Studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?
Ekonomia - Bydgoszcz

Studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Obecnie większość polskich uczelni daje możliwość wyboru trybu kształcenia, dzięki czemu każdy ma szansę podjąć decyzję dopasowaną do swojego trybu życia i codziennych obowiązków. Jednak przed przystąpieniem do rekrutacji warto zapoznać się ze szczegółowym opisem dostępnych form nauczania, znajdującym się w poniższym artykule.

 

Studia stacjonarne

Zajęcia w trybie stacjonarnym odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Dzięki codziennej formie nauczania, studenci mogą uzyskać regularność, która przekłada się także na lepsze wyniki w nauce. Jednak to powszechnie jest uważane za zaletę, dla niektórych może okazać się wadą. Napięty harmonogram często uniemożliwia podjęcie pracy zawodowej w pełnym wymiarze godzin lub realizację drugiego kierunku studiów. Jednak studenci mogą pogodzić naukę z pracą dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin, dopasowując jej grafik do zajęć uczelnianych oraz innych aktywności.

Plusem studiów dziennych jest także możliwość pobierania darmowej nauki na uczelniach publicznych, dzięki czemu każdy, bez względu na swój status materialny, ma szansę zdobyć wyższe wykształcenie. Nauka na uczelniach niepublicznych jest zazwyczaj dodatkowo płatna.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne można realizować w trybie zaocznym i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą realizowane w formie zjazdów odbywających się od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studia wieczorowe, które niekiedy są takimi tylko z nazwy, odbywają się codzienne w godzinach porannych lub popołudniowych.

W obu powyższych przypadkach zajęcia mają miejsce w siedzibie uczelni. Na uwagę zasługują także studia online, realizowane przy pomocy specjalnej platformy e-leraningowej. Jednak studenci muszą być przygotowani, że niektóre warsztaty wymagają obecności na uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek ekonomia w Bydgoszczy warto zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.

Jedną z największych zalet studiów zaocznych jest możliwość pogodzenia nauki z rozwojem zawodowym w pełnym wymiarze godzin. Ponadto, weekendowy tryb kształcenia pozwala na jednoczesne realizowanie dwóch kierunków studiów, co przekłada się na możliwość uzyskania wszechstronnego wykształcenia.

Osoby, które wybierają studia zaoczne cenią sobie swobodę i elastyczność w pobieraniu nauki. Powyższe formy kształcenia umożliwiają większą mobilność oraz nie wymagają przeprowadzki do miasta, w którym znajduje się siedziba uczelni.

Jednak studia niestacjonarne mają także wady. Główną z nich jest konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki, co dla wielu osób może być dużą przeszkodą. Na szczęście, uczelnie coraz częściej decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji oraz możliwości płatności ratalnej. Wszystkie niezbędne informacje powiązane z tym tematem znajdują się na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

Jaką podjąć decyzję?

Podejmując decyzję dotyczącą trybu nauczania należy dokładnie przeanalizować wszystkie istotne kwestie, mające bezpośredni wpływ na nasz wybór. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę swój codzienny tryb życia oraz oczekiwania wobec studiów.

Przyszli studenci powinni zastanowić się także nad swoją sytuacją finansową oraz chęcią podjęcia pracy zawodowej na pełen etat. Nie bez znaczenia są również rozwinięte umiejętności organizacyjne oraz możliwość przeprowadzki do innego miasta.

Tylko pod warunkiem dokładnego rozważenia powyższej tematyki, studenci mogą mieć pewność, że ich decyzja będzie przemyślana, a studia staną się źródłem satysfakcji.

WSZYSTKO O KIERUNKU EKONOMIA - BYDGOSZCZ

Komentarze (0)