Studia ekonomiczne

Studia ekonomiczne

Studia ekonomiczne

Największy wybór studiów

ekonomicznych w Polsce

Odkryj ponad 170 kierunków ekonomicznych i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

 

2020/2021

Studia ekonomiczne

Jeśli ktoś w rozmowie z nami użyje argumentu, że wybrał studia ekonomiczne dla pieniędzy, to nie można go za to ganić, gdyż w stwierdzeniu tym jest sporo racji. Od początku istnienia cywilizacji, ekonomia posiada olbrzymi wpływ na życie ludzi, zatem do zgłębienia jej reguł chętnych nie brakuje.

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

KIERUNKI EKONOMICZNE

A
B
D
E
F
finanse i rachunkowść
G
H
I
J
K
kierunek administracyjno-ekonomiczny
kierunek ekonomiczno-administracyjny
konsulting prawny i gospodarczy
L
M
N
O
P
Q
R
rachunkowość w biznesie
rynek nieruchomości
S
T
U
Z
Rozwiń

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ STUDIA EKONOMICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Kierunki ekonomiczne
ekonomia

POPULARNE KIERUNKI EKONOMICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

ZOBACZ, CO WYBIERAJĄ INNI

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

STUDIA EKONOMICZNE - PODYPLOMOWE

Miasto
SORTOWANIE:
2
2 w 1 - studia podyplomowe
A
analityk biznesowy - studia podyplomowe
analityk finansowy - studia podyplomowe
analiza finansowa - studia podyplomowe
audyt - studia podyplomowe
audyt miejski - studia podyplomowe
audyt wewnętrzny - studia podyplomowe
B
bankowość - studia podyplomowe
business english - studia podyplomowe
C
controlling - studia podyplomowe
D
doradca podatkowy - studia podyplomowe
doradztwo zawodowe - studia podyplomowe
dyrektor finansowy - studia podyplomowe
E
e - biznes - studia podyplomowe
e - urzędnik - studia podyplomowe
e-administracja - studia podyplomowe
F
finanse - studia podyplomowe
finanse publiczne - studia podyplomowe
G
H
hr biznes partner - studia podyplomowe
I
K
L
M
mba - studia podyplomowe
mba w energetyce - studia podyplomowe
N
O
P
podatki - studia podyplomowe
podyplomowe studium administracji
R
S
studia podatkowe - studia podyplomowe
T
U
W
Z
zakupy w biznesie - studia podyplomowe
Rozwiń

Trzeba wiedzieć

Jak wyglądają studia ekonomiczne

Jak wyglądają studia ekonomiczne

Studia ekonomiczne można porównać do solidnych rozmiarów drzewa, od którego odchodzi wiele gałęzi. Obszar kształcenia nie sprowadza się wyłącznie do kierunku o nazwie Ekonomia, gdyż w zakres tej dziedziny wchodzą także inne dyscypliny, takie jak: Finanse i rachunkowość, Bankowość i Finanse Cyfrowe, Finanse i Biznes Międzynarodowy, czy Ekonometria.

Naturalnie, obszar edukacyjny uzależniony jest od konkretnej uczelni, choć za pewnik można przyjąć, że Ekonomia w ofertach dydaktycznych występuje najczęściej. Studia ekonomiczne realizowane są dwuetapowo, czyli przebiegają wedle podziału na pierwszy i drugi stopień.

Nauka na studiach ekonomicznych to pewien proces, w którym na początku poznajemy zagadnienia fundamentalne, bez których dalsze kształcenie, a co za tym idzie zrozumienie tej dziedziny byłoby bardzo trudne, a może nawet i niemożliwe. Zazwyczaj, na początku swojej edukacyjnej drogi, studenci poznają takie zagadnienia jak: matematyka, podstawy prawa, mikroekonomia, marketing, podstawy socjologii, historia gospodarcza.

Skąd takie zestawienie przedmiotów? Niemal od razu można wywnioskować, że wymienione tematy łączą się ze sobą, przenikają, a nierzadko także nie egzystują bez siebie. W dalszych etapach kształcenia, program nauczania zawiera: makroekonomię, podstawy rachunkowości, politykę gospodarczą, finanse publiczne, finanse przedsiębiorstw, rynki finansowe – czyli po osiągnięciu podstaw, możemy przejść dalej, do bardziej szczegółowego poznawania wybranej przez nas dziedziny.

