Studia na kierunku informatyka w Rzeszowie stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku informatyka w Rzeszowie stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku informatyka w Rzeszowie stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku informatyka w Rzeszowie stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Obecnie większość kierunków można realizować zarówno w trybie stacjonarny, jak i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy maturzysta może dokonać wyboru dopasowanego do swojego codziennego trybu życia i obowiązków. W poniższym artykule przedstawiono szczegółowy opis dostępnych trybów kształcenia.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne nadal cieszą się największą popularnością wśród maturzystów chcących kontynuować naukę na uczelni wyższej. Zajęcia w powyższym trybie nauczania odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Dzięki temu można zachować regularność nauczania i tym samym efektywniej przyswajać materiał. Zaletą studiów dziennych jest także fakt, że w przypadku uczelni publicznych nauka jest w pełni darmowa. Wybierając studia informatyczne na uczelniach niepublicznych trzeba się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Jednak studia stacjonarne mają także wady. Główną z nich jest napięty harmonogram studiów, który uniemożliwia podjęcie pracy na pełen etat. Osoby, którym zależy na rozwoju zawodowym mogą poszukać pracy dodatkowej lub w niepełnym wymiarze godzin.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studia wieczorowe, które zazwyczaj są takimi tylko z nazwy, odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych lub popołudniowych. Na uwagę zasługują także studia online, które korzystają z dedykowanej platformy e-learningowej. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek informatyka w Rzeszowie studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów kształcenia.

Studia zaoczne są częstym wyborem studentów, którym zależy na pogodzeniu nauki z pracą zawodową. Weekendowy tryb kształcenia umożliwia rozwój zawodowy w pełnym wymiarze godzin lub realizacje drugiego kierunku studiów. Ponadto, powyższa forma kształcenia nie wymaga przeprowadzki do miasta, w którym znajduje się siedziba uczelni, dzięki czemu studenci mogą sobie pozwolić na większą mobilność i swobodę. Jednocześnie muszą być oni przygotowani na więcej samodzielnej nauki i powtarzania materiału, niż w przypadku studiów stacjonarnych.

Osoby, które zdecydują się aplikować na studia niestacjonarne muszą być przygotowani na konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki. Wysokość czesnego zostanie indywidualnie ustalona przez władze wybranych uczelni. Warto jednak pamiętać, że wiele uczelni coraz częściej decyduje się na wprowadzenie atrakcyjnych rabatów czy możliwości płatności ratalnej, co dla wielu osób stanowi duże ułatwienie. Wszystkie aktualności i informacje dotyczące danego kierunku i trybu kształcenia można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych uczelni.

 

Jaką podjąć decyzję?

Przyszli studenci, którzy stoją przed wyborem trybu nauczania powinni dokładnie przeanalizować wszystkie istotne czynniki, tak aby podjąć w pełni przemyślaną i zgodną ze swoimi oczekiwaniami decyzję. Oto kwestie, które należy wziąć pod uwagę dokonując przed wyborem formy kształcenia:

 

  • sytuacja finansowa
  • codzienny tryb życia
  • oczekiwania wobec studiów
  • chęć realizacji drugiego kierunku studiów
  • chęć podjęcia pracy zawodowej na pełen etat
  • możliwość przeprowadzki do innego miasta
  • zdolność organizacji czasu

 

Tylko dokładna analiza dostępnych możliwości daje pewność, podjęcia prawidłowej decyzji i tym samym zyskania satysfakcji ze studiowania.

Sprawdź

Kierunki studiów w Rzeszowie

Studia w Rzeszowie

Studia informatyczne w Rzeszowie

WSZYSTKO O KIERUNKU INFORMATYKA - RZESZÓW

Komentarze (0)