch semestrów. Do kategorii kierunków podyplomowych zaliczyć możemy na przykład negocjacje i mediacje prawnicze | stały mediator lub prawne instrumenty ochrony środowiska.
Poszczególne kierunki możesz realizować stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Na studia dzienne możesz uczęszczać od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny odbywa się w formie studiów wieczorowych (od poniedziałku do piątku) lub zaocznych, gdzie zajęcia odbywają się w weekendy.
czytaj dalej studia w Lublinie
Czy studia prawnicze w Lublinie są trudne?
Studia prawnicze to bardzo ciekawe zagadnienie. Z jednej strony uchodzą za bardzo wymagające, skomplikowane, z którymi poradzą sobie najwytrwalsi, a z drugiej strony cieszą się olbrzymią, niesłabnącą popularnością. To, że studia prawnicze w Lublinie są trudne nie powinno nikogo zaskakiwać, jednak nie wszyscy wiedzą, że obszar ten reprezentowany jest nie tylko przez kierunek Prawo. Oprócz niego funkcjonują także inne propozycje, których programy i profile kształcenia skupiają się na zagadnieniach ubranych w konkretne ramy i dostarczają wiedzy między innymi z zakresu prawa międzynarodowego i Unii Europejskiej, prawa stosowanego w działalności biznesowej czy też źródeł prawa i treści przepisów niezbędnych w administracji.
Studia prawnicze w Lublinie to zestaw kilku kierunków. Za najtrudniejszy uznać możemy ten najbardziej fundamentalny, czyli Prawo. Dlaczego? Między innymi dlatego, że realizowany jest systemem jednolitych studiów magisterskich i pozwala przygotować się do podjęcia aplikacji, bez których nie można wykonywać zawodów prawniczych, takich jak między innymi adwokat, notariusz czy prokurator.
Kierunki studiów prawniczych w Lublinie
Wśród najpopularniejszych kierunków studiów prawniczych w Lublinie znajdziesz oczywiście prawo, prawo kanoniczne, prawo międzynarodowe i prawo unii europejskiej, prawo w biznesie, a także szereg propozycji administracyjnych, jak administracja czy administracja publiczna. Lubelskie uczelnie proponują także kierunki stricte interdyscyplinarne jak studia prawno-biznesowe, prawno-menedżerskie, prawno-administracyjne, a także kryminologia. Łączenie różnego typu dziedzin wpływa na możliwości zatrudnienia.
Uczelnie w Lublinie proponują kształcenie zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim (kierunek european union law). Wykształcenie anglojęzyczne otwiera absolwentów na działania na rynku międzynarodowym, co w znaczący sposób urozmaica perspektywę na dobrze płatną pracę w zawodzie. Zapoznaj się z bogatą ofertą kształcenia poszczególnych placówek akademickich w Lublinie. Pamiętaj, że studia prawnicze cieszą się niesłabnącą renomą i wciąż są jednymi z najbardziej obleganych przez maturzystów i studentów.
Kierunki prawnicze w Lublinie - rekrutacja 2025/2026:
-
ADMINISTRACJA PUBLICZNA, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
ADMINISTRACJA, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
ADMINISTRACJA, Lubelska Akademia WSEI
-
ADMINISTRACJA, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
-
EUROPEAN UNION LAW, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
KRYMINOLOGIA, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
KRYMINOLOGIA, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
PRAWNO - ADMINISTRACYJNY, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
PRAWNO - BIZNESOWY, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
PRAWNO - MENADŻERSKI, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
PRAWO KANONICZNE, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
PRAWO MIĘDZYNARODOWE I PRAWO UNII EUROPEJSKIEJ, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
PRAWO W BIZNESIE, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
PRAWO, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
PRAWO, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
TECHNIKI KRYMINALISTYCZNE, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie
Gdzie studiować kierunki prawnicze w Lublinie?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: funkcjonowania systemu prawnego, a także ustroju, strukturach i funkcjonowaniu państwa. Absolwenci studiów prawniczych odnajdują się w pracy w kancelariach adwokackich i notarialnych, administracji państwowej, sądach, działach prawnych przedsiębiorstw, urzędach skarbowych.
Studia prawnicze możesz realizować na wybranych uczelniach w Lublinie. Między innymi bogatą ofertę kształcenia przedstawia znany i ceniony w całej Polsce Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Prócz prawa, prawa międzynarodowego i prawa unii europejskiej czy administracji publicznej, znajdziesz tutaj kryminologię, kierunek prawno-biznesowy i wiele innych.