Czy model i proces kształcenia wygląda podobnie na innych kierunkach z tego obszaru? Tak, gdyż patrząc na program Finansów i Rachunkowości również dostrzeżemy bliźniaczą koncepcję. Najpierw: podstawy prawa, historia gospodarcza, matematyka, mikroekonomia, podstawy socjologii, podstawy finansów, by potem przejść do bardziej zakrojonych zagadnień.

Wyraźną cechą studiów ekonomicznych są liczne specjalności, proponowane niemal na każdej uczelni, w których omawiane występują. Można odnaleźć: Kierowanie małą i średnią firmą, Kreowanie kompetencji menedżerskich, Inwestycje kapitałowe, Ekonomię przedsiębiorstwa, Finanse publiczne i podatki oraz wiele, wiele innych, które powstały po to, aby dokładniej nakierować studentów na ścieżki zawodowe i wykonywane w przyszłości profesje. 

 

 

Ile trwają studia ekonomiczne

Ile trwają studia ekonomiczne

Jako, że studia ekonomiczne realizowane są w systemie 3+2, zatem łącznie trwają pięć lat. Warto zwrócić jednak uwagę, że w omawianym przez nas obszarze edukacyjnym znajdują się też takie kierunki, których zgłębianie kończy się na pierwszym stopniu, bądź występują jedynie na stopniu drugim. Na pewno wiele osób podejrzewa, że skoro studia ekonomiczne do najprostszych nie należą, to na samych studiach nauka się nie kończy i należy dodatkowo podjąć jakieś praktyki zawodowe uprawniające do wykonywania zawodu. Nie.

W przypadku studiów ekonomicznych, zaliczenie ostatniego egzaminu i obronienie pracy magisterskiej kończy naszą edukację – nie potrzebujemy zaświadczeń, pozwoleń na pracę, kursów przygotowujących, czy egzaminów aplikacyjnych. Oczywiście, praktyki – tak jak wszędzie – odbyć należy, ale organizuje się je wyłącznie w trakcie trwania studiów.

Zobacz jakie są: studia ekonomiczne I stopnia  |  studia ekonomiczne II stopnia

 

 

Jakie wymagania / przedmioty na maturze

Jakie wymagania / przedmioty na maturze

Jeśli powiemy kolokwialnie, że studia ekonomiczne uczą, między innymi, jak się liczy pieniądze, to już od razu powinna zapalić się lampka w głowie informująca, że najważniejszym przedmiotem jest matematyka. Bez niej ani rusz. Nie tylko dlatego, że bez matematycznych umiejętności będzie niełatwo dostać się na te studia, ale również nie będzie łatwo sobie potem na nich poradzić.

Trzeba pamiętać, że tam gdzie finanse, rachunki, giełda, tam liczby- nierzadko skomplikowane. Oprócz „królowej nauk” warto przyłożyć się do nauki języka obcego, także dlatego, że niektóre szkoły wyższe oferują kandydatom kształcenie w języku obcym, co w przyszłości może procentować.

Studia ekonomiczne to taki obszar kształcenia, którego nie da się wybrać bez namysłu. Pomimo tego, że chętnych na te kierunki nie brakuje, to są to osoby, które podjęły świadomą decyzję, a nie wpadły na pomysł w ostatniej chwili. Studia, ogólnie rzecz ujmując, powinny być efektem zainteresowań. Jeśli nie interesujemy się ekonomią, finansami, czy polityką gospodarczą- nie damy sobie rady, a w najlepszym przypadku szybko stracimy zaangażowanie.

Wymagania na studia ekonomiczne są wysokie i należy poważnie podejść do swoich założeń edukacyjnych. Należy trenować swój umysł, zdolności matematyczne, łyknąć trochę podstawowych zasad kierujących ekonomią, aby przygotować się na to, że w trakcie studiów będziemy mieli znacznie więcej wiadomości do przyswojenia i zrozumienia.

Kierunki ekonomiczne zobacz co zdawać na maturze

 

 

Jaka praca po studiach ekonomicznych

Jaka praca po studiach ekonomicznych

Na pewno niejeden kandydat na studia, bądź pierwszoroczny żak snuje bardziej, bądź mniej poważne plany na przyszłość. W głowach młodych ludzi nierzadko pojawia się myśl: „po studiach ekonomicznych będę ekonomistą.” To już? Tak po prostu? Czy to jedyna możliwość po ukończeniu nauki? Oczywiście, że nie.

Na absolwentów studiów ekonomicznych czekają takie zawody jak przedsiębiorca, księgowy, menedżer, rzeczoznawca majątkowy, pośrednik w obrocie nieruchomościami, analityk biznesowy, pracownik korporacji, pracownik banku, pracownik funduszu inwestycyjnego, pracownik domu maklerskiego. A tych możliwości jest znacznie więcej.

Dlatego warto przyłożyć się do nauki, bo otwierane specjalności służą rzeczywistemu nabywaniu kompetencji, a postęp i dynamizm współczesnego świata generuje także nowe zawody, co stwarza jeszcze większe szanse na odnalezienie się w tej branży. Dobrze jest także popracować nad własną kreatywnością i pomyśleć nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Posiadając szeroką wiedzę ekonomiczną, realizowanie własnych pomysłów będzie znacznie prostsze.  

Interesuje cię ile zarabia się w poszczególnych branżach sprawdź wynagrodzenia w Polsce | pracodawcy w Polsce

 

 

Czy warto iść na studia ekonomiczne

Czy warto iść na studia ekonomiczne

Nie od dzisiaj młodzi ludzie zadają sobie pytania związane z podejmowaniem studiów. Różnorodne patrzenie na temat kształcenia wyższego rodzi wiele, nierzadko zupełnie odmiennych, wątpliwości. Niektórzy zwracają uwagę na to, czym będą zajmować się po ukończeniu nauki; inni skupiają się na tym, czy proces kształcenia nie będzie dla nich zbyt trudny, a jeszcze inni swoje wątpliwości sprowadzają do pytań, czy studia w ogóle zdają się być potrzebne w dzisiejszych czasach?

Czy podobne niejasności można przenieść także na grunt studiów ekonomicznych? Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji należy odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: „czym chciałbym się zająć w przyszłości?” Istnieją zawody, branże, oraz sektory gospodarki, w których wiedza ekonomiczna jest niezbędna i bez określonych kwalifikacji nigdy nie znajdziemy w nich zatrudnienia.

Wiedza z obszaru ekonomicznego jest na tyle specyficzna, że nie da się jej pozyskać w sposób inny niż poprzez studia. Co ważne, studia ekonomiczne dają bardzo wiele umiejętności, które można wykorzystać zawsze, niezależnie od czasów i panującej rzeczywistości.

Współczesny świat, coraz mocniej stawiający na ludzi kreatywnych i przedsiębiorczych wymaga tych umiejętności, aby utrzymać się na powierzchni własnej działalności, bądź innych rodzajów indywidualnych inicjatyw. Im głębszą wiedzę się posiada, tym czuje się większe bezpieczeństwo i komfort. Poza tym, osoby posiadające wiedzę na temat funkcjonowania pieniądza, zazwyczaj posiadają wiedzę w jaki sposób można jest zarabiać. Jeśli ktoś nie znajduje już innych argumentów przemawiających za studiami, to właśnie ten powinien rozwiewać wszelakie wątpliwości.

Myśląc o studiach należy postawić sobie kilka pytań: Po co chcę iść na studia? Czego chcę się na nich nauczyć?

Sprawdź czy warto iść na studia

 

 

Co dadzą ci studia ekonomiczne

Co dadzą ci studia ekonomiczne

Studia ekonomiczne mogą dać przewagę. Na czym ta przewaga może polegać? Wiele osób potrafi wypowiedzieć się na tematy wydarzeń historycznych, działań politycznych, aspektów kultury, ale z zagadnieniami ekonomicznymi sprawa już nie jest prosta.

Funkcjonowanie pieniądza, rachunkowość, finanse – chociaż każdy jakimś budżetem, choćby domowym, operuje- to nie znaczy wcale, że nie miewa z nim żadnych problemów. Warto podkreślić, że znajomość zagadnień ekonomicznych ułatwia życie; nawet wtedy, gdy nie trudnimy się zawodami związanymi z tą dziedziną.

Nie krocząc daleko i nie przywołując abstrakcyjnych przykładów, wiele osób czuje niemałe zagubienie w tematyce podatków, ulg, oprocentowania i tym podobnym. A studiując nauki ekonomiczne wszystko to, z czym zmaga się ludzkość będziesz mieć w „małym palcu”. Mówiąc inaczej i nieco bardziej przyziemnie, wiedza ekonomiczna jest bardzo wygodna, a jeśli prowadzimy własną działalność, to daje nam duże poczucie swobody i bezpieczeństwa.