Wiele propozycji ma w zanadrzu także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Jednym z najważniejszych kierunków kształcenia jest prawo kanoniczne, ale w ofercie znajdziesz także prawo w biznesie, prawo, administrację czy european union law. Warto zapoznać się także ze studiami, które możesz realizować w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji.
Placówki akademickie w Lublinie są przystosowane merytorycznie i techniczne do prowadzenia edukacji w zakresie kierunków prawniczych. Sprawdź, co Cię czeka–zweryfikuj nie tylko wyposażenie pracowni i bibliotek, ale także proponowane programy studiów.
Gdzie studiować kierunki prawnicze w Lublinie:
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
Lubelska Akademia WSEI
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Kierunki prawnicze - uczelnie publiczne (państwowe) w Lublinie
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie
Kierunki prawnicze - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Lublinie
-
Lubelska Akademia WSEI
-
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Lublinie
Jak wybrać studia prawnicze w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?
Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest łatwą kwestią. Podjęcie tak ważnej decyzji wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań. Pamiętaj, że rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego nieustannie pojawiają się nowe stanowiska pracy.
Studia prawnicze uznawane są za jedne z najbardziej opłacalnych. Wykształcenie w tym zakresie jest niezbędne w przypadku poprawnego funkcjonowania urzędów i firm. Pracodawcy poszukują specjalistów odnajdujących się w sferze administracyjno-prawnej.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
-
adwokat
-
prokurator
-
radca prawny
-
sędzia
-
komornik
-
syndyk
-
notariusz
-
rzecznik patentowy
-
doradca podatkowy
-
mediator
-
specjalista ds. negocjacji
-
dyplomata
-
urzędnik
Absolwenci zatrudniani są w administracji publicznej rządowej i samorządowej, w organizacjach pozarządowych i międzynarodowych, w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych, w organach Unii Europejskiej, a także w biurach organów kontroli państwowej, w sądach, prokuraturach, kancelariach adwokackich, radcowskich, notarialnych i komorniczych, w urzędach skarbowych i celnych, w jednostkach samorządu terytorialnego, w policji, przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych, w więziennictwie. Niektóre kierunki wymagają ukończenia specjalności lub aplikacji, które jedynie zwiększają Twoje możliwości zatrudnienia.
Studiować warto to, co nas naprawdę interesuje. Jeśli nie zajmują Cię kwestie prawne, Twoim powołaniem nie jest walka o sprawiedliwość, nie masz duszy urzędnika, nie w głowie Ci polityka i kwestie społeczne, nie odnajdziesz się na kierunkach prawniczo-administracyjnych. Sprawdź także, jakie aplikacje są najbardziej opłacalne i kogo szukają aktualni pracodawcy. Zdecydowanie ułatwi Ci to podjęcie decyzji o tym, co warto studiować.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?
Wybór uczelni wyższej bardzo często uwarunkowany jest kierunkiem, który zamierzasz realizować. Pamiętaj, że nie każda placówka akademicka ma taką samą ofertę kształcenia, a co za tym idzie, dany kierunek możesz realizować jedynie na konkretnym wydziale lub w danym instytucie. Warto zweryfikować opinie, jakie krążą na temat danego ośrodka.
Realizacja założeń programowych, kadra akademicka, a także wszelkie inicjatywy dodatkowego rozwoju, są niezwykle istotnymi elementami edukacji młodego człowieka. Warto zweryfikować, jakie możliwości oferuje dana uczelnia. Weź pod uwagę koła naukowe, wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą, programy stażowe, programy stypendialne, różnego rodzaju dofinansowania.
Ważne jest także merytoryczne i techniczne przystosowanie danej uczelni do kształcenia w ramach konkretnych kierunków studiów. Zweryfikuj ofertę edukacyjną poszczególnych uczelni w Lublinie i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.
Czy studia prawnicze w Lublinie to studia z przyszłością?