Każda specjalistyczna wiedza, w mniejszym bądź większym towarzystwie, jest zawsze mile widziana. Zatem, koledzy, przyjaciele czy członkowie rodziny to właśnie do ciebie zwrócą się o poradę i prośbę rozwiązania problemu, z którym sami sobie nie poradzą. Takie sytuacje będę utwierdzały, że wybór obszaru kształcenia był trafną decyzją, a na dodatek faktycznie poczujesz, że wiedza i umiejętności, które zdobywasz jest szalenie potrzebna.

 

 

Czego nie dadzą ci studia ekonomiczne

Czego nie dadzą ci studia ekonomiczne

W nieco żartobliwy sposób można powiedzieć, że studia ekonomiczne nie dadzą odpoczynku od liczb. Ale możliwość wykorzystywania umiejętności matematycznych w różnych okolicznościach nie musi być postrzegana jako coś negatywnego. Idąc dalej, można stwierdzić, iż ekonomia istnieje dosłownie wszędzie i ocieramy się o nią każdego dnia. Codzienne sytuacje mogą mnożyć podstawowe pytania: „jak to funkcjonuje?”, „na czym polega ta działalność?”, „jakie zyski przynosi?”. Brak wytchnienia może polegać na tym, że ekonomii możemy uczyć się niemal bez przerwy, nawet kasując bilet w autobusie.

Często występująca opinia jest taka, że studia ekonomiczne nie dają zbyt dużych możliwości podjęcia pracy w czasie nauki, a na pewno pracy w pełni absorbującej i zwłaszcza w okresie sesji egzaminacyjnej. Studia ekonomiczne nie należą do najłatwiejszych i nierzadko pogodzenie nauki z pracą może ponieść srogą porażkę, choć oczywiście nie musi to być twardą regułą.

Prowadząc bilans zysków i strat, zdecydowanie bardziej wyróżniają się zyski, dlatego że poważne podejście do nauki może zaowocować wieloma umiejętnościami i kwalifikacjami, doświadczeniem, a potem – łącząc to wszystko w całość- ciekawą pracą i możliwościami dalszego rozwoju.

 

 

Co warto sprawdzić idąc na studia ekonomiczne

Co warto sprawdzić idąc na studia ekonomiczne

Niezależnie od tego, jaki kierunek kształcenia chcielibyśmy obrać, naszym obowiązkiem jest dokładne sprawdzenie zasad rekrutacji, gdyż nawet na tym samym kierunku mogą różnić się zasady przyjęć w zależności od konkretnej szkoły wyższej.

W kontekście studiów ekonomicznych wydaje się to szalenie istotne, aby zdać sobie sprawę z tego, jaką wagę w procesie rekrutacji stanowi matematyka. Chcąc kształcić się w ekonomicznym obszarze nie możemy dopuścić do tego, że w pewnej chwili spostrzeżemy, iż nie sądziliśmy, że wymagana wiedza z zakresu „królowej nauk” jest tak wysoka.

Warto dowiedzieć się jak najwięcej o oferowanych kierunkach, zwłaszcza, że niektóre realizowane są wedle podziału na pierwszy i  drugi stopień, a niektóre prowadzone są wyłącznie na pierwszym, a niektóre wyłącznie na drugim stopniu. Zasady rekrutacji i przebieg kształcenia to dla nas wiedza fundamentalna.

Warto także wiedzieć, jakie kierunki kształcenia przygotują nas do zawodów, które chcielibyśmy w przyszłości wykonywać. Jak już wspominaliśmy, studia ekonomiczne wymagają wysiłku i zaangażowania, zatem przeanalizowanie naszych planów i możliwości także ma ogromne znaczenie.

Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji powinniśmy zadać sobie kilka pytań, na czele z : „Czy jestem gotowy studiować kierunki ekonomiczne i faktycznie tą drogą chciałbym pójść po ukończeniu nauki?”.

Sprawdź jakie są zasady rekrutacji na studia

 

 

Studia ekonomiczne – zaoczne

Studia ekonomiczne – zaoczne

Dyskusja na temat różnic i korzyści wynikających ze studiów dziennych i zaocznych będzie trwać wiecznie. Istotne jest to, aby nie wchodzić w wymianę zdań zbyt głęboko, tylko skupić się na rzeczywistych argumentach. Studia ekonomiczne w systemie zaocznym posiadają identyczny program nauczania i tak samo jak studia dzienne umożliwiają zdobycie odpowiedniego przygotowania do aktywnego uczestniczenia w życiu gospodarczym. Zatem żadne rozbieżności nie występują?

Różnice istnieją tylko w charakterze nauki. Jak wiemy, studia dzienne są procesem, odbywającym się od poniedziałku do piątku, a system zaoczny opiera się na tzw. zjazdach, czyli zajęciach prowadzonych weekendy, zazwyczaj co dwa tygodnie. Wybierając tryb zaoczny na studiach ekonomicznych nie musimy się martwić jakością kształcenia, gdyż w ich toku również oferowane są różnorodne specjalności, nierzadko takie same, jak na studiach dziennych. Znajdziemy, między innymi:

  • Kierowanie małą i średnią firmą,
  • Metody ilościowe w biznesie i ekonomii,
  • Inwestycje kapitałowe,
  • IT w finansach,
  • Wycenę nieruchomości i przedsiębiorstw.

Wszelakie wątpliwości związane z wyborem między trybem dziennym a zaocznym najlepiej rozwieje fakt, iż jeśli studia ekonomiczne realizowane są w dwóch systemach, to znak, że każdy prowadzi do zdobycia kierunkowego wykształcenia.

Sprawdź jakie są studia ekonomiczne zaoczne

 

 

Studia ekonomiczne – opinie

Studia ekonomiczne – opinie

Nie trzeba prowadzić wnikliwych analiz programów nauczania, aby wiedzieć, że studia ekonomiczne to wymagający obszar kształcenia. Naturalnie, wymagający nauki i przyswajania nowych informacji, ale nierzadko także wymagający dyskusji. W trakcie rozmów w gronie najbliższych, informacja o studiowaniu kierunków ekonomicznych zazwyczaj budzi podziw, a nawet niedowierzanie. Nie wynika to wyłącznie ze zrozumienia jak wiele należy włożyć wysiłku w naukę, ale także z czym pozyskiwana wiedza może się wiązać. Kierunki kształcenia z obszaru ekonomicznego to niepodważalny prestiż. Ale czy o swoich kierunkach podobnie wypowiadają się studenci?

Kamil, student III roku Ekonomii ze Szczecina mówi:

"Ludzie bardzo często sprowadzają ekonomię wyłącznie do tematu pieniędzy, podatków i długów publicznych. A ekonomia to znacznie szersze zagadnienie; o charakterze społecznym, wpływającym na wiele aspektów. Dlatego jest tak ciekawa i warto jej się poświęcić w  stu procentach.”

 

Karolina, studentka II roku Finansów i rachunkowości z Łodzi mówi:

„Wybierając studia ekonomiczne trzeba uwierzyć, że jest to sposób na życie. Wiadomo, studia bywają niełatwe i po drodze można napotkać wiele ciężkich egzaminów, które powodują mnóstwo stresu. Ale warto ten stres przeżyć. Te studia warte są dużego wysiłku, bo wysiłek się, po prostu, opłaci. To studia dla ambitnych.” 

 

Sprawdź opinie o uczelniach

 

 

ODKRYJ STUDIA EKONOMICZNE

Miasto
SORTOWANIE:

Komentarze (2)

onlineekspertwsb odpowiedz

Witam! Studia I stopnia m.in. na kierunkach: Finanse i rachunkowość, Ekonomia czy Zarządzanie to część oferty, która jest dostępna w oddziałach Wyższej Szkoły Bankowej. Warunki rekrutacji oraz pełną listę kierunków i specjalności znaleźć można na stronie internetowej wsb pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Warto wiedzieć, że zapisując się na studia do 30 maja można zaoszczędzić 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku, a także być zwolnionym z opłaty wpisowego. Zapraszam! Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia

kastry odpowiedz

Jestem na pierwszym roku zarządzania na wyzszej szkole bezpieczenstwa i musze przyznać, że troche się bałem, nie byłem pewien czy to dobry wybór, ale jestem pod pozytywnym wrażeniem. niby oklepany kierunek ale pełna profeska i ciekawe przedmioty.