Co przyciąga do studiowania kierunków prawniczych? Czy magnesem jest prestiż? A może fakt, iż są wymagające i stanowią nie lada wyzwanie? Studia prawnicze są trudne i tylko najbardziej zdeterminowani poradzą sobie z pokonywaniem kolejnych semestrów. Ale wysiłek włożony w naukę opłaci się, bowiem wiedza prawnicza jest niezwykle cenna i trudno przewidzieć, aby kiedykolwiek zapotrzebowanie na nią drastycznie spadło. Studia prawnicze w Lublinie to studia z przyszłością, ponieważ otwierają szerokie morze zawodowych możliwości. Oczywiście znaczna część studiujących marzy o podjęciu aplikacji oraz wykonywaniu zawodów prawniczych, ale nie są to jedyne opcje, przed którymi stoją absolwenci tych studiów. Innymi możliwościami jest praca między innymi w: organizacjach międzynarodowych, placówkach dyplomatyczno- konsularnych, jednostkach administracji publicznej rządowej i samorządowej, strukturach partii politycznych czy różnego rodzaju instytucjach prywatnych.
Czy warto iść na studia prawnicze w Lublinie?
Studia powszechnie uznawane są za jeden z najważniejszych etapów w życiu rozwijającego się człowieka. Jest to czas zawierania nowych znajomości, rozwijania zainteresowań, zdobywania nowych pasji i doświadczeń. Uczelnie w Lublinie umożliwiają dogłębne poznanie wszelkich elementów kierunków, które świadomie wybierają maturzyści.
Dążą także do usamodzielniania studentów i zachęcają ich do różnego rodzaju inicjatyw badawczych. Właśnie dlatego możesz zorganizować konferencję naukową bądź po prostu wziąć w niej udział. Możesz także zdobyć grant badawczy lub założyć koło naukowe czy aktywnie w nim uczestniczyć. Lubelskie uczelnie organizują wymiany międzyuczelniane w kraju lub za granicą.
Władze uczelni i władze miasta współpracują z firmami i instytucjami, tworząc tym samym korzystne programy stażowe i oferty praktyk, które ułatwiają start na rynku pracy i pozwalają zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Możesz liczyć także na wsparcie socjalne i liczne dofinansowania, które pozwolą Ci studiować w pełnej swobodzie.
Lublin to miasto, które otwarcie przyjmuje studentów i wspiera ich edukację. Organizuje także liczne atrakcje, które umilą lata nauki i godziny spędzane w murach uczelni i w bibliotekach. Czekają na Ciebie wydarzenia sportowe i kulturalne, imprezy masowe, festiwale naukowe. Przyszli prawnicy, urzędnicy, dyplomaci i rzecznicy mają tu duże pole do popisu, jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia. Wybierz studia w Lublinie i zadbaj o rozwijanie zainteresowań oraz zdobywanie zupełnie nowych życiowych doznań.
Praca po studiach prawniczych
Studia prawnicze w Lublinie to dopiero początek kariery w zawodzie związanym z prawem i administracją. Warto zdawać sobie sprawę, że studia prawnicze otwierają naprawdę szerokie pole dla absolwentów wydziałów prawa i administracji. Po studiach można szukać zatrudnienia w sądach, prokuraturze, kancelariach prawnych, działach prawnych przedsiębiorstw, kancelariach rzeczników patentowych, firmach windykacyjnych, kancelariach doradców podatkowych , organach administracji publicznej czy biurach zarządu przedsiębiorstw. A przykładowe zawody?
Prawo pozwala na podjęcie pracy w jednym z bardzo wielu zawodów. Można zdobyć zatrudnienie na przykład jako urzędnik sądowy, sędzia, prokurator, notariusz, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, urzędnik podatkowo-prawny w przedsiębiorstwie, księgowy rachunkowy, sprawozdawca finansowy, urzędnik skarbowy, doradca prawny, pracownik więziennictwa, pracownik kancelarii prawnej albo firmy konsultingowej, urzędnik administracji państwowej, doradca inwestycyjny, audytor, urzędnik służby cywilnej, wyższy stopniem pracownik policji, pracownik organizacji pozarządowej, konsultant w dziale prawnym firmy konsultingowej, referent ds. windykacji, referent ds. obsługi klienta, specjalista ds. roszczeń, specjalista ds. prawnych, negocjator z zespole prac gospodarczych, specjalista ds. umów, agent celny, specjalista ds. obsługi egzekucji komorniczej, administrator kontraktów, Security Risk Analyst, konsultant w dziale doradztwa prawnego, asystent prawny zarządu, przedstawiciel ds. rozliczeń, kontroler należności czy menedżer ds. Compliance.